Kiedy sadzimy soję i uprawa, nawożenie, głębokość sadzenia

Soja to starożytna roślina uprawna ze wschodu. Choć nie jest to najczęściej sadzona roślina w przydomowych ogródkach, wiele osób decyduje się na uprawę soi na polach i czerpie z niej korzyści.

Rośliny soi są dość łatwe w uprawie – mniej więcej tak łatwe jak fasola i sadzi się je w ten sam sposób.

 

Kiedy sadzimy soję.

Soję sadzimy gdy, nie ma już ryzyka wystąpienia późnych przymrozków lub mrozu do czasu pojawienia się roślin 7-10 dni po posadzeniu. Nasiona należy wysiewać od późnej wiosny do wczesnego lata. Soja musi mieć ciepłą glebę, aby mogła kiełkować i rosnąć.

 

W uprawianej grządce lub rzędzie wykopać otwory, aby zasiać nasiona soi w odległości około 5 cm od siebie i na głębokość 1 cm. Rozstawiaj nasiona w odległości 15 cm od siebie we wszystkich kierunkach.

 

Kiedy należy sadzić soję – temperatura?

Idealny czas na sadzenie soi to dwa do trzech tygodni po ostatnich przymrozkach, kiedy gleba rozgrzeje się do około 15,5 C, a powietrze do około 21 C.

 

Czy należy moczyć soję przed sadzeniem?

W sumie nie należy moczyć nasion przed sadzeniem i nie należy ich nadmiernie podlewać bezpośrednio po sadzeniu; zbyt wilgotne nasiona mogą pękać i słabo kiełkować.

termin sadzenia soi

Jaki nawóz jest najlepszy dla soi?

W przypadku stosowania nawozów potasowych przed sadzeniem soi, na glebach o grubej strukturze, oraz na glebach organicznych zaleca się stosowanie nawozów wiosennych, aby uniknąć strat spowodowanych wymywaniem potasu.

Zobacz też:Jęczmień ozimy – kiedy sadzić ,nawożenie, uprawa

Czy soja potrzebuje dużo wody?

Soja potrzebuje od około 38 cm do ponad 64 cm wody rocznie, w zależności od daty sadzenia, grupy dojrzałości, lokalizacji i warunków pogodowych. Najważniejszym okresem, w którym należy unikać stresu wodnego, jest okres od połowy do końca fazy reprodukcji.

 

Gdzie najlepiej uprawiać soję na świecie?

Soję uprawia się na całym świecie zazwyczaj w chłodnych, umiarkowanych regionach, takich jak środkowo-zachodnie Stany Zjednoczone i południowa Kanada, ale uprawia się ją również w klimacie tropikalnym, np. w Indonezji.

Ta roślina może rosnąć prawie wszędzie, gdzie jest ciepły okres wegetacyjny, wystarczająca ilość wody i światła słonecznego.

 

Jak wysokie rosną rośliny soi?

Soja jest łatwym w uprawie warzywem o ciepłej porze roku, które można sadzić w pojemnikach lub na grządce warzywnej.

Rośliny dorastają do około 0,6 metra wysokości, a nasiona są gotowa do zbiorów po około 80 dniach. Soję sadzi się z nasion w ciepłej glebie, podobnie jak inne gatunki fasoli ogrodowej.

Soja uprawa jak fasoli

Które kraje produkują soję?

10 największych krajów produkujących soję to:

 • Stany Zjednoczone.
 • Brazylia.
 • Argentyna.
 • Chiny.
 • Indie.
 • Paragwaj.
 • Kanada.
 • Ukraina.
 • Rosja.
 • Boliwia.

Według danych, które znajdziesz tutaj.

 

Soja w Polsce 2014 - OD SIEWU DO ZBIORU!

Jak długo rośnie soja?

Soja do łuskania i na świeży użytek jest gotowa do zbioru po 45-65 dniach od wysiewu. Suche nasiona soi wymagają 100 lub więcej dni do osiągnięcia zbiorów.

 

Soja osiąga dojrzałość w tym samym czasie; należy wyrwać całą roślinę i powiesić ją do góry nogami do wyschnięcia. Suchą fasolę należy łuskać, gdy strąki są całkowicie suche.

Zobacz też:Kiedy sadzimy Pszenżyto Ozime

Jak przygotować glebę pod uprawę soi?

Wilgotność gleby musi być wystarczająca na głębokości sadzenia. Gleba powinna mieć dobry kontakt z nasionami. Jeśli soja szybko się rozkrzewi, młode chwasty mogą zostać usunięte.

 

Jednym ze sposobów na zniechęcenie chwastów jest przygotowanie idealnego podłoża tylko w rzędach i pozostawienie gleby szorstkiej i zbitej lub pokrytej resztkami pożniwnymi pomiędzy rzędami.

