Lilie Drzewiaste pielęgnacja

Spis Treści

Lilie to szalenie popularne rośliny kwitnące, które występują w ogromnej gamie odmian i kolorów.

 

Lilie drzewiaste, a ich spektakularna wysokość sprawia, że warto je uprawiać. Mimo tak dużych rozmiarów, lilie drzewiaste w doniczkach radzą sobie dobrze, o ile mają wystarczająco dużo miejsca.

 

Kiedy sadzić lilie?

Cebulki lilii można sadzić jesienią lub wczesną wiosną. W przypadku sadzenia jesienią ważne jest, aby zrobić to co najmniej cztery tygodnie przed ostatnim mrozem, aby mogły zapuścić mocne korzenie, zanim ziemia zamarznie. Wczesną wiosną, gdy ziemia jest zdatna do pracy, ale nie błotnista.

 

Lilie drzewiaste po przekwitnięciu.

Przesadzamy jesienią, gdy liście opadną, lub przenosimy cebulki do ogrodu. W większych pojemnikach lilie mogą być uprawiane przez drugi sezon w tej samej doniczce, ale należy pamiętać, aby górną warstwę kompostu 5 cm zastąpić świeżym kompostem z dodatkiem nawozu lub dobrze zgniłego obornika.

 

Kiedy przesadzać lilie?

Lilie są w rzeczywistości dość szczęśliwe, gdy są nieco stłoczone w swoich doniczkach. Będziesz wiedział, że nadszedł czas na przesadzenie, gdy roślina zacznie częściej więdnąć. W tym momencie jej korzenie zaczną zajmować tak dużo miejsca w pojemniku, że pozostanie niewiele ziemi do zatrzymania wody.

 

Kiedy kwitną lilie?

Lilie kwitną zazwyczaj od wczesnego lata do jesieni, w zależności od rodzaju. Starannie łącząc w ogrodzie odmiany wczesne, średniowczesne i późne, można cieszyć się ich wspaniałymi kwiatami od wiosny do pierwszych przymrozków. Większość lilii doskonale czuje się zarówno w otoczeniu formalnym, jak i naturalistycznym, a także w doniczkach.

 

Co oznacza kwiat lilii?

Każda odmiana lilii ma inne znaczenie. Jednak najbardziej powszechnym znaczeniem jest czystość i płodność. Słodkie i niewinne piękno kwiatu lilii sprawiło, że kojarzy się on ze świeżym życiem i odrodzeniem.

Zobacz też:Krzewuszka rozmnażanie,przycinanie i pielęgnacja.

Jak długo utrzymują się kwiaty lilii?

Mieszańce wytwarzają zwykle od ośmiu do dwunastu kwiatów na łodydze i kwitną przez 2 do 3 tygodni. Są odporne na mróz w strefach od 5 do 9. Lilie orientalne to zapierający dech w piersiach finał, który kończy sezon lilii.

 

Kiedy obcinać lilie po przekwitnięciu?

Kwiaty lilii należy usuwać, gdy tylko zwiędną. Kwiaty pozostawione na miejscu wytwarzają nasiona, co odciąga energię od produkcji kwiatów i wzrostu rośliny. Kwiaty można ścinać. Można też ściąć łodygi, gdy kwiaty po raz pierwszy się otworzą, i wykorzystać je w kompozycjach kwiatowych.

 

Jak pielęgnować lilie drzewiaste?

Pielęgnacja lilii drzewiastych w doniczkach po ich posadzeniu jest stosunkowo łatwa. Należy ustawić pojemnik w miejscu dobrze nasłonecznionym, dobrze podlewać i nawozić. W zimnym klimacie lilie można przezimować, umieszczając pojemniki w osłoniętej, ale nieogrzewanej szopie lub piwnicy.

lilie kwiaty

Kiedy wykopać lilie?

Lilie produkowane są z cebulek i dla uzyskania najlepszych rezultatów muszą być dzielone i przesadzane jesienią. Lilie można przenosić pod koniec września lub na początku października. Po wyjęciu cebulek lilii należy natychmiast rozpocząć ich przesadzanie.

 

Czy lilie wykopujemy na zimę?

