Kiedy i jak siać trawę?

Zasianie nasion trawy to satysfakcjonujący sposób na powiększenie zielonej przestrzeni wokół domu lub poprawienie istniejącego trawnika.

Żeby cieszyć się udanym założeniem trawnika i wszystkimi korzyściami, jakie oferuje wysiew nasion, należy postępować zgodnie z poniższymi poradami w celu wyhodowania bujnego, zachęcająco zielonego i zdrowego trawnika.

Kiedy najlepiej siać trawę?

Jesień to najlepszy czas na wysiew nasion traw. Wczesną jesienią gleba jest jeszcze ciepła od miesięcy na letnim słońcu.

Takie połączenie ciepłej gleby, umiarkowanej temperatury w ciągu dnia i chłodnych wieczorów sprzyja szybkiemu kiełkowaniu i krzewieniu się nowo wysianych nasion trawy zimnolubnej.

Ogólną zasadą jest wysiewanie nasion trawy co najmniej 45 dni przed przewidywaną datą pierwszych jesiennych przymrozków, zanim temperatura gleby i powietrza spadnie do mniej korzystnych poziomów.

Dzięki temu trawy będą mogły cieszyć się pełnią sezonu jesiennego i drugim chłodnym sezonem wegetacyjnym na wiosnę.

jak podlewać trawnik

Jak sadzić trawę na nowym trawniku?

Krok 1: Przygotowanie podłoża.

Wykop lub upraw ziemię na głębokość 7,5 cm. Zgrabić, aby usunąć grudy i wygładzić powierzchnię. Pamiętaj, że ustanawiasz gotowy poziom, więc uwzględnij wszelkie kontury potrzebne do drenażu.

Krok 2: Dodaj składniki odżywcze.

Dodaj kompost, nawozy, a następnie wmieszaj je w glebę.

Krok 3: Zasiej nasiona trawy.

Rozsyp nasiona trawy w ilości podanej na opakowaniu. Aby zapewnić równomierne pokrycie, połowę nasion wysiej w jednym kierunku, a drugą połowę w innym, tworząc wzór krzyżowy.

Krok 4: Zabezpiecz nasiona trawy.

Ponownie wygrab cały obszar, aby przykryć nasiona niewielką ilością gleby. Ściółkuj glebę słomą bez chwastów, np. słomą pszenną, lub użyj koca przeciwerozyjnego, aby zapobiec wywiewaniu lub zmywaniu nasion.

Krok 5: Podlewanie nasion.

Podlewaj często, aby utrzymać nasiona w stanie wilgotnym . Ogranicz podlewanie do jednego razu dziennie, gdy trawa osiągnie około 2,5 cm wysokości.

Krok 6: Koszenie nowej trawy i zwalczanie chwastów.

Kosić, gdy trawa osiągnie wysokość od 5 cm do 7,5 cm. Po trzykrotnym koszeniu zastosuj regularny harmonogram podlewania 2,5 cm na tydzień. Po co najmniej czterokrotnym koszeniu zastosuj produkt do zwalczania chwastów.

Jak nie sadzić trawy.

 • Zdrowy trawnik potrzebuje dobrej gleby.
 • Większość traw preferuje gleby o odczynie obojętnym. Aby mieć pewność, że Twoje wysiłki nie idą na marne, zawsze najpierw wykonaj test gleby i wprowadź zalecane poprawki.
 • Prawidłowe pH gleby ma kluczowe znaczenie dla zdrowego, dobrze rozwijającego się trawnika. Większość trawników radzi sobie najlepiej, gdy pH gleby wynosi od 6,0 do 7,5.
 • Podczas uprawy trawy nie należy stosować środków zapobiegających zachwaszczeniu w płynie lub granulowanych ani nawozów chwastobójczych.
 • Chwasty można zwalczać dopiero po co najmniej czterokrotnym skoszeniu nowych siewek trawy. Wszelkie środki chwastobójcze zastosowane podczas wysiewu nasion uniemożliwią kiełkowanie lub zabiją niedojrzałe siewki.

Kiedy nawozić trawę po posianiu?

Po około 4-6 tygodniach od wykiełkowania nasion należy nawozić trawnik wysokiej jakości nawozem do trawy, zawierającym głównie azot.

Gdy trawa ma od 4 do 6 tygodni lub więcej, azot jest najważniejszym składnikiem odżywczym dla zdrowej, atrakcyjnej trawy.

Gęsty trawnik krok po kroku

Czy można siać trawę razem z nawozem?

Podczas wysiewania trawnika nigdy nie należy stosować nawozu i nasion razem. Może to spowodować nierównomierne rozprowadzenie materiałów, co doprowadzi do powstania plam lub siewek spalonych przez nadmiar nawozu.

Nawóz najlepiej jest rozsypać tuż przed wysiewem nasion.

