Jak wyhodować szalone, kolorowe kwiaty celozji ?

Wyjątkowe kwiaty celozji sprawią, że spojrzysz na nie dwa razy! Poznaj kwiaty celozji i dowiedz się, jak je wykorzystać, aby dodać blasku swojemu ogrodowi. Chcesz mieć kwiaty, które utrzymują się nawet przez miesiąc w zachwycających kolorach i efektownych kształtach? Dowiedz się, jak uprawiać celozję

 

 

Pielęgnacja celozji.

Zapewnij im dużo światła słonecznego i ciepłe miejsce, a podziękują ci obfitymi kwiatami. Jednak uważna dbałość o glebę i wymagania dotyczące podlewania jest potencjalnie jeszcze ważniejsza niż światło słoneczne. Celozja nie toleruje mokrych i wilgotnych ziemi.

 

 

Celozja – kiedy sadzić

Błyszczące, czarne nasiona celozji wysiewaj w ciepłej, wilgotnej mieszance startowej. Kiełkowanie nasion jest szybkie i pewne, ale większość ogrodników kupuje sadzonki celozji. Tam, gdzie lato jest długie i ciepłe, nasiona celozji można wysiewać wiosną bezpośrednio. Między bardzo wysokimi odmianami należy zachować odstęp maksymalnie 30 cm.

 

Celozji liście i łodyga kwiata

Sadzenie na zewnątrz Celozji.

W przypadku sadzenia na zewnątrz, nasiona celozji należy wysiać wiosną, gdy gleba zacznie się ocieplać. Zalecamy wysiew w pomieszczeniach zamkniętych na 4-6 tygodni przed ostatnim dniem przymrozków w danym regionie. Nasiona muszą być wilgotne i wymagają ciepłej gleby do kiełkowania. Nasiona należy wysiać na początku sezonu i lekko przykryć 0,31 mm warstwą drobnej gleby.

 

 

Gdzie sadzić celozję?

Sadzonki celozji sadzimy w pełnym słońcu dla najlepszego kwitnienia, w glebie z dodatkiem kompostu po ostatnich przymrozkach, w rozstawie od 15 cm do 30 cm. Sadzonki celozji lubią ciepło, dlatego nie należy spieszyć się z ich wysadzaniem do gruntu na początku lub w połowie maja, kiedy gleba może być jeszcze chłodna.

 

Zobacz też:Jak dbać o rośliny paproci w domu

Czy celozja może rosnąć w cieniu?

Celozja może być uprawiana w pełnym słońcu, ale dobrze radzi sobie także w półcieniu. Najlepiej jest wysiewać nasiona celozji, gdy temperatura przekracza 15℃.

 

 

Ile światła słonecznego potrzebują rośliny celozji?

Ten kwiat potrzebuje co najmniej 6 godzin bezpośredniego słońca dziennie. Przy mniejszym nasłonecznieniu celozja może rosnąć wysoka i chuda, może się przewracać i słabiej kwitnąć. Po pierwszym zasadzeniu celozja lubi regularne podlewanie, aby ułatwić jej rozwój, ale gdy już się rozkrzewi, jest dość odporna na suszę.

 

 

Gleba dla celozji.

Celozje mogą rosnąć w ubogiej w składniki odżywcze, piaszczystej glebie, ale lepiej się rozwijają i obficiej kwitną w glebie o dużej zawartości materii organicznej. Najlepszy jest poziom pH gleby pomiędzy 6 a 6,5. Jesienią, przed posadzeniem celozji, należy przygotować miejsce do sadzenia, usuwając chwasty i mieszając z glebą materię organiczną.

 

 

Czy celozja może rosnąć w pojemniku?

Celozja jest najbardziej popularna do uprawy w pojemnikach jako roślina domowa. Rośliny mogą osiągać wysokość do 76 cm, a w przypadku mniejszych odmian nawet do 10-12 cm. Niektóre odmiany karłowe, osiągają wysokość od 15 cm do 20 cm.

 

Zobacz też:Bazylia: jak sadzić, uprawiać i zbierać bazylię?

Jak nawozić celozję?