Soja nasiona

Jaka jest najlepsza głębokość sadzenia soi?

Soję należy sadzić na głębokości od 2,5 cm do 3,8 cm, ale nie głębiej niż na 5 cm. Ostatecznie, głębokość sadzenia soi powinna być uzależniona od warunków glebowych panujących na danym polu w momencie sadzenia.

 

Czy soja jest łatwa w uprawie?

Soja jest łatwym w uprawie warzywem ciepłolubnym, które można sadzić w pojemnikach lub na grządce warzywnej.

 

Ile czasu potrzeba, aby soja wykiełkowała?

Kiełkowanie nasion soi trwa zazwyczaj około dwóch dni. Roślina wyłania się z ziemi dopiero po około tygodniu od zasadzenia. Każda roślina może wytworzyć do 80 strąków i około 160-200 nasion na roślinę.

 

Jak długo soja może pozostawać w gruncie?

Jeśli liścień soi jest w stanie utrzymać wilgotność powyżej 10%, może przetrwać w glebie od czterech do sześciu tygodni przed wschodami.

 

Czy soja potrzebuje nawozu?

Soja nie wymaga stosowania wysokich dawek nawozów, jednak dokładny plan nawożenia jest niezbędny dla zwiększenia plonów. Uprawa ta jest średnio wrażliwa na zasolenie, a próg zasolenia wynosi 2,0 dS/m(przewodność). Idealne pH gleby wynosi od 6 pH do 6,8 pH dla tej rośliny.

 

Czy soja wyrośnie na wierzchu ziemi?

Nasiona soi najlepiej kiełkują, gdy są wysiane na głębokości od 1,30 cm do 3,8 cm ale nie przejmuj się zbytnio, jeśli część nasion jest nieco głębsza, a część nadal znajduje się na wierzchu ziemi.

 

Jak zimno musi być, aby zabić soję?

Niska temperatura aby zabić tkanki soi,musi być zazwyczaj niższa lub równa od -1℃ do -2℃ stopni przez kilka godzin. Temperatura powietrza wynosząca -2℃ stopni nie gwarantuje jednak, że uprawy soi zamarzną.

 

W porównaniu z soją, siewki kukurydzy są w mniejszym stopniu narażone na śmierć z powodu ujemnych temperatur.

Zobacz też:Kiedy Sadzimy Lawendę

Czy mróz zaszkodzi soje?

Soja uszkodzona przez mróz ma uschnięte i odbarwione liście. Temperatury poniżej 0℃ mogą uszkodzić liście soi, a temperatury poniżej -1℃ przez dłuższy czas mogą uszkodzić łodygi, strąki i nasiona. Za zabójczy mróz dla soi uważa się temperaturę -2℃.

 

Czy soja rośnie na mokrej glebie?

Mokra gleba spowalnia wzrost, sprawia, że gleba jest bardziej podatna na zagęszczanie, czyli ograniczanie wzrostu korzeni i powoduje słabe wyrównanie między roślinami po wschodach.

 

Zanurzone rośliny soi mogą przetrwać do 7 dni, gdy temperatura jest niższa niż 26℃ stopni .

 

Jak głęboko sięgają korzenie soi?

Soja może ukorzenić się na głębokość do 2 metrów w dobrze nawodnionych, dobrze osuszonych glebach, ale zagęszczenie lub słaby drenaż mogą ograniczyć głębokość ukorzenienia do 1,2 metra, lub mniej.

 

Potencjał plonowania w tym czasie zależy od tego, ile dostępnej wody glebowej pozostało w strefie ukorzenienia się.

 

Soja, jaka gleba wymagania:

Najlepsze plony soi uzyskuje się na glebach dobrze zdrenowanych, ale nie piaszczystych, o pH 6,5 lub wyższym. Idealna głębokość siewu dla większości warunków wynosi od 3 cm do 3,8 cm, ale na glebach piaszczystych lub w suchych warunkach fasolę można sadzić na głębokość do 5 cm.

 

Jak wygląda soja?

Soja jest wzniesioną, rozgałęziającą się rośliną, osiągającą ponad 2 metry wysokości. Samo zapładniająco się kwiaty są białe lub mają odcień fioletu.

 

Nasiona mogą być żółte, zielone, brązowe, czarne lub dwubarwne, choć większość odmian handlowych ma nasiona brązowe lub opalone, a na strąk przypada od jednego do czterech nasion.

 

Ile ton soi mieści się na jednym hektarze?

Głębokość sadzenia od 2 do 3 cm. Nowo wprowadzone odmiany mają potencjał plonowania od 3,0 do około 6,0 ton z hektara w porównaniu do starych odmian, które plonowałyby na poziomie około 1,5 tony.

 

Ile jest odmian soi?

