Kiedy i jak sadzić winogrona. Uprawa, sadzenie, przycinanie.

Winogrona są nie tylko wspaniałe do jedzenia, picia soków i produkcji wina, ale są również piękną rośliną ozdobną. Pamiętaj, że przycinanie winogron też jest ważne. Zobacz jak uprawiać i przycinać winogrona.

Kiedy sadzić winogrona.

Najlepszym czasem na sadzenie winorośli jest bardzo późna zima lub wczesna wiosna, jeśli dostępne jest nawadnianie. Najlepiej sadzić je między październikiem a marcem, w ziemi wolnej od chwastów. Sadzić pnącza przy ścianach i ogrodzeniach w odległości 1,2 m od siebie i 12,5 cm od ściany.

 

Sadzić pnącza na otwartej przestrzeni w odległości 1,2-1,5 m w rzędach oddalonych od siebie o 1,5-1,8 metra.

 

Jak sadzić winogrona.

Uśpione winorośle z gołym korzeniem należy sadzić wczesną wiosną.

Większość odmian winogron jest samopłodna. Aby się upewnić, przy zakupie winorośli należy zapytać, czy do zapylenia będzie potrzebna więcej niż jedna roślina.
Wybierz miejsce w pełni nasłonecznione. Jeśli nie masz miejsca w pełni nasłonecznionego, upewnij się, że przynajmniej rano jest ono nasłonecznione.

 

Niewielka ilość popołudniowego cienia nie zaszkodzi. Gleba musi być głęboka, dobrze zdrenowana i luźna. Potrzebujesz również dobrej cyrkulacji powietrza.
Winorośli będzie musiał być przeszkolony do pewnego rodzaju wsparcia, aby rosnąć w górę.

 

Będzie to również zmniejszyć ryzyko choroby. Wsparcie musi być na miejscu przy sadzeniu.

 

 

Altana może mieć dwa, cztery lub sześć słupów, w zależności od tego, czy jest przymocowany do domu lub innej struktury. Góra może być zabezpieczona 5 cm na 10 cm drewniane listwy, które trzymają altanę razem i zwieńczone 2,5 cm na 5 cm kawałki drewna, aby stworzyć pracę kraty dla winorośli.

winogorna jak wychodować duże owoce

 

Może być również potrzebne narożne szelki do zabezpieczenia całej struktury. Uprawiaj winogrona, po jednym na słupek, wybierając najsilniejszą pęd. Pozwól mu rosnąć do góry słupka w pierwszym roku, zabezpieczając go do słupka, jak rośnie.

 

Jeśli masz mało wolnego miejsca, spróbuj uprawiać winogrona na paliku. Wbij solidny palik obok winorośli i bezpiecznie go przymocuj. Utrzymuj winorośl w pionie. Niech winorośl rośnie do górnej części palika w pierwszym roku, a następnie przytnij. Pozwól, aby 4 do 5 bocznych pędów rosło. Resztę usuń.

 

 

Przed posadzeniem winorośli należy namoczyć jej korzenie w wodzie na dwie lub trzy godziny.
Rozstaw winorośl w odległości 1,8 metra do 3 metrów od siebie.

 

Dla każdej winorośli należy wykopać dół do sadzenia o głębokości 30 cm i szerokości 30 cm. Wypełnij go 10 cm warstwą wierzchniej warstwy gleby. Przyciąć złamane korzenie i umieścić winorośl w dołku nieco głębiej niż rosła w szkółce.

 

Przykryj korzenie 15 cm warstwą ziemi i ubij. Wypełnij pozostałą ziemią, ale nie ubijaj jej.Podlewaj w czasie sadzenia.

Sadzenie winogron z pestki.

