Jodła Koreańska wszystko co musisz wiedzieć.

Jodła koreańska jest idealna do użytku w krajobrazie, zwłaszcza jeśli nie ma miejsca na większe gatunki jodeł. To wiecznie zielone drzewo jest znane z dość powolnego tempa wzrostu.

 

Rosną w kształcie stożka lub piramidy z gęstymi gałęziami i krótkimi igłami, które są ciemnozielone z wierzchu i srebrzyste od spodu.

Jodła Koreańska Przycinanie.

Ponieważ jest naturalnie wolno rosnąca i sama tworzy ładny symetryczny kształt piramidy, jodła koreańska wymaga bardzo niewielkiego, jeśli w ogóle, przycinania.

 

Przycinanie należy ograniczyć do usuwania martwych lub chorych gałęzi. Niebieskie szyszki zaczynają się pojawiać, gdy drzewo jest jeszcze dość młode, często ma zaledwie kilka stóp wysokości.

Jodła Koreańska kolor

Nasłonecznienie i światło dla jodły koreańskiej.

Drzewo to dobrze rośnie w pełnym słońcu, co oznacza co najmniej sześć godzin bezpośredniego światła słonecznego w większość dni. Toleruje jednak także częściowy cień.

 

Warunki glebowe dla jodły koreańskiej?

Jodła koreańska preferuje bogatą glebę z dobrym drenażem. Lubią także kwaśny odczyn pH gleby. Tolerują neutralny odczyn pH, ale nie rosną dobrze w glebie alkalicznej. Nie radzą sobie też dobrze w glebie gliniastej.

Zobacz też:Jak sadzić Mieczyki, pielęgnacja, podlewanie, przycinanie

Jak podlewać jodłę koreańską?

Drzewa te preferują stałą wilgotność gleby, ale źle znoszą zbyt mokrą i grząską glebę.

Dlatego podlewaj drzewo, gdy tylko gleba zaczyna wysychać, ale upewnij się, że wokół drzewa nie gromadzi się woda.

Warstwa mulczu wokół drzewa może być pomocna w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności gleby i chłodzeniu korzeni.

 

Temperatura i wilgotność odpowiednia dla jodły koreańskiej?

Jodły koreańskie lepiej znoszą upał i wilgoć niż wiele innych drzew jodłowych.

Nadal jednak preferują chłodny, umiarkowany klimat.

Znoszą też trochę wiatru, ale powinny być chronione przed silnymi wiatrami, które mogą być bardzo wysuszające.

 

Czym nawozić jodłę koreańską?

Młode jodły koreańskie należy nawozić granulowanym nawozem organicznym co roku wczesną wiosną, przed przyspieszeniem wzrostu. Dojrzałe drzewa można nawozić połową dawki, chyba że mają słabą glebę.

 

Jaką wysokość osiąga jodła koreańska?

Wiecznie zielone igły jodły koreańskiej są ciemnozielone z wierzchu i białawe lub srebrzyste od spodu. Powoli dorasta do 9 metrów wysokości i 4,5 metra szerokości.

W krajobrazie rozmiar 4,5 metra wysokości i 1,8 metra szerokości jest bardziej powszechne.

Zobacz też:Uprawa Cebuli

Jak uprawiać jodłę koreańską?

Znajdź miejsce z wilgotną, dobrze zdrenowaną glebą. Trudno będzie dbać o jodłę koreańską, jeśli w glebie znajduje się woda.

Trudno będzie także pielęgnować drzewo w glebie o wysokim pH, dlatego należy sadzić je w glebie kwaśnej. Jodłę koreańską srebrną najłatwiej uprawiać w pełnym słońcu.

 

Jodła koreańska/Korean fir-drzewo o fioletowych szyszkach/tree with purple cones [ENG SUB]

Jak szybko rośnie jodła koreańska?

To wiecznie zielone drzewo jest znane z dość powolnego tempa wzrostu, przybierając zaledwie od 30 cm do 1,8 metra rocznie i osiągając dojrzałą wielkość po około 10 latach.

Najlepiej sadzić ją jesienią.

Poza tym jodła koreańska jest idealna do stosowania w krajobrazie, zwłaszcza jeśli nie ma miejsca na większe gatunki jodeł.

Jodła Koreańska szyszki

Jak sadzić Jodłę Koreańską?

 

1. Jodłę koreańską należy posadzić na dużej rabacie z bogatą, dobrze przepuszczalną glebą i lekkim, południowym cieniem w południe. Jeśli gleba jest piaszczysta, gliniasta lub zasadowa, należy ją wzmocnić kompostem o odczynie kwaśnym. Kompost należy wmieszać w glebę na głębokość 50 cm za pomocą kultywatora ręcznego lub glebogryzarki.

