Jaśmin Poradnik jak uprawiać i pielęgnować.

Spis Treści

Uprawa jaśminu nie jest trudna. Potrzebna jest dobrze zdrenowana, wilgotna gleba, która jest umiarkowanie żyzna.

 

Umieść roślinę w miejscu, w którym będzie otrzymywała co najmniej cztery godziny pełnego światła słonecznego dziennie, i posadź ją między czerwcem a listopadem.

 

Każda roślina potrzebuje co najmniej 2,5 metra przestrzeni, aby zapewnić zdrowy wzrost korzeni.

 

Kiedy kwitnie Jaśmin?

Jego różowawe pąki kwiatowe pojawiają się późną zimą do wczesnej wiosny i rozkwitają białymi, pachnącymi kwiatami przypominającymi gwiazdy. Jaśmin biały może osiągnąć od 6 do 9 metrów wysokości i od 2 m do 5 metrów szerokości.

 

 

Kiedy sadzić jaśmin?

Krzewy jaśminu należy sadzić w dowolnym momencie między czerwcem a listopadem.

 

jasmin jak wyglada

Gdzie sadzić jaśmin?

Jaśmin będzie dobrze rósł w pełnym słońcu lub w miejscach częściowo zacienionych. Jaśmin kwitnący latem lepiej radzi sobie w miejscu słonecznym, natomiast inne odmiany, takie jak jaśmin zimowy, lubią miejsca bardziej zacienione.

 

Zobacz też:Funkia jak dbać o roślinę?

Jak dbać o jaśminowca uprawianego na zewnątrz?

Potrzebna jest dobrze zdrenowana, wilgotna gleba, która jest umiarkowanie żyzna. Umieść roślinę w miejscu, w którym będzie otrzymywać co najmniej cztery godziny pełnego światła słonecznego dziennie, i posadź ją między czerwcem a listopadem. Każda roślina potrzebuje co najmniej 2,5 metra przestrzeni dla zdrowego wzrostu korzeni. Wiosną dodaj do gleby nawóz 5-10-5.

 

 

Czy jaśmin jest łatwy w uprawie?

Pielęgnacja Jaśmina nie jest trudna, ale wymaga czujności. Pnącza muszą być przeszkoleni wcześnie, gdy są młode. Możesz użyć opaski lub po prostu wpleść je przez sekcje kratownicy. Nawozić roślinę wiosną, tuż przed pojawieniem się nowego wzrostu.

 

 

Czy jaśmin potrzebuje pełnego słońca?

Jaśmin potrzebuje pełnego słońca lub częściowego cienia zazwyczaj około 6, lub więcej godzin bezpośredniego światła słonecznego każdego dnia w pełnym słońcu i 2 – 4 godziny dziennie w przypadku częściowego cienia. Dokładny rodzaj jaśminu, który sadzisz, a także klimat i inne warunki, określą, ile słońca potrzebuje roślina.

 

 

Czy jaśmin jest tolerancyjny na cień?

Dobrze radzą sobie w półcieniu, a nawet tolerują silny cień.

 

 

Gleba dla rośliny Jaśmina.

Preferuje glebę o pH w zakresie od 6,1 do 7,5. Nie należy sadzić go w pobliżu roślin, które preferują kwaśne odczyny gleby. Idealnym rodzajem gleby dla jaśminu jest mieszanka mchu torfowego, piasku i ziemi doniczkowej.

jasmin kwiaty

 

Czy jaśmin lubi glebę kwaśną, czy zasadową?

Jaśmin nie jest wybredny, jeśli chodzi o glebę. Rośnie na piasku, glinie lub iłach i toleruje zarówno gleby zasadowe, jak i kwaśne. Najlepiej rośnie jednak na glebach umiarkowanie wilgotnych, dlatego przed sadzeniem warto podsypać glebę kompostem lub pleśnią z liści.

 

Zobacz też:Jak uprawiać Eustoma

Jaki nawóz jest najlepszy dla jaśminu?

Nawóz 7-9-5 dobrze sprawdza się w przypadku jaśminowców. Zawiera on 7 procent azotu, który zapewnia bujne, zdrowe, zielone liście, 9 procent fosforu, który zapewnia obfite, duże kwiaty, oraz 5 procent potasu, który zapewnia mocne korzenie i zwiększoną odporność na choroby, owady i suszę.

