Kiedy Sadzimy Lawendę

Ogrodnicy i zielarze uwielbiają uprawiać lawendę. Zdrowa roślina lawendy składa się z wielu łodyg wygiętych w stronę nieba, pokrytych niebiesko-szarymi liśćmi. Olejki tej rośliny wydzielają silny, charakterystyczny aromat.

 

Z tych powodów krzew ten jest dodawany do ogrodów ze względu na swój wygląd i zapach, a niektórzy uprawiają go jako roślinę do produkcji leków ziołowych.

Kiedy sadzić lawendę do gruntu?

W sumie lawendę najlepiej jest sadzić jako młodą roślinę wiosną, gdy gleba się nagrzewa. W przypadku sadzenia jesienią należy użyć większych, bardziej ugruntowanych roślin, aby zapewnić przetrwanie zimy.

Gdzie posadzić lawendę?

Lawendę można uprawiać na rabatach ogrodowych lub w doniczkach. Do udanej uprawy lawendy potrzebna jest dobrze zdrenowana gleba i pełne słońce. W klimacie suchym lawenda dobrze rośnie jako bylina, ale w klimacie wilgotnym często uprawiana jest jako roślina jednoroczna.

lawęnda z nasion

Co można posadzić obok lawendy?

  1. Zioła: Bazylia i oregano zwiększają żywotność i wzrost pobliskich roślin lawendy poprzez odstraszanie mszyc i różnych gatunków much.
  2. Rośliny kapustne: Obrzeża kapusty i kalafiorów z lawendą to jeden ze sposobów na odstraszenie szkodliwych owadów, takich jak mole, które lubią składać jaja na spodniej stronie liści.

Zobacz też:Kiedy Sadzić Ziemniaki

Kiedy sadzić lawendę w doniczce?

Lawendę najlepiej jest sadzić w kwietniu lub maju, kiedy gleba naturalnie się nagrzewa i kiedy wiele świeżych roślin jest dostępnych w centrach ogrodniczych. Lawenda nigdy nie powinna być sadzona zimą, kiedy młode rośliny są narażone na gnicie w zimnych, wilgotnych glebach.

 

W jakiej glebie rośnie lawenda?

Lawenda jest rośliną śródziemnomorską pod względem potrzeb, choć nie zawsze pod względem pochodzenia geograficznego i potrzebuje dużo słońca i zdrenować opadającej gleby. Preferuje gleby ubogie, suche lub umiarkowanie żyzne, w tym gleby kredowe i zasadowe.

 

Kiedy sadzić lawendę z nasion?

Lawendę można wysiewać w pomieszczeniach pod koniec zimy lub na zewnątrz wczesną wiosną, lub późną jesienią. Niezależnie od tego, gdzie zostanie zasiana, wykiełkuje w ciągu około 15 do 20 dni.

 

Wewnątrz pomieszczeń, umieść jedno nasiono w każdej doniczce lub, jeśli używasz płaskiego pojemnika na nasiona, na wierzchu podłoża startowego nasiona potrzebują światła, aby wykiełkować.

Najczęściej popełniane BŁĘDY w uprawie LAWENDY

Jak wygląda lawenda?

Dzięki swoim srebrzysto-zielonym liściom, wyprostowanym kłosom kwiatów i zwartej, krzewiastej formie lawenda doskonale nadaje się do tworzenia nieformowanych żywopłotów. Można ją również zbierać do pachnących kompozycji kwiatowych, saszetek i potpourri.

 

Co ile sadzić lawendę?

Rozstaw rośliny lawendy w odległości 30 cm do 45 cm w miejscu dobrze nasłonecznionym i na piaszczystej, dobrze zdrenowanej glebie o pH 6,7-7,3.

Zobacz też:Kiedy Sadzić Drzewka Owocowe

Jak utrzymać lawendę przy życiu w zimie?

Zimą rozważ uprawę lawendy w pomieszczeniu, w którym jest chłodniej niż w pozostałej części domu.

 

Staraj się utrzymać korzenie przy życiu przez zimę, ale nie zmuszaj ich do intensywnego wzrostu. Podlewaj lawendę po posadzeniu, a następnie ogranicz ilość wody.

 

Jaki rodzaj nawozu jest najlepszy dla lawendy?

W sumie ekologiczni hodowcy lawendy często dodają 8-10 ton dobrze przefermentowanego obornika na hektar i dobrze zaorują przed przesadzeniem młodych roślin. Następnie, co 2-3 lata, dodają 5-6 ton obornika na hektar, najczęściej jesienią.

lawenda uprawa

Czym karmić lawendę?

Karmienie nie jest konieczne, choć posypanie rośliny potasem wokół podstawy zachęci do bardziej obfitego kwitnienia i poprawi kolor kwiatów. Nie należy dodawać dużych ilości nawozu lub nawozów o wysokiej zawartości azotu, ponieważ w takim przypadku lawenda stanie się bardzo wrażliwa i opadnie.

