Kalatea wszystko co musisz wiedzieć o uprawie i pielęgnacji.

Roślina Kalatea jest popularną rośliną używaną do celów dekoracyjnych w pomieszczeniach biurowych. Jest to rodzaj rośliny, która preferuje pośrednie oświetlenie, co oznacza, że jest idealna do użytku wewnętrznego i budynków biurowych.

Rośliny Kalatea są one ogólnie łatwe w pielęgnacji i wyglądają świetnie, oferując jasne zielone rośliny do ożywienia pomieszczeń wewnętrznych.

 

Są one znane z szerokich, zielonych, kolorowych liści. Te szerokie liście sprawiają, że są one popularne w obszarach o słabym oświetleniu.

 

Rośliny o słabym oświetleniu mają szerokie liście, aby wchłonąć i wykorzystać jak najwięcej światła, które mogą dostać.

 

Warunki glebowe dla Kalatea.

Pamiętaj, aby posadzić Kalatea w doniczce z otworami drenażowymi u podstawy; mimo że roślina lubi wilgotną glebę, jest podatna na gnicie korzeni, jeśli zostanie zalana wodą. Ponadto Kalatea preferuje lekko kwaśną glebę, najlepiej rozwija się w środowisku o pH około 6,5.

 

 

Jakiej gleby potrzebuje Kalatea?

Kalatea lubią wilgotną glebę, ale nie mokrą. Spróbuj mieszanki składającej się w 50 procentach z ziemi doniczkowej, 20 procent kory storczyka, 20 procent węgla drzewnego i 10 procent perlitu.

 

 

Jak podlewać Kalatea?

Kalatea lubią mieć wilgotną glebę lub substancji do sadzenia, ale nie mokre. Nie chcą dużo wody, ponieważ może to utopić je. Kiedy podlewasz roślinę Kalatea, nie podlewaj jej tak bardzo, że roślina kończy stojącej wodzie.

 

calathea liście

Jak często powinienem podlewać moją Kalatea?

Podlewaj co 1-2 tygodnie, pozwalając glebie wyschnąć do połowy między podlewaniami. Spodziewaj się częstszego podlewania przy jaśniejszym świetle i rzadszego przy słabszym.

 

 

Jakiej wody używasz dla Kalatea?

Najlepszą wodą jest woda destylowana, ale filtrowana lub deszczówka również się sprawdzi. Woda z kranu może zawierać minerały i chemikalia używane przez stacje uzdatniania wody, które mogą zaszkodzić roślinom domowym, zwłaszcza Kalatea.

 

Zobacz też:Szeflera pielęgnacja i uprawa

Czy można przesadzić z podlewaniem Kalatea?

Kalatea musi być regularnie podlewana i nie jest to roślina, która lubi wysychać pomiędzy podlewaniami. Pamiętaj, że mimo iż lubią być często podlewane, nie chcą siedzieć w mokrej ziemi, więc nie podlewaj ich zbyt obficie.

 

 

Czy Kalatea potrzebuje światła słonecznego?

Pośrednie światło rośliny Kalatea potrzebują jasnego, ale nie bezpośredniego światła słonecznego, aby rosnąć. Wynika to z faktu, że rosną one na dnie dżungli i lasów, gdzie przez wierzchołki drzew dociera do nich ograniczona ilość światła. W rzeczywistości, bezpośrednie światło słoneczne spali liście rośliny Kalatea i spowoduje, że stracą one swoje żywe kolory.

 

calathea pielegnacja

Ile godzin światła potrzebują Kalatea?

Co najmniej 8-10 godzin dziennie nie musi być to światło bezpośrednie ani słoneczne.

 

 

Gdzie powinienem umieścić moją Kalateę?

Umieść roślinę w części pokoju, która otrzymuje słabe do jasnego pośrednie światło. Z reguły, im ciemniejsze liście jak w przypadku Kalatea, tym mniejsze wymagania świetlne.

 

 

Czy Kalatea może rosnąć w cieniu?

Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją w przypadku rośliny, która jest uważana za tropikalną, rośliny kalatei w rzeczywistości preferują przefiltrowane, pośrednie światło lub cień.

 

W rzeczywistości najlepiej jest trzymać rośliny kalatei z dala od bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ zbyt dużo światła może spalić liście i spowodować, że ich żywe wzory znikną.

 

 

Czy kalatea może przetrwać przy słabym oświetleniu?

