Jak zabić mszyce za pomocą ekstraktów i naparów roślinnych?

Mszyce mogą zniszczyć Twój ogród warzywny lub kwiatowy, ale łatwo jest się ich pozbyć bez użycia niebezpiecznych środków chemicznych, które mogą zaszkodzić Twoim roślinom, zwierzętom domowym lub dzieciom.

 

 

Co to są mszyce?

Mszyce są małe, gruszkowate i mają długie ciało z dwiema krótkimi rurkami, które wyglądają jak czułki. Z tylnego końca wystają rogi.

Występują w szerokiej gamie kolorów, w zależności od regionu. Należą do nich:

  • Białe
  • Czarny
  • Brązowy
  • Jasnozielony
  • Żółty
  • Szary
  • Różowy

 

 

Rozpoznawanie mszyc w ogrodzie

Mszyce żyją od tygodnia do 40 dni, a podczas pracy na roślinach wytwarzają tysiące dodatkowych małych szkodników.

  • Dorosłe mszyce — te najłatwiej znaleźć wśród kwiatów i łodyg w dużym ogrodzie. Ich wielkość jest mniejsza niż 6 mm. Dorosłe mszyce są zazwyczaj bezskrzydłe.
  • Nimfy — Samice mszyc mogą rodzić żywe, żeńskie nimfy i całkowicie omijać stadium jaja. Zdarza się to zwykle, gdy mszyce zaczynają się rozmnażać wiosną i latem.
  • Samice mszyc — gdy pozostawione są w nadmiernej populacji i tłoczą się na łodygach i kwiatach, dorosłym mogą wyrosnąć skrzydła, dzięki którym mogą przemieszczać się na inne rośliny i zakładać nowe kolonie z dużą ilością świeżego pożywienia. W ciągu doby mogą mieć do 12 potomków, które zazwyczaj tworzą taką samą liczbę nowych mszyc w ciągu tygodnia od narodzin.

 

biedronka zjada mszyce

Zaopatrz się w rośliny, które je odstraszają

Dobre sąsiedztwo dla roślin w Twoim ogrodzie wpływa na ich prawidłowy wzrost i ogólny stan zdrowia. Coraz większą popularnością cieszy się rolnictwo ekologiczne. Polega ono głównie na wykorzystaniu sąsiadujących ze sobą roślin, tak aby miały na siebie pozytywny wpływ. Domowe sposoby na mszyce zakładają również stosowanie roślin, które są nielubiane przez te drobne owady.

Najlepszym lekarstwem na mszyce w ogrodzie warzywnym jest zasadzenie czosnku i cebuli, które odstraszają szkodniki. Bardzo skuteczną metodą jest uprawa współrzędna — polega ona na sadzeniu warzyw wraz z roślinami odstraszającymi mszyce. Dlatego sadząc warzywa lubiane przez mszyce, należy łączyć je z roślinami odstraszającymi te owady.

Zobacz też:Rukola uprawa

 

Jeśli chodzi o ogród kwiatowy, dobrym pomysłem jest zastosowanie lawendy. Jest ona doskonałym środkiem na mszyce, ponieważ odstrasza szkodniki swoim silnym zapachem. Inną uniwersalną metodą jest zasadzenie kilku ziół przeciw owadom. Najlepszym ziołem na mszyce jest mięta, którą można sadzić zarówno w ogrodzie warzywnym, jak i kwiatowym.

Możesz również posadzić miętę w doniczce obok innych roślin, aby odstraszyć mszyce atakujące Twoje kwiaty balkonowe.

 

 

Jak zabić mszyce za pomocą wyciągów i naparów roślinnych?

Sadzenie roślin odstraszających mszyce to nie jedyny sposób na wykorzystanie ich w walce z tymi owadami. Możesz również przygotować bardzo skuteczne naturalne ekstrakty i napary.

Wyciąg z cebuli jest doskonałym domowym środkiem na mszyce. Cebulę można znaleźć w każdej kuchni, a zrobienie z niej naparu nie jest trudne. Wszystko, czego potrzebujesz to:

  • cebula,
  • woda,
  • duży garnek.

Pokrój cebulę (max. 100 g) na kawałki, dodaj około 10 litrów wody i gotuj na małym ogniu przez 30 minut. Po kolejnych 30 minutach napar jest gotowy do użycia.

Wyciąg z cebuli jest skuteczny nie tylko w walce z mszycami, ale jest również doskonałym środkiem na grzybicze choroby roślin.

Zobacz też:Jak uprawiać rośliny Firletka?

mrowki hodujace mszyce

Wyciąg z czosnku

Innym, równie skutecznym domowym sposobem na pozbycie się mszyc jest wyciąg z czosnku. Aby przygotować ten naturalny roztwór, należy zmielić 200-300 g czosnku. Dodaj 10 litrów wody i pozostaw na 24 godziny. Rozcieńcz ekstrakt wodą w proporcji 1:1 – jest gotowy do użycia.

Domowy roztwór na mszyce możesz przechowywać maksymalnie przez 2 miesiące. Pamiętaj, aby przechowywać go w szczelnym pojemniku i postawić w ciemnym miejscu. Takich roztworów nie można przedawkować, dlatego podczas opryskiwania roślin możesz stosować duże ilości.

