Jeżyna Bezkolcowa pielęgnacja

Jeżyna bezkolcowa jest rośliną wieloletnią o dwuletnim okresie wzrostu i owocowania. Jeżyny rosną w formie rozłożystych krzewów i są klasyfikowane jako wzniesione lub pół zdrewniałe. Wysokie, zdrewniałe pędy jeżyny bezkolcowej wytwarzają zielone liście i owoce.

 

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, która obejmuje szkolenie i przycinanie, można zwiększyć plony i poprawić jakość owoców.

 

 

Jeżyna bezkolcowa pielęgnacja

Podlewanie. Podlewać 2 – 3 razy w tygodniu, aż roślina się zadomowi.

Gleba. Żyzna, dobrze zdrenowana gleba.

Pielęgnacja podstawowa. Sadzić w miejscach dobrze nasłonecznionych z dużą ilością wolnego miejsca wokół rośliny. Najlepiej w żyznej, dobrze zdrenowanej glebie.

 

 

Instrukcja sadzenia

Sadzić wiosną lub wczesną jesienią, aby zapewnić roślinom jak najlepszy start. Wybierz miejsce, które pozwoli korzeniom się rozprzestrzeniać, a gałęziom swobodnie rosnąć. Rozmieść rośliny wystarczająco daleko od fundamentów budynków, ścian i pokładów, aby rosnące liście nie zagłuszały konstrukcji. Zastanów się, czy wysokie drzewa lub krzewy nie będą zasłaniać okien, kolidować z dachem lub liniami energetycznymi.

Aby przygotować miejsce do sadzenia, wykop dołek o głębokości równej bryle korzeniowej i trzykrotnie większej szerokości. Po usunięciu gleby wymieszaj ją z kompostem lub mchem torfowym. Wzbogaca to glebę i rozluźnia istniejące zabrudzenia, dzięki czemu nowe korzenie mogą się łatwo rozprzestrzeniać.

Zobacz też:Pielęgnacja Cebula cukrowa

Aby wyjąć roślinę z pojemnika, należy delikatnie usztywnić podstawę rośliny, przechylić ją na bok i postukać w zewnętrzną część doniczki, aby ją rozluźnić. Obróć pojemnik i kontynuuj stukanie, rozluźniając ziemię, aż roślina gładko wysunie się z doniczki. Pojemnik może być również usunięty przez ostrożne cięcie w dół z boku.

Umieść roślinę w dołku. Jeśli bryła korzeniowa jest owinięta w tkaninę to musi być teraz usunięty wraz z wszelkimi sznurkami lub drutem zabezpieczającego. Jeśli korzenie są ciasno upakowane, delikatnie rozgarnij je palcami.

 

Przywróć glebę do obszaru sadzenia, pakując ją mocno wokół bryły korzeniowej. Wypełnij otwór, aż linia gleby jest tuż przy podstawie rośliny, gdzie korzenie zaczynają się wysuwać z głównej łodygi.

Podlej roślinę dobrze, a następnie dodaj 5 cm warstwę ściółki, np. rozdrobnionej kory, wokół obszaru sadzenia. Trzymaj mulcz co najmniej 10 cm z dala od pnia rośliny, ponieważ może to utrzymywać korę zbyt wilgotną i powodować jej gnicie.

jezyna

 

Instrukcja podlewania

W zależności od opadów deszczu, nowe rośliny muszą być podlewane co tydzień przez pierwszy sezon wegetacyjny. Powolny, jednogodzinny strumień wody powinien załatwić sprawę. Podczas gorących okresów lepsze jest dokładne moczenie ziemi do 20 cm co kilka dni niż codzienne podlewanie po trochu. Głębokie podlewanie sprawia, że korzenie wrastają głębiej w ziemię, dzięki czemu roślina jest bardziej wytrzymała i odporna na suszę.

 

Aby sprawdzić wilgotność gleby, wykop palcem lub ręczną packą mały dołek i zbadaj glebę. Jeśli pierwsze 5 cm – 10 cm gleby jest sucha, to czas na podlewanie.

