Kaktusy uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Kiedy myślisz o kaktusie, zazwyczaj myślisz o jałowej, pustynnej roślinie. Nie zawsze tak jest, ponieważ kaktusy można znaleźć w wielu różnych środowiskach.

 

Prawdą jest, że rośliny z tej grupy zwykle preferują suchą glebę, ale nadal wymagają wilgoci, zwłaszcza w okresie wzrostu.

 

Podlewanie kaktusów.

Rośliny doniczkowe można umieścić w spodku z wodą, aby pobrać wilgoć przez korzenie. Usuń roślinę ze spodka po gleby jeśli jest nasycony w połowie drogi do góry doniczki.

 

Inną metodą podlewania roślin kaktusów jest po prostu nałożenie jej na powierzchnię gleby.

 

Jak podlewać kaktusy w pomieszczeniach zamkniętych?

Podlewaj je tak długo, aż woda zacznie wypływać przez otwory drenażowe. Odprowadzanie wody jest niezbędne, ponieważ zapobiega pozostawaniu rozpuszczonej soli w glebie.

 

W przypadku większości kaktusów doniczkowych w pomieszczeniach podlewanie raz na dziesięć do czternastu dni powinno być wystarczające w sezonie wegetacyjnym.

kaktus

Jak często należy podlewać kaktusy?

W najgorętszych miesiącach należy podlewać kaktusy mniej więcej raz w tygodniu.

 

W większości przypadków jest to idealna ilość, aby zapewnić odpowiednią wilgotność, nie powodując jednocześnie, że zbyt dużo wody pozostaje w glebie i moczy korzenie. Gdy nadejdzie czas podlewania, rób to do momentu, aż gleba będzie nasycona.

Zobacz też:Bergenia uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jak wygląda nadmiernie nawodniony kaktus?

Kaktus będzie wyglądał na gnijącego lub rozkładającego. Liście i łodygi zaczną zmieniać kolor, brązowiejąc lub czerniejąc. Podstawa również zacznie czernieć.

 

Ile godzin światła słonecznego potrzebują rośliny kaktusów?

Zazwyczaj większość gatunków kaktusów potrzebuje co najmniej czterech do sześciu godzin światła słonecznego, aby dobrze się rozwijać.

Rośliny te uwielbiają przebywać w jasnych i słonecznych miejscach. Rośliny, które nie otrzymują wystarczającej ekspozycji na światło, mogą wykazywać szeroki zakres objawów.

 

 

Czy kaktus może przetrwać w cieniu?

Sukulenty i kaktusy są zazwyczaj kojarzone z gorącymi, słonecznymi warunkami. Niektóre z nich potrzebują cienia, aby dobrze się rozwijać, ale większość jest po prostu tolerancyjna. Oznacza to, że dobrze rozwijają się w dobrze oświetlonych pomieszczeniach, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, ale radzą sobie z niższym poziomem światła.

 

 

Czy kaktus może mieć zbyt dużo słońca?

Sukulenty i kaktusy, choć są bardzo wytrzymałymi roślinami, mogą ulec poparzeniu słonecznemu i bardzo szybko wyschnąć, jeśli promienie słoneczne będą zbyt intensywne. Zachowaj ostrożność, przenosząc roślinę z cienia do pełnego słońca lub z wnętrza w miesiącach zimowych do bezpośredniego światła słonecznego, gdy nadejdzie wiosna.

 

kaktus podlewanie

Ziemia do kaktusów.

Ziemia doniczkowa do kaktusów jest dostępna w większości szkółek i centrów ogrodniczych. Stanowi ona lepszą podstawę dla korzeni kaktusów niż zwykła gleba i zapobiega zaleganiu wilgoci w korzeniach i łodygach, co może powodować gnicie. Odpowiednia mieszanka do sadzenia kaktusów ma doskonały drenaż i szybko wysycha po podlaniu.

 

Nawożenie kaktusa.

Większość kaktusów i sukulentów nie potrzebuje specjalnej mieszanki. Rosną zdrowe i szczęśliwe, gdy są karmione silnie rozcieńczonym nawozem uniwersalnym. Jednak najlepiej sprawdza się nawóz o niskiej zawartości azotu, rozpuszczalny w wodzie.

 

Zobacz też:Rozplenica Japońska uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Czym karmić rośliny kaktusowate?

Podczas podlewania należy dobrze namoczyć glebę, umożliwiając odpływ nadmiaru wody. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami należy pozwolić kompostowi lekko przeschnąć. Rośliny należy karmić raz w miesiącu.

 

 

Jak mogę przyspieszyć wzrost moich kaktusów?