 1. Zbierz nasiona winogron z owoców, które są w pełni dojrzałe, krojąc je wzdłuż na pół. Wyciągnij nasiona czubkiem czystego noża lub paznokciem, uważając, aby nie uszkodzić nasion w tym procesie.
 2. Po wrzuceniu nasion do pojemnika z wodą pozwól im się moczyć przez 24 godziny, odcedzając i wyrzucając wszystkie nasiona, które nie opadły na dno.
 3. Odsącz pozostałe nasiona następnego dnia i umieść je w małym pojemniku wraz z odrobiną wilgotnego mchu torfowego. Jedna łyżka stołowa mchu torfowego powinna wystarczyć na 50 nasion.
 4. Po zamknięciu pojemnika pozostaw go na trzy miesiące w lodówce o temperaturze od 1℃ do 4℃ stopni. Okres ten nazywany jest okresem stratyfikacji.
 5. Po upływie tego czasu otwórz pojemnik i posadź nasiona na głębokości około trzykrotnej ich długości w płaskim podłożu z wilgotnej i sterylnej mieszanki do wysiewu nasion.
 6. Upewnij się, że mieszkanie ma dolne otwory drenażowe, i odstęp między nasionami 3-4 cm od siebie.
 7. Umieść mieszkanie pod lampą do uprawy, która działa przez 16 godzin dziennie, ponieważ nasiona winogron kiełkują najlepiej w warunkach długiego dnia, i utrzymać mieszaninę nasion-początek wilgotne.

Jeśli temperatura pozostaje na około 21℃ w ciągu dnia, najlepiej spada do 15.5℃ w nocy, niektóre nasiona mogą kiełkować, lub kiełkować, w ciągu dwóch tygodni, choć inne mogą nawet dwa miesiące lub dłużej, aby kiełkować.

Jak długo trzeba czekać na wyhodowanie winorośli z nasion?

Nasiona powinny wykiełkować w ciągu około dwóch tygodni, choć niektóre mogą potrzebować dwóch miesięcy lub więcej na wykiełkowanie. Gdy siewki będą miały dwa zestawy liści, przesadź je do 10 cm doniczek.

 

W razie potrzeby zasilaj je pożywką dla roślin przeznaczoną dla sadzonek w połowie dawki. Po sześciu tygodniach przenieś każdą roślinę do wysokiej, 4,5 litrowe doniczki.

 

Zobacz też:Jak pozbyć się grzybów z trawnika

Jak sadzić winogron z doniczki.

Na dnie pojemnika należy umieścić kamienie lub styropian w celu zapewnienia drenażu, a następnie dodać glebę i warstwę ściółki. Winogrona będą rosnąć w prawie każdym rodzaju gleby, ale wolą wilgotną glinę mułową.

 

Nie potrzebują praktycznie żadnego nawozu, ale jeśli zdecydujesz się je karmić, użyj nawozu o niskiej zawartości azotu.

rozmnażanie winogrona z sadzonki

Sadzenie winogron odległości.

Rozstaw winorośl w odległości 1.8 m do 3 metrów od siebie. Dla każdej winorośli należy wykopać dołek do sadzenia o głębokości 30 cm i szerokości 30 cm. Wypełnijcie go 10 cm warstwą ziemi. Przyciąć złamane korzenie i umieścić pnącze w dołku nieco głębiej niż rosło w szkółce. Przykryj korzenie 15 cm warstwą ziemi i ubij ją. Wypełnij pozostałą ziemią, ale nie ubijaj jej.

 

W jakim kierunku należy sadzić winogrona?

Winorośl potrzebuje słońca, aby produkować i dojrzewać wysokiej jakości owoce. Im więcej słońca dostają, tym lepszy jest efekt końcowy. Sadzenie winogron w rzędach skierowanych na północ i południe zapewnia lepszy dostęp do słońca niż sadzenie ich w kierunku wschód-zachód.

 

Co posadzić obok winogrona.

Doskonałymi towarzyszami dla winogron są:

 • Oregano.
 • Bazylia.
 • Fasola.
 • Jeżyny.
 • Koniczyna.
 • Groch.

 

Jaka jest najlepsza podpora dla winorośli?

Ogrodzenie, altana lub jakakolwiek inna mocna konstrukcja będzie działać jako podpora do uprawy winogron na twoim podwórku. Płoty są idealne do wykorzystania jako wsparcie dla winorośli. Winorośl może być również ograniczona do jednego palika w ziemi.