Większość lilii jest mrozoodporna do strefy 8 przy dobrym ściółkowaniu. Jednak cebulki pozostawione w ziemi podczas zimowych mrozów mogą nie wrócić na wiosnę, a nawet zgnić. Po obumarciu wszystkich liści wykopujemy cebulki i oddzielamy te, które podzieliły się na odrosty.

 

Jak przygotować lilie do zimy?

Późną jesienią lub wczesną wiosną należy ściąć martwe łodygi. Przed zimą należy dodać 10 cm do 15 cm ściółki, aby opóźnić zamarzanie ziemi i umożliwić wzrost korzeni. Ściółkę należy pozostawić do wiosny, gdy miną ostatnie silne mrozy.

 

Czy lilie można pozostawić na zimę w gruncie?

W bardzo zimnych regionach lub tam, gdzie uprawia się delikatne lilie, należy do wiosny przechowywać w doniczkach w osłoniętych przed mrozem pomieszczeniach. Żeby lilie dobrze kwitły, z reguły potrzebują zimą chłodnych warunków, dlatego warunki w pomieszczeniach nie są odpowiednie na zimę.

 

Jak głęboko sadzić lilie?

Sadzić cebulki co najmniej 15 cm pod ziemią, i dodać piasek, jeśli masz gęstą, ciężką glebę, która trzyma się wody. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie lilie nie lubią mokrej gleby lub mokrej zimy, ale nie lubią też suchego lata.

Zobacz też:Jak dbać o roślinę Juki

Czy można sadzić cebulki lilii zbyt głęboko?

Wykopcie dołek o głębokości od 10 cm do 15 cm. Lepiej jest sadzić cebulki lilii zbyt głęboko niż zbyt płytko, ponieważ głębokie sadzenie zapewnia im przyjemny chłód, a także sprzyja rozwojowi mocnych łodyg.

Jak głęboko sadzi się lilie dzienne?

Należy wykopać dół o głębokości około 30 cm i szerokości 30 cm do 45 cm. Na dnie dołka usypać kopczyk z ziemi. Należy umieścić gołą lilię na szczycie kopca, tak aby jej korona znalazła się około 1 centymetr pod powierzchnią gleby, gdy dołek zostanie wypełniony. Rozłóż korzenie wokół kopca ziemi.

lilie drzewiaste

Co się stanie, jeśli posadzisz cebulki zbyt późno?

Jeśli nie zdążycie posadzić cebulek w optymalnym czasie, nie czekajcie do wiosny lub do następnej jesieni. Cebulki nie są jak nasiona. Nie przetrwają poza ziemią w nieskończoność. Nawet jeśli w styczniu lub lutym znajdziecie nieobsadzony worek tulipanów, lub żonkili, posadźcie je i wykorzystajcie swoją szansę.

 

Czy należy namoczyć cebulki lilii przed sadzeniem?

Jeśli cebulki lilii wyglądają na trochę miękkie, należy je przed sadzeniem namoczyć na noc w zimnej wodzie.

 

Jak przycinać lilie na zimę?

Obumarłe liście należy oberwać lub przyciąć, gdy tylko zżółkną i zbrązowieją, usuwając je całkowicie z rośliny. Niektóre liście lilii dziennych mogą pozostać zielone do późnej jesieni, w zależności od odmiany i lokalnych temperatur. W połowie lub późną jesienią należy przyciąć pozostałe zielone liście do wysokości nie większej niż 10 cm od ziemi.

 

Czy można pozostawić lilie w doniczkach na zimę?

Do doniczki należy wsypać kilka kul na mole, aby odstraszyć myszy i inne szkodniki. Następnie wystarczy przezimować je w niezamarzającej szklarni, chłodni, szopie lub piwnicy. Można także owinąć całą doniczkę w folię bąbelkową i pozostawić ją na zimę na zewnątrz, jeśli nie ma chłodnego schronienia, w którym można by ją umieścić.

 

Jak daleko w dół należy przycinać lilie?

Gdy kwiaty lilii zwiędną, należy przyciąć pędy aż do liści. Liście należy przycinać dopiero wtedy, gdy są całkowicie brązowe i martwe. Żółknące liście są wprawdzie mniej atrakcyjne, ale nadal wytwarzają energię, którą cebulki magazynują na następny rok wzrostu.

Zobacz też:begonia stale kwitnąca

Kiedy sadzić cebulki lilii drzewiastej?

