Spis Treści
Jęczmień jest jedną z naszych najstarszych roślin uprawnych i został udomowiony z dzikiego jęczmienia kilka tysięcy lat temu. Jęczmień odegrał zasadniczą rolę w rozwoju rolnictwa i obecnie jest jedną z najważniejszą rośliną zbożową na świecie.
Na całym świecie podstawowym zastosowaniem jęczmienia jest pasza dla zwierząt; jednakże jęczmień uzyskuje największą wartość rynkową dzięki przemysłowi browarniczemu i słodowemu.
Jak późno można siać jęczmień ozimy?
Jęczmień ozimy ma węższe okno siewne niż pszenica ozima; idealne okno do siewu jęczmienia ozimego to okres od połowy września do połowy października. Siew po optymalnym terminie zwiększa ryzyko związane z obniżeniem plonów, problemami z zakładaniem i wyleganiem roślin.
Jaka jest różnica między jęczmieniem ozimym a jęczmieniem jarym?
Istnieją trzy klasy pokroju – ozimy, fakultatywny i jary. Jęczmień ozimy jest sadzony późną jesienią i zbierany następnego lata (np. 9-10 miesięcy od zasadzenia do zbioru). Jęczmień jary jest sadzony na wiosnę i zbierany tego samego lata (np. 4-5 miesięcy).
Co to jest jęczmień hybrydowy?
Jęczmień hybrydowy jest produkowany poprzez krzyżowanie genetycznie odmiennych roślin rodzicielskich, co prowadzi do uzyskania rośliny hybrydowej, który z kolei wiąże się z bardziej odpornym i konkurencyjnym wzrostem oraz wyższą wydajnością ziarna.
Hybrydy często łączą cechy wspólne rodziców w celu zwiększenia wydajności lub odporności rośliny.
Jęczmień ozimy termin zbioru
Czas zbiorów jęczmienia zależy od terminu siewu, okresu uprawy i dojrzałości. W sumie okres uprawy jęczmienia waha się od 6 do 7 miesięcy. Tak więc jęczmień rabi. jest zbierany od końca kwietnia do końca maja, a jęczmień letni jest zbierany we wrześniu – październiku.
Zobacz też:Kiedy sadzimy Pszenżyto Ozime
W jakiej temperaturze rośnie jęczmień?
Minimalna temperatura dla kiełkowania jęczmienia wynosi od 1 do 2 stopni Celsjusza. Po pobraniu wilgoci przez nasiona pojawia się korzeń pierwotny. Sadzonka rośnie w dół, zapewniając zakotwiczenie oraz wchłaniając wodę i składniki odżywcze, a w końcu wykształca gałęzie boczne.
Nawożenie jęczmienia ozimego
Pszenica ozima i jęczmień powinny mieć zastosowane od 4,5 kg do 9 kg azotu w pasie przy sadzeniu, a pozostała ilość powinna być zastosowana wczesną wiosną po rozpoczęciu wegetacji i w fazie krzewienia.
Warto zawsze ścisłe przestrzegać instrukcji nawożenia dostarczonej przez producenta nawozu.
Jakich składników odżywczych potrzebuje jęczmień do wzrostu?
Jęczmień wymaga odpowiedniej ilości azotu (N), aby uzyskać dobre plony, ale ponieważ białko w ziarnie przekracza limity przemysłowe, co często prowadzi do odrzucenia uprawy jako słodowej, a nadmiar Azotu może prowadzić do mniejszej wielkości ziarna, granica między odpowiednią ilością azotu a nadmiarem azotu (N) jest cienka.
Jęczmień ozimy na słabej glebie.
Niedrogi i łatwy w uprawie jęczmień zapewnia wyjątkową kontrolę erozji i tłumienie chwastów w regionach półsuchych i na glebach lekkich. Może również wypełnić nisze w krótkiej rotacji lub służyć jako uprawa chroniąca wierzchnią warstwę gleby podczas suszy w każdym regionie.
Jaka gleba jest najlepsza dla jęczmienia?
Jęczmień najlepiej rośnie na dobrze zdrenowanych, żyznych iłach lub lekkich glebach gliniastych w rejonach o chłodnych, suchych i łagodnych zimach. Dobrze radzi sobie także na lekkich, suchych glebach i lepiej niż inne zboża toleruje gleby lekko zasadowe.
