Krokus wymagania, uprawa, sadzenie

Gdy wydaje się, że zima nigdy nie straci swojego lodowatego uścisku, delikatny krokus przebija się przez śnieg, aby dać pokaz kolorowego odrodzenia.

Posadź ten wieloletni kwiat jesienią, a wczesną wiosną będziesz się nim zachwycać! Oto jak sadzić, uprawiać i pielęgnować krokusy w ogrodzie!

 

Kiedy kwitną krokusy?

Krokusy mogą zakwitnąć w dowolnym momencie od późnej zimy do wczesnej wiosny. Pojawiają się bardzo szybko.

Jednego dnia nie widać na nich żadnych oznak wzrostu, a już następnego można odkryć, że kwitną! Kwiaty krokusów nie mają łodyg.

 

Jak długo kwitną krokusy?

Kwiaty pojawiają się pierwszej jesieni po posadzeniu zazwyczaj we wrześniu lub październiku i utrzymują się przez około 3 tygodnie.

Trawo podobne liście mogą pojawić się zaraz po kwiatach lub poczekać do następnej wiosny.

 

Krokusy wymagania.

Krokusy należy uprawiać w pełnym lub pół cienistym słońcu oraz na glebie lekkiej, dobrze zdrenowanej.

Wymagania dotyczące światła nie są w tym przypadku tak trudne do spełnienia, jak dla wielu miłośników słońca, ponieważ kwiaty krokusów kwitną wiosną, co oznacza, że można je uprawiać pod drzewami liściastymi.

krokus kwiat

Jak wygląda krokus?

Wyrastające z bulwiastych struktur zwanych bulwami, krokusy są nisko rosnącymi roślinami wieloletnimi z rodziny irysowatych (Iridaceae).

W wielu regionach kwiaty krokusów (Crocus spp.) są obecne. Kolory kwiatów na rurkowatych kwiatach to fioletowy, lawendowy i żółty.

Zobacz też:Przebiśnieg jak wygląda

Krokus kolory.

Kwiaty krokusa kwitną w różnych jasnych kolorach, w tym purpurowym, lawendowym, niebieskim, pomarańczowym, żółtym, kremowym i białym. Mają wąskie, podobne do trawy liście.

 

Etapy rozwoju krokusa.

Jeśli chcesz produkować szafran, upewnij się, że kupujesz bulwy Crocus sativus. Cykl roczny szafranu obejmuje pięć głównych etapów: kiełkowanie, kwitnienie, rozwój liści, rozwój cebul potomnych i spoczynek.

 

Termin i czas trwania poszczególnych etapów zależy od warunków klimatycznych.

 

Głębokość i rozstawa Krokusa.

Krokusy wyglądają najlepiej, gdy są sadzone w grupach od 3 do 9 cebulek. Rozstaw je w odległości 7,5 cm od środka i posadź na głębokość 7 cm.

 

Wskazówki dotyczące sadzenia Krokusa.

Krokusy nie są wybredne i będą rosły prawie wszędzie gdzie je posadzimy. Najlepiej rosną w dobrze zdrenowanej glebie, ale tolerują także gleby piaszczyste i gliniaste.

 

W przeciwieństwie do niektórych roślin cebulowych krokusom nie przeszkadza konkurencja ze strony sąsiednich roślin. Należy tylko upewnić się, że liście mają dużo światła słonecznego, dopóki nie zanikną.

 

Wiewiórki czasami wykopują i zjadają cebulki krokusów. Jeśli te dokuczliwe zwierzęta stanowią problem na Twoim podwórku, możesz pomóc chronić nowo posadzone cebulki, przykrywając teren siatką lub spryskując glebę środkiem odstraszającym zapachy.

 

Dlaczego krokus jest rośliną wieloletnią?

Kwiaty krokusów wyznaczają drogę dla innych kwitnących wiosną roślin. Rozkwitają jasno i wcześnie, przynosząc bardzo potrzebny kolor po długiej zimie.

 

Rośliny krokusów rozmnażają się i powracają rok po roku, za każdym razem przynosząc więcej kwiatów.

 

Krokus Szafran - Poradnik Ogrodowy #25

Dlaczego moje krokusy nie kwitną?

Zasadziłeś cebulki jesienią, spulchniłeś glebę i nawiozłeś strefę korzeniową, ale krokus nie zakwitł. Istnieje kilka powodów, dla których krokus nie kwitnie.

Niektóre z nich są związane z kulturą gleby, szkodnikami zwierzęcymi lub po prostu mogłeś dostać złą partię cebulek.

Zobacz też:Bluszcz pospolity

Czy krokusy kwitną więcej niż raz?

Szybko rozprzestrzeniający się Crocus tommasinianus może pochwalić się czerwono-purpurowymi, gwiaździstymi kwiatami ozdobionymi jaskrawymi, pomarańczowymi pylnikami.

 

Raz zasadzone kwiaty będą pojawiać się rok po roku w pozornie nieskończonej liczbie.

krokus

Czy krokusy potrzebują słońca, czy cienia?

Krokusy lubią dobrze zdrenowaną glebę w miejscach częściowo lub całkowicie nasłonecznionych.

