Kiedy siać pomidory. Terminy, Uprawa w doniczce i szklarni.

Pomidory owocują obficie i nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego należą do najpopularniejszych warzyw w ogrodach przydomowych. Rośliny mogły wydać owoce, potrzebują odpowiedniego ciepła i długich, słonecznych dni, dlatego są wydajne tylko w miesiącach letnich i jesiennych

 

Można kupić sadzonki pomidorów, ale jest coś szczególnie satysfakcjonującego w uprawianiu własnych roślin w domu. Ponadto, uprawiając własne sadzonki, można wybierać spośród setek odmian pomidorów, które są dostępne jako nasiona, ale rzadko sprzedawane jako sadzonki.

Jak siać pomidory?

Umieść dwa lub trzy nasiona w każdym małym pojemniku, lub w doniczce. Przykryj nasiona około 0,6 cm warstwą ziemi i delikatnie ugnieć ją nad nasionami.

 

Podlej, aby zapewnić dobry kontakt nasion z wodą. Możesz użyć do tego celu rozpylacza do roślin lub po prostu spuścić strumień wody na wierzch gleby.

 

Nie musisz moczyć gleby, wystarczy, że nawilżysz jej górną warstwę. Możesz też przykryć doniczki plastikową folią kuchenną.

 

Sprawdzaj doniczki codziennie. Jak tylko zobaczysz kiełki, usuń osłonę i umieść doniczki w słonecznym oknie lub pod lampami, utrzymując światła tylko 2,5 cm lub 5 cm nad wierzchołkami roślin.

 

Kiedy siać pomidory kalendarz.

Idealny czas na wysiew nasion pomidorów to marzec i kwiecień. W tym czasie temperatura jest zazwyczaj stała, a przymrozki nie są już tak duże. Warto zacząć od sadzonek w doniczkach w pomieszczeniu, a potem je przesadzić do gruntu.

Gleba i mieszanka dla pomidorów.

Mimo że jest znana jako ziemia doniczkowa, najlepsze podłoże do wysiewu nasion nie zawiera gleby. Użyj sterylnej, bezglebowej mieszanki oznaczonej jako przeznaczona do wysiewu nasion.

 

Nigdy nie używaj ziemi ogrodowej, która często słabo odprowadza wodę i może być siedliskiem organizmów chorobotwórczych.

Kiedy siać pomidory w domu?

Szybko kiełkujące i rosnące nasiona pomidorów najlepiej wysiewać w pomieszczeniach zamkniętych na około sześć tygodni przed średnią datą ostatnich przymrozków.

 

Sprawdź datę ostatnich przymrozków w twoim regionie i odliczaj wstecz o sześć do ośmiu tygodni. Wtedy właśnie należy wysiać nasiona w pomieszczeniach.

 

Pomidory są roślinami ciepłolubnymi o długim okresie wegetacji, które nie tolerują mrozu, dlatego najlepiej jest wysadzić je do ogrodu jako sadzonki młode rośliny po wiosennym ociepleniu.

Jak długo rośnie pomidor z nasion?

Uprawa pomidorów z nasion trwa około sześciu do ośmiu tygodni od wysiewu do przesadzenia. Zbyt wczesne wysiewanie nasion w pomieszczeniach powoduje, że siewki stają się przerośnięte.

 

 

W sumie staram się przesadzać sadzonki do ogrodu około tygodnia po ostatniej spodziewanej dacie wiosennych przymrozków.

Zobacz też:Jak i kiedy sadzić Prusznik. Uprawa , Przycinanie i rozmnażanie.

Kiedy siać pomidory koktajlowe.

Wczesną wiosną, niezależnie od tego, czy zacząłeś uprawiać nasiona w domu, czy kupiłeś sadzonki, upewnij się, że nie ma już szans na przymrozki przed dniem sadzenia. Czułe siewki zginą, jeśli będzie im za zimno.

 

 

W ciepłych warunkach to jest 21 °C. Nasiona kiełkują zazwyczaj w ciągu kilku dni. Zapewnij sadzonkom pomidorów koktajlowych 15 godzin jasnego światła każdego dnia, aby nie stały się wątłe.

Uprawa pomidorów koktajlowych co musisz wiedzieć.

Poczekajcie, aż wasze małe roślinki osiągną wysokość od 15 do 25 cm i upewnijcie się, że między otworami do sadzenia pozostało co najmniej kilka metrów.