 

 

Oprysk ekologiczny — sprawdzona metoda na pozbycie się mszyc

Najlepszym sposobem na pozbycie się mszyc są ekologiczne opryski ogrodowe. Naturalne, domowe rozwiązania pomogą Ci szybko i skutecznie usunąć szkodniki, bez ryzyka uszkodzenia roślin, krzewów ogrodowych, a nawet kwiatów balkonowych. Ekologiczne opryski doskonale sprawdzają się w ogrodach z dziećmi, ponieważ są bezpieczne dla zdrowia człowieka.

 

 

Jak zabić mszyce za pomocą octu?

Oprysk octem to najpopularniejsza metoda walki z mszycami. Aby sporządzić roztwór octu, należy zmieszać go z wodą w proporcji 1:10.

Przygotowując roztwór, zawsze należy wlewać ocet do wody — nie odwrotnie, gdyż może to spowodować niekorzystne reakcje chemiczne, szkodliwe dla zdrowia.

 

 

Opcjonalnie można dodać łyżkę mydła lub kilka kropel płynu do mycia naczyń. W ten sposób roztwór będzie lepiej przylegał do roślin. Mydło sprawi również, że będzie on trwalszy. Po przygotowaniu cieczy wlej ją do butelki z rozpylaczem lub spryskiwacza i spryskaj rośliny. Rób to nie tylko od góry — zwróć uwagę na dolną część liści, bo to miejsce, w którym mszyce są najbardziej prawdopodobne.

Zobacz też:Frizea Pielęgnacja

 

Dlaczego jest tak dużo mszyc?

Jeśli wydaje Ci się, że populacja mszyc na Twoim podwórku eksplodowała w ciągu jednej nocy, to tak właśnie było.

Widzisz, mszyce nie używają seksu do rozmnażania. Typowy cykl życiowy rozpoczyna się wiosną, gdy bezskrzydłe samice rodzą nimfy bez potrzeby posiadania samców.

To pokolenie wkrótce produkuje więcej samic, i tak dalej, i tak dalej — a wszystko to bez udziału samca. Z bardzo nielicznymi wyjątkami, mszyce wiosną i latem to same samice. Każde pokolenie żyje od 20 do 40 dni.

To dlatego wydaje się, że mszyce wciąż powracają: to nie stare mszyce powracają, ale nowe pokolenia mszyc, które wciąż się rodzą.

 

 

Przez większość swojego życia mszyce pozostają na roślinie żywicielskiej, aż do momentu, gdy zaatakowana roślina zwinie się i umrze. Wbrew powszechnemu przekonaniu, mszyce nie „jedzą” ani nie żują roślin, lecz wysysają bogate w cukier soki roślinne przez swoje podobne do słomek aparaty gębowe, pozbawiając rośliny składników odżywczych.

Jesienią, gdy dni stają się krótsze, a źródła pożywienia wyczerpane, samice mszyc zaczynają wytwarzać uskrzydlone samice, a w końcu uskrzydlone samce.

Znajdują one odpowiednich partnerów i — jako przykład jednego z wielu cudów natury — te samice które, jak już wiecie, są zdolne do partenogenezy składają jaja na wieloletnich roślinach żywicielskich. Tak, mogą rozmnażać się na oba sposoby!

Jaja te zimują i w końcu wykluwają się z nich kolejne partie bezskrzydłych matriarchów, którzy wiosną kontynuują linię rodziny.

 

 

Jak w naturalny sposób zapobiegać mszycom lub się ich pozbyć?

Aby mszyce nie pojawiały się na roślinach, należy przede wszystkim nie wpuszczać ich na podwórko, stosując dobre praktyki ogrodnicze. Zapobieganie jest łatwiejsze niż interwencja, ale możliwe jest trwałe pozbycie się mszyc bez stosowania paskudnych środków chemicznych.

Pozbądź się mszyc na roślinach za pomocą silnego strumienia wody z węża ogrodowego.

 

 

Najtrudniejsze w zwalczaniu mszyc jest wczesne wychwycenie inwazji, zanim kolonia rozmnoży się i stanie się nie do opanowania. Jeśli jeden z poniższych naturalnych środków kontroli zostanie zastosowany wcześnie i skutecznie, rośliny mogą wyleczyć się z inwazji mszyc i uzyskać produktywne plony.

Mszyce lubią ukrywać się na spodniej stronie liści i głęboko w środku roślin, takich jak sałata i brokuły, dlatego należy regularnie sprawdzać rośliny, zwłaszcza w okresie ich wzrostu.

 

 

1. Unikaj nadmiernego nawożenia roślin.

Mówiąc o nowym wzroście, mszyce są przyciągane do smacznych, delikatnych młodych pędów, więc jednym z kluczy do utrzymania ich liczby w ryzach jest unikanie nadmiernego nawożenia roślin. Nadmiar azotu powoduje gwałtowny wzrost nowych roślin, który pomaga utrzymać nowe pokolenia mszyc.

 

Zamiast stosować nawozy jednorazowo, podawaj roślinom mniejsze ilości składników odżywczych przez cały sezon lub stosuj organiczne nawozy o spowolnionym działaniu tylko wtedy, gdy są potrzebne.

 

 

2. Utrzymuj rośliny dobrze nawodnione.

Rośliny są podatne na stres w okresach suszy, więc lato to szczególnie podatny czas na inwazję mszyc. Rośliny są bardziej bezbronne w gorących, suchych warunkach, ponieważ nie są w stanie wytwarzać substancji chemicznych potrzebnych do walki ze szkodnikami.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!