Kiedy sadzić Pelargonie

Pelargonia to od dawna ulubiona roślina ogrodników. Są łatwe w uprawie, kolorowe i wydzielają piękny zapach. Oto jak uprawiać pelargonie w domu i ogrodzie!

 

Chociaż pelargonie mogą być trzymane na zewnątrz w cieplejszej części roku, zazwyczaj są trzymane w pomieszczeniach w celu przezimowania. Alternatywnie, jeśli zapewni się im wystarczającą ilość światła, mogą kwitnąć w pomieszczeniach przez cały rok.

 

Kiedy sadzić pelargonie?

Wiosna to idealny czas na sadzenie pelargonii. Należy poczekać do ostatniego silnego mrozu w danym regionie.

W przypadku sadzenia w gruncie należy zachować odstęp od 15 cm do 60 cm. W przypadku sadzenia w pojemniku nie należy przepełniać przestrzeni.

 

Jak sadzić pelargonie?

Umieść rośliny w doniczkach z otworami drenażowymi, aby uniknąć gnicia korzeni. Do sadzenia w pojemnikach należy używać dobrze przepuszczającej wodę mieszanki doniczkowej nie ciężkiej, gliniastej gleby.

 

Pelargonia, nie lubią przesiadywać w mokrej, zbitej glebie.

 

Żeby uzyskać maksymalny rozkwit, umieść rośliny w miejscu, gdzie będą miały 4-6 godzin światła słonecznego.

 

Pelargonia pielęgnacja.

Między kolejnymi podlewaniami należy pozostawić glebę do pewnego stopnia suchą, a następnie obficie podlać. W zimie należy podlewać znacznie mniej, ale nie należy dopuścić do całkowitego wyschnięcia korzeni.

 

Najlepiej, gdy pelargonie przechodzą okres spoczynku w miesiącach zimowych, w którym zużywają mniej wody i niewiele rosną.

Zobacz też:Krokus wymagania, uprawa, sadzenie

Pelargonia sadzonki.

  1. Przytnij roślinę macierzystą tuż nad miejscem łączenia liści na głównej łodydze, a następnie przytnij pobraną sadzonkę tuż poniżej miejsca łączenia.
  2. Odetnij większość liści i upewnij się, że sadzonka ma długość od 7 cm do 10 cm.
  3. Umieszczamy nasze sadzonki z drewna miękkiego w Propagatorze Sadzonek.

 

Jak utrzymać pelargonie przez zimę?

Ustaw rośliny w zacienionym miejscu i pozwól im wyschnąć przez kilka dni. Pomoże to uniknąć pleśni i grzyba podczas przechowywania.

 

Przechowuj pelargonie przez zimę w papierowej torbie lub kartonie w chłodnym, suchym miejscu, w temperaturze około 10℃ do 15℃ stopni.

 

Czy mogę przechowywać pelargonie w doniczkach przez zimę?

Żeby przezimować pelargonie, należy przenieść je do domu przed nastaniem mrozów. Jeśli uprawiasz je w doniczce lub pojemniku i masz mało czasu jak to zwykle, bywa jesienią, po prostu przeciągnij całą doniczkę do pomieszczenia, gdzie będą mogły przetrwać kilka tygodni, podczas gdy ty będziesz zajmował się innymi, bardziej pilnymi pracami w ogrodzie.

pelargonia

Czy pelargonie należy przycinać zimą?

Wcześnie kwitnące byliny, takie jak pelargonie, po kwitnieniu przycina się niemal do samej ziemi, aby zapewnić świeże liście i kwitnienie późnym latem.

 

Następnie należy je ponownie przyciąć jesienią lub wiosną.

 

Pelargonie nasiona.

Uprawiane z nasion pelargonie mają doskonały wigor, tolerancję na wysokie temperatury, odporność na choroby i są wolno kwitnące. Uprawa pelargonii z nasion jest stosunkowo łatwa. Sadzonki pelargonii rosną jednak powoli.

 

Nasiona pelargonii należy wysiewać na początku lub w połowie lutego, aby uzyskać kwitnące rośliny na wiosnę.