 

 

 • Pomidory koktajlowe mogą urosnąć duże i krzaczaste. Podczas planowania ogrodu należy pamiętać, że pomidory są najszczęśliwsze w dobrze przepuszczalnej glebie o pH od 6,2 do 6,5 i wymagają czterech do sześciu godzin słońca dziennie.
 • Możesz wyrwać wszystkie małe łodygi i pędy od dołu głównej łodygi sadzonki do kilku centymetrów powyżej jej obecnej linii gleby. Po wyjęciu sadzonki z małej doniczki należy delikatnie poruszyć istniejące korzenie.
 • Aby zasadzić roślinę, należy zakopać większą część nagiej łodygi głęboko w ziemi, aż do pierwszej pozostałej łodygi. Dzięki temu roślina będzie miała szansę wytworzyć wiele dodatkowych korzeni, a w miarę wzrostu stanie się silna i wytrzymała.
 • Aby zapobiec niektórym typowym problemom w uprawie pomidorów koktajlowych, na dno każdego dołka należy wsypać garść wapna i zastosować niewielką ilość nawozu do pomidorów, aby zapewnić roślinom mocny start. Dobrze sprawdza się też dobrze zgniły obornik.
 • Ciągła opieka polega na przycinaniu odrostów, które wyskakują podczas uprawy pomidorów koktajlowych. Zwróć uwagę, gdzie gałęzie stykają się z łodygą i tworzą literę V.
 • Usunięcie małych odrostów w tych miejscach i na dole głównej łodygi pozwoli roślinie wykorzystać więcej energii do produkcji owoców.

 

Jeśli roślina pomidora koktajlowego zaczyna się rozrastać, warto wbić palik kilka centymetrów dalej, aby zapewnić roślinie wsparcie i nie dopuścić do tego, aby owoce leżały na ziemi.

Nasłonecznienie pomidorów nachylanie pomidora do światła.

Jeśli uprawiasz rośliny na parapecie, codziennie obracaj doniczki, aby rośliny rosły w pozycji pionowej, a nie pochylały się w stronę światła.

 

 

Jeśli uprawiasz pod lampami, podnieść światła jak rośliny rosną, utrzymując je tylko kilka centymetrów nad roślinami.

 

 

Zobacz też:Uprawa Ogórków Sadzenie, Pielęgnacja i Zbiór. Uprawa na sznurku

Wilgotność gleby dla pomidora i wentylacja powietrza.

 

Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie nasyconą. Pomidory lubią być raczej pryskane wodą niż podlewane. Dobra cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu lub w foli zmniejsza szanse na wystąpienie problemów z chorobami.

 

Nawożenie pomidorów po drugich prawdziwych liściach.

 

Gdy pojawi się drugi zestaw prawdziwych liści, czas rozpocząć nawożenie. Pierwsze dwa liście nazywane są „liśćmi nasiennymi”, a kolejne „liśćmi prawdziwymi”. Raz lub dwa razy w tygodniu stosuj nawóz rozpuszczalny w wodzie, wymieszany w połowie zalecanej dawki.

 

Przesadzanie pomidora kiedy i jak.

Aby uzyskać najsilniejsze i najzdrowsze rośliny, wystarczy jedna sadzonka na doniczkę lub komórkę. Przerzedzanie usuwanie dodatkowych siewek jest trudnym zadaniem dla wielu ogrodników, którzy wahają się przed pozbyciem się pielęgnowanych przez siebie siewek.

 

 

Ale trzeba to zrobić. Wybierz najsilniejszą, najzdrowszą sadzonkę i użyj nożyczek, aby odciąć pozostałe przy linii gleby.

 

 

Jeśli pomidory przerosną swoje doniczki, zanim nadejdzie czas wystawienia ich na zewnątrz, konieczne może być ich przesadzenie do większych pojemników.

 

 

Nie pozwól, aby roślina była związana z doniczką, a korzenie wypełniły cały pojemnik, w przeciwnym razie wzrost może zostać zahamowany.

 

 

Zobacz też:Jak i Kiedy Sadzić Czosnek. Uprawa, Nawożenie i Zbiory.

Pomidory malinowe kiedy siać?

 

Wiosenne sadzenie Pomidorów malinowych powinno nastąpić, gdy gleba jest ciepła, co najmniej 3 tygodnie po ostatnich przymrozkach i gdy temperatury utrzymują się powyżej 21°C. Pamiętaj o dobry nawodnieniu i nasłonecznieniu.

 

Kiedy siać pomidory na parapecie?

Zacznij od nasion na 10-12 tygodni przed planowanym zbiorem pomidorów w domu. Na przykład, zasiej nasiona w sierpniu, aby zacząć zbierać pomidory w grudniu.

 

 

 1. Wypełnij tace komórek nasiennych z nawilżoną mieszanką doniczkową. Upewnij się, że dno pojemnika ma otwory drenażowe.
 2. Użyj ołówka, aby zrobić mały otwór w każdej komórce lub pojemniku. Posadź nasiona za pomocą pęsety lub ściśnij je między palcami.
 3. Przykryj otwory szczyptą dodatkowej, wilgotnej ziemi. Oznacz zasadzone nasiona. Spryskaj posadzone nasiona wodą z butelki z rozpylaczem.
 4. Sadzonki pomidorów pojawią się po 5-10 dniach. Sprawdzaj siewki codziennie. Regularnie podlewaj sadzonki.
 5. Gdy rośliny będą miały 2 zestawy liści, przesadź je do 10 centymetrowych doniczek, aby pomóc im zbudować silny system korzeniowy.

