Kiedy Sadzić Ziemniaki

Jeśli myślałeś o uprawie własnych ziemniaków, teraz jest na to czas. Zanim jednak zaczniesz, musisz zastanowić się, jakie podejście do sadzenia jest odpowiednie

 

Przyjrzyj się różnym metodom uprawy, które możesz rozważyć, w tym, które sprawdziły się najlepiej, a które przyniosły mniej niż doskonałe rezultaty.

 

Kiedy sadzić ziemniaki?

Ziemniaki należy sadzić już na 4 do 6 tygodni przed nastaniem ostatnich przymrozków wiosną lub po osiągnięciu temperatury gleby 4,4°C. W zależności od odmiany ziemniaki potrzebują od 75 do 135 lub więcej chłodnych, bezmroźnych dni, aby osiągnąć plon. Ziemniaki nie rosną dobrze w ekstremalnych upałach i na suchej glebie.

 

Jak głęboko sadzić ziemniaki?

Na początek wykop rów o głębokości 15 cm – 20 cm. Posadź każdy kawałek ziemniaka przeciętą stroną do dołu, z oczkami skierowanymi do góry co 30 cm do 38 cm, w rzędach oddalonych od siebie o 90 cm. Jeśli masz mało miejsca lub chcesz uprawiać tylko młode ziemniaki, możesz zmniejszyć odstępy między roślinami.

dojrzałość ziemniaka

Jak uprawiać ziemniaki?

Wykop rowy o głębokości około 20 cm. Rzędy powinny być oddalone od siebie o około 90 cm. W rowach, co około 30 cm należy sadzić sadzeniaki. Oczka powinno być skierowane ku górze.

  1. Przykryj każdy ziemniak warstwą ziemi o grubości około 7,5 cm.
  2. Po kilku tygodniach rośliny ziemniaka zaczną kiełkować. Wówczas można delikatnie zasypać rów kolejnymi kilkoma centymetrami ziemi, pozostawiając odsłoniętą górną część rośliny.
  3. Chroni to ziemniaki przed słońcem, a także wspiera roślinę.
    Wzmacniaj ziemniaki co 1-2 tygodnie. Utrzymuj równomierną wilgotność podczas całego procesu uprawy – idealna ilość wody to 2,5 cm do 5 cm na tydzień.

Jaki nawóz pod ziemniaki?

Ponieważ ziemniaki są warzywem korzeniowym, które rośnie pod powierzchnią gleby, fosfor i potas są korzystniejsze dla wzrostu ziemniaków. Należy wybrać uniwersalny nawóz granulowany z odpowiednią zawartością potasu i fosforanu.

Zobacz też:Kiedy Sadzimy Lawendę

Czy można jeść ziemniaki, które kiełkują?

Jeśli ziemniak jest jędrny, ma większość składników odżywczych i może być spożywany po usunięciu kiełkującej części. Jeśli jednak ziemniak jest skurczony i pomarszczony, nie należy go jeść. Można odciąć zieloną część i zjeść resztę ziemniaka.

 

Chwasty w ziemniakach.

Chwasty przeszkadzają w zbiorach, powodując pozostawienie większej ilości ziemniaków na polu i zwiększając uszkodzenia mechaniczne. Jeśli pozwoli się mieszanej populacji chwastów jednorocznych konkurować z ziemniakami przez cały sezon, każdy 10% wzrost biomasy suchych chwastów powoduje 12% spadek plonu bulw.

ziemniak skąd pochodzi

Ziemniaki skąd pochodzą?

Ziemniak jest warzywem korzeniowym pochodzącym z obu Ameryk, skrobiową bulwą rośliny Solanum tuberosum L, a sama roślina jest byliną z rodziny psiankowatych (Solanaceae). Dzikie gatunki ziemniaków, pochodzące z dzisiejszego Peru, można znaleźć w całej Ameryce, od Kanady po południowe Chile.

 

Podlewanie ziemniaków.

Ziemniaki zużywają od 2,5 cm do 5 cm wody tygodniowo. Podlewaj ziemniaki tak równomiernie, jak to możliwe. Dzięki temu bulwy będą miały jednolity kształt i dadzą lepsze plony. Zaprzestań podlewania na około 2 tygodnie przed zbiorami lub gdy pnącza zżółkną i naturalnie obumrą po 90-120 dniach.

Zbiór ziemniaków z worków bez ściemy

 

Ziemia dla ziemniaków.

Ziemniaki wymagają dobrze zdrenowanej gleby. Jeśli gleba jest słabo zdrenowana lub ciężka, gliniasta, należy rozważyć zastosowanie grządek z podwyższonym dnem. Dodanie materii organicznej kompost, rośliny okrywowe, dobrze zgnieciony obornik lub liście jest dobrym sposobem na poprawę gleby przed uprawą ziemniaków.

 

Co sadzić po ziemniakach?

Po uzupełnieniu składników odżywczych zbilansowanym nawozem organicznym działka ziemniaczana często stanowi doskonałe miejsce do uprawy roślin z rodziny kapustowatych na jesień, takich jak kapusta, brukselka czy jarmuż.

