Kalanchoe ziemia, pielęgnacja i rozmnażanie

Kalanchoe to rośliny z grubym liściem jak u sukulenty. Skupiska drobnych kwiatów wytwarzają duży kwiat trzymany w górze na łodygach ponad większością liści. Jeśli chcesz uzyskać drugi kwiat, musisz wiedzieć, jak dbać o kalanchoe.

 

Rośliny te potrzebują krótkich zimowych okresów, aby zawiązać nowe pąki. Dowiedz się, jak uprawiać kalanchoe, aby ta bylina nagrodziła cię kilkoma sezonami jasnych kolorowych kwiatów.

 

Kalanchoe jak ziemia?

Kalanchoe to sukulenty, które najlepiej rosną w dobrze zdrenowanej i dobrze napowietrzonej ziemi doniczkowej, takiej jak 60% mchu torfowego i 40% perlitu. Należy przycinać wysokie przyrosty i stare pędy kwiatowe. Dobrze podlewać w słonecznym, ciepłym oknie.

Po wystąpieniu przymrozków przenieść na zewnątrz do jasnego lekko zacienionego miejsca na lato.

 

Nawożenie Kalanchoe.

Nawozić kalanchoe w okresie nowego wzrostu. Co dwa tygodnie stosować od połowy do jednej czwartej zalecanej przez producenta dawki nawozu 20-8-20. Nawozić oszczędnie i tylko w okresie nowego wzrostu.

kalanchoe liście

Czy kalanchoe można rozmnażać w wodzie?

Po ukorzenieniu się sadzimy do doniczek od 7 cm do 10 cm i dobrze podlewamy. Kalanchoe powinno być trzymane na suchej stronie, aby uniknąć gnicia korzeni. Podlewać, gdy wierzchołek, czyli około 5 cm gleby jest suchy. Można je również ukorzenić się w wodzie.

Zobacz też:Bergenia uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Co zrobić z kalanchoe po kwitnieniu?

Gdy kwiaty na roślinie zaczynają blednąć i zamierać, należy je przyciąć i usunąć zbędne kwiaty. Dzięki temu roślina nie będzie musiała poświęcać energii na podtrzymywanie części, która jest już zużyta. Latem należy trzymać roślinę w dobrze przepuszczalnej glebie w słonecznym miejscu i utrzymywać umiarkowany poziom wilgotności.

 

Kwiat kalanchoe przycinanie.

Przycinamy je zaraz po kwitnieniu, aby uzyskać więcej kwiatów po przycięciu nowe pąki kwiatowe rozwijają się zwykle po dwóch do trzech tygodniach. Małe kalanchoe uprawiane w doniczkach można przycinać tak samo jak większe okazy. Przycinanie gałęzi pozwala nadać roślinie odpowiedni kształt i pobudzić ją do wzrostu.

 

Kalanchoe kwitnienie.

W swoim ojczystym regionie kalanchoe może kwitnąć prawie cały rok, ale jako roślina domowa w doniczce, to najczęściej kwitnie, od późnej zimy do późnej wiosny. Trzymanie rośliny bez światła przez ten okres obudzi roślinę z zimowego snu i spowoduje produkcję kwiatów.

kalanchoe mała

Jak pielęgnować kalanchoe w pomieszczeniach zamkniętych?

Ta wytrzymała roślina dobrze radzi sobie z minimalną ilością wody, wymaga pełnego nasycenia tylko co kilka tygodni a w miesiącach zimowych nawet rzadziej. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami ziemia pod kalanchoe powinna całkowicie przeschnąć, zapobiega to gniciu korzeni, a następnie należy podlewać ją do pełna.

 

Kalanchoe w doniczce wymagane warunki.

Kalanchoe potrzebuje dużo światła, aby zakwitnąć. Umieść roślinę doniczkową w pobliżu słonecznego okna. Utrzymuj roślinę w cieple, temperatura pomiędzy od 13 ºC do 29 ºC stopni będzie idealna temperatura. Sadzić w dobrze zdrenowanej, dobrze napowietrzonej glebie, np. 50% mchu torfowego i 40% perlitu.

Zobacz też:Kaktusy uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jaki typ doniczki jest najlepszy dla kalanchoe?

Żeby uzyskać najlepsze rezultaty, należy posadzić kalanchoe w doniczce z otworami drenażowymi, może to być plastikowa wkładka wewnątrz dekoracyjnej doniczki ceramicznej. Wybierz ziemię doniczkową przeznaczoną dla roślin domowych, która zawiera 50-60% mchu torfowego i około 40% perlitu.

 

 

Easiest Way to Grow/Propagate Kalanchoe from Cuttings n Leaves

Dlaczego moje kalanchoe nie kwitnie?