 

Pojemniki i doniczki dla pomidora.

Nasiona można wysiać w niemal wszystkim, co mieści ziemię i ma otwory drenażowe np. małych pojemników po jogurtach, a nawet kartonów po jajkach z otworami w dnie. W sumie jednak wygodniej jest używać zakupionych doniczek, takich jak biodegradowalne doniczki i tace.

 

Warzywa kontra owoce. Czy pomidor jest owocem?

Odpowiednia temperatura do wzrostu i słonce.

Kiedy już wyrosną, sadzonki najlepiej rosną w chłodnej temperaturze pokojowej, około 18°C.
Zimą i wczesną wiosną światło słoneczne nie jest tak intensywne jak latem i jest mniej godzin światła dziennego.

 

 

Niewystarczająca ilość światła może prowadzić do słabych, wrzecionowatych roślin. Jasny ogród z regulowanymi światłami jest idealny do rozpoczęcia uprawy nasion.

 

Zobacz też:Jak pozbyć się grzybów z trawnika

Kiedy sadzimy pomidory w szklarni?

Pomidory szklarniowe można sadzić jesienią lub wczesną wiosną, aby uzyskać późne lub wczesne plony.

 

 

Nasiona należy wysiać w pomieszczeniu na cztery do sześciu tygodni przed przesadzeniem ich do szklarni, aby zapewnić ich dojrzałość i zahartowanie.

 

 

Przygotuj szklarnię przed sadzeniem pomidorów. Wzdłuż południowej ściany szklarni powiesić tkaninę cieniującą, aby zapobiec poparzeniom słonecznym.

 

 

Należy zwracać uwagę na oznaki chorób, takich jak plamistość liści i zaraza, które są szczególnie powszechne w warunkach szklarniowych.

 

 

Należy szukać małych zmian na liściach lub zwiędniętych liści. Usuń i zniszcz zaatakowane rośliny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

 

Jak sadzić pomidory w doniczkach?

W sumie zaleca dla pomidorów donice to te o średnicy co najmniej 50 cm i głębokości 61 centymetrów. Znajdź miejsce, które otrzymuje 6-8 godzin słońca dziennie.

 

 

Poranne słońce jest lepsze niż popołudniowe. Zasadź tylko jednej rośliny pomidora w każdej doniczce, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

 

 

Chroń roślinę przed wiatrem i dokładne podlewanie, gdy gleba jest sucha – w upalne lato zdarza się, że trzeba podlewać pomidory w doniczkach dwa razy dziennie.

 

Ochronna pomidora przed mrozem.

Przygotuj się na ochronę sadzonek za pomocą przedłużających sezon tkanin ogrodowych, osłon rzędów lub roślin, jeśli grozi im późny przymrozek. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, dojrzałe pomidory będzie można zbierać w ciągu ośmiu tygodni lub krócej.

 

Dokarmianie sadzonek pomidora.

Wiele mieszanek doniczkowych zawiera nawóz o powolnym uwalnianiu, który umożliwia powolne odżywianie roślin przez kilka tygodni.

 

 

Można uzupełnić te nawozy organicznym nawozem rozpuszczalnym w wodzie, stosowanym w połowie zalecanej dawki co 12-14 dni.

 

 

Należy uważnie przeczytać i przestrzegać wszystkich etykiet na workach z mieszanką doniczkową i pojemnikach z nawozami.

 

Hartowanie sadzonek pomidorów do przesadzenia.

Po osiągnięciu ostatecznego terminu wiosennych przymrozków, nadszedł czas na zahartowanie sadzonek pomidorów. Hartowanie jest procesem, w którym sadzonki uprawiane w pomieszczeniach są aklimatyzowane do ogrodu zewnętrznego. Proces ten może potrwać od pięciu do siedmiu dni.

 

 

Zacznij od wystawienia sadzonek na zewnątrz w cieniu na kilka godzin. Tej samej nocy przenieś je z powrotem do domu.

 

 

Kontynuuj wystawianie sadzonek na zewnątrz, stopniowo wprowadzając je na więcej słońca każdego dnia. W ciągu tygodnia będą gotowe do przesadzenia do ogrodu lub pojemników.

 

Jak przygotować podłoże do sadzenia pomidorów?

Kompost i przekompostowany obornik są doskonałymi dodatkami do gleby pod pomidory i wiele innych roślin.

 

 

Kompost dodaje podstawowe składniki odżywcze i poprawia strukturę gleby.

 

 

Kompostowany obornik dostarcza składników odżywczych przez cały sezon. Zapewnia powolne uwalnianie składników odżywczych przez cały sezon wegetacyjny.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!