Rośliny Kalatea generalnie preferują jasne, pośrednie światło, ale wiele gatunków może tolerować umiarkowane do niskiego, pośrednie światło. Rośliny Kalatea rosną lepiej w wilgotnym klimacie, więc najlepiej połączyć je z nawilżaczem powietrza lub postawić obok miski z wodą, aby zapewnić im potrzebną wilgoć.

 

Zobacz też:Frezje uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie.

Temperatura dla rośliny Kalatea.

Rośliny Kalatea nie lubią zbytnio zimna. Pochodzą one z tropikalnych obszarów świata i preferują temperatury pomiędzy od 14℃ do 26℃ stopni. Temperatury powyżej i poniżej tej wartości mogą spowodować uszkodzenie rośliny, widoczne najpierw w zwijaniu się liści.

 

 

Calathea - wielki przegląd odmian, wybieramy najpiękniejszą calathee, sprawdź czy znasz je wszystkie

Czy muszę przesadzać moją Kalatea?

Dobrym pomysłem jest przesadzanie kalatei raz na rok lub co drugi rok, aby zapewnić jej świeżą ziemię i składniki odżywcze. Jeśli chcesz, aby roślina rosła szerzej, znajdź doniczkę o średnicy o 5 cm większej niż obecna doniczka.

 

 

Czy można rozmnażać Kalatea z sadzonek?

Niestety, nie jest możliwe rozmnażanie roślin Kalatea z sadzonek łodygowych lub liściowych. Sadzonki łodygowe Kalatea po prostu nie zawierają odpowiedniej tkanki roślinnej, aby wyhodować nowe korzenie i rozwinąć się w oddzielną roślinę.

 

 

Czy można rozmnażać Kalatea w wodzie?

Jeśli spełniliście te wymagania i macie dojrzałą roślinę, możecie rozważyć rozmnażanie kalatei. Najlepszą metodą rozmnażania kalatei jest podział wiosną lub latem. Podlejcie roślinę na kilka dni przed planowanym podziałem i przesadzeniem. Delikatnie wyjmijcie roślinę z pojemnika.

 

 

Kiedy należy pobierać sadzonki?

Większość sadzonek miękkiego drewna pobiera się wiosną i wczesnym latem, z delikatnych, nowych przyrostów w danym sezonie. Jeśli zostaną posadzone w doniczce do połowy lata, wykształcą wystarczającą ilość korzeni, aby przetrwać zimę, w przeciwnym razie należy je posadzić następnej wiosny.

 

calathea w doniczce

Jak pobudzić korzenie do wzrostu z sadzonek?

Aby pobudzić wzrost korzeni, należy przygotować roztwór do ukorzeniania. Daj nowej roślinie czas na aklimatyzację z wody do gleby. Jeśli ukorzenisz swoją sadzonkę w wodzie, rozwinie ona korzenie, które są najlepiej przystosowane do pobierania potrzebnych im substancji z wody, a nie z gleby.

 

 

Nawożenie Kalatea.

Kalatea nie potrzebują dużo nawożenia, ale będą kwitły i radzą sobie dobrze ze standardowym nawozem do roślin domowych wiosną, latem i jesienią. Szczególnie potrzebują nawożenia w okresach wzrostu i kwitnienia.

 

 

Jak często należy nawozić kalateę?

Twoja roślina Kalatea wymaga regularnego dokarmiania. Najlepiej jest nawozić ją co dwa tygodnie, stosując pół mocny nawóz do roślin domowych. Pamiętaj jednak, aby zasilać roślinę tylko w sezonie wegetacyjnym. Zimą całkowicie zrezygnuj z nawożenia.

 

Zobacz też:Kalanchoe ziemia, pielęgnacja i rozmnażanie

Dlaczego moja Kalatea nie otwiera liści?

Zwijanie się liści jest najczęściej spowodowane podlewaniem, niską wilgotnością lub nadmiarem ciepła, ale może się też zdarzyć z powodu uszkodzenia korzeni spowodowanego gniciem korzeni, Przenawożeniem lub chorobą. Kalatea może być delikatną rośliną, ale reaguje bardzo szybko, gdy zapewni się jej odpowiednią opiekę.

 

 

Jak stymulować wzrost kalatei?

Kiedy nadejdzie czas przesadzania kalatei, należy użyć organicznej ziemi doniczkowej. W przypadku, gdy kalatea nie wygląda najlepiej, należy obciąć liście aż do dolnej części łodygi, aby pobudzić ją do nowego wzrostu. Rośliny te są dobre w powracaniu i szybko rosną.

 

 

Jak ożywić kalateę?