Żeby kaktusy rosły szybciej, trzeba mieć stały harmonogram podlewania, umożliwić właściwą wymianę powietrza, używać odpowiedniej wody do podlewania.

 

Ponadto, należy nawozić kaktusy w okresie wzrostu i pozwolić im przejść w stan spoczynku w zimnych okresach.

 

Jak długo trwa ukorzenianie się sadzonek kaktusa?

Większość kaktusów ukorzenia się w ciągu czterech do sześciu tygodni, ale niektóre mogą potrzebować kilku miesięcy.

Ukorzenienie można rozpoznać po nowym zielonym przyroście, który oznacza, że korzenie się przyjęły i roślina otrzymuje składniki odżywcze i wodę.

 

Czy można ukorzenić kaktusa w wodzie?

Kaktus to rodzaj sukulenta, który może się ukorzenić zarówno w wodzie, jak i w ziemi. Niektóre odmiany kaktusów lepiej ukorzeniają się w ziemi, ale wiele z nich ukorzenia się także w wodzie.

Ukorzeniając kaktusa w wodzie, można spróbować uzyskać więcej roślin bez konieczności ich kupowania, ponieważ używa się roślin, które już się posiada.

kaktusy w doniczce

Czy można odciąć kawałek kaktusa i zasadzić go?

Znaczna liczba gatunków kaktusów może być łatwo rozmnażana z sadzonek. Niektóre z powszechnie występujących gatunków kaktusów rozmnażanych z sadzonek to Opuncja i rozgałęziające się kaktusy kolumnowe, takie jak kwitnący nocą cereus.

 

Jak pobrać szczepkę z kaktusa?

Wybierz zdrowy kawałek łodygi o długości co najmniej 10 cm i odetnij go czysto za pomocą nożyc. Przy manipulowaniu kolczastymi kaktusami należy używać szczypiec.

 

W przypadku roślin bez łodygi usuń ręcznie całe liście nie obcinaj ich. Umieść sadzonki na parapecie i pozostaw je do czasu zagojenia się ciętych powierzchni.

 

Kiedy należy przycinać kaktusa?

Żeby utrzymać kaktusa w zdrowiu, należy przycinać roślinę, gdy wydaje się zbyt duża. Zazwyczaj, jeśli przycinanie ma na celu zmniejszenie rozmiaru rośliny, należy rozważyć przycięcie jej co najmniej o jedną trzecią każdego roku.

 

Jak przyciąć dużego kaktusa?

Za pomocą siekiery należy pociąć kaktus na małe, poręczne kawałki. Oderwij wszystkie części kaktusa, które zostały pocięte, aby usunąć wszystkie kawałki.

 

Po usunięciu każdego kawałka należy umieścić go w grubościennym kartonie.

Zobacz też:Kalanchoe ziemia, pielęgnacja i rozmnażanie

Co się stanie, jeśli przetniesz kaktusa na pół?

Zawsze należy ciąć pod kątem, płaskie cięcia prowadzą do gromadzenia się wody w środku, co z kolei może prowadzić do problemów z grzybami i gniciem.

 

Przed umieszczeniem kaktusa w doniczce w świeżej, suchej mieszance dla kaktusów należy pozostawić górną część kaktusa całkowicie zrogowaciałą wzdłuż cięcia.

 

Niektóre z najważniejszych korzyści płynących z uprawy kaktusów w domu.

  • Rośliny kaktusowe w pomieszczeniach zmniejszają stres.
  • Opieka nad rośliną kaktusową sprawi, że poczujesz się szczęśliwy.
  • Poprawia jakość powietrza.
  • Kaktusy mają wyjątkowe właściwości terapeutyczne i medyczne.
  • Zwiększają produktywność.
  • Hodowanie kaktusa w domu może poprawić twoją pamięć.

 

Jak dbać o kaktusa w domu?

W okresie wzrostu rośliny należy podlewać co najmniej raz w tygodniu. Podczas podlewania należy dobrze namoczyć glebę, umożliwiając odpływ nadmiaru wody.

 

Pomiędzy kolejnymi podlewaniami należy pozwolić kompostowi lekko przeschnąć.

 

Dlaczego mój kaktus kwitnie?

Kaktusy kwitną dzięki świeżemu wzrostowi, więc jeśli roślina po prostu siedzi tam, nie zmieniając się rok po roku, jest bardzo mało prawdopodobne, że zakwitnie.

 

To, co powinieneś zrobić, to sprawić, aby roślina podążała za swoim naturalnym cyklem wzrostu. Musi ona przejść w stan spoczynku zimą, a następnie obudzić się na wiosnę.

 

Jak długo kwitnie kaktus?

