Spis Treści
Posiadanie drzew owocowych to świetny atut posiadania podwórka lub ogródka. Sadzenie drzew owocowych wymaga nieco więcej przemyśleń i wysiłku niż w przypadku drzew nieowocowych lub wiecznie zielonych, ale nie jest to trudne, jeśli ma się odpowiednie informacje.
Kiedy sadzić drzewka owocowe?
Sadzenie późną zimą lub wczesną wiosną to na ogół najlepszy czas na umieszczenie nowych drzew owocowych w gruncie. Jeśli tylko ziemia nie jest zbyt zamarznięta, aby wykopać dołek, można przystąpić do sadzenia.
Drzewa z odkrytymi korzeniami należy sadzić zimą, natomiast maliny i borówki można sadzić wiosną.
Jak sadzić drzewka owocowe?
1. Rozluźnij ściany boczne dołku.
Można to zrobić po prostu, nacinając boki dziury szpadlem lub łopatą, albo wbijając widelec ogrodowy w boki. Rozluźnienie ścian bocznych pozwala korzeniom na łatwe przenikanie do gleby otaczającej otwór w miarę wzrostu drzewa.
2. Usuń wszystkie etykiety.
Zdejmij je, aby zapobiec opasaniu pnia, gdy drzewo urośnie.
3. Umieść drzewo w dołku na odpowiedniej głębokości.
Wiele osób sadzi swoje drzewa zbyt głęboko, co poważnie utrudnia ich prawidłowy wzrost.
Umieść bryłę korzeniową w dołku tak, aby zawiązek szczepu – widoczne miejsce, w którym podkładka została zaszczepiona na drzewie owocowym – znajdował się nieco powyżej linii powierzchni gleby.
Dobrym sposobem na upewnienie się, że tak jest, jest położenie kawałka drewna, słupka ogrodzeniowego na górze dołka, aby po wypełnieniu dołka można było wizualnie określić poziom gruntu.
W tym miejscu pomocny jest drugi zestaw rąk, które mogą przytrzymać drzewo na odpowiedniej wysokości w otworze, podczas gdy Ty zaczniesz wypełniać otwór pod korzenie, pod którymi może ono spoczywać, bez pomocy, w dolnej części otworu.
Po umieszczeniu drzewa w otworze należy równomiernie rozłożyć korzenie i rozpocząć proces wypełniania pozostałej części otworu.
4. Wypełnianie otworu.
Wypełniając otwór, delikatnie ubij ziemię stopą, starając się usunąć wszystkie kieszenie powietrzne, bez ubijania gleby wokół korzeni. Utwórz niewielką miskę lub wgłębienie na szczycie dołka, aby woda mogła naturalnie osiąść wokół drzewa. Upewnij się, że gleba wokół pnia nie jest zbita w kopiec.
5. Podeprzyj drzewo.
Nowo posadzone drzewo wymaga palikowania przez pierwsze dwa do czterech lat po posadzeniu, dopóki pień nie stanie się wystarczająco silny, aby się utrzymać, zwłaszcza jeśli drzewo zostało posadzone w miejscu narażonym na silne wiatry. Używając młotka, wbij podporę w krawędź dołka prostopadle do ziemi lub pod lekkim kątem w stosunku do pnia drzewa. Przymocuj drzewo do podpory wzdłuż dolnych 1 metra pnia. Użyj wiązań wykonanych z miękkiego materiału, takiego jak guma.
6. Podlej nowo posadzone drzewo.
Nawet jeśli przed posadzeniem drzewo z gołym korzeniem zostało namoczone, wszystkie drzewa natychmiast potrzebują wody. Daj mu 7 do 18 litrów wody. Podlewaj powoli; pozwól wodzie wchłonąć się, zanim dodasz jej więcej. Woda pomaga osadzić glebę wokół korzeni, pozbywając się wszelkich kieszeni powietrznych, które mogły się utworzyć podczas wypełniania otworu.
7. Ściółka wokół podstawy drzewa.
Mulczowanie zatrzymuje wilgoć w strefie korzeniowej i minimalizuje zachwaszczenie, zmniejszając konkurencję, która może spowolnić wzrost nowego drzewa. Użyj dobrze zgniecionego obornika lub gotowego kompostu na głębokość około 2,5 cm, rozkładając go w odległości około 1 metra od podstawy pnia. Nie pozwól, aby mulcz dotykał kory na pniu drzewa.