 

Doskonałym wyborem są też pory, choć trzeba już teraz rozpocząć wysiew nasion, aby w połowie lata mieć potrzebne sadzonki.

 

 

Oprócz jadalnych roślin strączkowych, takich jak fasola i groch, można dodać azotu do dawnej działki ziemniaczanej poprzez uprawę bogatych w azot roślin okrywowych. Te zielone nawozy są wysiewane jesienią lub wczesną wiosną, a następnie uprawiane na kilka tygodni przed posadzeniem następnej uprawy warzyw.

Ile ziemniaków z jednego krzaka?

Jeśli wszystkie warunki są idealne, z jednej rośliny można zebrać około pięciu do dziesięciu ziemniaków. Plony zależą zarówno od opieki nad roślinami podczas sezonu wegetacyjnego, jak i od odmiany ziemniaków, którą wybierzesz do uprawy.

Zobacz też:Kiedy Sadzić Drzewka Owocowe

Kiedy kopać ziemniaki?

Czas wykopać delikatne, domowe ziemniaki, gdy opadną pąki lub gdy kwiaty, które zakwitły, zaczną blednąć. Innym dobrym wskaźnikiem jest obserwowanie opadania nieotwartych pąków kwiatowych z rośliny. W tym momencie liście nadal będą zielone, ale niektóre zaczną żółknąć.

temperatura sadzenia ziemniaków

Ile rosną ziemniaki?

Małe młode ziemniaki mogą być gotowe już po dziesięciu tygodniach. Jednak pełnowymiarowe ziemniaki potrzebują około 80-100 dni, aby osiągnąć dojrzałość.

 

Choroby ziemniaków.

  • Parch zwykły powoduje zmiany o kolorze od brązowego do ciemnobrązowego, okrągłe lub nieregularne, o szorstkiej konsystencji. Zmiany mogą być powierzchowne, lekko uniesione lub zapadnięte.
  • Rodzaj zmian chorobowych zależy od odmiany ziemniaka, dojrzałości bulw w momencie infekcji, zawartości materii organicznej w glebie, szczepu patogenu i środowiska. Parch zwykły jest kontrolowany lub znacznie ograniczany przy pH gleby wynoszącym 5,2 lub niższym, chociaż blisko spokrewniony, ale mniej powszechny gatunek Streptomyces znany jako parch kwaśny może przetrwać do 4,0.
  • Wczesna zaraza zwykle atakuje liście ziemniaka, ale mogą również wystąpić infekcje bulw. Zmiany chorobowe na bulwach są ciemne, zapadnięte i okrągłe, często obramowane fioletowymi lub szarymi wypukłościami. Miąższ pod bulwami jest suchy, skórzasty i brązowy. Podczas przechowywania zmiany mogą się powiększać, a bulwy stają się skurczone.
  • Sucha zgnilizna Fusarium powoduje wewnętrzną jasnobrązową do ciemnobrązowej lub czarną suchą zgniliznę bulwy ziemniaka. Zgnilizna może rozwijać się w miejscu zranienia, takim jak stłuczenie lub przecięcie. Patogen przenika do bulwy, często powodując gnicie jej środka. Rozległa zgnilizna powoduje kurczenie się i zapadanie tkanki, pozostawiając zwykle ciemny, zapadnięty obszar na zewnętrznej stronie bulwy i wewnętrzne wgłębienia.
  • Czarna kropka (Colletotrichum coccodes) Na liściach ziemniaka objawy czarnej kropki są prawie nie do odróżnienia od objawów wczesnej zarazy. Na bulwach wytwarza drobne, czarne skleroty (struktury spoczynkowe grzyba). Objawy na bulwach mogą być łatwo pomylone ze srebrzystą plamistością liści.
  • Srebrzysta plamistość poraża tylko perydermę bulw (skórkę). Zmiany są inicjowane na końcu stolonu jako małe, bladobrązowe plamki, które mogą być trudne do wykrycia podczas zbiorów, ale będą się rozwijać podczas przechowywania. W czasie przechowywania zmiany mogą ciemnieć, a skórka może się łuszczyć, przy czym wiele małych, okrągłych zmian może się łączyć, tworząc duże, porażone obszary. Bulwy mogą również ulec wysuszeniu i pomarszczeniu na skutek nadmiernej utraty wilgoci podczas przechowywania.
  • Czarna pleśń ma charakter czysto kosmetyczny i nie obniża plonu, nawet podczas przechowywania. Nieregularne, czarne, twarde masy na powierzchni bulwy są strukturami zimującymi (sklerotiami) grzyba. Obecność tych sklerot można zminimalizować, zbierając bulwy wkrótce po zabiciu winorośli i opadnięciu skórki. Chociaż sklerocja same w sobie nie powodują szkód, pozwalają patogenowi przetrwać w glebie i służą jako dowód jego obecności. W chłodnych, wilgotnych glebach
  • Różowa zgnilizna (Phytophthora erythroseptica) Infekcje różową zgnilizną rozpoczynają się na końcu stolonu i skutkują zgniłą i odbarwioną perydermą z wyraźnym podziałem na zdrową i chorą tkankę. W kontakcie z powietrzem miąższ bulw staje się różowy, a następnie brązowo-czarny.
  • Pythium spp. powodujące infekcje spowodowane wyciekiem wnikają do bulw przez rany po zbiorach i rozwijają się podczas transportu i przechowywania. Infekcje powodują wewnętrzną wodnistą, szarą lub brązową zgniliznę z dobrze widocznymi czerwono-brązowymi liniami oddzielającymi zdrowe i chore tkanki.
  • Późna zaraza poraża liście i bulwy ziemniaka. Objawy zaczynają się od brązowych do czarnych, nasiąkniętych wodą uszkodzeń na liściach i łodygach, które w wilgotnych warunkach wytwarzają widoczne białe sporulacje na brzegach uszkodzeń. Całe rośliny i pola mogą się gwałtownie załamać. Infekcja bulw jest inicjowana przez sporangia z liści, które są spłukiwane do gleby i zwykle rozpoczyna się w ranach, oczkach lub przetchlinkach. Zmiany są miedzianobrązowe, czerwone lub fioletowawe, a na powierzchniach bulw w magazynach lub stosach odpadów może wystąpić biała sporulacja. Porażone bulwy są podatne na infekcje bakteriami miękkiej zgnilizny, które mogą zamienić całe kosze ziemniaków w magazynie w śmierdzącą, zgniłą masę.
  • Wirus Y ziemniaka (PVY) może powodować nekrotyczne plamy pierścieniowe na bulwach, w zależności od szczepu wirusa, odmiany ziemniaka i czasu infekcji. Porażone bulwy mają szorstkie pierścienie ciemnobrązowej lub zaczerwienionej skórki. Nekroza pod pierścieniami może sięgać do miąższu bulwy. Objawy nekrotyczne w bulwach często nasilają się po przechowywaniu. Odmiany ziemniaka różnią się podatnością na PVY oraz objawami występującymi na liściach i bulwach; szczególnie podatna na nekrozę bulw jest odmiana Yukon Gold.

