Judaszowiec chiński Pielęgnacja

Judaszowiec chiński jest średniej wielkości drzewem, które zwykle osiąga wysokość i szerokość od 3 m do 3,6 m w wieku dojrzałym, zwykle z kilkoma głównymi pniami, gdy rośnie na własnej podkładce. Wiele uprawianych egzemplarzy jest jednak szczepionych na podkładce i rośnie jako wyprostowane, jednopienne drzewa.

 

Generalnie jest to drzewo o zwartym pokroju, które pod koniec marca lub na początku kwietnia pokrywa się drobnymi, różano – magentowymi kwiatami. Liście pojawiają się później, najpierw w czerwonawym odcieniu, a w miarę dojrzewania stają się błyszcząco zielone. Po przekwitnięciu drzewo wypuszcza niezwykłe brązowe strąki nasienne o długości 12 cm – 15 cm i szerokości 3 cm, które mają tendencję do zwijania się.

 

 

Judaszowiec chiński Pielęgnacja

W pełnym słońcu do półcienia Judaszowiec chiński jest łatwy w uprawie w dobrze zdrenowanych glebach. Najlepiej czuje się na glebach umiarkowanie żyznych, o regularnej i stałej wilgotności. Najlepiej kwitnie w pełnym słońcu, ale w gorącym letnim klimacie najlepiej sprawdza się w półcieniu. Wymaga zimowego chłodu, aby kwiaty dobrze się zawiązały.

 

 

Wzrost

Pod względem wielkości i wzrostu odmiana Judaszowiec chiński jest stosunkowo umiarkowanie silnie rosnąca, co ułatwia zadanie każdemu miłośnikowi roślin.

 

Zobacz też:Gloksynia Pielęgnacja

Rozmiar

Może dorastać do 3 m – 3.6 m

Judaszowiec w ogrodzie

 

Woda

Jeśli chodzi o podlewanie, Judaszowiec chiński jest rośliną dość prostą w pielęgnacji.

Dzieje się tak głównie dlatego, że ma prosty plan podlewania i dość regularne potrzeby wodne.

Z tego względu uważana jest za roślinę o stosunkowo przeciętnych potrzebach wodnych.

 

 

Podlewanie

Zasadą jest, że należy pamiętać o utrzymywaniu Judaszowiec chiński w glebie wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej, ponieważ gwarantuje to roślinie odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.

Z tego względu należy wybierać glebę o dobrych właściwościach drenażowych, aby przez cały czas utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności.

Zobacz też:Jak uprawiać roślinę Kocanki?

 

Mieszanka glebowa

Jak wspomniano wcześniej, Judaszowiec chiński woli mieć gleby z dobrych właściwości drenażowych przez cały czas, powód, dlaczego trzeba zrobić mieszankę gleby z gliny, kredom i piaskiem.

Światło i ekspozycja

Jeśli chodzi o światło i ekspozycję, krzew Judaszowiec chiński wymaga częściowego lub pełnego słońca, aby mógł rozwijać się w odpowiednich warunkach.

W miejscach mało lub częściowo zacienionych tylko 2-6 godzin bezpośredniego nasłonecznienia dziennie lub w pełnym i bezpośrednim słońcu więcej niż 6 godzin bezpośredniego nasłonecznienia dziennie.

 

 

Sezon

Jako roślina liściasta, odmiana Judaszowiec chiński zrzuca liście co roku, gdy tylko nadejdzie jesień.

Można jednak oczekiwać, że jej okres kwitnienia przypadnie na wiosnę wczesną lub środkową.

 

 

Kwiaty

Kwitnienia krzewu Judaszowiec chiński można się spodziewać w miesiącach wiosennych, od kwietnia do czerwca.

Krzew ten jest znany w środowisku miłośników roślin przede wszystkim z efektownych kwiatów.

Judaszowiec kwiat

 

Ulistnienie

Liście Judaszowiec chiński mają piękny zielony kolor przez większą część roku.

W szczególności mają one prosty układ z naprzemienną organizacją w liściach.

 

 

Atrakcyjność, tolerancja i odporność

Judaszowiec chiński jest znana z tego, że przyciąga motyle i ptaki, więc należy o tym pamiętać przy wyborze rośliny, ponieważ prawdopodobnie w końcu znajdziesz jedną lub drugą w swoim ogrodzie.

 

Ponadto odmiana ta wykazuje szczególną tolerancję na zwierzęta, takie jak jelenie, więc nie martw się, jeśli któreś z nich się pojawi, poradzi sobie bez problemu.

 

 

Szkodniki i choroby

Szkodniki i grzyby mogą być zakontraktowane przez zakażone nasiona, resztki roślin lub gleby. Ten grzyb zaczyna i rozmnaża się podczas chłodnego, wilgotnego sezonu, staje się oczywiste, gdy pogoda zamienia się ciepłe i suche. Rośliny więdną, ponieważ grzyb uszkadza ich mechanizmy przewodzące wodę. Nadmierne nawożenie może pogorszyć ten problem. Może on zimować w glebie przez wiele lat, jest również przenoszony i znajduje schronienie w pospolitych chwastach.

 

Zapobieganie i zwalczanie: Jeśli to możliwe, wybierać odmiany odporne. Należy ograniczyć do minimum nawozy zawierające duże ilości azotu, a także nadmierne nawadnianie, ponieważ sprzyjają one bujnemu wzrostowi. Stosuj płodozmian i przycinaj, a jeszcze lepiej usuwaj zainfekowane rośliny.

 

Zobacz też:Jeżówki w ogrodzie

Szkodniki:

Mączliki

Jeśli roślina jest zaatakowana przez mączliki, zobaczysz chmurę uciekających owadów, gdy roślina jest zakłócona. Mączliki mogą osłabić roślinę, ostatecznie prowadząc do jej śmierci. Mogą przenosić wiele szkodliwych wirusów roślinnych. Produkują również słodką substancję zwaną spadzią, która może prowadzić do nieatrakcyjnego czarnego wzrostu grzybów powierzchniowych zwanych pleśnią.

 

Zobacz też:Jak uprawiać Naparstnice?

Gąsienicę

Gąsienice mogą być bardzo niszczycielskie i są określane jako żerujące na liściach, drążące łodygi, zwijające liście, tnące i formujące namioty.

Należy ograniczyć zachwaszczenie, obserwować poszczególne rośliny i usuwać gąsienice, stosować oznaczone środki owadobójcze, takie jak mydła i oleje, korzystać z naturalnych wrogów, takich jak pasożytnicze osy w ogrodzie.

 

 

Owady skalnice

Skalary to owady spokrewnione z pluskwiakami mącznymi, które mogą stanowić problem na wielu różnych roślinach — wewnątrz i na zewnątrz.

Raz zadomowione są trudne do zwalczenia. Odizoluj zaatakowane rośliny od tych, które nie są zaatakowane.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!