Spis Treści
Jeżówki w ogrodzie lub na rabacie przyciąga pszczoły i motyle, zapewniając pobliskim roślinom mnóstwo zapylaczy. Roślina ta stanowi również wysokie tło dla powtarzających się rzędów dużych, często o średnicy 15 cm, fioletowych kwiatów przypominających stokrotki.
Wytrzymałe łodygi, które mogą osiągnąć wysokość 1,5 m, rzadko się wyginają i wymagają palikowania, aby zachować pionowy wygląd.
Wybór i przygotowanie miejsca do sadzenia
Jeżówki preferują dobrze zdrenowaną glebę i pełne słońce dla najlepszego kwitnienia. Wybierz miejsce, w którym jeżówki nie będą zacienione ani nie zacienią innych roślin.
W zależności od odmiany jeżówki osiągają od 60 cm do 120 cm wysokości.
Jeżówki są bardzo tolerancyjne na słabe warunki glebowe, ale najlepiej radzą sobie w glebie bogatej w składniki odżywcze, więc w razie potrzeby należy dodać do niej materii organicznej.
Jeżówki są odporne na suszę.
Rozluźnij glebę w ogrodzie za pomocą wideł ogrodowych lub glebogryzarki na głębokość od 30 cm do 38 cm, a następnie wymieszaj ją z kompostem w warstwie o grubości od 5 cm do 10 cm.
Kiedy sadzić jeżówki?
Jeżówki najczęściej kupuje się jako małe rośliny, które już kwitną. Takie rośliny należy sadzić wiosną lub wczesnym latem.
Jeżówki można wysiewać z nasion wiosną w pomieszczeniach na około miesiąc przed ostatnim wiosennym przymrozkiem lub na zewnątrz gdy temperatura gleby osiągnie co najmniej 18°C.
Wyhodowane z nasion mogą potrzebować od 2 do 3 lat, zanim zaczną kwitnąć.
Lepiej jednak nie przycinać jeżówek, bo z powodzeniem będą się same wysiewać!
Jeśli dzielisz lub przesadzasz jeżówki, rób to wiosną lub jesienią.
Zobacz też:Sadzenie Kamelia Japońskiej
Jak sadzić jeżówki?
Sadzimy jeżówki w odległości około 30 cm do 90 cm od siebie, w zależności od wielkości dojrzałej odmiany.
Jeśli przenosisz roślinę doniczkową do gruntu, wykop dołek o średnicy około dwa razy większej niż średnica doniczki i ostrożnie umieść w nim roślinę. Zakopcie roślinę do samej góry bryły korzeniowej, ale upewnijcie się, że bryła korzeniowa jest na równi z powierzchnią gleby. Dokładnie podlej.
Pielęgnacja jeżówki
Jeżówki dobrze rosną z nasion i można je dzielić, aby uzyskać nowe rośliny. Można je również uprawiać z sadzonek łodygowych, ale często z mniejszym powodzeniem. Łatwo je znaleźć w centrach ogrodniczych, można je także kupić w sprzedaży wysyłkowej.
Zaczynają kwitnąć wczesnym latem i kwitną do pierwszych przymrozków. Po pierwszym okresie kwitnienia mogą mieć przerwę, ale szybko wypuszczają kolejne pąki kwiatowe.
Światło
Aby uzyskać najwięcej kwiatów i najwytrzymalsze rośliny, jeżówki należy sadzić w miejscu, w którym każdego dnia przez co najmniej sześć do ośmiu godzin pada pełne światło słoneczne. Rośliny tolerują częściowy cień, ale w końcu mogą się przewrócić, a kwiaty nie będą tak obfite.
Gleba
Konwalie najlepiej rosną w ogrodzie, w którym pH gleby jest neutralne i wynosi od 6,5 do 7,0. Mogą rosnąć na różnych rodzajach gleby, w tym na glebach piaszczystych, skalistych i gliniastych. Nie lubią jednak gleby mokrej lub murszowatej. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, podczas sadzenia dodaj do mieszanki odrobinę kompostu, aby zapewnić jeżówkom udany start.