Sadzimy je w dowolnym momencie, od teraz do marca preferowana jest jesień, w słońcu lub półcieniu, z 15 cm warstwą ziemi nad nimi, w bogatym, żyznym, ale dobrze zdrenowanym środowisku. Moje zasilam co dwa tygodnie od kwitnienia, aż do momentu, gdy zaczną się psuć.

 

Czy lilie potrzebują pełnego słońca?

Choć lilie wyglądają jak rośliny wymagające, są w rzeczywistości bardzo łatwe w uprawie. Nie mają szczególnych wymagań co do rodzaju gleby czy pH i dobrze rosną w pełnym słońcu, niepełnym słońcu, półcieniu, a nawet lekkim cieniu. Lilie, bardziej niż inne rośliny cebulowe, wymagają dobrze zdrenowanej gleby.

lilie

Czy można pozostawić cebulki w doniczkach przez cały rok?

Po kwitnieniu można pozostawić cebulki w doniczkach, ale dobrze jest wprowadzić nową ziemię z wszystkimi jej składnikami odżywczymi i ponownie nawozić.

 

Możecie także wyjąć cebulki, pozwolić im wyschnąć i umieścić je w papierowej torbie w miejscu o odpowiednich wymaganiach dotyczących chłodzenia, aż będziecie gotowi, aby je ponownie zmusić.

 

Jak długo utrzymują się rośliny lilii?

Lilie kwitną przez około 2 do 4 tygodni, w zależności od lokalnego klimatu. Czas kwitnienia zależy od liczby pąków na roślinie i temperatury, w której lilia jest posadzona. Więcej pąków na roślinie, jak również chłodniejsze temperatury, wydłużą czas kwitnienia.

 

Czy lilie potrzebują dużo wody?

Lilie z reguły nie potrzebują dużo wody, dlatego należy je podlewać tylko w razie potrzeby.

 

Lilie azjatyckie np. kwitną w gorącym, suchym klimacie, o ile do czasu kwitnienia mają wystarczająco dużo wody. Orientalne wymagają podlewania latem, ponieważ kwitną dopiero w sierpniu.

 

Jak często należy podlewać lilie?

Generalnie należy podlewać co najmniej raz w tygodniu i utrzymywać glebę w stanie wilgotnym. Przez cały letni sezon wegetacyjny należy spryskiwać liście miękką lub destylowaną wodą. Zimą roślinę należy podlewać rzadziej.

 

Jak przedłużyć trwałość lilii?

Żywotność lilii w wazonie wynosi około 10-14 dni. Przygotuj lilie, przycinając łodygi po przekątnej o mniej więcej 2,5 cm. Usuń wszystkie liście, które spadną poniżej linii wody. W ten sposób ograniczysz gromadzenie się bakterii w wodzie i sprawisz, że kwiaty lilii będą dłużej świeże.

 

Jak dbać o kwitnienie lilii?

Po ścięciu kwiaty te wolą chłodne otoczenie, ponieważ przedłuża to ich żywotność i sprawia, że dłużej wyglądają świeżo.

 

Żeby lilie miały jak najlepsze szanse na przeżycie, należy trzymać je z dala od bezpośredniego światła słonecznego i umieścić w miejscu o umiarkowanym chłodzie.

 

Czy lilie odrastają po ścięciu?

Najlepiej jest po prostu usunąć samą łodygę. Lilie, zwłaszcza te z cebulkami, odżywiają się liśćmi i będą lepiej rosły w następnym sezonie, jeśli pozostawimy je aż do obumarcia.

 

Czym karmić lilie?

Lilie należy dokarmiać po kwitnieniu. Gdy zakwitną, należy co dwa tygodnie zasilać je płynnym nawozem o wysokiej zawartości potasu, takim jak nawóz do pomidorów.

 

Po zakończeniu kwitnienia należy kontynuować dokarmianie lilii, aby pomóc cebulkom rosnąć i zapewnić dobrą wystawę w następnym roku.

Zobacz też:Dynia uprawa

Czy lilie można sadzić w ogrodzie?

Lilie można sadzić w dowolnym momencie jesieni, zimy lub wczesnej wiosny. Jeśli tylko pojawią się w ogrodzie do końca marca, nic im nie będzie.

 

Sadzimy je spiczastym końcem do góry. Nie przejmuj się, jeśli cebulki mają kiełki.