Kwitnienie zależy od światła, kalanchoe są fotoperiodyczne, co oznacza, że kwitną w odpowiedzi na długość dnia. Żeby zmusić roślinę do zawiązania pąków kwiatowych potrzeba sześciu tygodni symulowanych zimowych warunków oświetleniowych. Zmniejsz podlewanie podlewaj o połowę rzadziej, lub nawet mniej, podczas tych sześciu tygodni.

 

Czy kalanchoe lubi pełne słońce?

Jako roślina pokojowa w chłodniejszym klimacie, kalanchoe najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub jasnym, pośrednim świetle. Ta roślina potrzebuje bardzo dobrze zdrenowanej gleby. Podlewaj ją obficie, ale pozwól jej przeschnąć między kolejnymi podlewaniami.

Aktywnie rosnące rośliny należy nawozić dobrze zbilansowanym nawozem lub preparatem o wyższej zawartości fosforu, aby uzyskać lepsze kwitnienie.

 

Jak długo zachowują się rośliny kalanchoe?

Rośliny te są łatwe w uprawie i zapewniają do 6 miesięcy pięknych, drobnych kwiatów i grubych, atrakcyjnie pofalowanych liści.

 

Czy kalanchoe ukorzenia się w wodzie?

Niektóre rośliny, takie jak kalanchoe, mogą w trakcie wzrostu wytwarzać własne dodatkowe korzenie w stawach. Dlatego też, gdy staną się niskopienne, można je łatwo przyciąć i przesadzić do nowej doniczki, bez konieczności dodatkowego ukorzeniania. Jeśli łodyga nadal jest zielona, to znaczy, że roślina żyje i może się ukorzenić.

 

Jak mogę przesadzić kalanchoe?

Posadź sadzonkę we wstępnie nawilżonym torfie i perlicie aż do pierwszego liścia. Przykryj całą doniczkę torebką, aby utworzyć małe terrarium i zachować wilgoć. Umieść doniczkę w jasnym oknie z pośrednim światłem. Sadzonki ukorzeniają się w ciągu 14 do 21 dni i są gotowe do przesadzenia.

Zobacz też:Szałwia Omszona Uprawa i pielęgnacja.

Kiedy można przesadzać kalanchoe?

Sukulent ten, czy to uprawiany w doniczce, czy w gruncie, wymaga przesadzenia, gdy staje się związany, przerośnięty lub stłoczony. Najlepiej przesadzać kalanchoe wiosną, gdy tylko zacznie rosnąć.

kalanchoe

Czy trzeba przesadzać moje kalanchoe?

Ogólna zasada mówi, że sukulenty kalanchoe należy przesadzać co dwa lata. W ten sposób zapewnimy roślinie nowe i świeże podłoże dla lepszego wzrostu. Gdy kalanchoe spędzi 2 lata swojego życia w tym samym pojemniku, należy przenieść go do nowego pojemnika zawierającego świeżą mieszankę doniczkową.

 

Czy kalanchoe powracają co roku?

Kalanchoe jest wieloletnim sukulentem liściastym, który kwitnie i ma zimozielone liście. Oznacza to, że choć kalanchoe może tracić liście na zimę i przechodzić w stan spoczynku, to w normalnych warunkach zimowych w strefie uprawy 10-12 roślina pozostaje żywa pod ziemią.

 

Dlaczego moje kalanchoe umiera?

W nadmiernie podlewanych kalanchoe korzenie generalnie gniją i obumierają. Możesz wziąć liść, lub małą łodygę tylko te części, które są żywe, niemartwe i rozmnożyć zupełnie nową roślinę. Kalanchoe przechowują wodę w swoich grubych łodygach i liściach.

 

Jak często należy podlewać kalanchoe?

Najlepszą zasadą podlewania kalanchoe jest wtykanie palca w ziemię co kilka dni. Kiedy górne 5 cm gleby jest suche, czyli całkowicie suche, a nie tylko trochę suche, czas na podlewanie. Wewnątrz pomieszczeń oznacza to, że prawdopodobnie będziesz musiał podlewać kalanchoe co 2 lub 3 tygodnie, ale pamiętaj o regularnym sprawdzaniu.

 

Czy kalanchoe jest łatwe w uprawie?

Jeśli szukasz kwitnących sukulentów domowych, to kalanchoe jest dobrym wyborem. Te piękne rośliny są łatwe w uprawie i pielęgnacji. Kalanchoe roślina jest bardzo łatwa do znalezienia. Jest on sprzedawany w szkółkach, sklepach spożywczych, sklepach wielkopowierzchniowych, kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych.

 

Czy można uprawiać kalanchoe z liści?

Wystarczy wyciąć sadzonkę z liścia w miejscu połączenia i pozwolić jej wyrosnąć przed posadzeniem w doniczce. W ten sposób nie uszkadza się liścia macierzystego, ponieważ sadzonka wyrasta na małej podstawie. Nowa roślina kalanchoe rozkwitnie z samej oderwanej sadzonki, przy odpowiedniej pielęgnacji.

