Jak zwalczać wełnowce na roślinach?

Wełnowce są spokrewnione z owadami skalnicami. Wyrządzają szkody poprzez wysysanie soku z roślin żywicielskich, i jak wiele szkodników, wełnowce mają tendencję do faworyzowania nowego wzrostu. Z czasem ich uszkodzenia powodują żółknięcie liści, a w końcu ich opadanie z rośliny.

 

Mogą również powodować przedwczesne opadanie owoców, warzyw i pąków kwiatowych. W przypadku silnego porażenia, ich woskowate wydzieliny znane również jako spadź sprzyjają rozwojowi grzybów pleśniowych.

 

 

Jak zwalczać wełnowce na roślinach?

Pokrop wełnowce wacikiem nasączonym alkoholem, aby osuszyć owady. Umyć roślinę delikatnym detergentem z wodą, aby pomóc w zwalczaniu wełnowców. Spryskaj roślinę wewnętrzną sprayem olejowym lub mydłem w sprayu. Te spraye będą dusić lub wysuszyć wełnowce i zabić je.

 

 

Cykl życiowy wełnowca.

Dorosłe samice składają 300-600 jaj w wydalanej, zwartej, woskowej, bawełnianej masie występującej głównie na spodniej stronie liści. Składanie jaj trwa przez około 2 tygodnie, przy czym samica ginie wkrótce po złożeniu wszystkich jaj. Wylęg następuje w ciągu 1-3 tygodni, a małe, aktywne, żółte nimfy zaczynają migrować po roślinie w poszukiwaniu miejsc żerowania, na których mogą się osiedlić. Podczas żerowania wydzielają one spadź, a na ich ciele zaczyna tworzyć się woskowy nalot.

 

Nimfy żeńskie przechodzą przez trzy stadia rozwojowe stadia, przy czym jedno pokolenie trwa zaledwie miesiąc, w zależności od temperatury. Nimfy męskie przechodzą przez pięć stadiów rozwojowych. Po pierwszych dwóch stadiach nie odżywiają się, a ich jedynym zadaniem jest zapładnianie samic. W szklarni ciągłe i nakładające się na siebie pokolenia występują przez cały rok. Przeżywalność zimowa poza szklarniami jest niewielka.

 

Nasącz wacik zwykłym alkoholem i wytrzyj go o wełnowce, co zabije je i usunie. Użyj roztworu składającego się z nie więcej niż 70 procent alkoholu izopropylowego, i przetestować go na jednym liściu przed zastosowaniem go do całej rośliny, aby upewnić się, że alkohol je spali.

Mealybug1 ies

Zobacz też:Pielęgnacja kwiatu Orlika jak uprawiać w ogrodzie?

Spray z mydłem owadobójczym.

Mydła owadobójcze są dostępne na rynku, lub można zrobić własne przy użyciu detergentu do naczyń, takich jak płyn do naczyń. Spróbuj znaleźć produkt wolny od perfum i dodatków, które mogą zaszkodzić roślinom. Wymieszać mydło w słabym stężeniu z wodą począwszy od 1 łyżeczki na litr i zwiększenie w razie potrzeby. Spray roztwór mydła na rośliny.

 

 

Wprowadź drapieżne owady.

Koronczarki, moskitiery, osy parzystokopytne i chrząszcze znane czasem jako niszczyciel mączniaków są naturalnymi drapieżnikami mączniaków. Są one częściej używane do zwalczania plag na zewnątrz lub w szklarniach i są dostępne w sklepach internetowych.

 

 

Spray na owady domowej roboty.

Aby przygotować domowej roboty pestycyd ogrodowy, połącz 1 główkę czosnku, 1 małą cebulę i 1 łyżeczkę pieprzu cayenne w robocie kuchennym lub blenderze i zmieszaj na pastę. Dodaj do 1 litra wody i gotuj przez 1 godzinę. Przecedzić przez ściereczkę i dodać 1 łyżkę stołową płynnego mydła do naczyń. Dobrze wymieszaj. Mieszanina może być przechowywana do 1 tygodnia w lodówce. Spryskaj roztworem części roślin, na których występują wełnowce.

 

 

Stosowanie syntetycznych pestycydów chemicznych.

