Krwawnica Uprawa

Krwawnica to wysoka roślina dziko rosnąca, która rośnie naturalnie na brzegach strumieni i wokół stawów. Ma silne, wyprostowane łodygi, które latem zwieńczone są długimi, przypominającymi pogrzebacz, główkami jaskrawo fioletowo-czerwonych kwiatów. Jej kwiaty są niezwykle atrakcyjne dla pszczół i motyli.

 

Najlepiej uprawiać Krwawnica w wilgotnej glebie, na przykład na brzegu stawu. Rośliny nie powinny wymagać palikowania, ale należy regularnie usuwać przekwitłe kwiaty, aby zachować schludny wygląd. Co trzy do pięciu lat należy podzielić kępy, aby uniknąć ich zagęszczenia. Krwawnica dobrze sprawdza się w uprawie obok innych roślin lubiących wilgoć, takich jak inula.

 

 

Cechy charakterystyczne:

 

Roślina

Z jego 100 do 120 centymetrów wysokości, krzaczasty wzrost, Krwawnica jest bardzo duży dzikie byliny. Obrzeżone, trwałe łodygi są częściowo rozgałęzione i wyrastają z kłącza. Z wiekiem łodygi stają się od spodu zdrewniałe.

Zobacz też:Gloksynia Pielęgnacja

 

Liście

Bezogonkowe liście osadzone są w trzech okółkach, po dwa naprzeciwko siebie i naprzemiennie na łodydze. Mają kształt od lancetowatego do owalnego, a ich podstawa jest zaokrąglona lub sercowata. Wąskie blaszki liściowe są delikatnie owłosione, a żyłki liściowe są wyraźnie widoczne od spodu.

Krwawnica i motyl

 

Kwiaty

Jaskrawe, ciemnoróżowe kwiaty nawłoci purpurowej są nie tylko ucztą dla oczu, lecz także przyciągają do ogrodu wiele pszczół i motyli. Kwiaty otwierają się od lipca do września w postaci wąskich nibyokółków na końcach stabilnych łodyg.

 

 

Owoce

Późnym latem krwawnica wydaje jajowate kapsułki o długości od trzech do czterech milimetrów.

 

 

Siedlisko

Ta imponująca bylina preferuje w ogrodzie miejsca częściowo zacienione lub słoneczne. Jeśli rozplenica purpurowa znajdzie się w miejscu zacienionym, jej piękne kwiaty nie będą mogły się optymalnie rozwinąć.

 

Ponadto roślina potrzebuje dużo wody, dlatego idealne jest stanowisko nad brzegiem morza, w pobliżu stawu ogrodowego lub w miejscu o wysokim poziomie wód gruntowych. Bylina ta toleruje bezpośrednie nasłonecznienie, jak również podmokłość, ale ma również tendencję do nadmiernego rozrastania się. Dlatego też roślinie należy zapewnić odpowiednią ilość miejsca.

 

Krwawnica jest również rośliną, która idealnie nadaje się do stawów ogrodowych i kąpielowych. Jeśli jednak znajdzie swoje miejsce w wodzie, należy zadbać o to, aby odległość między wodą a podłożem wynosiła tylko około 10 cm.

 

Ta piękna bylina ma działanie oczyszczające wodę. Ale uwaga! Jeśli w stawie ogrodowym lulecznica purpurowa czuje się zbyt dobrze, zaczyna się rozmnażać i może rozprzestrzeniać się w stawie nawet do 150 cm.

 

Zobacz też:Jak uprawiać skalnicę?

Gleba

Zielistka purpurowa jest dość niewymagająca i łatwa w pielęgnacji. Preferuje glebę bogatą w składniki odżywcze, wilgotną, lekko zasadową, a nawet gliniastą. Można ją również sadzić w zwykłej ziemi ogrodowej zmieszanej z kompostem i ściółką.

 

Obie te substancje mają bowiem właściwości magazynowania wody, która następnie jest stopniowo uwalniana do gleby. Ale nawet jeśli roślina otrzymuje wystarczającą ilość wilgoci, ważne jest, aby regularnie ją podlewać.

Jeśli wybierzesz lokalizację zakładu w wodzie, możesz użyć klasycznej gleby stawowej, która jest wypełniona w misce, koszu lub pojemniku.

 

Krwawnica kwiat

Sadzenie

Najlepszy czas na sadzenie fioletowy Krwawnica jest wiosną od marca do kwietnia, a oprócz niego od września do października. Odległość sadzenia powinna wynosić od 30 cm do 40 cm. Z kolei dołek do sadzenia wykopuje się tak duży, aby wokół bryły korzeniowej można było jeszcze umieścić mieszankę torfu i gleby.