8. Chroń swoje młode drzewko przed jeleniami i królikami.
Dopóki kora nie stwardnieje, Twoje drzewko może być podjadane przez jelenie i króliki. Jeśli zjedzą one korę, uszkodzą drzewo, co może doprowadzić do jego śmierci. Drut kolczasty i inne rodzaje ogrodzeń to najlepszy sposób na trzymanie zwierząt z daleka.
Jelenie wymagają wyższego ogrodzenia rozmieszczone kilka metrów od drzewa, aby utrzymać je od osiągnięcia wyższych gałęzi, jak drzewo rośnie.
9. Przycinaj nowo posadzone drzewo owocowe.
Przycinanie sprzyja wzrostowi korzeni, a także rozgałęzianiu bocznemu następnej wiosny. Dobrą zasadą jest przycinanie drzewa do wysokości od 76 cm do 91 cm; wiele jabłoni i grusz przycina się tak, aby w miarę wzrostu tworzyły jeden, centralny pęd.
Pąk wierzchołkowy będzie się z czasem rozrastał, tworząc centralny przewodnik lub główny pień drzewa. Usuń wszystkie gałęzie z dolnej, 45 cm części drzewa.
10. Następnego dnia ponownie dobrze podlej.
Zużywając kolejne 7-18 litrów wody. Po tym etapie podstawowa pielęgnacja drzewa staje się zbędna, choć przycinanie jabłoni wymaga szczególnej uwagi.
Następnie rozpocznij harmonogram, w którym drzewo jest podlewane co tydzień, jeśli jesteś w obszarze, który nie otrzymuje co najmniej 2,5 cm wody tygodniowo przez opady deszczu.
Zobacz też:Kiedy Sadzimy Lawendę
Co ile sadzić drzewka owocowe?
Rozstaw zależy od rodzaju drzewa: rząd pełnowymiarowych drzew powinien być sadzony w odległości 4,5 metra do 5 metrów od siebie; odmiany karłowe mogą być sadzone bliżej, w odległości 1,8 m do 2,5 metra od siebie w rzędzie.
Jak głęboko sadzić drzewka owocowe?
Większość drzew owocowych lubi, gdy górna warstwa gleby ma głębokość co najmniej 60 cm, a w przypadku silnych podkładek zaleca się głębokość 90 cm.
Nie należy jednak kopać dołków z wyprzedzeniem, ponieważ wypełnią się one wodą, co nie jest pomocne przy zakładaniu drzew.
Kiedy przesadzać drzewa owocowe?
Choć niektóre drzewa owocowe wytrzymują sadzenie o każdej porze roku, większość z nich należy przenosić wczesną wiosną, przed aktywną fazą wzrostu, lub w chłodnej porze roku, gdy drzewo jest w stanie uśpienia.
Przeniesienie drzewa w momencie, gdy zaczyna ono już wykazywać oznaki nabrzmiewania pąków, grozi jego śmiercią.
Jakie drzewa owocowe można sadzić obok siebie?
Pierwszą zasadą jest sadzenie razem podobnych drzewek o podobnych wymaganiach pielęgnacyjnych. Sadzić razem brzoskwinie i nektaryny, śliwy i brzoskwinie, nektaryny, śliwy i morele.
Ile rosną drzewka owocowe?
Standardowe drzewa owocowe dorastają w wieku dojrzałym do 5,4 metra do 7,5 metra wysokości/szerokości, chyba że są to standardowe drzewa brzoskwiniowe i nektarynkę, które dorastają do około 4-5 m. Drzewa owocowe półkarłowe osiągają 4-5 m.
Jak zaplanować sadzenie drzew owocowych?
Owoce miękkie i drzewa owocowe należy sadzić w miejscach, gdzie będą miały zapewnione całodzienne nasłonecznienie, optymalne jest 8 lub więcej godzin. Sadzić owoce w glebie bogatej w kompost, gliniastej, głębokiej i dobrze zdrenowanej. Unikajcie sadzenia drzewek owocowych w miejscach, gdzie po ulewach stoi woda. Korzenie drzew owocowych rosną głęboko, gdy gleba jest gliniasta, a drzewa są głęboko podlewane.
Zobacz też:Kiedy Sadzić Ziemniaki
Nawożenie drzewek owocowych.