2. Rozstaw drzewa w odległości od 3 metra do 4,5 metra od siebie, zachowując 6 metrów odstęp od pobliskich budynków i linii energetycznych. Wykop dół łopatą i ustaw każde drzewo tak, aby podstawa pnia znajdowała się 50 cm nad powierzchnią gleby. Zasyp dookoła drzewa ziemią zmieszaną z kompostem, która została przemieszczona podczas kopania dołu.

3. Rozłóż warstwę ściółki z kory sosnowej o grubości 7,5 cm w promieniu 51 cm wokół podstawy drzewa, aby utrzymać wilgoć i chłód w glebie. Pozostaw 7,5 cm przerwę między podstawą pnia a ściółką, aby umożliwić odparowanie wilgoci.

4. Nowo posadzone jodły koreańskie należy podlewać dwa razy w tygodniu na głębokość 12 cm przez pierwsze dwa lata w ogrodzie. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami należy pozwolić, aby górny centymetr gleby przeschnął. Wiosną i jesienią należy podlewać raz w tygodniu. Należy zaprzestać podlewania podczas deszczowej pogody.

5. Karmić jodły koreańskie wczesną wiosną, zanim pojawią się nowe przyrosty. Nawóz należy rozsypać w kilkucentymetrowej warstwie gleby i obficie podlać. Zmniejsz ilość nawozu o połowę, gdy drzewo się zadomowi.

6. Zmniejsz podlewanie, gdy jodła koreańska jest już dobrze ugruntowana i dojrzała. W lecie podlewaj co miesiąc na głębokość 12 cm. Zwiększ ilość wody do dwóch razy w miesiącu w okresach ekstremalnej suszy, upałów lub silnych wiatrów.

7. Wiosną należy zgrabić i wymienić ściółkę wokół podstawy drzew, aby pomóc wyeliminować szkodniki, takie jak mszyce Mindarus abietinus i mszyce Adeleges spp., które czasami pozostają w uśpieniu w grubej ściółce podczas zimy.

8. Należy zwracać uwagę na oznaki obecności mszyc lub mączlików, takie jak przezroczysty, lepki sok na gałęziach i odbarwione igły.

Zobacz też:Jak dbać o roślinę Juki

Dlaczego jodła zrzuca liście iglaste?

Zrzucanie liści lub igieł to częsta reakcja drzew na upał, lub suszę.

 

Dlaczego igły jodły koreańskiej brązowieją?

W latach obfitych opadów deszczu lub ekstremalnej suszy jodły mogą w odpowiedzi brązowieć. Brązowienie jest często spowodowane niezdolnością jodły do pobierania wody w ilości wystarczającej do utrzymania igieł przy życiu.

 

Gdy wilgoć jest zbyt obfita, a drenaż ubogi, winowajcą jest często zgnilizna korzeni.

Jodła Koreańska

Czy jodła odrasta z igieł?

Zdecydowana większość drzew iglastych nie regeneruje się na martwych częściach, po prostu kontynuują one wzrost na czubkach i w górnej części rośliny.

 

Twoje drzewo ma gołe gałęzie u podstawy i tak już pozostanie posadzone na zewnątrz w ogrodzie gołe części nie byłyby zauważalne w miarę jak drzewo stawałoby się coraz większe, ale nadal by tam były.

Zobacz też:Trzmielina

Czy należy usuwać martwe igły?

W miarę starzenia się igły stają się mniej wydajne dla drzewa i drzewo je zrzuca. Większość z nich pochodzi z bardziej wewnętrznych części gałęzi.

 

Możesz zostawić igły pod drzewem, a one się rozłożą i dostarczą drzewu składników odżywczych.

Jak wyhodować jodłę koreańską z nasion?

Wymieszaj równe części torfowego kompostu do nasion, z wermikulitem, perlitem lub żwirkiem ogrodniczym i wysiej nasiona bardzo cienko na powierzchni, a następnie przykryj je warstwą wermikulitu, perlitu lub żwirku.

 

Zamknąć w torbie polietylenowej i umieścić w lodówce na 6 tygodni.

 

Częste szkodniki i choroby jodły koreańskiej.

Drzewa te nie mają poważnych problemów ze szkodnikami lub chorobami, choć nie radzą sobie dobrze w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza.

Mogą być podatne na niektóre owady, w tym mszyce i węgorki. Jeśli te owady są obecne, igły drzewa mogą zżółknąć lub opaść.

Naturalnym sposobem na pozbycie się owadów jest silne spryskiwanie igieł wodą w celu ich usunięcia co około dwa dni.

Można również zastosować mydło owadobójcze lub olej ogrodniczy, choć może to spowodować odbarwienie liści.

 

Ważne jest, aby każdej wiosny usunąć i wymienić ściółkę wokół drzewa, aby zapobiec powrotowi uśpionych szkodników i ich inwazji na drzewo.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!