Mając do wyboru wiele odmian jęczmienia, należy pamiętać o tym, by wybrać tę, która jest dostosowana do warunków regionalnych.
Jak szybko rośnie jęczmień?
Jęczmień zwykle potrzebuje około 90 dni od zasadzenia do zbiorów, a im wcześniej się go uprawia, tym łatwiej będzie go uprawiać. Jęczmień zaczyna rosnąć wcześniej niż większość chwastów i można mieć nadzieję, że trzeba go odchwaszczać tylko 1-2 razy, zanim rośliny zacienią konkurencyjne chwasty.
Zobacz też:Kiedy sadzimy soję i uprawa, nawożenie, głębokość sadzenia
Czy jęczmień sam się przesieje?
Uprawiany jęczmień niezbyt dobrze radzi sobie z samosiewem, co jest korzystną cechą w przypadku uprawy okrywowej. Aby opóźnić kwitnienie, a tym samym zmniejszyć szanse na ponowny wysiew, jęczmień w ogrodzie domowym można go kosić.
Skąd wiadomo, kiedy jęczmień jest gotowy do zbiorów?
Jęczmień jest zazwyczaj gotowy do zbiorów, gdy łodygi i główki zmienią kolor z zielonego na żółty, a główki nasion zaczną opadać ku ziemi. Należy uważnie obserwować swoje zbiory i przygotować się do suszenia, cięcia i przechowywania ziarna.
Do czego używany jest jęczmień ozimy?
Słód z jęczmienia ozimego jest rzadko wykorzystywany w gorzelnictwie. Jęczmień ozimy przeznaczony jest przede wszystkim na paszę, a także stanowi pożyteczną roślinę w płodozmianie z rzepakiem ozimym.
Czy jęczmień rośnie w zimie?
Jęczmień może być stosowany jako zimowa jednoroczna roślina okrywowa wszędzie tam, gdzie jest uprawiany jako zboże ozime. Jednak jest mniej odporny na mróz niż żyto.
Czy jęczmień jest odporny na mróz?
Jęczmień jest bardziej podatny na uszkodzenia spowodowane mrozem niż pszenica w fazie krzewienia, ponieważ kwitnie jeszcze w fazie krzewienia. Im dłużej utrzymują się niskie temperatury, tym większe jest prawdopodobieństwo uszkodzeń.
Zobacz też:Dereń jadalny odmiany i uprawa, owoce
Jak zwalczać grzyby na jęczmieniu w naturalny sposób?
Najskuteczniejszą metodą zwalczania jest przestawienie pola na gatunki niebędące żywicielami grzyba lub pozostawienie go na rok odłogiem bez chwastów. W tym czasie należy zwalczać chwasty trawiaste, które mogą stanowić siedlisko grzyba. Należy pamiętać o głębokiej uprawie resztek pożniwnych lub ich całkowitym usunięciu.
Szkodniki i choroby Jęczmienia:
- Kolonia mszycy czereśniowo-owsianej.
- Kłos jęczmienia.
- Rdza źdźbłowa.
- Fuzaryjna.
- Mszyca pszenna rosyjska (Diuraphis noxia).
Sadzenie jesienią i wcześniejsze zbiory dają hodowcom dodatkowe możliwości optymalizacji ich działalności. W wielu regionach jęczmień ozimy daje zazwyczaj wyższe plony niż jęczmień jary.
Uprawy okrywowe ozime zapewniają ważne usługi ekosystemowe, czyli po prostu ograniczają erozję gleby, sekwestrują węgiel w postaci materii organicznej, zapewniają siedliska dzikich zwierząt oraz ograniczają wyciek składników odżywczych do zbiorników wód powierzchniowych i podpowierzchniowych. Wcześniejsze zbiory mogą pomóc w uniknięciu ważnych chorób, takich jak rdza źdźbłowa i fuzaryjna oraz zaraza głowiasta.
Możliwa jest również podwójna uprawa jęczmienia ozimego wraz z soją, Jest to bardzo pożyteczna roślina nie tylko w rolnictwie, ale też w ogrodnictwie. Łatwa w uprawię i bardzo korzystna też dla zdrowia.
To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową. Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!