Można je nawet uprawiać na trawniku, gdzie dodadzą blasku budzącej się do życia trawie. Ich nektar doceniają również pszczoły, które wcześnie zaczynają żerować.

Cebulki krokusów sadzimy w nieformalnych grupach, na głębokości 7 cm i w odległości 5 cm do 7 cm od siebie.

 

Czy krokusy się rozsiewają?

Cebulki krokusów nie tylko zapewniają zimowy kolor w ogrodzie, ale także naturalizują się, co oznacza, że rozprzestrzeniają się i powracają rok po roku – przy minimalnej pielęgnacji – dla coraz większej ekspozycji.

 

Co zrobić, gdy krokusy skończą kwitnąć?

W ciepłych, słonecznych częściach ogrodu i w doniczkach krokusy mogą rozrastać się przez dwa do trzech lat. Cebule można usunąć i podzielić do sześciu tygodni po zakończeniu kwitnienia.

Należy je natychmiast przesadzić na stanowisko w pełnym słońcu lub półcieniu.

 

Czy krokusy są samosiewne?

Chociaż krokusy mogą się swobodnie rozmnażać, ich siewki nie są zgodne z typem, dlatego trzeba je uprawiać i selekcjonować w miarę kwitnienia.

 

Jak często należy podlewać krokusy?

Krokusy należy sadzić na głębokości do 7 cm (5 cm), w odległości 7 cm od siebie. Po posadzeniu należy obficie podlać glebę, aby osiadły na niej korzenie i rozpoczęły wzrost.

Wystarczająca ilość wilgoci jest niezbędna dla zdrowia cebulek; przy braku obfitych opadów deszczu, jesienią może być konieczne podlewanie nowych nasadzeń raz w tygodniu.

krokus cebulki

Co symbolizują krokusy?

Tradycyjnie krokus utożsamiany jest z radością i wesołością, zwłaszcza krokus żółty.

A ponieważ kwitnie wtedy, kiedy go potrzebujesz, krokus był również postrzegany przez niektórych jako symbol nadziei.

Zima rzeczywiście się skończy, wiosna znów nadejdzie, a życie będzie toczyć się dalej.

Zobacz też:Uprawa Malin, sadzenie, nawożenie i pielęgnacja.

Jak zachować cebulki krokusów?

Włóżcie cebulki krokusów do papierowej torby i złóżcie jej górną część, aby ją zamknąć.

Umieśćcie papierową torbę w miejscu o temperaturze pomiędzy 15 a 18 stopni.

Jeśli warunki przechowywania utrzymują się stale w tej temperaturze, można przechowywać cebulki przez okres do czterech lub pięciu miesięcy.

 

Jak sadzić cebulki krokusów w doniczkach?

Umieść krokusy w pojemniku tak, aby ich końcówki lekko wystawały z ziemi.

Podlejcie dokładnie cebulki, a następnie umieśćcie doniczkę w ciemnym miejscu na kilka miesięcy, ponieważ cebulki te wymagają zazwyczaj 12-15 tygodniowego okresu chłodzenia.

Temperatura powinna utrzymywać się pomiędzy 1 a 7 stopni Celsjusza.

 

Czy kwiat krokusa jest trujący?

Istnieją dwie rośliny krokusowe: jedna kwitnącą wiosną (Crocus species) i drugą jesienią (Colchicum autumnale).

 

Krokus jesienny jest bardzo toksyczny i może powodować silne wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego, uszkodzenie wątroby i nerek oraz niewydolność oddechową.

Pielęgnacja krokusów po przekwitnięciu.

Po zakończeniu kwitnienia nie trzeba usuwać przekwitłych kwiatów, ponieważ szybko się rozpływają.

Pozostawić liście do dalszego wzrostu. Po kilku tygodniach liście zżółkną.

Można je pozostawić do wyschnięcia i zniknięcia lub delikatnie szarpnąć liście, aby oderwały się od cebulki.

 

Jeśli posadziliście Państwo krokusy na trawniku, wstrzymajcie się z koszeniem do czasu, aż liście cebulek zaczną więdnąć. Dzięki temu cebulki będą miały czas, aby zmagazynować energię na przyszłoroczne kwiaty.

 

Z czasem duże skupiska krokusów mogą stać się przepełnione i produkować mniej kwiatów. Jeśli tak się stanie, wykopcie cebulki krótko po zakończeniu kwitnienia.

Podzielcie cebulki na mniejsze skupiska i przesadźcie je na to samo miejsce, zachowując co najmniej 15 cm odstęp między każdym skupiskiem cebulek.

Posadźcie dodatkowe cebulki w nowych miejscach lub podzielcie się nimi z przyjaciółmi.

Czy śnieg zaszkodzi kwiatom krokusów?

Śnieg w rzeczywistości działa jak izolator i utrzymuje temperaturę wokół rośliny na poziomie wyższym niż otaczające ją powietrze.

Krokusy w śniegu i zimnie są odporne i będą kontynuować swój cykl życiowy.

Liście są bardzo wytrzymałe na zimno i mogą przetrwać nawet pod grubą warstwą śniegu.

Możliwe jest jednak uszkodzenie nowych pąków przez zimno, ponieważ są one nieco bardziej wrażliwe.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!