Jak uprawiać rośliny Koronę Cesarska?

Korona Cesarska to imponujące, kwitnące wiosną rośliny cebulowe, uprawiane od XVI wieku. Gdy łodyga zaczyna się wyrastać w połowie wiosny, bardzo szybko osiąga wysokość 90-120 cm i ozdabia się koroną z kiwających się, dzwonkowatych kwiatów, zwieńczoną przypominającą ananasa kępką jasnych, błyszczących, zielonych liści. Grona kwiatów utrzymują się przez około 2-3 tygodnie.

 

Korona Cesarska są doskonałe do masowych nasadzeń. Rozwijają się, gdy są uprawiane w doniczkach lub bulwach.

 

 

Jak uprawiać rośliny Koronę Cesarska?

Korona Cesarska rośnie w wyprostowanej formie, jeden do 3 m wysokości i między 15 cm do 30 cm szerokości. Oprócz dodawania wizualnego zainteresowania kwiaty te są odporne na jelenie i mają silny, piżmowy zapach prawie jak skunks, który odstrasza gryzonie i nornice z ogrodu. Przed zakupem cebulek należy powąchać w pełni wyrośniętą roślinę, aby przekonać się, czy jest ona tego warta!

 

 

Sadzenie rośliny Korony Cesarskiej

Najlepiej sadzić cebule Koronny Cesarskiej we wrześniu-październiku, na głębokość co najmniej 25 cm

Pamiętajcie, że głębokość sadzenia jest mniej więcej zawsze 3 razy większa od wysokości cebulki, dlatego waha się od 10 do 20 cm głębokości. Rozstawcie każdą cebulkę w odległości 40 cm od siebie.

  • Ta roślina jest byliną i będzie kwitła z roku na rok.
  • Preferuj glebę bogatą i dobrze zdrenowaną, ponieważ Korona Cesarska nie znosi siedzącej wody.
  • Dobrym pomysłem jest dodanie substancji organicznych (nawozu dla roślin cebulowych) po posadzeniu.
  • Korona Cesarska uwielbia wysokie nasłonecznienie.
  • Należy przestrzegać naszych wskazówek dotyczących sadzenia roślin cebulowych.
  • Aby przedłużyć jej żywotność i zobaczyć niezliczone i świetliste kwiaty, regeneruj cebulki co 2 lub 3 lata.
  • W tym celu należy rozmnożyć roślinę przez podział cebul jesienią, gdy liście całkowicie zwiędną.

 

 

Światło

Korona Cesarska preferuje pełne słońce sześć do ośmiu godzin dziennie, ale będzie rosnąć także w półcieniu, w warunkach leśnych.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Skrętnik

Gleba

Ogólnie rzecz biorąc, odmiana Korona Cesarska jest elastyczna i może rosnąć na różnych glebach, od średnich (gliniastych) do ciężkich (gliniastych), o pH kwaśnym, obojętnym lub zasadowym (alkalicznym). Na klifach i skalistych zboczach w dobrze odsączone gleby. Cebulki sadzimy na głębokość od sześciu do ośmiu centymetrów. Górne osiem centymetrów gleby należy zastąpić około 5 centymetrami kompostu. Na wierzchu należy dodać warstwę piasku, aby ułatwić odpływ wody.

cesarska korona kwiat

 

Podlewanie

Podlewaj tylko wtedy, gdy rośliny aktywnie rosną na wiosnę. Podlewaj je około 3 cm wody na tydzień. Uważaj, aby utrzymać umiarkowanie wilgotną górną warstwę gleby, ponieważ odmiana Korona Cesarska nie potrzebuje nadmiernej ilości wody i dobrze znosi suszę.

 

 

Przycinanie odmiany Korona Cesarska

Liście należy obcinać dopiero po ich całkowitym zwiędnięciu. Faza, w której liście żółkną, jest dokładnie tym momentem, w którym roślina gromadzi zapasy składników odżywczych na następny cykl kwitnienia.

Przed zimą należy krótko przyciąć liście i ściółkować je zeschniętymi liśćmi, aby chronić roślinę przed zimnem.

 

 

Cięcie

Koronę cesarską w pełnej krasie można podziwiać tylko wiosną, w okresie jej największego rozkwitu. Od połowy do końca maja roślina ponownie wykorzystuje wszystkie swoje siły, aby zapoczątkować proces dojrzewania nasion. Potem czas świetności Korony Cesarskiej zostaje przekroczony, liście zaczynają się powoli odbarwiać.