 

 

Podlewanie Jaśmina.

Kwiaty jaśminu w gruncie należy podlewać raz w tygodniu. Jeśli jest wyjątkowo sucho lub gorąco, należy zwiększyć częstotliwość podlewania, ale w międzyczasie należy pozwolić glebie przeschnąć. Jeśli jaśmin jest w doniczce, prawdopodobnie będzie wymagać wody kilka razy w tygodniu, zwłaszcza w gorętszych miesiącach.

 

 

Czy można przesadzić z podlewaniem jaśminu?

Ogólnie rzecz biorąc, jaśmin preferuje wilgotną, ale dobrze zdrenowaną glebę. Jeśli podlewasz go zbyt często, gleba nie może skutecznie odprowadzać wody i korzenie utopią się w wodzie. Niewystarczająca ilość wody może być równie niebezpieczna, choć jaśmin nieco lepiej znosi podlewanie niż przesadzanie.

 

 

Jak często należy podlewać jaśmin doniczkowy?

Jaśmin potrzebuje dużo wody, szczególnie w okresie kwitnienia. Najlepiej jest utrzymywać glebę zawsze lekko wilgotną. Rośliny powinny być podlewane co tydzień, ale jeśli wcześniej ziemia stanie się sucha, należy podlać roślinę wcześniej.

 

 

Uprawa Jaśmina w doniczkach.

Młody jaśmin sadzimy w 15 cm doniczce z otworami odpływowymi i kratką lub obręczą, po której pnącze może się wspinać. Wypełnij pojemnik bogatą, lekko kwaśną i dobrze zdrenowaną organiczną ziemią doniczkową z dodatkiem kompostu. Uważaj, aby nie posadzić rośliny głębiej niż rosła w poprzednim pojemniku.

 

 

Jaśmin czy jaśminowiec? - dr Artur Zagajewski

Jak utrzymać kwitnienie jaśminu?

Spróbuj nawożenia pokarmem roślinnym o niskiej zawartości lub nawet zerowej zawartości azotu. Fosforowy pokarm roślinny często pobudza rośliny do kwitnienia. Być może cała ta dodatkowa troska obejmowała przeniesienie jaśminu doniczkowego do większego pojemnika. Bądź cierpliwy, jaśmin musi być związany korzeniami, aby mógł zakwitnąć.

 

 

Jak przesadzić Jaśmina?

Wczesna jesień to najlepszy sezon na przesadzanie jaśminu.
Dobrze jest podlać teren wokół rośliny na dzień przed przesadzaniem, aby łatwiej było ją wykopać i aby ziemia lepiej przylegała do korzeni.

 

 

Czy można przycinać i przesadzać jaśmin?

Zrób sadzonki o długości około 15 cm i utnij każdą z nich bezpośrednio pod liściem. Korzenie powinny rozwinąć się w ciągu miesiąca, po czym można przesadzić sadzonki jaśminu do ziemi doniczkowej, aby wzmocnić ich system korzeniowy przed umieszczeniem ich w ogrodzie.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Bugenwilli: porady dotyczące uprawy tej kwitnącej rośliny

Czy można przesadzić jaśminowiec?

Jaśmin można przesadzać o każdej porze roku, ale aby uzyskać najlepsze kwiaty, najlepiej przesadzać je wiosną lub w letnich miesiącach roku. Nie są to zbyt wybredne rośliny, jeśli chodzi o glebę, więc wystarczy użyć zwykłej ziemi doniczkowej i odrobiny nawozu, aby pobudzić wzrost jaśminu, gdy już znajdzie się w nowej doniczce.

 

 

Jak szybko rośnie jaśmin?

Jaśminowiec pospolity osiąga wysokość od 3 m do 4,5 metra jako rozłożysty, pół zimozielony krzew, który przyrasta rocznie od 30 cm do 60 cm.

 

 

Ile miejsca potrzebuje jaśmin?

Jaśmin należy sadzić w odległości co najmniej 2,4 metra od siebie, a czasem nawet więcej, w zależności od odmiany, aby umożliwić mu rozrost korzeni w przyszłości, ponieważ będzie się bardzo rozrastał i nie lubi być stłoczony.

 

 

Czy korzenie jaśminu są inwazyjne?