Drzewa owocowe można nawozić nawozem azotowym w zależności od ich rocznego tempa wzrostu lub na podstawie analizy gleby. Większość drzew owocowych wymaga corocznego dolistnego opryskiwania cynkiem.
Analiza gleby pozwala określić inne składniki odżywcze potrzebne drzewom owocowym. Stosowanie składników odżywczych, które nie są potrzebne, może spowodować zachwianie równowagi pokarmowej.
Ziemia pod drzewka owocowe.
W sumie drzewa owocowe najlepiej rozwijają się w dobrze zdrenowanej glebie o piaszczystej, gliniastej strukturze. Jeśli jest w niej zbyt dużo gliny lub kamieni, drzewo owocowe może mieć trudności z rozkwitem. Również gleby ubogie w składniki odżywcze utrudniają drzewom owocowym uzyskanie smacznych, soczystych owoców.
Choroby drzewek owocowych.
Po pierwsze, warto wiedzieć, że większość drzew owocowych jest podatna na niektóre powszechnie występujące choroby. Uprawa drzew owocowych wymaga albo pewnej tolerancji na niedoskonałości, albo gotowości do podjęcia programu intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Chorobami można zarządzać w sposób ekologiczny, ale prawdopodobnie trzeba będzie leczyć drzewa samodzielnie lub zlecić takie zabiegi.
Sprawdzając drzewa pod kątem chorób, należy kontrolować nie tylko owoce, ale także liście i korę. Należy pamiętać, że kilka chorób ma podobne objawy. Być może będziesz potrzebować pomocy specjalisty, który pomoże Ci prawidłowo zidentyfikować i leczyć dolegliwości Twoich drzew.
- Brunatna zgnilizna to drobna choroba grzybowa występująca głównie na brzoskwiniach i czereśniach, ale podatne na nią są także morele, nektaryny i śliwy. Jest ona stosunkowo łatwa do rozpoznania i leczenia.
- Parch jabłoni jest bardzo problematyczną chorobą grzybową. Parch jabłoni atakuje także niektóre grusze i brzoskwinie.
- Rdza cedrowo-jabłkowa – małe, żółto-czerwono-brązowe plamki na liściach jabłoni i jabłoni mogą wskazywać na rdzę jabłoni cedrowej. Ta choroba grzybowa może prowadzić do defoliacji i zwiększonej podatności na zimowe uszkodzenia.
- Kędzierzawość liści brzoskwini nie jest jedyną chorobą dotykającą drzewa brzoskwiniowe. Występuje ona także na drzewach nektarynek, śliw i moreli. Oprócz zwijających się brzegów liści można na nich znaleźć przebarwienia lub plamy.
- Na zarazę ogniową należy uważać zwłaszcza na gruszach i pigwowcach. Jabłonie są również podatne na tę chorobę bakteryjną. Pierwsze oznaki zarazy ogniowej pojawiają się na kwiatach, a następnie na liściach. W końcu zaraza ogniowa może zabić całe drzewo.
Jak często podlewa się drzewa owocowe?
Regularne podlewanie to prawdopodobnie najważniejsza i najbardziej przydatna rzecz, jaką możesz zrobić, aby pomóc nowemu drzewku owocowemu się zadomowić. Zwykle wystarczy wiadro wody raz w tygodniu, ale jeśli pogoda jest gorąca i nie ma deszczu, konieczne może być podlewanie co 2-3 dni.
Jak długo trwa owocowanie drzew owocowych?
Średni wiek owocowania drzew owocowych jest następujący: jabłoń – 4 do 5 lat, wiśnia – 3 do 5 lat, grusza – 4 do 6 lat, śliwa – 3 do 5 lat.
Zobacz też:Świdośliwa uprawa, wymagania, odmiany i rozmnażanie.
Jak długo drzewa owocowe mogą pozostawać w doniczkach?
Większość roślin rosnących w doniczkach osiąga w końcu optymalną wielkość dla danego rozmiaru pojemnika. Drzewa owocowe, zwłaszcza cytrusowe, mogą żyć ponad 75 lat, dlatego coroczne przesadzanie jest najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia i wigoru zarówno rośliny, jak i gleby.
Zimowanie drzewek owocowych.