Woda
Jeżówki są często wymieniane jako rośliny odporne na suszę, ale w rzeczywistości radzą sobie znacznie lepiej przy dość regularnym podlewaniu. Podlewaj je codziennie zaraz po posadzeniu, a następnie przejdź do jednego cala wody tygodniowo przez resztę pierwszego roku życia rośliny. Drugi rok i starsze rośliny mogą potrzebować podlewania tylko podczas suszy.
Zobacz też:Zamiokulkas uprawa
Temperatura i wilgotność powietrza
Jako rodzima roślina prerii jeżówka purpurowa dobrze rozwija się w gorącym, suchym klimacie, ale radzi sobie z wahaniami temperatury i wilgotności. Nie radzi sobie jednak tak dobrze w bardzo wilgotnym klimacie lub na obszarach deszczowych, gdzie gleba pozostaje mokra.
Nawożenie
Mimo że jeżówki najlepiej rozwijają się w glebie bogatej w substancje organiczne, zbyt duża ilość nawozów może spowodować, że staną się wątłe. Dodawanie kompostu każdej wiosny zwykle zapewnia jeżówkom wartości odżywcze, których potrzebują do uzyskania zdrowych liści i kwiatów.
Przycinanie jesienią/zimą
Jeśli chcesz mieć uporządkowany ogród przez zimę, możesz przyciąć jeżówki po przejściu w stan spoczynku późną jesienią lub wczesną zimą. Jesienne przycinanie uśpionych łodyg i główek nasion zmniejszy także szanse na naturalizację rośliny lub jej rozprzestrzenienie się.
Przycinanie wiosenne
Z drugiej strony, z wielu powodów często zalecam, aby z przycinaniem rodzimych roślin, takich jak jeżówki, poczekać do wiosny. Przede wszystkim kwiaty te stanowią ważne źródło pożywienia dla lokalnej populacji ptaków w okresie jesienno-zimowym.
Jeśli twój ogród jest na tyle duży, że pozwala na trochę naturalizacji przez rodzime rośliny, takie jak jeżówki, robisz przysługę lokalnej przyrodzie, pozwalając nasionom stać. Niektórzy ogrodnicy uważają rozsiewanie roślin za wadę, ale inni widzą w tym zaletę — darmowe rośliny! Wreszcie, główki nasion stanowią interesujący element wizualny w zimie, kiedy większość roślin w ogrodzie jest w stanie spoczynku.
W końcu to, czy zdecydujecie się przycinać rośliny jesienią, czy wiosną, zależy wyłącznie od was i od tego, co chcecie osiągnąć w swoim ogrodzie. A jeśli, tak jak ja, macie w ogrodzie dużo jeżówek, możecie zdecydować się na przycięcie niektórych z nich jesienią, a inne zostawić na wiosnę.
Usuwanie główek jeżówek
Przycinanie jeżówek może być wykonywane również latem! Jednak przycinanie latem nie wygląda tak samo jak wiosną czy jesienią. Przycinanie latem jest bardziej zbliżone do tego, co nazywamy martwą pozycją, a także do cięcia na bukiety. Nie chcesz przycinać rośliny do końca, jak to się robi jesienią lub wiosną.
Letnie ścinanie główek jeżówek polega na przycinaniu kwiatów, które zakończyły kwitnienie. Usuwanie główek jest często wykonywane, aby utrzymać porządek na roślinie, zapobiec rozprzestrzenianiu się nasion i zachęcić roślinę do kwitnienia.
Czy wiesz, że wiele gatunków jeżówek kwitnie jeszcze obficiej, gdy kwiaty są ścięte? To prawda, ścięcie kwiatów, aby cieszyć się nimi w domu, często skutkuje jeszcze obfitszym kwitnieniem przez całe lato. Wyciągnijcie więc nożyczki i cieszcie się tymi pięknymi kwiatami na zewnątrz i wewnątrz.
