Kliwia

Kliwia to piękna, ale rzadko spotykana, kwitnąca roślina domowa. Kiedyś należała tylko do bogatych, teraz jest dostępna w sprzedaży w wielu szklarniach. Kliwia może przykuć uwagę ze względu na piękne kwiaty w lutym i marcu, gdy niewiele innych roślin kwitnie. Jednak po powrocie do domu kwiaty mogą zblednąć, dlatego warto zastanowić się, jak sprawić, aby Kliwia zakwitła. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o cyklu kwitnienia Kliwia i poznać wskazówki dotyczące zmuszania Kliwia do ponownego kwitnienia.

 

 

Światło

Kliwia najlepiej rosną w miejscach, gdzie otrzymują jasne światło dzienne, ale mało lub wcale nie są bezpośrednio nasłonecznione — na przykład w oknie wychodzącym na północ lub w oknie wychodzącym na wschód, lub zachód, które jest częściowo zacienione przez drzewo liściaste.

 

Możesz latem roślina na zewnątrz w zacienionym miejscu. Pamiętaj, tylko aby przenieść ją z powrotem do domu przed pierwszymi przymrozkami. Kliwia zniosą temperatur znacznie poniżej zera.

Zobacz też:Pielęgnacja Smagliczki Nadmorskiej.

 

Woda

Kliwia wolą być trzymane w suchym miejscu. Zalecamy unikanie cotygodniowego podlewania i podlewanie tylko wtedy, gdy roślina tego wymaga.

 

Podczas sezonu wegetacyjnego, który rozpoczyna się po zimowym odpoczynku i trwa do października, należy podlewać obficie aż woda będzie swobodnie wypływać z otworu w dnie doniczki, gdy górny cm mieszanki doniczkowej stanie się suchy w dotyku. Mieszanka doniczkowa, która pozostaje stale mokra może powodować gnicie, które objawia się najpierw pojawieniem się jasnozielonych lub jasnopomarańczowych raków na liściach.

 

Należy pamiętać, że zamgławianie liści nie jest ani konieczne, ani pożądane i może sprzyjać rozwojowi chorób.

Kliwia uprawa

 

Spoczynek zimowy.

Kliwia kwitną pewniej, jeśli późną jesienią damy im okres odpoczynku. Rozpocznij ten okres odpoczynku po przybyciu rośliny, a następnie powtarzaj go co roku.

Przez 12-14 tygodni około 3 miesiące, trzymać roślinę w świetle w chłodnym pomieszczeniu 10℃ – 15℃ jest idealny i wstrzymać wodę.

 

 

Uważnie obserwuj roślinę podczas tego okresu spoczynku. Jeśli zauważysz, że zaczyna więdnąć, dodać skąpe 1-2 filiżanki wody, tylko tyle, aby zwilżyć glebę lekko.

Rozpocznij normalne podlewanie patrz „podlewanie” powyżej po zakończeniu zimowego odpoczynku”. Kwitnienie zwykle, ale nie zawsze, następuje po 6-12 tygodniach.

 

 

Nawożenie

Po zakwitnięciu rośliny zazwyczaj w okresie od kwietnia do sierpnia nawozimy ją co miesiąc nawozem rozpuszczalnym w wodzie zmieszanym w proporcji ½ zalecanej dawki.

Należy zachować umiar więcej nawozu nie znaczy lepiej. Zaprzestań nawożenia do połowy września.

 

 

Pielęgnacja

Przycinaj łodygi kwiatów u podstawy po przekwitnięciu, aby zapobiec wydatkowaniu energii przez roślinę na produkcję nasion. Usuwaj także liście, które zwiędły i zbrązowiały.

 

Zobacz też:Przylaszczka pielęgnacja

Zagęszczanie

Kliwia tolerują duże zagęszczenie korzeni i kwitną najlepiej, gdy są związane z doniczką. W miarę wzrostu rośliny, niektóre mięsiste korzenie mogą wysuwać się ponad mieszankę doniczkową. Jest to normalne zjawisko.

 

Przesadzanie jest konieczne tylko co 3-5 lat. Po kwitnieniu należy wyjąć roślinę z doniczki i umieścić ją w nowej doniczce, która jest nie więcej niż 5 cm średnicy większa od starej. Użyj mieszanki doniczkowej, która dobrze odprowadza wodę i składa się w co najmniej 50% z materii organicznej, takiej jak mech torfowy lub kora jodłowa. Większość mieszanek doniczkowych sprzedawanych w centrach ogrodniczych spełnia oba te wymagania.

Kliwia kiwaty

 

Kwiaty Kliwie

Kliwia należy do rodziny liliowatych, tej samej rodziny co amarylisy, i łatwo zrozumieć dlaczego. Każdy kolorowy kwiat Kliwia ma kształt podobny do większego kwiatu amarylisa w kształcie trąbki, ale jest od niego znacznie mniejszy.

 

Kwiaty Kliwia tworzą skupiska, tworząc duże, rzucające się w oczy kwiatostany. Istnieje pewne zróżnicowanie w wysokości w ramach gatunku, z niektórych Kliwia s wysyłając 50 cm łodygi z kwiatami na górze i innych z kwiatami blisko środka rośliny, zagnieżdżone w liście. W każdym przypadku kwiaty są wystarczająco efektowne, aby rozjaśnić wszystkie zimowe okna. Podstawowym kolorem kwiatów jest pomarańczowy, ale są też bardzo cenione odmiany o żółtych kwiatach, które są rzadkie i dość drogie.

 

Kliwia jest to duże, ciężkie roślina. Dojrzała roślina może mieć od 60 cm do 90 cm wysokości i prawie tak szeroki, z długimi, łukowatymi liśćmi przypominającymi miecze. Wymaga dużej, szeroko opartej, glinianej donicy, która nie przewróci się. Podobnie jak wiele roślin kwitnących, Kliwia preferuje trzymanie się korzeni i może pozostać w tej samej donicy nawet przez pięć lat. Ponieważ kwitnienie trwa kilka lat, najlepiej jest kupić dojrzałą roślinę, chyba że jesteś bardzo cierpliwy.

Zobacz też:Pielęgnacja Chryzantem

Trudne do rozmnażania

Kliwie rosną powoli i są trudne do rozmnażania jeśli uprawia się je z nasion, potrzeba od trzech do pięciu lat, aby zakwitły po raz pierwszy duże, cudowne rośliny, które można zobaczyć, które wypełniają cały pojemnik, potrzebują od pięciu do dziesięciu lat lub więcej, aby osiągnąć ten rozmiar.

 

Hodowla tkankowa, technika laboratoryjna używana do rozmnażania roślin, pozwala komercyjnym hodowcom na produkcję setek roślin z jednego pąka lub nawet komórki, wiedząc, że każda nowa roślina będzie dokładnym duplikatem rodzica. Jest to szczególnie ważne w rozwoju kultywarów roślin, które są zazwyczaj wybierane ze względu na specyficzne cechy ozdobne. Niestety, Kliwia, podobnie jak inne rośliny odporne na kultury tkankowe, może być rozmnażana tylko z nasion lub przez podział.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!