 

Po posadzeniu byliny należy mocno docisnąć glebę i dobrze ją podlać. Jeśli bylina nie ma grzebienia liściowego, przykrywa się ją jedynie warstwą gleby o grubości od 1 cm do 3 cm. Czasami po wyschnięciu tworzy się skorupa, którą należy ostrożnie rozluźnić.

 

 

W oczku wodnym

Jeśli kwitnąca bylina przeznaczona jest do oczka wodnego lub cieku wodnego, sadzi się ją od maja do czerwca bezpośrednio w misie lub koszu odpowiednim do oczek wodnych. Ważne jest, aby naczynie to miało odpowiednią wielkość, ponieważ roślina może osiągnąć w wodzie znaczną szerokość i imponującą wysokość. Procedura prawidłowego sadzenia w oczku wodnym jest następująca:

  1. wyścielić kosz jutą
  2. wypełnić specjalną ziemią do oczka wodnego
  3. włożyć roślinę i napełnić ziemią
  4. dodajemy kulkę nawozu
  5. przykryć jutą, słomą i warstwą żwiru
  6. umieść kosz teraz na głębokości max. 20 cm głęboko lub blisko pod powierzchnią wody.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Berberysu

Podlewanie

W słonecznym miejscu w ogrodzie fioletowy Krwawnica potrzebuje przede wszystkim dużo i regularnie wody, ponieważ w przypadku tej byliny gleba nigdy nie może całkowicie wyschnąć. Z tego powodu w środku lata roślina powinna być zaopatrywana w wodę kilka razy dziennie. Oprócz stojącej wody wodociągowej i deszczówki, do podlewania nadaje się również woda z oczka wodnego. Rośliny lub byliny w wodzie, które otrzymują wodę gruntową, nie muszą być dodatkowo podlewane.

Warstwa ściółki z kory, rozłożona wokół rośliny, może chronić ją zarówno przed wysychaniem, jak i przed parowaniem.

 

 

Przycinanie

Ta oszczędna bylina nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wiosną przycina się je na rabacie lub w oczku wodnym na wysokości dłoni nad ziemią, aby zapewnić zdrowe nowe pędy. Aby zapobiec samosiewom, po głównym kwitnieniu jesienią należy ściąć wyblakłe części rośliny. Można je następnie pociąć na małe kawałki jako ściółkę lub do kompostowania.

 

 

Rozmnażanie

Bylina rozmnaża się przez samosiew wiosną, gdy pędy nie zostały przycięte, a nasiona wypadają z kolców. Rozchodnik purpurowy może być również rozmnażany przez sadzonki latem lub przez podział. Jeśli rozmnażanie odbywa się przez podział, bylina jest najpierw wykopywana z ziemi. Następnie korzenie są dzielone w środku i ponownie sadzone.

 

Jeśli nie przeprowadza się podziału byliny, roślina może pozostać w tym samym miejscu przez okres 10-20 lat, gdzie z czasem stanie się pięknym okazem.

 

 

Choroby i szkodniki

Jest to silna i niewrażliwa bylina, u której choroby i szkodniki występują bardzo rzadko. Niemniej jednak Krwawnica może być dotknięty plamistością liści. W przypadku tej choroby bakteryjnej na dolnej i górnej stronie liścia pojawiają się ciemne, czarne i ostro zakończone plamy.

 

Liście najpierw brązowieją, a następnie zasychają. Chorobie tej sprzyja przede wszystkim duża wilgotność gleby i deszcz. Jeśli infestacja jest silna, zaatakowane rośliny należy usunąć i wyrzucić do śmieci, a nie na kompost. Jeśli jednak tylko kilka liści jest dotkniętych plamistością liści, można je po prostu wyrwać.

 

 

Przezimowanie

Krwawnica jest odporną na zimę byliną, która nie wymaga specjalnej ochrony zimowej, gdy jest posadzona na rabacie. Rośliny znajdujące się w wodzie należy wyjąć ze stawu w przypadku bardzo surowej zimy i przenieść do zimowej kwatery.

 

Na przykład można je przezimować w wiadrze, które przechowuje się w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem, takim jak piwnica, klatka schodowa lub garaż. Inną możliwością jest wyjęcie byliny z wody przed pierwszymi przymrozkami i posadzenie jej w gruncie.

 

 

Nawożenie

Ważnym czynnikiem dla wzrostu i kwitnienia przetacznika purpurowego jest, oprócz regularnego podlewania, coroczne nawożenie na wiosnę. Najlepiej jest stosować długo działający nawóz do roślin wieloletnich.

 

Można stosować nawozy mineralne ze sklepów specjalistycznych lub nawozy organiczne, takie jak wióry rogowe lub kompost. Alternatywnie można również stosować gnojówkę roślinną ze ściętej trawy i pokrzyw lub kompost, który dodaje się do gleby.

Fascynująca bylina nie może być jednak przenawożona i w żadnym wypadku nie może zawierać zbyt dużo azotu.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!