Jak zwalczać mrówki w ogrodzie?

Mrówki kochać je czy nienawidzić, nie da się zaprzeczyć, że są niesamowitymi stworzeniami. Z dużymi, złożonymi społeczeństwami, technikami hodowli grzybów i imperium, które prawie obejmuje cały glob, to błogosławieństwo, że są one tak małe i nie rozwinęły jeszcze przytłaczającej zbiorowej inteligencji.

 

Podczas letnich miesięcy, mogłeś zauważyć konwoje mrówek chodzących tam i z powrotem w twoim ogrodzie. W przypadku, gdy stają się one uciążliwe, nadszedł czas, aby zacząć pytać, jak pozbyć się mrówek w ogrodzie.

 

 

Jak zwalczać mrówki w ogrodzie?

Naturalne metody

Jeśli chodzi o inwazję mrówek, nigdy nie chodzi o to, aby po prostu sporadycznie spryskiwać ich pozornie niekończące się szlaki wybraną przez siebie bronią zabójczą dla mrówek. Żeby wyeliminować całe zagrożenie mrówkami w Twoim ogrodzie, musisz udać się prosto do źródła. Następujące metody zostały udowodnione, aby wyeliminować mrówki zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz gniazda mrówek:

 

 

Wrząca woda.

Najbardziej znaną metodą naturalnej eksterminacji mrówek jest użycie wrzącej wody. Po prostu zlokalizuj jak najwięcej wejść do gniazda i wlej do środka wrzącą wodę. Być może trzeba będzie to robić wielokrotnie, aż wszystkie mrówki będą martwe.

 

Zobacz też:Ćma bukszpanowa zwalczanie i symptomy

Płyn do mycia naczyń i olej.

Ta metoda ma dość wysoki wskaźnik sukcesu, ponieważ płyn do mycia naczyń i olej wsiąkają w egzoszkielety mrówek i duszą je. Wszystko, co musisz zrobić, to wymieszać pół łyżeczki płynu do mycia naczyń z półtorej łyżeczki oleju spożywczego oliwa z oliwek i olej rzepakowy działają najlepiej z 1 litrem wody. Gdy mieszanina jest gotowa, wlej trochę do butelki z rozpylaczem, aby zadbać o mrówki poza gniazdem, a następnie wlej resztę bezpośrednio do gniazda.

 

mrówka

Kwas borowy i cukier.

Jest to prawdopodobnie najbardziej skuteczny domowy środek na pozbycie się mrówek. Wymieszać kwas borowy z cukrem, aż zamieni się w pastę, a następnie umieścić małe ilości pasty wokół wejść do gniazda mrówek. Mrówki kochają słodkie rzeczy i tak będą przyciągane do pasty, zjedzą trochę i przeniosą resztę z powrotem do gniazda dla królowej. Wkrótce po zjedzeniu słodkiej pasty, królowa i inne mrówki zaczną umierać z powodu kwasu borowego.

 

 

Biały ocet.

Wlanie około 1 litra białego octu bezpośrednio do gniazda może zdziałać cuda. Nie jest on szkodliwy dla ziemi lub roślin, ale zabije mrówki w kontakcie.

 

 

Rośliny odstraszające owady.

Różne rośliny, zwłaszcza te, które zawierają olejki eteryczne, wydzielają pewien zapach, który odstrasza wiele niechcianych owadów, w tym rośliny.

Większość naturalnych metod nie działa od razu. To dlatego, że to, co są — naturalne, co oznacza, aktywne składniki w nich nie są tak śmiertelne dla mrówek, jak to, co profesjonalne trucizny.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Brunera

Profesjonalne metody

Trucizna zabójca mrówek.

Trucizny w proszku najlepiej stosować przeciwko mrówkom znajdującym się w pomieszczeniach lub w pobliżu domu, ponieważ mogą one wpływać na rośliny i zmieniać glebę ze względu na swoją toksyczność.

 

Jeśli zdecydujesz się użyć trucizny w proszku, upewnij się, aby podjąć pewne środki ostrożności przedtem, takie jak blokowanie zatrutego obszaru, aby utrzymać zwierzęta domowe i małe dzieci z dala. Rozłóż go na spokojny dzień, ponieważ wiatr może przenosić truciznę do sąsiednich ogrodów. Innym punktem, o którym należy pamiętać jest to, że mrówki mogą powoli budować odporność na truciznę.

 

 

Profesjonalna eksterminacja.

Jeśli żadna z powyższych metod nie zadziałała i mrówki wtargnęły do Twojego domu, być może nadszedł czas, aby rozważyć wynajęcie profesjonalisty, który zajmie się inwazją.

mrówki w ogordzie

 

Co to jest kolonia mrówek?

Jeśli znasz wroga i znasz siebie, nie musisz się obawiać wyniku stu bitew.

Ten cytat może być trochę przesadnie dramatyczny, ale pomaga wiedzieć trochę o szkodniku, którego chcesz usunąć.

Kolonia mrówek, zwana czasem społeczeństwem mrówek, składa się z tysięcy mrówek pod przywództwem królowej. Poza królową są też robotnice, żołnierze i trutnie. Większość gatunków mrówek buduje masywne, podziemne gniazda.

 

Struktury te są niezwykle skomplikowane i zawierają pomieszczenia dla mrówek, pomieszczenia gospodarcze, magazyny żywności, a nawet tunele kontrolujące przepływ powietrza wewnątrz gniazda.