Wiele silniejszych środków owadobójczych jest dopuszczonych do stosowania przeciwko wełnowcom, ale ochrona oferowana przez wosk na owadach może sprawić, że będą one mniej skuteczne. Bądź ostrożny przy stosowaniu tych środków, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych. Silniejsze pestycydy mają różny stopień toksyczności dla ludzi.

 

Zobacz też:Jak pielęgnować Złotokap?

Co wywołuje inwazję wełnowca?

Wełnowce mają tendencję do przyciągania się do pewnych roślin, które są bogate w soki, którymi wolą się żywić. Drzewa cytrusowe są szczególnie podatne, a wełnowce mogą stanowić poważne zagrożenie dla niektórych upraw komercyjnych, takich jak mango. Wełnowce mogą zaatakować wiele roślin domowych w pomieszczeniach, szczególnie gatunki tropikalne.

 

Wełnowce przyciągają rośliny o wysokim poziomie azotu i miękkim wzroście; mogą się pojawić, jeśli rośliny są nadmiernie podlewane i przenawożone.

 

 

Jak zapobiegać wełnowcom?

Podobnie jak w przypadku większości szkodników, najlepszą metodą zwalczania wełnowca jest ochrona. Zdrowe, energiczne rośliny są mniej podatne na infekcje niż słabe, niedogrzane i zestresowane. Zasadniczo, upewnij się, że rośliny są zdrowe, a będziesz mniej prawdopodobne, aby przyciągnąć te szkodniki w pierwszej kolejności.

 

Jednak wełnowce mogą zainfekować nawet zdrowe rośliny. Często pojawiają się one na nowych roślinach, ponieważ szklarnie są dla nich doskonałym miejscem do rozmnażania. Przed dodaniem nowych roślin do swojej kolekcji należy je dokładnie sprawdzić.

 

 

Wiele innych strategii może pomóc w zapobieganiu infestacji wełnowca na roślinach:

  • Ograniczenie karmienia i podlewania może czasami zapobiec mączniakowi, ponieważ zmniejsza poziom azotu i utwardza wzrost.
  • W przypadku roślin, które tolerują takie zabiegi, regularne opryskiwanie silnymi strumieniami wody może zapobiec inwazji wełnowców.
  • W przypadku roślin pokojowych, które to tolerują, obniżenie temperatury w nocy do 60 stopni Fahrenheita zniechęci wełnowce, które preferują bardziej tropikalne temperatury.
  • Jeśli infestacja nie może być kontrolowana po dwóch lub trzech cotygodniowych aplikacjach insektycydów, rozważ zniszczenie rośliny, zanim Wełnowce rozprzestrzenią się na inne rośliny w domu.

 

Mealybugs of flower stem, Yogyakarta, 2014-10-31

Wełnowce a skalnice?

Wełnowce są blisko spokrewnione z owadami skalnicami, ale Wełnowce mają miękkie ciało, a nie twardą skorupę ochronną, którą mają owady skalnicowate. Zamiast puszystego, włochatego materiału, skalnice tworzą twarde, podobne do pąkli powłoki na liściach i łodygach roślin. Metody pozbywania się skalnicy są bardzo podobne jak w przypadku wełnowców.

 

Zobacz też:Gdzie sadzić Stewie?

Jak długo żyją Wełnowce?

Samice wełnowca składają od 200 do 600 jaj, które wykluwają się w ciągu kilku dni. W ciągu sześciu do 10 tygodni wyklute owady są gotowe do złożenia własnych jaj, więc inwazja mączniaków może się utrwalać niemal w nieskończoność, chyba że zostaną one wytępione.

 

 

Czy wełnowce gryzą lub żądlą?

Wełnowce nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzi, żywią się tylko sokami roślin.

 

 

Jakie rośliny są najbardziej wrażliwe?

Istnieje tak wiele gatunków mączniaków, że prawie każda roślina w pomieszczeniu może być podatna na te szkodniki. W szczególności, rośliny tropikalne z miękkimi łodygami i liśćmi są bardzo podatne na rozwój Wełnowca. Orchidee, fiołki afrykańskie, begonie, koleusy i amarylisy należą do roślin szczególnie podatnych, ale w cieplejszym klimacie wiele roślin rosnących na zewnątrz może doświadczyć inwazji. Wełnowce rozwijają się w temperaturze od 21 do 30 stopni.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!