Istnieje ponad 2500 odmian soi, które występują w wielu rozmiarach, kształtach i kolorach.

 

Soja rośnie na krzaczastych roślinach, które mają około 0,8 metra wysokości. Każda roślina soi wytwarza 60-80 owłosionych strąków.

 

Co to jest odmiana soi?

Odmiany soi różnią się dojrzałością tak samo, jak odmiany kukurydzy, ale są klasyfikowane według innego systemu dojrzałości. Odmiany, które wymagają najmniej ciepła do dojrzewania.

 

Jakie jest największe zastosowanie soi?

Soja jest przetwarzana na olej i mączkę dla przemysłu paszowego. Mniejszy procent jest przetwarzany do spożycia przez ludzi i wytwarzany w takich produktach jak mleko sojowe, mąka sojowa, białko sojowe, tofu i wiele detalicznych produktów spożywczych.

 

Soja jest również wykorzystywana w wielu produktach nieżywnościowych, czyli przemysłowych.

 

Soja odmiany:

 1. Soja agatowa. Mała do średniej wielkości, dobra jakość spożywcza.
 2. Soja Aoyu. Duża, zielona fasola doskonała.
 3. Beer Friend Soybean. Wcześnie dojrzewająca.
 4. Black Pearl Soybean.
 5. Butterbean Soybean.
 6. Soja Envy.
 7. Fledderjohn Soja.

 

Uprawa Soję:

Żeby zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie bardzo wysokich plonów soi należy:

 

1. Wybierz właściwe odmiany.

Pomijając ogólne umiejętności zarządzania, wybór odmiany jest najważniejszym czynnikiem decydującym o plonach soi.

 

Oprócz wyboru odmian o bardzo wysokim potencjale plonowania należy dopasować odpowiednie cechy agronomiczne do problemów z chorobami i insektami, które są najbardziej prawdopodobne na poszczególnych polach.

 

2. Weź pod uwagę żyzność gleby.

Łatwo jest zapomnieć o wymaganiach żywieniowych dla roślin soi, ponieważ mamy tendencję do nawożenia co drugi rok.

Takie podejście jest w porządku, o ile żyzność i poziom pH są w odpowiednim zakresie – dlatego regularnie testuj gleby, aby się upewnić.

 

3. Sadzić soję na czas.

Sprawdź, jaki jest termin sadzenia w danej strefę i kiedy warunki pogodowe na to pozwolą. Czy będą kolejne przymrozki? Czy gleba ma odpowiednią temperaturę? Temperatura powietrza?

To wszystko należy sprawdzić, aby prawidłowo zasadzić nasiona soi i aby wzeszły.

 

4. Zacznij od czystego pola.

Zwalczanie chwastów we wczesnym sezonie jest kolejnym istotnym elementem wysokowydajnej soi. Nie chcesz stracić żadnych plonów z powodu chwastów, więc ważne jest, aby zacząć od czystego pola.

 

Rzadko udaje się to osiągnąć, jeśli polegamy wyłącznie na strategii stosowania herbicydów powschodowych.

 

Zastosowanie wstępnego przedwschodowego, pozostałościowego herbicydu pomaga również zapewnić większe okno dla późniejszego zastosowania powschodowego.

5. Maksymalizacja przechwytywania światła.

Żeby osiągnąć wysokie plony, korzystne jest stosowanie rzędów mniejszych niż 76 cm.

 

Ponadto, aby zwiększyć rentowność, należy zoptymalizować sprzęt do sadzenia i warunki na polu, tak aby ilość nasion wysianych na akr nie była zbyt duża w stosunku do potrzeb, aby uzyskać końcowe stanowisko.

 

6. Rozważyć zastosowanie inokulantu i/lub zaprawiania nasion.

Inokulanty i fungicydowe zabiegi na nasionach zazwyczaj nie przyczyniają się do zwiększenia plonów. Jednak w niektórych rejonach gdzie w zmianowaniu uprawia się więcej kukurydzy i gdzie terminy sadzenia są wcześniejsze lub zmniejsza się ilość wysiewu.

 

Inokulanty Bradyrhizobia i zabiegi na nasionach mogą być dobrą formą zabezpieczenia, aby osiągnąć odpowiednie stanowiska i zmaksymalizować wzrost roślin we wczesnym sezonie.

 

7. Często wykonuj zwiad, aby zapobiec utracie plonów soi z powodu owadów lub chorób, należy często prowadzić zwiad.

Pamiętajcie, że nauczenie się, jak uzyskiwać bardzo wysokie plony soi, zajmie więcej niż jeden rok.

Sprawdzanie warunków na polu pomaga szybko reagować na problemy ze szkodnikami w trakcie sezonu; robienie notatek pomaga planować przyszłoroczne problemy ze szkodnikami i wybór odmian.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!