Liść Laurowy Uprawa

Liście laurowe to wolno rosnące drzewa, których liście są używane jako przyprawa w kuchni. Znany jest również jako wawrzyn, słodki wawrzyn i po prostu wawrzyn.

Jeśli lubisz uprawiać zioła, to jest to świetna roślina do wypróbowania, ponieważ ma bardzo aromatyczny smak.

 

Zamiast mielić przyprawy, nawet suszone, liście są używane w całości w przepisach. Grecy i Rzymianie uważali laur za roślinę świętą. Drzewa były często sadzone w pobliżu świątyń i liście były spalane podczas różnych obrzędów.

 

 

Jak sadzić Liść Laurowy?

Wawrzyn może być uprawiany jako przycinany krzew ogrodowy lub pełnowymiarowe drzewo krajobrazowe w każdej bogatej, wilgotnej i dobrze zdrenowanej glebie. Częściej a w zimnym klimacie zawsze uprawia się go w doniczce wypełnionej uniwersalną mieszanką doniczkową.

 

Rośliny wawrzynowe w doniczkach są często przenoszone między pomieszczeniami i na zewnątrz, w zależności od pory roku. Są atrakcyjnymi roślinami domowymi, ale przydaje im się trochę letniego słońca; dobrym pomysłem jest przeniesienie roślin domowych latem na słońce.

 

 

Pielęgnacja laurowiśni

Laur laurowy można uprawiać wewnątrz pomieszczeń w doniczkach, a na zewnątrz jako krzewy, a także jako drzewa. Jest to roślina wolno rosnąca i może osiągnąć wysokość 17 m.

 

Liść laurowy kwiat

Światło

Jeśli uprawiasz drzewko laurowe w domu, zimą trzymaj je w pobliżu słonecznego okna. Unikaj przeciągów i ciepła wytwarzanego przez urządzenia. Rośliny uprawiane na zewnątrz preferują półcień, ale tolerują pełne słońce. W rejonach o gorącym, suchym lecie idealny jest popołudniowy cień.

 

Jeśli uprawiasz roślinę, aby zapewnić liście do gotowania, produkują najlepszy smak, jeśli roślina jest podana pełnym słońcu przez co najmniej część roku.

 

Zobacz też:Cymbidium Pielęgnacja

Gleba

To drzewo nie jest zbyt szczególny wybredne w rodzaju gleby, ale to musi być dobrze odsączające. Będzie robić równie dobrze rosnąć w glebach kwaśnych i zasadowych. Rośliny w pojemnikach można uprawiać w zwykłej komercyjnej mieszance doniczkowej. Drzewo laurowe należy posadzić na takiej samej głębokości, na jakiej zostało posadzone w oryginalnej doniczce.

 

 

Podlewanie

Korzenie drzew laurowych są bardzo płytkie, dlatego w okresach suszy może być konieczne częste podlewanie. Zachowaj ostrożność podczas pielenia lub uprawiania ziemi wokół podstawy drzewa. Podlewaj je regularnie, ale między kolejnymi podlewaniami zawsze pozwalaj glebie wyschnąć, aby korzenie nie zgniły.

 

Choć drzewo laurowe prawdopodobnie przejdzie w stan spoczynku i zrzuci kilka liści, nie należy dopuścić, aby gleba pozostawała sucha przez dłuższy czas.

 

Liść laurowy ziolo

Temperatura i wilgotność powietrza

W chłodniejszych regionach należy przenieść ją do domu na zimę i zapewnić jej stosunkowo chłodne warunki. Jednak przy niskiej wilgotności powietrza w domu można mieć problemy z zabezpieczeniem drzewa laurowego przed wysychaniem. Gdy drzewo zasygnalizuje problemy przez zrzucenie kilku liści, wykorzystaj je do gotowania i zacznij regularnie podlewać drzewo wodą.

 

Zobacz też:Gloksynia Pielęgnacja

Nawożenie

Nie wymaga dużej ilości pożywienia. Rośliny w pojemnikach wymagają dodatkowego nawożenia. Roślinę laurową uprawianą w pojemniku należy zasilić wiosną i ponownie w połowie lata, stosując zrównoważony nawóz organiczny, taki jak emulsja rybna i kelp. Pomaga również odświeżyć kilka górnych cm gleby każdej wiosny, uważając, aby nie zranić płytkie korzenie.

 

 

Przycinanie i trening

W przypadku wszystkich rozmiarów należy wiosną usunąć martwe i uszkodzone liście oraz gałęzie. Dojrzałe, w pełni wyrośnięte drzewa można mocno przycinać, ale odrastanie jest powolne — wykonuj mocne przycinanie przez dwa lub trzy lata, aby zachować trochę zieleni podczas formowania się nowego wzrostu.