Upewnij się, że celozja ma dużo słońca. Jeśli roślina jest posadzona w półcieniu, przez większą część dnia powinno do niej docierać pośrednie, jasne światło słoneczne. Aby uzyskać zdrowe i piękne kwiaty, raz w miesiącu nawoź celozję płynnym nawozem 3-1-2.

 

Celozji uprawa

Podlewanie Celozji.

Celozja jest rośliną umiarkowanie odporną na suszę. Podlewaj rośliny, gdy wierzchnia warstwa gleby będzie sucha. Nigdy nie należy moczyć gleby, ponieważ celozje są podatne na gnicie korzeni, co szybko prowadzi do śmierci rośliny. Latem podlewaj rośliny raz lub dwa razy w tygodniu, a zimą raz w tygodniu.

 

 

Jak często podlewać celozję?

Podlewa się trzy do czterech razy w tygodniu, tylko tyle, aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia gleby. Jesienią podlewanie należy ograniczyć do dwóch razy w tygodniu, a zimą do jednego razu w tygodniu. Nie wolno dopuścić do przesuszenia gleby, gdyż roślina zgnije i obumrze.

 

 

Czy należy przycinać Celozje?

Można przycinać łodygi celozji, aby uzyskać bardziej krzaczastą roślinę, ale nie jest to obowiązkowe. Przycinając je, pobudzisz także wzrost i sprawisz, że roślina będzie wyglądać bardziej jednolicie. Gdy rośliny osiągną wysokość od 20 cm do 30 cm, usuń wszystkie martwe liście, gałęzie i kwiaty.

 

 

Czy celozja wymaga przycinania główek i kwiatów?

Celozja może kwitnąć od czerwca do przymrozków. W tym okresie przycinanie główek celozji spowoduje pojawienie się nowych kwiatów. Usuwaj kwiaty, gdy zaczynają brązowieć i tracić kolor. Jesienią nie ma potrzeby usuwania martwych główek, ponieważ roślina prawdopodobnie nie zakwitnie ponownie.

 

 

Przesadzanie Celozji.

Korzenie sadzonek są wrażliwe na przesadzanie. Nasiona celozji należy wysiewać na cztery tygodnie przed nastaniem ostatnich mrozów. Przesadzaj celozję na zewnątrz, gdy temperatura w nocy jest stale powyżej od 18℃ do 21℃, a rośliny mają od dwóch do czterech liści. Powinno to nastąpić około czterech tygodni po wysianiu.

Celozja - Poradnik Ogrodowy #108

 

Czy celozja nadaje się do cięcia i ponownego sadzenia?

Celozja jest wyjątkowa jako kwiat cięty, zarówno gdy jest zbierana na świeżo, jak i jako kwiat suszony. Suszone kwiaty należy zbierać w tym samym stadium wzrostu, co świeże. Usuń wszystkie liście i powieś w ciemnym, dobrze wentylowanym miejscu do wyschnięcia.

 

Zobacz też:Uprawa bukszpanu: porady dotyczące pielęgnacji roślin bukszpanu

Jak pielęgnować celozję doniczkową?

  • Karmienie roślin. Raz na miesiąc w sezonie wegetacyjnym.
  • Podlewanie. Utrzymuj glebę wilgotną przez cały okres wzrostu i kwitnienia.
  • Gleba. Uniwersalna komercyjna mieszanka do uprawy doniczkowej.
  • Pielęgnacja podstawowa. Sadzić w bogatej w składniki organiczne, dobrze zdrenowanej glebie.
  • Utrzymywać glebę wilgotną przez cały okres wzrostu i kwitnienia.
  • Co miesiąc stosować zrównoważony nawóz płynny.

 

Rozmnażanie Celozji.

Celozje można łatwo rozmnażać przez sadzonki w ciągu około 3-4 tygodni. W tym celu należy odciąć od 10 cm do 15 cm od wierzchołka rośliny, a następnie usunąć liście z dolnej połowy sadzonki. Umieść sadzonkę w takiej ilości wody, aby przykryła miejsce, z którego usunięto liście. Gdy korzenie zaczną rosnąć, można je przesadzić do gleby.

 

 

Czy celozja się rozmnaża?