Zobacz też:Kiedy siać pomidory. Terminy, Uprawa w doniczce i szklarni.

Budowa rośliny trawiastej

 1. Źdźbło: To, co większość z nas nazywa źdźbłem trawy, jest w rzeczywistości złożonym połączeniem źdźbła, okrywy i węzłów. Jeśli trawa urośnie wystarczająco wysoko, tworzy się główka nasienna.
 2. Korona: Jest to podstawa trawy, z której wyrastają wszystkie nowe odrosty.
 3. Kłącze: Jest to pozioma, podziemna łodyga lub rozłóg. Trawy rozłogowe rozprzestrzeniają się za pomocą kłączy lub rozłogów.
 4. Korzenie: System znajdujący się pod ziemią podtrzymuje trawę. Woda i składniki odżywcze są wchłaniane przez korzenie.
 5. Główka nasienna: Jest to kwiat rośliny trawiastej.
 6. Stolon: Jest to pozioma nadziemna łodyga lub rozłóg. Trawy rozłogowe rozprzestrzeniają się za pomocą stolonów lub kłączy.
 7. Rdzeń: Składa się z blaszek i osłonek liściowych, łodygi i czasami główki nasiennej. Wyrastają one z korony rośliny. Trawy kępiaste rozprzestrzeniają się poprzez wytwarzanie nowych krzewów.

jak kosić trawnik

Jak siać trawę na starym trawniku?

Wysiew nowych nasion trawy na istniejący trawnik to tzw. przesiewanie.

Chociaż można po prostu wysiać nowe nasiona trawy na istniejący trawnik, poświęcenie czasu na jego przygotowanie zwiększy prawdopodobieństwo wykiełkowania nasion i poprawi efekt końcowy.

Krok 1: Przygotowanie istniejącej trawy.

Skoś istniejącą trawę niżej niż zwykle, a następnie wygrab ją, aby rozrzedzić istniejącą darń.

Krok 2: Przygotowanie gleby pod uprawę trawy.

Najpierw napowietrz glebę, aby zmniejszyć jej zagęszczenie. Popraw glebę kompostem i nawozem startowym.

Krok 3: Zasiej nasiona trawy.

Rozsyp nasiona trawy w ilości podanej na opakowaniu. Nasiona należy luźno zagrabić.

Krok 4: Ochrona nasion trawy.

Na wierzchu użyj kompostu lub mchu torfowego.

Kiedy siać trawę w Anglii?

Nasiona traw najlepiej wysiewać od późnego lata do połowy jesieni. Jest wtedy mniejsza konkurencja ze strony chwastów, a gleba jest ciepła i wilgotna od deszczu.

To idealne warunki do kiełkowania nasion. Jeśli nie uda Ci się wysiać nasion jesienią, spróbuj wysiać je w połowie wiosny, ale tylko wtedy, gdy możesz zapewnić nowej trawie dużo wody.

Nie próbuj siać w lecie – jest mało prawdopodobne, abyś był w stanie zapewnić trawnikowi wystarczającą ilość wody, aby zapobiec jego uschnięciu i obumarciu.

Zobacz też:Jak i kiedy sadzić Prusznik. Uprawa , Przycinanie i rozmnażanie.

Do kiedy siać trawę jesienią?

Najlepszy czas na jesienne sadzenie trawy to okolice września kiedy nadchodzi październik, ludzie często zastanawiają się, czy nie jest już za późno na sadzenie nowych nasion.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli się pospieszysz, nasiona mogą być wysiane jeszcze w październiku z nadzieją, że przetrwają nadchodzącą zimę. Chociaż wrzesień to najlepszy czas, często możemy zasiać nasiona trawy do 15 października z dobrym skutkiem.

Wysiew trawy a przymrozki

Mróz nie zabije nasion trawy, ale to nie znaczy, że należy je wysiewać, gdy istnieje niebezpieczeństwo mrozu. O ile nasiona przetrwają do następnego sezonu wegetacyjnego, o tyle nasiona, z których wykiełkują siewki, już nie.

Nasiona trawy nie kiełkują, dopóki temperatura gleby nie osiągnie około 12℃ – 13℃, więc nie musisz się martwić, że trawa zacznie rosnąć, a następnie zostanie zamrożona to się nie zdarzy. Po wysianiu nasion trawy na zamarzniętą ziemię ziemia w końcu rozmarznie, a następnie ponownie zamarznie.

Kiedy siać trawę łąkową?

Wysiewaj w marcu i kwietniu lub we wrześniu, w zależności od warunków glebowych. Na glebach lżejszych nasiona wysiewane jesienią na ogół szybko kiełkują i zadomawiają się, choć niektóre z nich wzejdą dopiero następnej wiosny.

Kiedy siać trawę na wiosnę.