System korzeniowy jaśminowca gwiaździstego rozrasta się za pomocą rozłogów, więc gdziekolwiek roślina dotknie ziemi, zapuszcza korzenie. To właśnie system korzeniowy jaśminu jest odpowiedzialny za jego tendencję do rozprzestrzeniania się, co czyni go inwazyjnym.

 

 

Kiedy należy przycinać jaśmin?

Przycinać należy zarówno pędy boczne, jak i główną, wyprostowaną łodygę. Jaśmin letni kwitnie latem i wczesną jesienią, a jaśmin zimowy późną zimą i wczesną wiosną na pnączach, które rozwinęły się w poprzednim sezonie. Przycinamy je natychmiast po kwitnieniu, aby dać pnączom czas na rozwinięcie się do następnego sezonu kwitnienia.

jasmin uprawa

 

Jak przycinać przerośnięty jaśmin?

W przypadku jaśminu najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest coroczne całkowite wycinanie starych, bufiastych pędów. W ten sposób można również stracić kilka nowych, zielonych pędów wyrastających ze starych, ale szybko zostaną one zastąpione przez nowe pędy wyrastające u podstawy rośliny lub w jej pobliżu.

 

 

Jak sprawić, aby jaśminowiec się rozkrzewił?

Można użyć opasek do roślin lub po prostu przeplatać je przez sekcje kraty. Nawozić roślinę wiosną, tuż przed pojawieniem się nowych przyrostów. Przycinaj końcówki pnączy w drugim roku, aby promować rozgałęzianie, które wypełni kratkę krzaczastym wzrostem.

 

Zobacz też:Magnolia uprawa wszystko co musisz wiedzieć

Jak wygląda jaśmin?

Delikatny i drobny jaśmin o małych kwiatach jest znany na całym świecie ze swojego wyjątkowego, tropikalnego zapachu i pięknych kwiatów, które przyciągają pszczoły. Kwiaty jaśminu są zwykle białe, choć niektóre gatunki mają kolor żółty lub kremowy, i mogą kwitnąć przez cały rok.

 

 

Rozmnażanie jaśminu.

Jaśmin rozmnaża się przez pobieranie sadzonek z półtwardego drewna w lecie. Z silnej rośliny jaśminu należy wyciąć pnącze o długości od 25 cm do 30 cm. Użyj czystego sekatora lub ostrego noża, aby wykonać cięcie tuż poniżej węzła, który jest małym zgrubieniem, gdzie pojawia się liść lub pąk.

 

 

Czy sadzonki jaśminu ukorzenią się w wodzie?

Po wyhodowaniu pachnącej, łatwej w pielęgnacji rośliny jaśminu pospolitego można łatwo rozmnażać z niej sadzonki, które można wykorzystać w całym ogrodzie, zarówno w doniczkach, jak i w gruncie. Jeśli tylko zapewnisz jaśminowi pełne słońce lub półcień i średnią ilość wody, roślina będzie dobrze rosła z sadzonki.

 

 

Jak rozmnażać jaśmin?

Zrób sadzonki o długości około 15 cm, a każdą z nich przytnij bezpośrednio pod liściem. Oderwij liście od dolnej części sadzonki i zanurz ją w hormonie ukorzeniania w proszku. Umieść każdą sadzonkę w dołku w wilgotnym piasku w doniczce, a następnie umieść doniczkę w plastikowej torbie, aby utrzymać wilgoć.

 

 

Jak długo trwa rozmnażanie jaśminu?

Poczekaj 4-6 tygodni, aby roślina wypuściła korzenie. Gdy korzenie się uformują, można przesadzić sadzonki do nowego pojemnika.

 

 

Czy można uprawiać jaśmin z sadzonek?

Jaśmin rozmnaża się przez pobieranie sadzonek z półtwardego drewna w lecie. Z silnej rośliny jaśminu gwiaździstego należy wyciąć pnącze o długości od 25 cm do 30 cm. Użyj czystego sekatora lub ostrego noża, aby wykonać cięcie tuż poniżej węzła, który jest małym zgrubieniem, gdzie pojawia się liść lub pąk.

 

 

Czy jaśminowce mają głębokie korzenie?

Jaśmin rozrasta swój system korzeniowy za pomocą rozłogów. Po uruchomieniu korzeni, zaczynają się one rozwijać i rosną w głęboki system korzeniowy, który obejmuje cały obszar, który roślina obejmuje.