Długość okresu do kwitnienia kaktusów trwa tendencję w zależności od gatunku rośliny.

Podczas gdy niektóre rośliny kwitną i więdną w ciągu jednego dnia, inne zachowują swoje kwiaty przez okres do sześciu tygodni.

 

Jak często kwitną kaktusy?

Podczas gdy niektóre kaktusy zakwitają w stosunkowo młodym wieku, inne nie zakwitają aż do 30 roku życia.

Zazwyczaj kaktusy kwitną co najmniej raz w roku, choć bardziej wilgotne lata mogą prowadzić do częstszych okresów kwitnienia.

 

Dlaczego mój kaktus nie kwitnie?

Jeśli Twoje wewnętrzne kaktusy nie kwitną, jest to prawdopodobnie spowodowane problemem z oświetleniem, temperaturą, glebą lub wodą.

 

Ponadto niektóre gatunki kaktusów mogą potrzebować nawet 50 lat, zanim będą wystarczająco dojrzałe, aby zakwitnąć!

 

Dlaczego mój kaktus robi się żółty?

Kaktusy lubią dobrze napić się wody, zwłaszcza w gorące letnie dni. Roślina może również żółknąć z braku wody i zbyt suchej gleby lub powietrza.

 

Zazwyczaj na roślinę pojawi się również skurczone lub pomarszczone tkanki. Kiedy to się dzieje, należy dokładnie go podlać aż do zniknięcia tych chorych tkanek.

Najczęściej popełniane BŁĘDY w uprawie SUKULENTÓW

 

Jak wyleczyć żółtego kaktusa?

Ponieważ żółknięcie jest oznaką stresu u sukulentów, problemem może być to, że doniczka jest za mała. Zdobądź większą doniczkę. Zainwestuj również w odpowiednią glebę. Możesz oddzielić mniejsze kaktusy, które pozostały jeśli jest ich kilka i umieścić je w osobnych doniczkach.

 

Jak uratować umierającego kaktusa?

Można spróbować przesadzić roślinę, usuwając chore podłoże i zastępując je sterylną ziemią.

Przed przesadzeniem do świeżego podłoża należy dobrze wymyć korzenie. Miękkiego, mięsistego kaktusa można również uratować, pobierając sadzonki i pozwalając im się ukorzenić, aby uzyskać nową, świeżą roślinę.

 

 

Czy kaktus może powrócić do życia?

Na szczęście kaktusy są jednymi z najlepszych roślin do regeneracji, z niewielkiej części zdrowej tkanki można łatwo wyhodować całą roślinę kaktusa.

 

Aby prawidłowo wywołać nowe ukorzenienie, można wykonać kilka dodatkowych kroków przed posadzeniem kaktusa. Pozwól kaktusowi wyschnąć przez kilka dni, aż na odciętych częściach utworzą się grube strupy.

Zobacz też:Sukulenty ziemia, pielęgnacja i rozmnażanie

Skąd mam wiedzieć, że mój kaktus umiera?

Umierający kaktus chwieje się w doniczce i może sprawiać wrażenie, jakby miał zaraz odpaść – w ciężkim przypadku na pewno odpadnie, jeśli się go poruszy. Jest to oznaka braku korzeni. Lub te istniejące mogą być zbyt słabe, aby prawidłowo podtrzymywać roślinę.

 

Zakładając, że roślina została posadzona w odpowiedniej doniczce.

 

Dlaczego kaktus robi się brązowy?

Zamiast żółtego, kaktus może również stać się brązowy. Najczęstszą przyczyną tego jest wiek i nazywa się to korkowaceniem. Jeśli kaktus jest stale mokry, może dojść do zgnilizny korzeni i rozprzestrzeniania się jej w górę rośliny. Choroby, takie jak choroby grzybicze lub inwazje szkodników, również mogą powodować brązowienie kaktusa.

 

Jak uratować brązowego kaktusa?

Rośliny kaktusów z ciężkimi brązowymi oparzeniami mają trwałe uszkodzenie i nic nie można z tym zrobić.

Ale jeśli roślina ma białawe plamy, można go uratować, przenosząc go do zacienionego miejsca. Tak długo, jak zapewnisz mu cień w najgorętsze dni w roku, to będzie w stanie w pełni odzyskać siły.

 

Czy można ożywić brązowego kaktusa?

Nawet niewielka porcja zdrowej tkanki może zregenerować całą roślinę kaktusa, ale jeśli pozostawisz zgniliznę, może się ona dalej rozprzestrzeniać.

Pozwól kaktusowi wyschnąć przez kilka dni, aż na naciętych częściach utworzy się gruby strup.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!