 

Jak często należy nawozić lawendę?

Bardziej niż nawozów, lawenda potrzebuje przynajmniej sześciu do siedmiu godzin pełnego słońca i dobrze zdrenowanej gleby. Zadomowiona lawenda potrzebuje nawożenia tylko dwa razy w roku: raz wiosną i raz jesienią.

 

Lawenda nadaje się do sadzenia w doniczkach i te same zasady nawożenia mają zastosowanie do lawendy uprawianej w doniczkach.

 

Czy należy podlewać lawendę codziennie?

Po zasadzeniu rośliny należy podlewać ją raz lub dwa razy w tygodniu, aż do momentu, gdy rośliny się zadomowią. Dojrzałe rośliny należy podlewać co dwa lub trzy tygodnie do momentu zawiązania się pąków, a następnie raz lub dwa razy w tygodniu aż do zbiorów.

 

 

Lawenda jest odporna na suszę, co oznacza, że dojrzałe rośliny nie muszą być podlewane przez cały czas tak jak inne rośliny ogrodowe. Zbyt duża ilość wody może sprawić, że będą one podatne na gnicie korzeni i choroby grzybicze.

 

 

Młoda, nowo zasadzona lawenda wymaga regularnego podlewania do czasu jej zakorzenienia poprzez nawadnianie lub odpowiednie opady deszczu.

Zobacz też:Kiedy Sadzić Drzewka Owocowe

Rozmnażanie lawendy przez podział.

Podzielić oryginalną roślinę tak, aby każda sekcja miała równą ilość korzeni. Usunąć wszystkie martwe, uszkodzone lub grube zdrewniałe przyrosty. Powstałe w ten sposób rośliny należy zakopać na tej samej głębokości gleby, na której rosły. Podlewać regularnie, ale lekko, aż nowe pędy się ukorzenią.

 

Jak sprawić, by lawenda wykiełkowała?

Aby wyhodować lawendę z nasion, należy wysiać nasiona w sterylnej mieszance startowej. Nie przykrywaj nasion, ponieważ potrzebują one światła, aby wykiełkować. Kiełkowanie nasion lawendy może trwać nawet miesiąc, choć czasami kiełkują one w ciągu zaledwie 14 dni.

 

Jak przesadzać rośliny lawendy?

Żeby przesadzić lawendę, wykopujemy łopatą ogrodową dołek, który pomieści duży system korzeniowy rośliny.

 

W doniczce delikatnie spulchnij glebę za pomocą przesadzarki i delikatnie wybij roślinę z pojemnika. Rozłóż korzenie i posadź w swoim ogrodzie.

kiedy sadzić lawende

Dlaczego moja lawenda opada?

Lawenda jest rośliną odporną na suszę, więc powód, dla którego lawenda, opada jest prawdopodobnie oznaką stresu spowodowanego nadmiernym podlewaniem, a nie niedostatecznym nawadnianiem.

 

Może to być również znak, że korzenie znajdują się w glebie, która jest zbyt bogata w składniki odżywcze lub zatrzymuje zbyt dużo wilgoci.

 

Dlaczego moja lawenda wygląda na martwą?

Najczęstsze powody, w których lawenda umiera to:

  • Gnicie korzeni w wyniku zbyt wilgotnych warunków.
  • Lawenda, która jest niskopienna i może mieć żółte liście zbyt wysoka żyzność gleby
  • Zdrewniały wzrost, który nie zapewnia wielu kwiatów – konsekwencja nieprzycinania lawendy co roku.

W jakich miesiącach kwitnie lawenda?

Chociaż lawenda jest zwykle uważana za kwiat kwitnący latem, niektóre rośliny lawendy są wczesnokwiatowe, a ich wspaniałe kwiaty pojawiają się wczesną wiosną. Inne są późno kwitnące, a ich kwiaty pojawiają się w połowie lata i utrzymują się do późnego lata. Niektóre kwitną prawie nieprzerwanie od wiosny do końca lata.

 

 

Jaka ziemia do lawendy w doniczce?

Lawenda, duża czy mała, potrzebuje mieszanki gleb z odrobiną żwiru, która jest bardzo dobrze zdrenowana. Chociaż lawenda nie jest wybredna w kwestii gleby, musi ona mieć odczyn zasadowy, być umiarkowanie żyzna i dobrze napowietrzona. Składniki – ziemia doniczkowa, pumeks i gliniaste otoczaki.

 

 

Czy lawenda odrasta co roku?

Lawenda wymaga corocznego przycinania, aby zwiększyć jej żywotność, pobudzić wzrost nowych kwiatów i spowolnić wzrost drzew u podstawy.