Aby ożywić umierającą kalateę, upewnij się, że gleba jest wilgotna, ale dobrze zdrenowana, umieść roślinę w jasnym, pośrednim świetle i utrzymuj temperaturę w zakresie od 18°C do 23°C. Unikaj prądów powietrza z klimatyzacji lub przeciągów, które mogą wysuszyć liście i regularnie je nawadniaj.

 

 

Jak ratować nadmiernie podlewaną Kalatea?

Wiotkie, gnijące łodygi lub opadające liście mogą być spowodowane nadmiernym podlewaniem, choć bardziej prawdopodobne jest to z powodu niskich temperatur lub narażenia na przeciągi. Jeśli roślina pozostanie w tych warunkach, szkody nie będą odwracalne, więc należy natychmiast przenieść ją w cieplejsze miejsce lub z dala od zimnego przeciągu.

 

 

Czy należy przycinać martwe liście Kalatea?

Przycinanie lub usuwanie starych, lub wyblakłych kwiatów poprawia wygląd kalatei i kieruje jej energię na produkcję nowych liści i kwiatów. Nawet jeśli kwiaty kalatei są często niewyraźne i ledwo zauważalne, regularne usuwanie obumarłych liści dodaje roślinie wigoru.

 

 

Przygotowanie do zimowania kalatei.

Przygotujcie się do zimowania kalatei, aklimatyzując ją stopniowo do zmiany środowiska. Na przykład, jeśli roślina była w pełnym słońcu, przed wniesieniem do domu należy ją umieścić na kilka dni w półcieniu lub cieniu. To normalne, że kalatea zrzuca kilka liści po wniesieniu jej do środka.

Czy kalatee są bylinami?

Kalatee są delikatnymi bylinami, które rosną w kępach z bulwiastych, podziemnych korzeni. Kwiaty, które pojawiają się sporadycznie na większości roślin, są mało znaczące w porównaniu z dużymi, śmiałymi liśćmi. Jednak niektóre odmiany Kalatea mogą pochwalić się bardzo widocznymi żółtymi lub pomarańczowymi kwiatami, które wyrastają na kłosach ponad liście.

 

Zobacz też:Dalie sadzenie, uprawa i pielęgnacja.

Poparzenia słoneczne na Kalatea?

Silne, bezpośrednie światło słoneczne może spowodować wyblaknięcie wspaniałych kolorów na liściach, a długotrwałe wystawienie ich na działanie promieni słonecznych może doprowadzić do poparzenia liści.

 

 

Jak często należy podlewać moją Kalatea zimą?

Zimą zalecamy rzadsze podlewanie, aby zapobiec nadmiernemu podlewaniu i gniciu korzeni.

 

 

Dlaczego liście mojej Kalatea żółkną?

Aby uniknąć żółknięcia liści, Kalatea potrzebuje jasnego, pośredniego światła, wysokiej wilgotności i stale wilgotnej gleby. Żółknięcie liści może być także spowodowane stresem spowodowanym podlewaniem, suszą, skrajnymi temperaturami, problemami z aklimatyzacją, odżywianiem, przeciągami, szkodnikami lub starością.

 

 

Co robić, gdy liście Kalatea żółkną?

Gdy tak się dzieje, liście zaczynają żółknąć. Podlewaj Kalatea letnią wodą, aż zobaczysz, że woda wylewa się z otworów drenażowych. Zbyt częstym błędem przy podlewaniu jest dolewanie wody, co oznacza, że gleba nie jest wypłukiwana z nadmiaru minerałów.

 

 

Jak długo Kalatea potrzebuje, aby osiągnąć pełny wzrost?

Rośliny Kalatea zazwyczaj tylko rosnąć do około 60 cm wysokości, a następnie zatrzymać.

Co do kwiatów, Kalatea często kwitną w środowisku naturalnym, ale nie mają tendencji do kwitnienia dużo w pomieszczeniach.

 

 

Jak uprawiać Kalatea w domu?

Kalatea może być nieco temperamentna, jeśli chodzi o pielęgnację. Jeśli są jakieś problemy z pielęgnacją Kalatea, to wynikają one z nadmiernego lub niedostatecznego podlewania i braku odpowiedniej temperatury, lub poziomu wilgotności.

 

Jeśli zadbasz o odpowiednie ilości wody z odpowiednim typem wody, utrzymasz poziom wilgotności i temperaturę powietrza w pomieszczeniach w sam raz, możesz mieć piękne, zielone rośliny, które rozjaśnią pomieszczenia biurowe i wewnętrzne. Lobby, sale konferencyjne i pomieszczenia, w których panuje wysoka wilgotność, odpowiednia temperatura i pośrednie światło słoneczne to dobre miejsca dla Kalatea.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!