Kiedy sadzić Kanny?

Kanna jest kłączową byliną o tropikalnych liściach i dużych kwiatach, które przypominają irysy. Kanna są łatwe w uprawie, a zarówno ich kwiaty jak i liście oferują długotrwały kolor w ogrodzie. Kolor kwiatów może być czerwony, pomarańczowy lub żółty.

 

W zależności od odmiany kolor liści waha się od zielonego do bordowego, brązowego. Przyjrzyjmy się, jak sadzić Kanna i wskazówki dotyczące uprawy Kanna.

Kiedy sadzić Kanny?

Sadzić na zewnątrz późną wiosną i wczesnym latem. Temperatura gleby musi wynosić 15°C lub więcej. Jeśli sezon ogrodniczy jest krótki, Kanny można sadzić w doniczkach w pomieszczeniach zamkniętych lub w szklarniach.

 

Niektórzy ludzie pytają, jak określić temperaturę gleby: sprawdź w internecie, czy na stronach internetowych, które publikują te informacje dla twojego regionu, nie ma informacji o temperaturze gleby. Lub, wykopać mały otwór 5 cm głębokości i wstawić staromodny termometr rtęciowy do gleby. Lub kupić termometr gleby w lokalnym sklepie z narzędziami.

 

Zawsze sadzimy mniej więcej w tym samym czasie, kiedy wsadzamy pomidory do ziemi. Terminy sadzenia pomidorów w danym regionie znajdziesz w kalendarzu sadzenia.

 

 

Wybór i przygotowanie miejsca do sadzenia

Egzotyczne, tropikalne stworzenia, Kanny potrzebują dużo słońca i żyznej, wilgotnej gleby, ale nie trzeba ich rozpieszczać.

Najlepsze jest stanowisko w pełnym słońcu, choć Kanny tolerują częściowy cień. Wybierz miejsce z co najmniej czterema godzinami bezpośredniego światła słonecznego. Idealne jest słońce poranne lub popołudniowe.

Przed posadzeniem należy spulchnić glebę na głębokość 38 cm do 45 cm, a następnie wymieszać ją z kompostem w warstwie o grubości 5 cm do 10 cm.

 

Kanny

Jak sadzić Kanny?

Ogrodnicy z przełomu wieków tak pokochali kanny, że wyhodowali je z nasion, ale nie jest to łatwe; lepiej zostawić rozmnażanie ekspertom i zamiast tego posadzić kłącza kanny.

Kanny są powszechnie określane jako cebulki, choć nie są prawdziwymi cebulkami; Kanny rozmnażają się pod ziemią z grubego przedłużenia łodygi zwanego kłączem.

 

 

Jeśli uprawiać z nasion, należy pamiętać, że szybkość kiełkowania jest niska i nasiona muszą być złożone lub podano kąpiel kwasową, aby rozbić ich twardą powłokę.

Wykop dołek o głębokości 5 cm do 10 cm i umieść w nim kłącze, oczami do góry. Jeśli zdarzy ci się posadzić kłącze z oczami skierowanymi w bok lub w dół, nie martw się! Nowy wzrost z łatwością znajdzie drogę w kierunku słońca. Przykryj kłącze warstwą ziemi o grubości od jednego do dwóch centymetrów. Mocno ubij. Podlej dokładnie.

Rozstaw kłącza w odległości 30 cm do 120 cm od siebie.

 

Zobacz też:Jeżówki w ogrodzie

Woda

Kanny kiełkują powoli i nie wymagają dużo wody, dopóki nie pojawią się oznaki wzrostu. Czasami potrzeba aż trzech tygodni, aby Kanny wykiełkowała. Po wykiełkowaniu należy podlewać Kannę co najmniej raz w tygodniu, powoli mocząc obszar wokół korzeni.

Podczas najgorętszych tygodni lata, daj roślinom dobry napój moczący wody co drugi dzień.

 

 

Pielęgnacja Kanny

W ogrodzie sadzimy kłącza Kanny poziomo w dołku na głębokość 10 cm do 15 cm, wypełniamy dołek ziemią, a następnie dodajemy grubą warstwę ściółki. Rośliny te nie lubią być stłoczone, a jeśli inne rośliny wkraczają, mogą odmówić kwitnienia.

