Kocimiętka uprawa

Jeśli szukasz twardej jak skała rośliny, która będzie kwitła przez wiele miesięcy przy niewielkiej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, kocimiętka z pewnością sprawi, że zamruczysz z zachwytu. W przeciwieństwie do swojej bliskiej krewnej kocimiętki obie rośliny należą do rodziny miętowatych, mięta jest lepiej wychowana i znacznie bardziej efektowna.

 

Dzięki zróżnicowaniu pod względem koloru kwiatów i liści, wysokości, czasu kwitnienia i warunków uprawy te uniwersalne rośliny można stosować w niemal każdym miejscu w ogrodzie.

 

 

Jak sadzić Kocimiętkę?

Kocimiętka to jedna z tych roślin, które dobrze znoszą zaniedbanie. Wiele nowszych odmian Kocimiętka jest sterylnych i nie wytwarza zdolnych do życia nasion. Jest to zaleta, jeśli nie lubisz chwastów i samosiewów starszych odmian mięty, ale oznacza to, że będziesz musiał albo kupić rośliny, albo zrobić je z podziałów lub sadzonek.

Należy wybrać słoneczne miejsce z dobrze przepuszczalną glebą. Gleba uboga w składniki pokarmowe i nieco suchsze warunki wzrostu przyczynią się do zwiększenia liczby kwiatów i silniejszego zapachu. Zbyt dużo nawozów spowoduje, że roślina będzie miała dużo luźnych liści.

 

 

Podobnie jak w przypadku większości roślin, dojrzały rozmiar mięty zależy od uprawianej odmiany. Większość miętówek to krzaczaste rośliny o krzaczastych liściach, które osiągają wysokość od 26 cm do 62 cm i szerokość od 26 cm do 60 cm. Istnieją jednak odmiany, które są bardziej zwarte, a także takie, które osiągają wysokość 120 cm i szerokość 90 cm. Nowe odmiany mięty są wprowadzane regularnie, więc najlepiej jest rozejrzeć się i przeczytać opis rośliny przed zakupem.

Spodziewaj się, że Kocimiętka zacznie kwitnąć wczesnym latem i będzie powtarzać kwitnienie przez cały sezon wegetacyjny. Ścinanie główek lub strzyżenie roślin pozwoli uzyskać bardziej zwarte rośliny i bujny drugi kwiat.

 

 

Światło

Najlepsze kwitnienie uzyskasz, sadząc Kocimiętka w pełnym słońcu, jednak rośliny będą dobrze rosły także w półcieniu.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Lwiej Paszczy

Gleba

Idealna jest bogata w humus, dobrze przepuszczalna gleba. Wiele gatunków z łatwością rośnie na różnych rodzajach gleby, w tym na suchej glinie, glebie piaszczystej lub kamienistej.

Kocimiętka roslina

 

Woda

Pierwszoroczne rośliny wymagają częstego podlewania, ale po ukorzenieniu się miętusy są odporne na suszę.

 

 

Temperatura i wilgotność powietrza

Miętusy lubią chłodne temperatury, a w ciepłym klimacie korzystają z popołudniowego cienia. Często nie tolerują wysokiej temperatury i wilgotności powietrza.

 

 

Nawożenie

Jesienią należy dodać kompostu do podstawy rośliny, ale po ukorzenieniu się nie wymaga ona dalszego nawożenia.

 

 

Przycinanie

Większość Kocimiętki powtórnie zakwitnie, jeśli zostaną przycięte po pierwszym kwitnieniu. Niektóre z nich nie powtórzą kwitnienia, ale ich liście zostaną odświeżone i uporządkowane w wyniku przycinania.

 

Zobacz też:Pielęgnacja zielone pomidory

Rozmnażanie mięty kocimiętki

Z miłością i właściwą opieką rośliny mięty będą rosły i produkowały kwiaty przez lata. Jeśli jednak chcesz rozmnażać te piękności, nie powinno być problemu. Są one jednymi z najłatwiejszych roślin do rozmnażania przez podział. Ponadto kocimiętka jest rośliną szybko rosnącą, więc proces rozmnażania najprawdopodobniej zakończy się sukcesem.