Zazwyczaj widzimy tylko kilka kopców wejściowych i małe stosy drobnego brudu. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej.

 

 

Popularne mrówki ogrodowe

Znajomość gatunków mrówek atakujących rośliny jest pierwszym krokiem do pozbycia się ich. Istnieje ponad 10000 gatunków mrówek na świecie w tej chwili. Wiele z nich wymarło lub nie atakuje roślin, oto niektóre z pospolitych mrówek, które znajdziesz w swoim ogrodzie.

 

 

Lasius Niger pospolita czarna mrówka ogrodowa:

Ten gatunek mrówek jest częstym widokiem w ogrodach i ma średnią populację 5000 mrówek na kolonię. Mrowisko Lasius Niger można zwykle znaleźć na obrzeżach patio lub ogrodu. Kwas mrówkowy i szczęki są jej środkiem ochrony przed drapieżnikami.

 

 

Lasius Flavia żółta mrówka łąkowa:

Ten żółty gatunek mrówek jest również częstym widokiem w ogrodach i nie jest tak szkodliwy, podobnie jak ich odpowiedniki Niger. Jednym z najbardziej znaczących wskaźników, że masz Lasius Flavia w ogrodzie jest obserwacja małych pleśni wokół podwórka.

 

 

Mrówka ognista:

Jest to również wspólna rodzina mrówek, którą najprawdopodobniej znajdziesz w swoim ogrodzie. Rodzina mrówek ogniowych składa się z ponad 200 różnych gatunków charakterystycznych dla różnych miejsc. W zależności od lokalizacji, w ogrodzie można znaleźć mrówkę czerwoną Ameryka Południowa i mrówkę europejską Europa. Mrówka ognista jest zazwyczaj znana ze swojego czerwono-brązowego koloru i bolesnych żądeł.

 

 

Mrówki i twój ogród.

Niektórzy z bardziej ekologicznie myślących z was mogą się zastanawiać czy mrówki są korzystne dla waszego ogrodu lub, czy naprawdę powodują szkody w roślinach.

 

Mrówki mogą być w pewnym stopniu korzystne dla Twojego ogrodu. Ponieważ są one drapieżnikami, polują na inne owady żyjące w trawniku i mogą pomóc w zapylaniu roślin podczas żerowania. Jednak mrówki lubią budować gniazda wokół systemu korzeniowego roślin, co może zahamować wzrost i sprawić, że rośliny będą bardziej podatne na choroby.

 

Wiele gatunków mrówek zjada również spadź, która jest wydzielana przez mszyce, gdy te żerują na roślinach. Wiadomo, że mrówki chronią mszyce przed innymi drapieżnikami, takimi jak biedronki, aby utrzymać niezawodne źródło pożywienia. Zwiększona aktywność mszyc w ogrodzie, zwłaszcza gdy mają one swoich ochroniarzy, może być katastrofalna dla roślin, ponieważ mogą one bez przeszkód przemieszczać się po ogrodzie, wysysając wszystkie smaczne soki roślinne.

Zobacz też:Jak zabić mszyce za pomocą ekstraktów i naparów roślinnych?

 

Korzyści z mrówek w ogrodzie

Oczywiście, to naprawdę zależy od tego, z kim rozmawiasz, czy mrówki są korzystne dla ogrodu. Tutaj niektóre korzyści dla mrówek w ogrodzie.

  • Są one podobne do robaków ziemnych, pomagając w napowietrzaniu gleby. Kopią mnóstwo tuneli, które pomagają przenosić wodę, tlen i składniki odżywcze do korzeni roślin.
  • Mrówki są również dobrymi zapylaczami. Przenoszą pyłek z kwiatka na kwiatek w poszukiwaniu słodkiego nektaru.
  • Pomagają w naturalny sposób kontrolować szkodniki ogrodowe, zjadając ich młode lub przerywając ich cykl żerowania.
  • Mrówki zabijają gąsienice, atakując je w dużych ilościach.
  • Mrówki nie zrywają liści roślin w przeciwieństwie do wielu innych owadów ogrodowych. Mrówki nie wyrządzają żadnych szkód warzywom.
  • Są one również dobrymi wskaźnikami problemu z mszycami. Ponieważ mszyce wydzielają słodki cukier, mrówki są naturalnie przyciągane do nich. Łatwo można „zauważyć” mrówki w ogrodzie, gdy mszyce są maleńkie i czasami trudne do zauważenia.
  • Mrówki pomagają również w przyspieszeniu rozkładu materii organicznej, takiej jak liście, słoma, a nawet inne martwe owady. Pomaga to w nawożeniu roślin.

 

 

Wady

  • Mrówki są przyciągane przez mszyce. Ponieważ przyciągają je słodkie wydzieliny mszyc, mrówki mają tendencję do ich ochrony. Będą więc chronić mszyce i pozwolą im szybko się rozmnażać.
  • Mrówki pomogą zwiększyć populację innych szkodników ogrodowych, takich jak mączlik, skala i mączniak. Wszystkie te produkują słodkie wydzieliny, co czyni je przyjaciółmi dla zwykłej mrówki ogrodowej.
  • Mrówki, same mnożą się w liczbie szybko!
Dlaczego mrówki maja skrzydła ?

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!