Jednym ze sposobów przygotowania drzew owocowych do zimy jest ściółkowanie drzewa słomą. Pomaga to izolować korzenie drzew owocowych, chroniąc je przed zamarznięciem w zimie. Zamarznięte korzenie obumierają i nie mogą już dostarczać drzewu wody i składników odżywczych.
Jak chronić drzewa owocowe przed zimnem?
Krzewy owocowe, bardzo karłowate drzewa owocowe i drzewa owocowe rosnące przy ścianach są nieco łatwiejsze do ochrony. Na rośliny należy narzucić dwie lub trzy warstwy materiału do okrywania rzędów, można też użyć plastiku, prześcieradeł lub innego lekkiego materiału, który akurat mamy pod ręką.
Upewnij się, że osłona sięga do poziomu gruntu, aby zatrzymać cieplejsze powietrze przy drzewie.
Zobacz też:Dereń jadalny odmiany i uprawa, owoce
Jak rozmnażać drzewka owocowe?
Rozmnażanie przez pobieranie sadzonek gałęziowych to metoda klonowania dojrzałego drzewa w celu uzyskania dodatkowych egzemplarzy. Sadzonki drzew owocowych są potrzebne, gdy owoce są odmianami bezpestkowymi lub gdy potrzebna jest szybka metoda rozmnażania.
Drzewa owocowe rozmnaża się przez pobieranie sadzonek z drewna miękkiego późną wiosną do wczesnego lata lub sadzonek z drewna półtwardego w połowie lata do późnego lata. Sadzonki z drewna miękkiego są delikatne i szybko wysychają, ale szybko wypuszczają korzenie, jeśli zostaną umieszczone w odpowiednim środowisku.
- Krok 1. Ostrym nożem odetnij 15 cm fragment gałęzi drzewa owocowego z miękkiego lub twardego drewna. Sadzonki z drewna miękkiego pobieraj z końcowej części gałęzi, gdzie pęd zaczyna dojrzewać i łamie się na pół przy zginaniu. Sadzonki z drewna półtwardego pobieramy z końcowej części gałęzi, w której pęd staje się zdrewniały i zaczyna twardnieć.
- Krok 2. Kup pożywkę do ukorzeniania się lub stwórz własną, mieszając równe ilości piasku, sterylnego mchu torfowego i perlitu. Dodaj wody do pożywki, aby ją zwilżyć. Wypełnij tackę do ukorzeniania wilgotnym podłożem.
- Krok 3. Ostrym nożem odetnij wszystkie liście z dolnej połowy sadzonki drzewa owocowego. Wysyp niewielką ilość sproszkowanego hormonu ukorzeniania na kawałek papieru woskowanego. Zanurz ucięty koniec sadzonki w hormonie i delikatnie postukaj, aby usunąć jego nadmiar.
- Krok 4. Umieść sadzonkę drzewa owocowego na tacy do ukorzeniania, wypełnionej wilgotnym podłożem, na głębokość 5 do 7 centymetrów.
- Krok 5. Spryskaj sadzonki wodą i umieść przezroczystą plastikową torbę na tacce. Zabezpiecz pokrywę gumową opaską. Umieść tacę do ukorzeniania w miejscu, które ma pośrednie, jasne światło słoneczne i utrzymuje temperaturę około 21 stopni.
- Krok 6. Pociągnij za sadzonki drzew iglastych po trzech tygodniach wzrostu, aby sprawdzić, czy nie ma oporu przy formowaniu korzeni. Sadzonki z drewna półtwardego należy pobrać po sześciu tygodniach wzrostu. Kontynuuj hodowlę sadzonek drzew owocowych, aż korzenie osiągną długość 2,5 cm. Delikatnie usuń ziemię wokół sadzonki pnia, aby obserwować tworzenie się korzeni i ich długość.
- Krok 7. Przesadź wszystkie sadzonki z 2,5 cm lub dłuższymi korzeniami do pojedynczych doniczek. Wypełnij doniczki sterylną ziemią doniczkową zwilżoną wodą. Delikatnie wyjmij ukorzenione sadzonki z tacki i posadź po jednej w każdej doniczce na tej samej głębokości, na której rosły poprzednio.
- Krok 8. Przesadzone sadzonki drzew owocowych należy hodować w pomieszczeniu przez co najmniej rok. Następnego sezonu wiosennego przesadź sadzonki na zewnątrz.
To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową. Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!