Zobacz też:Żonkil Pielęgnacja
Jak prawidłowo przycinać moje jeżówki?
Dobra wiadomość jest taka, że jeżówki są roślinami odpornymi, więc jest mało prawdopodobne, że błąd w procesie przycinania doprowadzi do niefortunnej śmierci rośliny. Jednak nadal warto znać prawidłowy sposób przycinania jeżówek, aby móc cieszyć się większą ilością kwiatów i zdrowym wzrostem każdego roku. Podczas przycinania jeżówek należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.
- Krok 1 – wybierz porę roku, którą preferujesz do przycinania.
- Krok 2 – do cięcia używaj ostrych, czystych sekatorów. Upewnij się, że masz ostre i czyste nożyce do przycinania jeżówek.
- Krok 3 – przycinaj odrosty na wysokości od 3 cm do 10 cm od ziemi.
To, jak daleko w dół przytniesz roślinę jeżówki, zależy od jej odmiany i od tego, jak bardzo jest ugruntowana. Na przykład dużą, zadomowioną roślinę jeżówki można przyciąć do 10 cm i wróci ona w doskonałej formie. Ale mniejszą odmianę, na przykład jeżówkę preriową, można przyciąć do 3 cm. Nowsze rośliny łatwiej będzie przyciąć bliżej ziemi.
Jeśli rośliny są przycinane, obcinaj przekwitłe kwiaty około 63 mm powyżej nowych kwiatów na tej samej łodydze. Można też przyciąć całą łodygę do wysokości 10 cm od ziemi, jeśli roślina całkowicie przestała kwitnąć.
Jak wyhodować jeżówkę z nasion?
Jeżówka purpurowa jest stosunkowo łatwa w uprawie z nasion. Jeśli chcesz zachować nasiona, poczekaj, aż szyszka w pełni wyschnie — powinna mieć ciemniejszy kolor i być sztywna w dotyku. Nasiona są przymocowane do ostrych kolców, więc będziesz chciał założyć rękawiczki i oddzielić nasiona od szyszki. Rozłóż je na papierowym talerzu lub sicie, aby dokładnie wyschły przed przechowywaniem.
Nasiona kiełkują najlepiej po zastosowaniu zimnej stratyfikacji. Najprostszą metodą jest wysiewanie ich jesienią na zewnątrz, albo do gruntu, albo wysiew zimowy w dzbankach po mleku. Jeśli zamierzasz rozpocząć nasiona w domu, zasymiluj okres chłodzenia, sadząc nasiona w wilgotnej mieszance do rozsad i umieszczając szczelnie zamknięty pojemnik w lodówce na osiem do dziesięciu tygodni. Następnie należy je wyjąć i zasadzić w normalny sposób. Nasiona potrzebują ciemności, aby wykiełkować, więc posadź je na głębokość około 1,5 cm przykryj ziemią. Powinny wykiełkować w ciągu 10 do 14 dni. Umieść nasiona pod lampami do uprawy, które są około 3 cm lub 7 cm nad rośliną, gdy pojawią się siewki.
Częste szkodniki i choroby
Jeżówki mają bardzo mało problemów. Tak długo, jak rośliny mają dużo miejsca na dobrą cyrkulację powietrza, nie powinny być niepokojone przez choroby grzybowe. Jeśli zauważysz pleśń lub plamy na liściach, po prostu je przytnij i pozwól, aby same się wypełniły. Jeżówki lubią kilka szkodników, dlatego należy uważać na chrząszcze japońskie, mszyce i koniki polne.
Należy także uważać na żółtaczkę astrów, systemową chorobę roślin, która powoduje deformacje wzrostu kwiatów. Może ona zaatakować setki różnych kwiatów, nie tylko tych z rodziny astrowatych. Nie jest znane lekarstwo na tę chorobę, a rozprzestrzeniają ją owady wysysające soki, takie jak koniki polne, dlatego dotknięte nią rośliny należy jak najszybciej usunąć i zniszczyć, aby chronić inne pobliskie rośliny.
To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową. Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!