Monitoruj nowe rośliny przez pierwsze dwa lata, aby upewnić się, że otrzymują potrzebną im wilgoć. Po tym czasie powinny być wystarczająco wytrzymałe, aby przetrwać na własną rękę.

Zobacz też:Kocimiętka uprawa

 

Instrukcje dotyczące nawożenia

Ustabilizowane drzewa powinny być nawożone co 2-3 lata. Nawozić należy wczesną wiosną, gdy rośliny zaczynają rosnąć.

 

Nawozy są dostępne w wielu formach: granulowane, o spowolnionym uwalnianiu, płynne, organiczne lub syntetyczne. Należy ustalić, która metoda stosowania jest najlepsza w danej sytuacji i wybrać produkt przeznaczony do drzew i krzewów lub wybrać zrównoważony pod względem odżywczym nawóz uniwersalny.

 

Należy zawsze przestrzegać zaleceń podanych na opakowaniu nawozu dotyczących dawek i harmonogramu stosowania. Nadmierne nawożenie roślin lub stosowanie nawozów w niewłaściwym momencie sezonu wegetacyjnego może spowodować uszkodzenie roślin.

Jeżyna bezkolcowa

 

Wzrost i pielęgnacja

Jeżyny bezkolcowe sadzi się w odległości około 90 cm do 120 cm od siebie w słonecznym miejscu. Wymagają one kratownicy lub jakiejś podpory. Można je uprawiać przy istniejącym ogrodzeniu lub stworzyć własną podporę z drewnianych słupków, metalowych pali lub rur PCV. Proste ogrodzenie w kształcie litery H zapewnia odpowiednie wsparcie. Rozciągnij drut między słupkami, aby zapewnić dodatkowe wsparcie.

 

Jeśli nie zapewnisz roślinom wsparcia, długie pędy mają tendencję do ciągnięcia się po ziemi. To sprawia, że jagody są łatwo dostępne dla gryzoni i innych stworzeń i zmniejsza zbiory. Aby przytrzymać pędy wzdłuż drutów i słupków, należy użyć sznurka ogrodniczego i przywiązać je do kratki. Jeżyny należy sadzić w słonecznym miejscu, w dobrze zdrenowanej glebie. Do dołka do sadzenia dodaj tyle kompostu, ile chcesz. Podlewaj je dobrze do czasu, aż system korzeniowy się rozrośnie. Wokół podstawy rośliny należy rozłożyć ściółkę, aby zatrzymać wilgoć i ograniczyć zachwaszczenie.

 

Zobacz też:Mniszek Lekarski

Jagody

W pierwszym roku roślina może produkować niewiele, jeśli w ogóle, jagód. Nie należy się tym przejmować. Jeżyna bezkolcowa zaczyna obficie owocować w drugim roku uprawy. Wiosną na roślinie powinny pojawić się duże kępy pięknych różowych kwiatów. Później, po zapyleniu kwiatów, powstają jeżyny. Jagody są dojrzałe, gdy stają się całkowicie czarne. Jeżyny bezkolcowe są zwykle większe i według niektórych opinii bardziej soczyste niż inne rodzaje.

 

 

Przycinanie jeżyn bezkolcowych

Po zbiorach należy przyciąć stare lub obumarłe pędy jeżyny bezkolcowej. Cięcia należy wykonywać w pobliżu korony i usuwać z gleby wszelkie pozostałości. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób, należy spalić lub wyrzucić cały stary, lub martwy materiał roślinny. Należy również przycinać uszkodzone lub słabe pędy, pozostawiając na każdej z nich co najmniej 4-8 nowych pędów.

 

Należy usuwać końcówki pędów z bieżącego sezonu, aby pobudzić rozgałęzienia boczne. Wiosną, przed uformowaniem się nowych przyrostów, należy przyciąć boczne gałęzie do około 31 cm, aby zwiększyć produkcję owoców.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!