 

 

Czy do ukorzeniania sadzonek potrzebny jest hormon?

Wiele sadzonek ukorzenia się samodzielnie bez dodatku hormonu ukorzeniającego, ponieważ sadzonki naturalnie go zawierają. Większość sadzonek z miękkiego drewna roślin zielnych i domowych ukorzenia się bardzo łatwo. Woda, wraz z naturalnymi hormonami ukorzeniającymi w roślinie spowodowała ukorzenienie się sadzonki.

 

 

Jaki jest najlepszy naturalny hormon ukorzeniający?

Dwa główne sposoby na zrobienie własnego hormonu ukorzeniania to miód lub wierzba. Większość ludzi nie ma dostępu do wierzby, ale może zdobyć trochę miodu. Zagotuj dwie filiżanki wody. Dodaj łyżkę stołową organicznego miodu, możesz użyć przetworzonego, jeśli to wszystko, co masz.

 

 

Jak dbać o jaśmin w zimie?

Gdy są w domu, zapewnij roślinom normalne temperatury pokojowe w ciągu dnia i chłodne temperatury w nocy. To pozwoli im odpocząć przez zimę. Przygotuj rośliny, przynosząc je na kilka godzin dziennie na kilka tygodni przed pierwszym mrozem.

 

 

Czy należy przycinać jaśminowiec zimowy?

Przycinanie najlepiej rozpocząć po upływie kilku lat. Idealnym momentem na przycinanie jest marzec, kiedy można całkowicie odciąć martwe i uszkodzone gałęzie. Następnie można nadać mu odpowiedni kształt, obcinając gałęzie, które już nie kwitną. Można także odmłodzić roślinę, usuwając całkowicie niektóre z jej głównych gałęzi.

 

 

Czy jaśmin zamiera zimą?

W zależności od klimatu jaśmin może stracić część lub wszystkie liście na zimę, co jest normalne.

 

 

Czy jaśmin przetrwa mróz?

Nie tolerują mrozu i wymagają ochrony, gdy temperatura zbliża się do zera. Jego łodygi giną od mrozu, ale odrasta od korzeni pod warunkiem, że temperatura nie spada poniżej -12℃.

 

 

Czy jaśmin jest rośliną jednoroczną, czy wieloletnią?

Jaśmin jest byliną, która rośnie z roku na rok. Różne odmiany mają różne potrzeby w zakresie podlewania, miejsca i nasłonecznienia w zależności od strefy, w której rosną.

 

 

Czy jaśmin jest rośliną uprawianą wewnątrz, czy na zewnątrz?

Roślina jaśminu jest bardzo popularna ze względu na swój słodki zapach, nie tylko jako roślina doniczkowa do wnętrz. Jaśmin może być również trzymany na zewnątrz w słonecznym miejscu od kwietnia do września. Tutaj białe lub żółte kwiaty w kształcie gwiazdek tworzą atrakcyjny kontrast z zielonymi liśćmi lilaka.

 

 

Jaśmin, dlaczego obumiera?

Jeśli jaśmin otrzymuje zbyt mało wody, korzenie nie mogą przemieszczać się w glebie i pobierać składników odżywczych. Może to powodować zasychanie i opadanie liści. Jeśli jaśmin jest posadzony na zewnątrz, chłodniejsza pogoda może spowodować zrzucenie liści. Jest to całkowicie naturalne dla wielu jaśminów jesienią.

 

 

Co dolega mojej roślinie?

Najczęstsze choroby jaśminu to zaraza, rdza i fuzaryjna pleśń, które atakują wiele innych odmian roślin. Są to przede wszystkim choroby liści i łodyg, które pozostawiają obszary nekrotyczne, odbarwione aureole lub plamy, zwiędłe liście, smugi na łodygach i czasami rozprzestrzeniają się na młode rośliny.

 

 

Jak przywrócić moją roślinę jaśminu do życia?

Sprawdź powierzchnię gleby pod jaśminem, aby sprawdzić, czy jest wilgotna. Jeśli tak, roślina może cierpieć z powodu nadmiernego podlewania. Jeśli jaśmin jest doniczkowy, przesadź go do świeżej gleby. Jeśli jaśmin jest w ziemi, przestań go podlewać aż górna gleba, będzie suche w dotyku.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!