 

 

Krzewy, które chcemy utrzymać w formie bardziej praktycznej, należy przycinać do dolnych liści lub pąków, a także usuwać gałęzie i odrosty znajdujące się nisko przy pniu.

Dzięki regularnemu przycinaniu i treningowi, gdy drzewo jest młode, można nadać ciemnozielonym liściom i pniom różne formalne kształty, które będą doskonałym akcentem na tarasie lub w ogrodzie.

 

 

Przycinanie drzew laurowych

Mocne przycinanie drzewa laurowego należy przeprowadzić wiosną. To najlepszy czas, aby nadać drzewu początkowy kształt. Po rozpoczęciu przez drzewo sezonu wegetacyjnego może być konieczne kolejne lżejsze przycinanie w lecie, tylko po to, aby uporządkować kształt.

Aby utrzymać drzewo w zdrowiu, należy przyciąć wszystkie nowe pędy i skierowane do wewnątrz pąki.

 

 

Drzewa laurowe mają tendencję do szybkiego wzrostu, dlatego latem mogą wymagać dodatkowego przycinania w celu zachowania odpowiedniego kształtu. Latem należy przyciąć końcówki pędów, które stały się zbyt długie, aby ograniczyć wzrost pionowy i pobudzić owocowanie pędów bocznych.

 

 

Kiedy należy przycinać drzewo laurowe?

Drzewa laurowe można lekko przycinać przez większą część roku, ale najlepiej rozpocząć przycinanie późną wiosną, a następnie dokończyć je latem.

W lecie drzewo laurowe będzie rosło znacznie bardziej intensywnie i wypuści mnóstwo nowych przyrostów. Oznacza to, że może ono potrzebować nieco lekkiego dodatkowego przycinania, aby zachować dobry kształt.

 

 

Jak przycinać drzewo laurowe?

Latem zacznij od przycięcia końcówek pędów, które stały się zbyt długie, aby ograniczyć wzrost pionowy i pobudzić owocowanie pędów bocznych.

Przycinanie drzewa laurowego w celu zachowania odpowiedniego kształtu polega na usuwaniu wszelkich nowych pędów i skierowanych do wewnątrz pąków, które wpływają na ogólną sylwetkę, jaką chcesz uzyskać.

 

 

W trosce o ogólny stan zdrowia należy przycinać martwe, chore lub obumierające gałęzie, aby drzewo mogło wykorzystać swoją energię na zdrowy, nowy wzrost. Chore gałęzie należy przycinać do najbliższego zdrowego pąka, który wskazuje kierunek, w którym mają rosnąć.

Drzewa laurowe mogą być lekko przycinane, ale regeneracja po bardzo ostrym przycinaniu może zająć im więcej czasu.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Berberysu

Szkodniki i problemy

Odporny i łatwy w pielęgnacji wawrzyn jest w dużej mierze wolny od chorób i szkodników, z kilkoma tylko łatwymi do rozwiązania problemami.

Plamistość liści jest najczęściej powodowana przez nadmierne podlewanie i przesiąkanie korzeni wodą.

 

 

Należy zadbać o to, aby na dnie doniczki znajdowała się gruba warstwa materiału drenażowego, a także wystarczająca liczba otworów drenażowych, przez które będzie mógł swobodnie przepływać nadmiar wody.

Zbliżenie chorego liścia laurowego w ogrodzie, uschniętego i żółtego z białym nalotem.

W ziemi należy poprawić drenaż, dodając do gleby piasek lub bardzo drobno pokruszony kamień.

Jeśli plamy utrzymują się pomimo dobrego drenażu, istnieje prawdopodobieństwo, że gleba została pozbawiona składników odżywczych. Wiosną należy przesadzić roślinę, dodając dużo bogatego, organicznego kompostu.

 

 

Żółte liście występują w niewielkiej ilości każdego roku, gdy pojawia się nowy wzrost i są naturalnie zrzucane.

Żółknięcie może wystąpić także w pojemnikach, a problem ten jest zwykle spowodowany niedoborem składników odżywczych, uszkodzeniem korzeni przez zamokniętą glebę lub uszkodzeniem w niskich temperaturach.

Do sierpnia należy co dwa tygodnie stosować nawóz uniwersalny do pojemników, aby poprawić zawartość składników odżywczych w glebie, zawsze zapewnić im odpowiedni drenaż, a wiosną przyciąć uszkodzone drewno.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!