 

Czy pelargonie są łatwe w uprawie z nasion?

Uprawa pelargonii z nasion jest łatwa i nie wymaga stosowania specjalnych metod.

Nasiona można wysiewać jesienią lub wiosną, przy czym głównego błysku kiełkowania należy spodziewać się późną wiosną.

 

Jak uprawiać pelargonie z nasion?

Oderwij nieotwarte kapsułki z nasionami i wrzuć każdą z nich do papierowej torebki, jeśli wolisz. Rozłóż kapsułki na tacy w suchym, ciepłym i przewiewnym miejscu, takim jak szklarnia lub jasny parapet.

Pozostaw je tam, aż kapsułki się otworzą.

 

Pelargonia zakwitnie przez cały rok jak szalony. Bodziszek - uprawa, pielęgnacja, wymagania

Jak często trzeba podlewać pelargonie?

W przypadku pelargonii jednorocznych sprawdzaj glebę co tydzień i podlewaj, gdy górny centymetr podłoża jest suchy. Nowo posadzone pelargonie wieloletnie należy utrzymywać w stale wilgotnej glebie przez pierwszy sezon wegetacyjny.

 

Gdy pelargonie wieloletnie są już zadomowione, zazwyczaj mogą przetrwać na deszczu, z wyjątkiem okresów silnej suszy.

Zobacz też:Bluszcz pospolity

Jak podlewać pelargonie w doniczkach?

Podlewaj pelargonie w doniczkach do momentu, gdy nadmiar wody wypłynie przez otwory drenażowe, a następnie pozwól glebie wyschnąć przed ponownym podlaniem.

 

W gorących letnich temperaturach należy codziennie wbijać palec na głębokość 5 cm w ziemię w pojemniku, a jeśli gleba jest sucha, należy wyjąć konewkę.

 

Pelargonia angielska przycinanie.

Jeśli wprowadzasz pelargonie w stan spoczynku na zimę lub mieszkasz w miejscu, gdzie pelargonie obumierają przez zimę, najlepszą porą na przycinanie pelargonii jest wczesna wiosna. Usuń wszystkie obumarłe i brązowe liście z rośliny pelargonii.

 

Następnie przytnij niezdrowe łodygi.

 

Jak przyciąć zdrewniałe pelargonie?

  • Podziel pelargonię na ćwiartki i pracuj w ten sposób.
  • Usuń martwy wzrost.
  • Usuń wszystkie łodygi, które się krzyżują.
  • Kontynuuj przycinanie łodyg, aby stworzyć ramy tego, jak chcesz, aby roślina rosła.
  • Pamiętaj, aby cofnąć się i spojrzeć na roślinę podczas przycinania.

 

Jak wygląda Pelargonia z kwiatami na łodygach?

Rośliny mają zwykle rzadkie kwiaty na słabych, wrzecionowatych łodygach, a ich okres kwitnienia może być skrócony.

 

Żeby poprawić ogólny wygląd pelargonii, należy przycinać rośliny, aby zapewnić im zdrowy wzrost i pełne kwitnienie.

 

Czy pelargonie należy przycinać?

Po tym, jak pelargonia wieloletnia spędziła sezon na kwitnieniu i zaczyna obumierać, należy ją przyciąć.

Dzięki temu roślina przejdzie w stan spoczynku na zimę, a także zmagazynuje energię na wiosnę. Usuń wszystkie liście i dodatkowe kwiaty, które pozostały.

 

W efekcie otrzymasz mało atrakcyjną grupę grubych pędów.

 

Dlaczego pelargonia angielska nie kwitnie?

Przyczyny braku kwitnienia pelargonii to wilgotna gleba, zbyt duży cień, niskie temperatury i wysokie nawozy azotowe.

 

Do kwitnienia w lecie pelargonie potrzebują dobrze zdrenowanej gleby, nawozu potasowego, pełnego słońca i temperatur nocą stale powyżej 12°C.

 

Czy pelargonia angielska jest wieloletnia?