 

Teraz chwytanie za nożyczki w celu usunięcia nadziemnych części roślin jest błędem. Rośliny cebulowe gromadzą energię na zimę i potrzebują do tego liści. Dla niektórych ogrodników nieatrakcyjny widok na ozdobnej rabacie jest dla cesarskich koron niezbędnym cyklem. Jeśli roślina jest cięta zbyt blisko ziemi, może to prowadzić do śmierci podziemnej bulwy.

 

 

Nawożenie

Aby zapewnić krzewom dobre zdrowie, należy je nawozić co najmniej raz w roku. Po przekwitnięciu roślin należy zastosować około 1 łyżki stołowej zbilansowanego nawozu granulowanego wokół każdej cebulki, podlewając ją wodą, aby wsiąkła.

Nawóz należy stosować w odległości około 5 cm od łodygi, aby nie uszkodzić tkanek roślin.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Lilii wodnych i Lotosów

Ściółkowanie i zwalczanie chwastów

Rozprzestrzenianie 5 cm lub 7 cm warstwy materiału organicznego, takiego jak rozdrobniona kora, wióry drzewne lub posiekane liście będzie kontrolować chwasty i zachować wilgoć w glebie w sezonie wegetacyjnym.

W zimie mulcz izoluje glebę od wahań temperatury, które powodują wzburzenie gleby i zakłócają pracę cebulek. Wiosną należy usunąć ściółkę, aby nowe pędy mogły łatwo rosnąć.

 

cesarska korona

Rozmnażanie cebulek Koronny Cesarskiej

Korona Cesarska naturalnie wytwarzają młode cebulki zwane odrostami. Jeśli pozostawimy je bez opieki, może to doprowadzić do stłoczenia, a w efekcie do powstania mniejszych kwiatów.

Aby uniknąć przepełnienia, krótko po obumarciu liści i uśpieniu cebulek kwiatowych, wykopcie i oddzielcie małe cebulki od cebulek macierzystych. Cebulki należy przesadzić w sposób opisany powyżej.

Żadna z odmian Koronny nie wymaga przycinania.

 

 

Szkodniki i choroby

Są generalnie wolne od chorób. Są jednak podatne na ślimaki i chrząszcze lilii, które można zwalczać metodami chemicznymi i naturalnymi.

Są także odporne na jelenie, co sprawia, że można się nimi cieszyć bez obaw.

 

 

Pielęgnacja Korony Cesarskiej po sezonie kwitnienia

Po zakończeniu sezonu kwitnienia nie należy obcinać liści. Liście wzmacniają cebulę na następny sezon kwitnienia.

Podlewanie jest potrzebne podczas aktywnego okresu wzrostu, około 3 cm wilgoci na tydzień. W stanie spoczynku Korony Cesarskiej lubi suche stanowiska.

Zobacz też:Jak uprawiać kufliki?

 

Hibernacja

Jeśli cesarskie korony nie może tolerować jeden, a następnie to wykopanie cebulek kwiatowych będzie w późnej jesieni. Ze względu na głębokie położenie, cebulki kwiatowe Korony Cesarskiej są bardzo dobrze chronione przed zimnem i mrozem. Kto wykopuje je i przechowuje w chłodnym miejscu, ryzykuje, że bulwy wiosennych kwiatów wyschną.

 

Aby dać roślinom coś dobrego do przygotowania się do jesieni, na rabatę ozdobną nakłada się około 15 cm warstwę ściółki z kory, kompostu lub wiązki patyków chrustu. Materiał ten rozkłada się powoli, uwalniając ciepło i składniki odżywcze. Optymalne warunki do wzrostu wiosną są bardziej zintensyfikowane.

 

W przypadku sadzonek w doniczce należy podjąć inne działania. Tutaj podłoże nie jest wystarczające, aby wystarczająco zabezpieczyć korzenie lub bulwy przed zamarznięciem.

 

 

Choroby

Kwiaty wiosenne są odporne. Rzadko występują zielone motyle. Zgnilizna korzeni jest jedyną znaną chorobą grzybową, której nie można powstrzymać przez wytrzymałe korony. Można temu zapobiec poprzez odpowiednie podlewanie i luźną glebę. Nie ma skutecznego środka grzybobójczego przeciwko grzybowi. Chrząszcze są często spotykane na Korony Cesarskiej.

 

Plaga małych, czerwonych chrząszczy rozpoczyna się na początku kwietnia. Od 6 do 8 milimetrów owadów zjada liście, aby stworzyć dziury w liściach koron cesarskich. Chrząszcze nie mogą wytrzymać szczypiorek i inne rośliny lilii.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!