 

Czy ziemniaki będą powracać co roku?

Wiele ulubionych warzyw ogrodowych, takich jak fasola, papryka, ziemniaki i pomidory, to rośliny jednoroczne. Ich cykl życiowy kończy się w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego, więc trzeba je sadzić rok po roku.

Zobacz też:Jak i kiedy sadzić Truskawki.Uprawa, przesadzanie i owoce.

Czy można uprawiać ziemniaki zimą?

Ziemniaki są świetną rośliną do uprawy zimą i wczesną wiosną. O tej porze roku sadzeniaki można znaleźć w lokalnych centrach ogrodniczych i w Internecie. Sadzonki ziemniaków nadają się do każdego rozmiaru ogrodu!

 

Można je sadzić w ziemi w rzędach lub w kopcach, w pojemnikach, w workach na ziemniaki lub w wieżach ziemniaczanych.

nawożenie ziemniaka

Co się stanie, jeśli nie zbierzesz ziemniaków?

Jeśli nie zbierzesz ziemniaków, gdy roślina obumrze, może się zdarzyć kilka rzeczy. Najprawdopodobniej zgniją, jeśli gleba jest mokra, lub obumrą, gdy ziemia zamarznie. Jeśli jednak mieszkasz w wystarczająco ciepłym i suchym klimacie, bulwy, które przetrwały zimę, wykiełkują ponownie na wiosnę.

 

Czy po obumarciu rośliny ziemniaki nadal rosną?

Zdrowie liści ziemniaka ma bezpośredni wpływ na jego niewidoczne bulwy ukryte głęboko w ziemi. Roślina, która obumrze, nie będzie w stanie dalej produkować ziemniaków, a jeśli w ogóle je wyprodukuje, to prawdopodobnie są one zahamowane i niedojrzałe lub wręcz chore.

 

Czy mogę jeść świeżo zebrane ziemniaki?

Młode ziemniaki to małe, delikatne ziemniaki, które są zbierane i spożywane od razu po zebraniu. Chociaż zwykle spożywa się je od razu, można je przechowywać przez kilka miesięcy, ale nie będą tak długo dojrzewać jak w pełni dojrzałe i sezonowane ziemniaki.

 

Nowe ziemniaki należy przechowywać w ciemnym miejscu, w temperaturze od 3 do 4 stopni Celsjusza.

Zobacz też:Kiedy i jak sadzić winogrona. Uprawa, sadzenie, przycinanie.

Czy z ziemniaka można wyhodować roślinę ziemniaczaną?

Ziemniaki można wyhodować z ziemniaków. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pomocy w uprawie lub sadzeniu ziemniaków, zapoznaj się z tymi wskazówkami i poradami, aby uzyskać zdrowe zbiory ziemniaków.

 

Wszystko, czego potrzebujesz, to nasłonecznione miejsce do ich uprawy, stały dopływ wody i sadzeniaki kiełkująca część ziemniaka, którą sadzisz w ziemi.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!