 

 

Wszystkie gatunki Kocimiętka dobrze reagują na rozmnażanie, zwłaszcza jeśli robi się to wiosną. Aby uniknąć uszkodzenia rośliny, najlepiej jest rozmnażać rośliny, które już dobrze czują się w swoim środowisku.

Wykop roślinę za pomocą łopaty i usuń nadmiar ziemi wokół jej korzenia. Pokrój korzeń pionowo za pomocą szpadla i podziel go na tyle części, ile chcesz. Szukaj części rośliny, które mają nierozwinięte pędy, ponieważ są one najbardziej efektywne do rozmnażania. Sadzimy rośliny w świeżej, dobrze zdrenowanej ziemi i regularnie podlewamy, aż się zadomowią.

Kocimiętka kwiaty

 

Jeśli nie chcesz płacić za kolejną serię nasion mięty, możesz rozmnażać rośliny za pomocą sadzonek łodygowych. Poszukaj zdrowych łodyg i odetnij około 7,6 cm za pomocą ostrego i sterylizowanego noża. Zanurz sadzonki w hormonie ukorzeniającym, a następnie umieść je w świeżej i średnio wilgotnej mieszance ziemi doniczkowej, takiej jak torf lub perlit.

Upewnij się, że trzymasz doniczkę w jasnym, ciepłym miejscu i obficie podlewasz sadzonki. Nowe korzenie powinny pojawić się po około dwóch lub trzech tygodniach od posadzenia.

 

 

Różnica między kocimiętką a miętą

Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między kocimiętką a miętą. Choć zasadniczo uważa się je za te same rośliny, ponieważ mają wiele takich samych cech, istnieją różnice między tymi dwoma gatunkami. Kocimiętka ma mniejszą wartość ozdobną w ogrodzie niż jej odpowiednik — mięta. Kocimiętka jest również bardzo atrakcyjna dla kotów, a wiele z nich wykazuje naturalną euforię wywołaną obecnością tej rośliny.

 

Mogą ją skubać, a nawet tarzać się w liściach. Ten rodzaj jest najbardziej odpowiedni do ogrodów przyjaznych kotom. Jeśli nie chcesz, aby Twój ogród był przepełniony kotami, posadź zamiast nich Mięte, która jest dla nich znacznie mniej atrakcyjna.

 

Zobacz też:Tawuła japońska uprawa

Zbiory i zastosowanie ziół mięty kociej

Mięta może być używana świeża, suszona lub mrożona, zarówno do celów kulinarnych, jak i ziołowych. Zbieraj liście, jak kwiaty zaczynają kwitnąć, cięcia górne liście, łodygi i kwiaty, jeśli chcesz.

 

Rozłóż do wyschnięcia w chłodnym, przewiewnym miejscu i przechowuj suszone zioła w szczelnym pojemniku lub torebce, aby zachować ich moc. Liście i pędy mogą być dodawane do zup i sosów. Herbata z liści i kwiatów może być stosowany do uspokajania nerwów i łagodzenia kaszlu, przekrwienie i skurcze menstruacyjne.

 

 

Rozwiązywanie problemów

W odpowiednich warunkach uprawy mięta jest na ogół bezproblemowa, ale rośliny rzadko rozwijają się w ciężkim i słabo zdrenowanym podłożu lub w cieniu. W bardzo suche lata może wystąpić mączniak rzekomy w postaci białego nalotu na liściach, a łodygi czasami zamierają. Należy przycinać niezdrowe pędy, a porażone liście zbierać i wyrzucać do kosza.

 

 

Wskazówki dotyczące zakupu mięty

Mięta najlepiej czuje się w glebie o swobodnym odpływie. Przed zakupem należy upewnić się, że można im zapewnić odpowiednie warunki wzrostu.

Sprawdź rośliny, aby upewnić się, że są zdrowe i nie wykazują oznak szkodników lub chorób.

Wybieraj spośród różnych odmian mięt, różniących się wysokością, rozłożystością i kolorem kwiatów.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!