 

Lawenda jest wieloletnim krzewem, który zachowuje zdrewniałą podstawę przez cały rok. Jeśli pod koniec lata lub na wiosnę lawenda zostanie zbyt mocno przycięta, może nie odrosnąć.

 

Co się stanie, jeśli nie będziesz przycinał lawendy?

Lawenda nie powinna być przycinana zimą. W przeciwieństwie do wielu bylin i krzewów, które można przycinać już teraz, z przycinaniem lawendy najlepiej jest poczekać do momentu kwitnienia na wiosnę lub wczesną jesienią, przed nadejściem mrozów.

 

Przycinanie teraz może spowodować obumieranie, które może doprowadzić do śmierci rośliny.

 

Jak długo żyją rośliny lawendy?

Rośliny nie są zbyt długowieczne. Jeśli uda Ci się uzyskać z nich trzy lub cztery lata, to dobrze trafiłeś, ale można je wymienić stosunkowo tanio lub rozmnażać z pół dojrzałych sadzonek o długości 7,5 cm lub 10 cm w połowie lata.

 

Czy rośliny lawendy rozprzestrzeniają się w gródku?

Lawenda jest niewielkim krzewem, który zazwyczaj osiąga od 50 cm do 60 cm wysokości i szerokości.

 

Wysokość obejmuje łodygi kwiatowe, więc kiedy nie kwitnie, liście mogą mieć tylko 30 cm wysokości. Roślina ta nie rozprzestrzenia się tak jak tymianek, oregano i inne zioła.

Zobacz też:Jak pozbyć się grzybów z trawnika

Czy lawendę można samodzielnie wysiać?

Jednak niektóre odmiany warzyw mogą się same wysiewać, dlatego warto zachować nasiona. Podobnie niektóre kwiaty ogrodowe nie udają się z nasion.

 

Jak szybko lawenda rośnie z nasion?

Uprawa lawendy z nasion może być szybka – czas kiełkowania wynosi około 2 tygodni. Uzyskanie prawdziwych liści może jednak zająć o wiele więcej czasu. Uzyskanie rośliny, która jest wystarczająco dojrzała, aby zakwitnąć, zajmie najprawdopodobniej rok.

 

Czy lawenda kwitnie w pierwszym roku?

Niektóre rodzaje lawendy zakwitną w pierwszym roku po wysianiu nasion wiosną, ale w drugim roku mogą być już bardziej dojrzałe. Odmiany lawendy angielskiej, takie jak Lady, na przykład, szybko rosną i zakwitną pod koniec jednego sezonu.

 

Czy pszczoły lubią lawendę?

Jeśli jesteś miłośnikiem i hodowcą lawendy, z pewnością odkryłeś, że jeśli pszczoły są w pobliżu, to uwielbiają kwitnącą lawendę. Lawenda i pszczoły są, mówiąc wprost, pszczoły uwielbiają kwitnącą lawendę, tak jak uwielbiają wszystko, co kwitnie, gdzie mogą zdobyć nektar lub pyłek.

 

Czy lawenda odstrasza owady?

Lawenda odstrasza muchy, pchły i komary. Użyj jej świeżej lub wysusz kilka kwiatów, aby powiesić je wokół domu lub umieścić w ubraniach, aby odstraszyć insekty.

 

Jak duży cień toleruje lawenda?

Lawenda nie rośnie dobrze w cieniu. Lawenda wymaga pełnego słońca i suchszych warunków pod względem wilgotności i drenażu.

 

Lawendy, które otrzymują mniej niż 6 godzin słońca w sezonie wegetacyjnym, produkują mniej kwiatów, słabo rosną i mogą obumrzeć.

 

Czy lawenda jest trudna w pielęgnacji?

Raz zasadzone rośliny lawendy nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Na początku uprawy należy je regularnie podlewać, ale rośliny o ustalonej pozycji potrzebują niewiele wody, ponieważ są bardzo odporne na suszę.

 

Regularne przycinanie nie tylko pozwala utrzymać rośliny lawendy w dobrym stanie, ale także pobudza je do nowego wzrostu.

 

Jaka temperatura jest zbyt wysoka dla lawendy?

W zimie lawendy lubią chłód, ale nie przeciągi; temperatura może spaść nawet do 5°C w nocy i nie powinna być cieplejsza niż 18°C w ciągu dnia. Oznacza to, że należy trzymać je z dala od grzejników, które mogą je wysuszyć, oraz przeciągów w oknach, które mogą je zbytnio wychłodzić.

 

Jak mogę chronić moją lawendę zimą?

Jeśli nie ma dobrej, niezawodnej pokrywy śnieżnej, przykryj podstawy roślin dobrze odprowadzającą wodę ściółką, taką jak żwir, i/lub przykryj rośliny oddychającą tkaniną np. tkaniną ogrodniczą, aby chronić je przed wiatrem i mrozem.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!