Kwitnące rośliny wieloletnie, znane pod wspólną nazwą pelargonii twardych, obejmują wiele odmian uprawnych różnych gatunków i mieszańców z rodzaju Pelargonii.

 

Jako grupa są one również znane jako pelargonie prawdziwe, pelargonie wieloletnie lub pelargonie dzikie.

 

Czy można rozmnażać pelargonie z liści?

Zwykle Pelargonie rozmnaża się z sadzonek wierzchołkowych z miękkiego drewna, dość krótkich, wykorzystując giętkie, najmłodsze części pędu.

W tym celu usuwa się część dolnych liści.

Z tych liści można też zrobić kolejne sadzonki. Sadzonki liściowe ukorzenią się w normalny sposób.

pelargonia angielska

Rozmnażanie z liści pelargonii.

Tnij poniżej węzła liściowego czystym nożem, tak aby uzyskać łodygę o długości od 10 cm do 15 cm z dwoma zdrowymi liśćmi na szczycie. Usuń wszystkie pędy kwiatowe, kwiaty lub pąki.

Zanurz podstawę łodygi w hormonie ukorzeniającym w proszku i strzepnij jego nadmiar.

 

Zasadź łodygę w doniczce wypełnionej mieszanką doniczkową, zakopując najniższy węzeł liściowy na głębokość 2,5 cm.

Zobacz też:Uprawa Malin, sadzenie, nawożenie i pielęgnacja.

Czy można ukorzenić się sadzonki pelargonii w wodzie?

Pelargonie mogą być ukorzenianie się w wodzie. Weź sadzonki o długości około 15 cm i usuń wszystkie liście oprócz wierzchołka.

 

Umieść sadzonki w słoiku z wodą w jasnym miejscu, ale nie w bezpośrednim słońcu. Możesz mieć większy sukces przez ukorzenianie się sadzonek w wilgotnym perlicie.

 

Jak długo trzeba czekać na ukorzenienie się sadzonek pelargonii w wodzie?

Po kilku tygodniach na uciętym końcu łodygi pojawi się korkowany kalus i zaczną rosnąć korzenie. Dobry system korzeniowy rozwinie się w ciągu sześciu do ośmiu tygodni.

 

Jak przechować pelargonie.

Ustaw rośliny w zacienionym miejscu i pozwól im wyschnąć przez kilka dni. Pomoże to uniknąć pleśni lub grzyba podczas przechowywania.

Przechowywać swoje pelargonie przez zimę w torbie papierowej lub kartonowym pudełku w chłodnym, suchym miejscu, wokoło od 10℃ do 15℃.

 

Jaką glebę lubią pelargonie?

Należy sadzić w glebie żyznej, o odczynie od obojętnego do zasadowego. Większość pelargonii najlepiej kwitnie w pełnym słońcu. Jednak odmiany Regal preferują półcień, a odmiany Zonal tolerują cień.

 

W przypadku uprawy w pojemnikach, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, należy używać kompostu uniwersalnego bez torfu lub kompostu na bazie gleby.

 

Czy pelargonie potrzebują kwaśnej gleby?

Chociaż pelargonie przystosowują się do wielu rodzajów gleby, zazwyczaj preferują glebę kwaśną, czyli o pH poniżej 7,0.

 

Ich zdolność do przystosowania się sprawia, że są cennym nabytkiem dla początkujących ogrodników, którzy chcą mieć efektowne kwiaty przy minimalnym wysiłku, ale stworzenie dla nich kwaśnego podłoża jest korzystne.

 

Choroby Pelargonii.

Częstym problemem może być słabe oświetlenie lub nadmierne podlewanie. Liście żółkną, co wskazuje na to, że podlewasz je zbyt słabo lub zbyt obficie. W takim przypadku należy spróbować wyrównać podlewanie i przenieść pelargonie w jaśniejsze miejsce.

 

Czy pelargonie lubią słońce, czy cień?