Wiosenny wysiew nasion jest drugą najlepszą opcją sadzenia traw zimno sezonowych. Na początku sezonu należy wysiać nasiona, ale należy poczekać, aż temperatury w ciągu dnia osiągną zakres od 15,5℃ do 24℃ stopni.

Odpowiada to w przybliżeniu optymalnej temperaturze gleby do kiełkowania nasion traw zimno sezonowych.

Wiosenne słońce i deszcz przyczyniają się do silnego wzrostu trawy.

ssiewki trawy kiedy siać

Kiedy najlepiej siać trawę w ogrodzie lub na działce?

Stresujące letnie upały mogą spowolnić lub całkowicie zahamować wzrost traw chłodnych. Z kolei trawy ciepłolubne powinny być wysiewane późną wiosną lub wczesnym latem.

Można wysiewać trawy chłodne wiosną, ale należy to robić w kwietniu. Trawy o chłodnej porze roku należy wysiewać wczesną wiosną, zazwyczaj w marcu. Z wysiewem nasion traw ciepłych należy poczekać do późnej wiosny, najczęściej do maja.

Zobacz też:Jak i Kiedy Sadzić Czosnek. Uprawa, Nawożenie i Zbiory.

Kiedy najwcześniej siać trawę?

Jeśli na wiosnę grożą jeszcze przymrozki lub jeśli nadeszły pierwsze przymrozki późną jesienią, jest zbyt zimno, aby wysiewać nasiona traw.

Trawy lubiące chłodne pory roku należy wysiewać wczesną wiosną, zazwyczaj w marcu. Z wysiewem nasion traw ciepłolubnych należy poczekać do późnej wiosny, najczęściej do maja.

Kiedy najpóźniej siać trawę?

W sumie listopad nie jest jeszcze zbyt późno na sadzenie nasion trawy, nie jest to jednak pozbawione ryzyka. Ryzyko to może zaprocentować łatwością sadzenia na wiosnę lub może oznaczać utratę nasion, jeśli pogoda się ociepli.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zalecamy przestrzeganie wskazówek dotyczących sadzenia podanych na opakowaniach nasion trawy.

Jak podlewać nowy trawnik?

Nowo zasiane trawniki należy utrzymywać w stanie wilgotnym przez lekkie, częste podlewanie. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie nasyconą, dopóki nowe siewki nie osiągną wysokości około 2,5 cm wody. Zbyt duża ilość wody może spowodować gnicie nasion lub ich wypłukanie.

 • Jeśli to możliwe, podlewaj wczesnym rankiem. Brak wiatru minimalizuje parowanie i ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych. Jeśli jednak zauważysz, że trawnik lub ogród staje się zagrożony z powodu braku wody, podlewaj.
 • W wietrzne dni należy unikać podlewania za pomocą zraszaczy.
 • Trawniki należy podlewać nieregularnie, a nie według ścisłego harmonogramu tygodniowego. To odwzorowuje naturalne wzorce pogodowe i sprawia, że trawniki są bardziej odporne na suszę.
 • Podlewaj, ale pozwól, aby gleba lekko przeschła między kolejnymi podlewaniami. Pomoże to pobudzić wzrost korzeni. Silny system korzeniowy sprawia, że trawa jest bardziej odporna.

Warunki glebowe i struktura gleby.

Warunki takie jak bardzo piaszczysta gleba lub ciężka, zbita gleba wpływają na kiełkowanie nasion, wzrost i ogólną kondycję trawnika.

Żeby trawa rosła zdrowo, gleba musi zawierać wystarczającą ilość powietrza, a jednocześnie musi zatrzymywać składniki odżywcze i wilgoć, których potrzebuje trawa.

Przed zasadzeniem trawy należy poprawić napowietrzenie nowej gleby i ułatwić przenikanie wody, usuwając kamienie i dodając substancje organiczne, takie jak kompost.

Zobacz też:Uprawa Ogórków Sadzenie, Pielęgnacja i Zbiór. Uprawa na sznurku

Wybierz najlepsze nasiona traw.

Aby odnieść sukces w uprawie zdrowego trawnika, ważne jest, aby kupić wysokiej jakości nasiona trawy, które są dobrze dostosowane do klimatu i warunków uprawy.

Wysokiej jakości, trawy oszczędzają wodę, są odporne na suszę i zostały stworzone z myślą o doskonałej wydajności w trawnikach przydomowych.

Wybór traw ciepłolubnych zależy przede wszystkim od miejsca zamieszkania. Trawy ciepłolubne najlepiej sprawdzają się w klimacie południowym, a ich wzrost jest najbardziej intensywny w ciepłych miesiącach roku. W zimie zwykle przechodzą w stan spoczynku i brązowieją.

Trawy zimnolubne najlepiej rosną tam, gdzie lato jest umiarkowane, a zima mroźna. Pozostają one zielone przez cały rok, ale mogą brązowieć i przechodzić w stan spoczynku w czasie upałów i suszy.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!