 

W chłodniejszym klimacie, po pierwszych przymrozkach jesienią, przyciąć Kanny z powrotem do ziemi. Ostrożnie wykopać kłącza i przechowywać je przez zimę w mchu torfowym lub wermikulicie w miejscu, które nie spada poniżej 4℃. Spryskaj kłącza wodą od czasu do czasu, aby zapobiec ich wysychaniu, ale nie pozwól im siedzieć w stale wilgotnej ziemi. Rośliny uprawiane w pojemnikach można przenieść do domu w ich doniczkach.

 

Liście kanny mają woskową powłokę, która pomaga uodpornić się na choroby grzybicze. Są też generalnie odporne na szkodniki, choć może się zdarzyć, że liście będą zjadane przez gąsienice lub koniki polne — należy je usuwać ręcznie.

Kanny kwiaty

 

Światło

Rośliny te preferują pełne słońce, aby uzyskać żywe liście i kwiaty, ale mogą przetrwać w półcieniu. Upewnij się tylko, że gleba nie jest zbyt wilgotna.

 

 

Gleba

Kanna toleruje różne rodzaje gleb z odpowiednim drenażem. Preferują gleby bogate, o dużej zawartości materii organicznej. Idealny jest odczyn gleby około 6,5 pH, ale Kanna poradzi sobie także w szerokim zakresie gleb od kwaśnych do zasadowych.

 

 

Podlewanie

Podlewaj Kannę raz lub dwa razy w tygodniu. Gleba powinna być równomiernie wilgotna, ale nie mokra. W przeciwnym razie może to doprowadzić do gnicia roślin.

Rośliny te pochodzą ze stref tropikalnych, więc dobrze radzą sobie w ciepłych i wilgotnych warunkach. Jeśli mieszkasz w suchym klimacie, możesz podnieść wilgotność wokół rośliny w pojemniku, umieszczając ją na naczyniu wypełnionym wodą i kamykami, upewniając się, że dno doniczki nie dotyka wody.

Zobacz też:Pielęgnacja Werben Cytrynowych

 

Nawożenie

Kanny są ciężko duchami. Aby roślina była zadowolona, używaj więc dużo kompostu lub nawozu organicznego. Jeśli używasz materiałów organicznych, nie można przenawozić Kanny. Karmić co miesiąc przez cały sezon wegetacyjny, począwszy od wczesnej wiosny, ze zrównoważonego nawozu.

 

 

Jak długo korzeń Kanna musi odpoczywać?

Zacznij hodować korzenie Kanny w marcu w domu, a do 1 maja będziesz miał ładne, ciężkie rośliny gotowe do wysadzenia na zewnątrz. Nie ma żadnej korzyści z rozpoczynania uprawy Kanny wcześniej niż w połowie marca, ponieważ rośliny będą zbyt duże, aby można je było uprawiać w doniczkach.

Aby rozpocząć nowe rośliny, wyciąć każde oko z kępy. Każda końcówka tłuszczu, kilka centymetrów długości, wkrótce zakorzeni się i wyprodukuje nową roślinę.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Lilii wodnych i Lotosów

Dlaczego moje Kanny mają piękne liście, ale tylko kłosy kwiatów?

Staromodne Kanny były uprawiane głównie dla ich liści. Nowsze hybrydy są zauważone dla ich wspaniałych kwiatów. Dobrze byłoby odrzucić Kanny, które uprawiasz i kupić kilka nowych hybryd w kolorach do wyboru. Żadna ilość rozpieszczania nie sprawi, że stare odmiany Kanny zakwitną jak nowe hybrydy.

 

 

Czy można rozpocząć uprawę Kanny w pomieszczeniach?

Jeśli sezon wegetacyjny jest krótki, a Kanny kwitną tuż przed zabójczymi mrozami, gdy sadzi się je bezpośrednio na zewnątrz, zaleca się rozpoczęcie uprawy bulw w marcu w mieszkaniach lub dużych donicach w ciepłej piwnicy, lub na strychu.

 

 

Moje rośliny Kanny są oszołomione z jasnymi i ciemnozielonymi obszarami lub bladożółtymi paskami na liściach. Czy powinienem zniszczyć rośliny i zacząć od nowa?

Problemem jest mozaika Kanny, zwłaszcza jeśli liście są nieco pomarszczone i poskręcane, a na łodygach i częściach kwiatowych widoczne są żółtawe paski.

Ponieważ zainfekowane rośliny nie wracają do zdrowia, powinny zostać zniszczone. Mozaika jest wywoływana przez wirus i przenoszona z zainfekowanych roślin Kanny lub pobliskich chwastów przez mszyce.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!