Większość jednorocznych pelargonii potrzebuje miejsca w pełnym słońcu, z wyjątkiem pelargonii bluszczolistnej, która najlepiej rośnie w lekkim cieniu. Z kolei pelargonie wieloletnie, w zależności od rodzaju, mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i w cieniu.

 

Jak sprawić, aby moje pelargonie się rozkrzewiły?

Żeby pelargonia zachowała zwarty, krzaczasty pokrój i nie wyrosła na nogę, należy ją mocno przycinać co najmniej raz w roku. Im regularniej przycinasz pelargonię, tym lepiej jest ona w stanie utrzymać przyjemny dla oka kształt. Wrzecionowate pelargonie mogą być także skutkiem słabego oświetlenia.

 

Dlaczego moje pelargonie doniczkowe umierają?

Nadmierne podlewanie może powodować gnicie łodyg i korzeni u każdego rodzaju roślin, w tym pelargonii. Czasami pelargonie można uchronić przed gniciem, które objawia się czarnymi, zwiędłymi łodygami i korzeniami.

Jeśli zrobisz to zbyt późno, może być nie do uratowania, ale jeśli jest bardziej zielona niż czarna, ma przyzwoite szanse na wyzdrowienie.

pelargonia kwiaty

Jak rozpoznać, że pelargonie są nadmiernie podlewane?

Nadmiernie podlewana pelargonia może wyglądać tak samo jak niedostatecznie podlewana. Nadmiernie podlewane pelargonie mają pożółkłe liście i opadające, zwiędłe kwiaty. Różnicę między nadmiernie i niedostatecznie podlaną pelargonią można rozpoznać, sprawdzając glebę jak bardzo jest mokra.

 

Czy pelargonie kwitną więcej niż raz?

W przeciwieństwie do swoich pospolitych kuzynów pelargonii, pelargonie odporne nie zakwitają obficie po ścięciu pojedynczych, opadłych kwiatów. Jednak wiele odmian pelargonii zakwita ponownie po pierwszym kwitnieniu, jeśli po zakończeniu kwitnienia zetniemy całą roślinę do wysokości około 5 cm od ziemi.

 

Czy rośliny mogą się zregenerować po nadmiernym podlewaniu?

Nigdy nie ma gwarancji, że roślina odbije się po nadmiernym podlewaniu. Jeśli roślina przeżyje, rezultaty będą widoczne w ciągu tygodnia lub dłużej. W tym momencie można przenieść roślinę z powrotem na miejsce i wznowić normalne podlewanie.

 

Dlaczego liście pelargonii brązowieją?

Brązowe liście na pelargonii to często oznaka problemów z grzybami. Zgnilizna korzeni, znana również jako pleśń wodna, jest spowodowana atakiem grzybów Pythium na korzenie, prawdopodobnie w wyniku słabego drenażu gleby. Choroba ta powoduje również, że korzenie zmieniają kolor z białego na czarny lub szary.

 

Co zabija moje pelargonie?

Rdza, zgnilizna korzeni, zgnilizna łodyg i plamistość liści to inne choroby, o których wiadomo, że infekują pelargonie. Owady, które często atakują pelargonie, to mszyce, pętlaki kapuściane i jesienne korniki. Szkody może wyrządzić także pluskwiak czterozębny, skalniaki i ślimaki.

 

Dlaczego moje pelargonie nie mają kwiatów?

Dwa najczęstsze powody, dla których pelargonie nie kwitną obficie, to zbyt mało światła lub zbyt dużo nawozu. Jeśli chodzi o nawożenie, jeśli pelargonie, podobnie jak większość roślin, dostają zbyt dużo nawozu, otrzymamy duże, bujne, zielone rośliny, a nie tak wiele kwiatów, ponieważ roślina będzie bardziej w trybie wegetatywnym.

 

Jak mogę się pozbyć robaków pelargonii?

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem kontroli tych głodnych gąsienic jest regularne sprawdzanie roślin pelargonii i zbieranie ich. Najlepszą porą dnia jest zmierzch, ponieważ wtedy są one najbardziej aktywne. Przynieś pojemnik z wodą z mydłem i wrzuć je do niego.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!