Zobacz też:Sukulenty ziemia, pielęgnacja i rozmnażanie

Czy podlewać kalanchoe od góry, czy od dołu?

Podlewaj rośliny blisko ich podstawy, aby nie zamoczyć liści. Na zewnątrz podlewaj kalanchoe 2,5 cm warstwą wody. W doniczkach podlewaj je tak długo, aż woda wypłynie z dna.

 

Dlaczego liście kalanchoe żółkną?

Kalanchoe jest wrażliwa na niedobór cynku, który pogłębia się na glebach z wysokim poziomem fosforu. Objawami niedoboru cynku są żółknięcie liści między żyłkami, zwijanie się, więdnięcie i zniekształcenia liści.

 

Jak wygląda nadmiernie podlewana kalanchoe?

Nadmiernie podlewana roślina będzie miała miękkie i mięsiste liście. Kolor liści stanie się jaśniejszy od normalnego zielonego, a w niektórych przypadkach półprzezroczysty. Można również zaobserwować zrzucanie liści nawet przy zwykłym dotknięciu ręką lub palcami.

Jak ożywić moją kalanchoe?

Kluczem do tego, aby kalanchoe powróciła i zakwitło dla ciebie, jest rozpoczęcie wycinania niektórych starych przyrostów i pozostawienie ich do wyschnięcia. To też jest kluczem, jeśli pozwolisz mu wyschnąć, umieść go w chłodniejszym miejscu. Może masz okno, obok którego mógłbyś ją postawić w nocy i to pomoże ci zainicjować kolejny zestaw pąków.

 

Ile razy kalanchoe zakwita?

Kwitnienie zależy od światła kalanchoe są fotoperiodyczne, co oznacza, że kwitną w odpowiedzi na długość dnia. Naturalnie zakwitają wczesną wiosną. Aby zmusić roślinę do zawiązania pąków kwiatowych potrzeba sześciu tygodni symulowanych zimowych warunków świetlnych.

 

Czy kalanchoe jest rośliną wieloletnią, czy jednoroczną?

Mimo że kalanchoe jest byliną, często traktuje się je jako jednorazowe rośliny jednoroczne, które wyrzuca się, gdy kwiaty zwiędną. Można jednak sprawić, że zakwitną ponownie.

 

Czy można uprawiać kalanchoe z sadzonek?

Uprawa kalanchoe z sadzonek jest bardzo przyjemna. Wegetatywne pędy dają najlepsze rośliny i najszybciej się ukorzeniają. Pozostaw sadzonkę w ciepłym, suchym miejscu, aby na jej końcu utworzył się modzel. Posadź sadzonkę we wstępnie zwilżonym torfie i perlicie do pierwszego liścia.

 

Czy można hodować kalanchoe na zewnątrz?

Kalanchoe „kalanchoe spp.” jeden z ładniejszych kwitnących sukulentów domowych, jest odporny na warunki zewnętrzne w strefach mrozoodporności. Jeśli są uprawiane w pomieszczeniach, to przy odpowiedniej pielęgnacji zapewniają wiele miesięcy kolorowych kwiatów.

 

Rozmnażanie kalanchoe.

Kalanchoe jest bardzo łatwe do rozmnażania. W tym celu z dojrzałej rośliny należy uciąć odcinek łodygi o długości kilku cm.

Pozostawić do wyschnięcia na kilka dni, lub do momentu, gdy koniec wydaje się być zagojony. Następnie zasadzić w glebie składa się z tej samej mieszaniny używane do wzrostu rośliny macierzystej.

Nie podlewać łodyga powinna zakorzenić się w ciągu miesiąca.

 

Kwiat kalanchoe rozmnażanie i nasiona.

Jeśli masz dojrzałego sukulenta kalanchoe, prawdopodobnie widziałeś, jak wyrastają z niego odrosty, które tworzą nowe rośliny. Te małe roślinki wyrastają na końcówkach liści i są zależne od rośliny macierzystej, podczas gdy same zapuszczają korzenie.

Wymaga to jednak dużo energii od rośliny macierzystej. Szybciej i łatwiej jest samemu zająć się rozmnażaniem.

 

Rośliny kalanchoe można rozmnażać przez odrosty lub sadzonki łodygowe. Po przycięciu i prawidłowym posadzeniu. Sadzonka żyje z substancji odżywczych zgromadzonych w jej soczystych liściach. W rezultacie otrzymujemy dziecko kalanchoe w ogrodzie.

 

Kalanchoe można również rozmnażać przez nasiona, ale ta metoda jest bardziej skomplikowana i z reguły mniej skuteczna.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!