Na roślinie często widoczne są pajęczyny. Powodują one żółknięcie liści, które stają się suche i poplamione. Szybko się rozmnażają i dobrze rozwijają się w suchych warunkach.

 

 

Jak długo trwa wzrost celozji?

Celozje są roślinami ciepłolubnymi i potrzebują około 90 dni, aby zakwitnąć po posadzeniu. Podobnie jak fasola, nie są one szczęśliwe, jeśli temperatura gleby nie wynosi co najmniej 15℃ stopni. W rejonach, w których panują mroźne zimy, warto rozpocząć sezon od wysiewu nasion w pomieszczeniach zamkniętych na cztery do sześciu tygodni przed nastaniem ostatnich mrozów.

 

 

Czy celozja jest rośliną wieloletnią, czy jednoroczną?

Celozje to jedne z najbardziej przyciągających wzrok roślin jednorocznych uprawianych w ogrodzie. Z technicznego punktu widzenia są one jednak delikatnymi roślinami jednorocznymi, ponieważ w strefach 10-12 są bylinami.

Celozji kwiat

 

Czy celozję łatwo wyhodować z nasion?

Istnieje wiele odmian celozji, które można wysiewać z nasion, a ich uprawa jest bardzo prosta. Możesz nawet zachować nasiona z własnych roślin, ale wiedz, że mogą one nie wyrosnąć w kolorze kwiatów odpowiadającym tym, z których zebrałeś nasiona.

 

 

Jak uprawiać celozję z nasion?

Wysiewać w pomieszczeniach na 4-5 tygodni przed ostatnimi przymrozkami, używając zestawu do rozsady. Nasiona należy wysiewać cienko, ledwie wciskając je w preparat do kiełkowania, ponieważ do kiełkowania potrzebne jest światło. Utrzymuj glebę wilgotną w temperaturze od 21℃ do 23℃ stopni. Siewki wschodzą po 8-10 dniach.

 

Zobacz też:Magnolia uprawa wszystko co musisz wiedzieć

Dlaczego celozja traci kolor?

Gdy celozja jest pod wpływem stresu, jej kwiaty mogą zblednąć. Jeśli gleba całkowicie wyschnie na dzień lub dwa, albo jeśli będzie zbyt mokra przez tydzień lub dłużej, może to spowodować wyblaknięcie kwiatów. Zbyt dużo cienia może powodować blaknięcie kwiatów. Sprawdź także, czy na roślinach nie ma owadów.

 

 

Czy celozja przetrwa zimę?

Celozja nie przetrwa zimy w większości stref, ponieważ źle znosi zimno.

 

 

Jaką temperaturę toleruje celozja?

Uprawiaj ją w temperaturze od 15℃ do 18℃. Celozja jest rośliną ciepłolubną i nie toleruje niskich temperatur w fazie wzrostu. Niskie temperatury mogą powodować przedwczesne kwitnienie, a w efekcie słabą wydajność ogrodu.

 

 

Czy celozja jest trująca dla ludzi?

Po kwitnieniu liście są nadal bezpieczne do jedzenia, ale stają się gorzkie i żylaste.

 

 

Dlaczego moje celozje opadają?

Gnicie łodyg jest powodowane przez grzyb, który może przetrwać w glebie przez kilka lat. Roślina może więdnąć, a na jej łodygach mogą pojawić się brązowe kanty, które ostatecznie ją zabijają. Właściwa pielęgnacja może zapobiec gniciu, ale nie ma na to żadnych chemicznych lekarstw. Celozja powinna być uprawiana w ściółkowanej, dobrze zdrenowanej glebie lub na podwyższonych grządkach.

 

 

Czy celozja jest trująca dla psów?

Celozja jest rośliną jednoroczną, którą można uprawiać z nasion lub sadzonek i mówi się, że nie jest szkodliwa dla zwierząt, jeśli zostanie zjedzona. Jednak nie polecam tego sprawdzać.

 

 

Czy celozja przyciąga pszczoły?

Kwiaty celozji przyciągają pszczoły i inne zapylacze. Zasadzona w pobliżu ogrodu warzywnego pomoże zapewnić zapylenie i zawiązanie owoców na roślinach warzywnych.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!