 

Gdzie lilie rosną w ogrodzie?

Lilie najlepiej rosną w pełnym słońcu, najlepiej z korzeniami w bogatej i dość wilgotnej, ale wolnej od wody glebie lub kompoście. Lilie orientalne należy uprawiać w glebie kwaśnej lub kompoście erozyjnym, a lilie azjatyckie w glebie o odczynie obojętnym do zasadowego lub w kompoście uniwersalnym.

 

Czy lilie zakwitną w pierwszym roku?

Cebulki sadzone jesienią i zaraz po przymrozkach wypuszczają pędy w ciągu kilku tygodni, często jeszcze przed ostatnimi przymrozkami. Lilie późno posadzone lub rośliny doniczkowe wystawione do ogrodu po przekwitnięciu mogą nie zakwitnąć niezawodnie w pierwszym roku w ogrodzie.

 

Jak wygląda strąk z nasionami lilii?

Niedojrzałe główki nasion lilii są jasnozielone, mają owalny, klapowany kształt i średnicę od 2,5 cm do 5 cm. W miarę upływu sezonu strąki wysychają i brązowieją. Gdy nasiona dojrzeją, strąki otwierają się w szwach między płatkami, odsłaniając ciemne, błyszczące nasiona znajdujące się w środku.

 

Ile jest rodzajów lilii?

Najpopularniejsze hybrydy to lilie azjatyckie, aureliańskie i orientalne, ale czy wiesz, że w rodzaju Lilium występuje około 90 gatunków.

 

Jakie owady przyciągają lilie?

Głównymi owadami zapylającymi kwiaty lilii są pszczoły i ćmy. Kwiaty, które przyciągają pszczoły, są zwykle jaskrawo kolorowe, mają sztywne, nieelastyczne pręciki i pylniki, które utrzymują ciężar pszczoły.

 

Czy z lilii można pobierać sadzonki?

W sumie nie można uprawiać lilii bezpośrednio z sadzonek łodygowych, muszą one najpierw uformować bulwki lub cebulki. Można też zebrać nasiona i wyhodować lilie z nasion, ale trwa to znacznie dłużej.

 

Jak ożywić umierającą lilię?

Najpierw należy usunąć martwe lub zasychające liście i kwiaty. Jeśli gleba jest sucha, nasyć ją i upewnij się, że nadmiar wody może odpłynąć z rośliny. Obserwuj roślinę, podlewaj ją, gdy gleba zaczyna wysychać. W ciągu tygodnia lub tak powinieneś zobaczyć znak nowego wzrostu.

 

Jak wygląda nadmiernie podlewana lilia?

Twoja lilia będzie stopniowo blaknąć i więdnąć, liście będą się zwijać, brązowieć i żółknąć. Na powierzchni gleby pojawi się pleśń. Jeśli podlewałeś lilię zbyt obficie i woda spowodowała odmrożenia, prowadzi to do pojawienia się brązowych i żółtych plam na blaszce liściowej.

 

Skąd mam wiedzieć, czy moja lilia ma zgniliznę korzeni?

Zgniliznę korzeni u Spathiphyllum rozpoznasz, gdy zauważysz, że lilia pokojowa ma żółknące liście i więdnie. Jeśli jej korzenie również gniją, prawdopodobnie ma zgniliznę korzeni. Często pomaga oczyszczenie korzeni i przesadzenie rośliny do świeżej, zdrowej gleby.

 

Co powoduje, że lilie nie kwitną?

Przyczyną braku kwitnienia lilii jest często to, że cebulki są zbyt małe, przepełnione lub posadzone zbyt płytko. Niedostateczne nasłonecznienie, susza, zbyt dużo nawozów i łagodne temperatury zimą również mogą uniemożliwić kwitnienie.

Obcięcie liści po kwitnieniu może zapobiec kwitnieniu lilii w następnym roku.

 

Co robić, gdy lilie przestały kwitnąć?

Jeśli Twoja lilia przestała kwitnąć, ponieważ stała się zbyt stłoczona, łatwo to naprawić. Sugeruje się, aby co kilka lat przycinać korzenie lilii, aby mieć pewność, że będą one kwitły bez przerwy. Jeśli korzenie rośliny są zbyt pełne, należy je podzielić i przesadzić.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!