 

Jeśli masz altanę, winorośl może być uprawiana nad szczytem, aby uzyskać cień.

Jak wysoka powinna być kratka do winogron?

Winorośl można uprawiać na wysokości 100 cm, co jest wygodne przy zbiorze i przycinaniu. Nieco większa wysokość 1,5 m jest powszechna w produkcji winogron stołowych, ale można też stosować altany lub konstrukcje tarasowe o wysokości 2,1 m lub większej.

Jaka ziemia pod winogronem.

W sumie glebę gliniastą jako najlepszy rodzaj gleby do uprawy winogron. Krucha mieszanka piasku, mułu i gliny po zmieszaniu z innymi glebami w odpowiednich ilościach oferuje idealny rodzaj gleby do uprawy winogron.

Zobacz też:Kiedy i jak siać trawę?

Rozmnażanie winogron.

Winogrona można rozmnażać na kilka sposobów, ale chyba najbardziej popularną metodą jest sadzonki uśpione. Z pobieraniem materiału rozmnożeniowego należy poczekać do momentu, gdy winorośl przejdzie w stan spoczynku.

 

Wybierajcie jednoroczne przyrosty nieco większe od ołówka. Zbierzcie długie, proste pędy, z których zrobicie sadzonki.

Czy można ukorzeniać sadzonki winogron w wodzie?

Umieść sadzonki w wysokiej szklance lub butelce. Do szklanki lub butelki nalej tyle letniej wody, aby całkowicie przykryła przycięte pod kątem, podstawowe końce każdej sadzonki. Pozostawcie sadzonki winorośli w wodzie przez około sześć tygodni, lub do czasu aż rozwiną liczne korzenie o długości 2,5 cm.

 

Oprysk myjący krzewów winorośli (08)

Czy można przycinać winogrona w lecie?

Podczas gdy winogrona są zazwyczaj mocno przycinane w zimie lub wczesną wiosną, aby rozwinąć ich strukturę, w lecie jest czas, aby traktować je delikatnie, przycinając cienkie zielone łodygi. Prawidłowe przycinanie latem pozwoli światłu słonecznemu przenikać przez liście, co poprawi kolor winogron, a także pozwoli zwalczać choroby.

 

Jakie odmiany winogrona sadzić w Polsce.

W sumie najbardziej odpowiednie do uprawy w Polsce Środkowej są następujące odmiany V. vinifera: Auxerrois, Pinot Gris, Pinot Noir, Riesling i Chasselas Blanc, klasyfikowane zarówno jako odmiany winiarskie, jak i stołowe.

 

Czy winorośl może być przesadzana?

Przesadzanie winorośli jest najłatwiejsze i najbardziej skuteczne, gdy winorośl jest młoda. Wykopać jak najwięcej systemu korzeniowego, jak to możliwe, gdy winorośl jest w stanie uśpienia. Wykop dziurę w nowym miejscu i włóż do niej wykopaną winorośl. Pamiętaj, aby podlać glebę wokół winorośli, aby usunąć kieszenie powietrzne.

kiedy sadzić winorośla

Jak głęboko sięgają korzenie winorośli?

Winorośl będzie dobrze rosła i owocowała na różnych rodzajach gleby, ale bardzo ważny jest dobry drenaż. Korzenie mają tendencję do głębokiego wzrostu – do 4,5 metra, chociaż większość korzeni rośnie do 1 metra w glebie.

 

Dlaczego winogron ma małe owoce?

Istnieje kilka powodów, dla których winorośl produkuje małe winogrona. Są to w kolejności: młode rośliny niezdolne do utrzymania wzrostu i jednoczesnego wytwarzania owoców, niewystarczająca ilość wody podczas dojrzewania owoców, przenawożenie, chłodne temperatury latem lub krótki okres wegetacji.

Zobacz też:Jak i kiedy sadzić Prusznik. Uprawa , Przycinanie i rozmnażanie.

Czy winogron lubi wapno?

Należy zastosować wapno lub popiół drzewny do gleby: Winogrona są wrażliwe na kwasowość gleby. Żeby zneutralizować pH i podnieść je do poziomu pH 6,0-6,5, należy zastosować wapno lub popioły drzewne do gleby, w której sadzimy winogrona.

 

Czy winogrona lubią kwaśną glebę?

pH gleby w zakresie od 5,5 do 6,5 jest uważane za optymalne dla winogron i ogólnie ma lepszą równowagę składników odżywczych dla wzrostu roślin niż gleby, które są bardziej kwaśne lub zasadowe. Winorośl może rosnąć w zakresie pH od 4,0 do 8,5, ale pH poniżej 5,5 i powyżej 8 obniża plony i powoduje problemy z winoroślą.

 

Po jakim czasie owocuje winogron.

Mogą potrzebować nawet trzech lat, aby wydać owoce. Jeśli zastanawiasz się jak szybko rosną winorośle, to te zdrewniałe pnącza i bujne liście mogą rosnąć bardzo szybko w pierwszym roku. Jednak na owoce możesz poczekać nawet kilka lat.

Zobacz też:Świdośliwa uprawa, wymagania, odmiany i rozmnażanie.

Jak często należy podlewać winogrona?

Winorośl szybko rośnie i staje się dość ciężka. Winorośl może być trenowana i przycinana do prawie każdej formy i kształtu. Młode winogrona wymagają około 1 cm do 2,5 cm wody tygodniowo, w zależności od opadów, przez pierwsze dwa lata w sezonie wegetacyjnym. Podczas podlewania młodych winorośli należy nasycić strefę korzeniową.

 

Czy winogrona powracają co roku?

Winogrona produkują owoce na pędach wyrastających z jednorocznych pędów. Jeśli masz zbyt wiele starych pędów z powodu braku przycinania, wtedy będziesz miał mniej winogron. Jeśli co roku całkowicie przycinacie winorośl, otrzymacie dużo nowych przyrostów, ale znów mało winogron.

 

Pielęgnacja winogrona.

Nie nawozić w pierwszym roku, chyba że masz problem z glebą. Lekko nawozić w drugim roku wzrostu.
Stosować mulcz, aby utrzymać równomierną ilość wilgoci wokół winorośli.

 

Siatka jest przydatna do ochrony owoców przed ptakami.

Przycinanie Winogrona.

Przycinanie odbywa się późną zimą, gdy roślina jest w stanie uśpienia, zwykle około marca. Przez pierwszy rok lub tak, celem jest stworzenie silnego systemu korzeniowego i pnia. Sadzić na wiosnę i przycinać winorośl do trzech pąków. Następnie należy poczekać do pierwszej zimy.

 

 

Przycinanie winogron każdej zimy poprzez usunięcie tych pędów, które owocowały w poprzednim roku, przycinanie jednorocznych pędów do pięciu do sześciu pąków i pozostawienie niektórych pędów odnowienia przyciętych do dwóch do trzech pąków.

 

 

Celem jest posiadanie pędów na kratce rozmieszczonych w odległości 0,5 m do 1 m od siebie. Usuń wszystkie słabe, cienkie pędy. Chcesz zostawić wystarczająco dużo owocujących pędów na maszcie, aby wypełnić go z powrotem każdego lata, ale nie tak wiele, że staje się splątanym bałaganem.

 

 

W przypadku uprawy winogron na paliku pierwszej zimy należy przyciąć boczne pędy do trzech pąków na każdym z nich. Dzięki temu w następnym roku wypuszczą pędy, z których wyrosną winogrona. Należy usunąć wszystkie słabe i wrzecionowate przyrosty, zwłaszcza wzdłuż dolnych części pnia.

 

Drugiej zimy należy przyciąć najzdrowsze pędy do sześciu do dziesięciu pąków, wybrać dwa pędy jako odnawiające i przyciąć je do trzech pąków na każdym z nich oraz usunąć wszystkie pozostałe pędy. Powtarzaj to przycinanie każdej zimy. Z wiekiem pień powinien być w stanie utrzymać od czterech do siedmiu owocujących pędów każdego roku.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!