Malino jeżyna uprawa

Malino jeżyna jest krzyżówką jeżyny Aurora z ulepszoną maliną. Została opracowana przez Szkocki Instytut Badań nad Uprawami i jest uprawiana ze względu na słodsze, większe, aromatyczne owoce o doskonałym smaku.

 

Sadzimy je na słonecznym stanowisku, w średniej, dobrze zdrenowanej glebie z dużą ilością substancji organicznych. Owoce dojrzewają od początku lipca do połowy sierpnia.

 

Jak wygląda jeżyno malina?

Owoce malino jeżyny są w kształcie stożka i mają czerwono-purpurowy kolor, gdy są dojrzałe. Ich długość może wynosić do 4 cm. Podobnie jak w przypadku jeżyny, po zerwaniu pozostaje w nich zbiornik rdzeń.

Jagody są mniej kwaśne niż jeżyny, o silnym smaku.

 

Gdzie rosną malino jeżyny?

Malino jeżyny rosną dość dobrze w prawie wszystkich glebach, a nawet w głębokim cieniu. Najlepiej rosną w średniej, dobrze zdrenowanej glebie, która zawiera dużo materii organicznej.

 

Jak dbać o owoce?

Maliny są silnymi roślinami i powinny być sadzone w odległości około 2,5 m od siebie. Po zasadzeniu należy je dobrze podlać i zasilić ogólnym nawozem.

Każdej wiosny należy je dodatkowo nawozić, a także przykryć ściółką ze zgniłych liści lub kompostu obszar korzeni.

 

Szkodniki i problemy malino-jeżyn.

Malino jeżyny są łatwe w uprawie i rzadko występują na nich jakiekolwiek problemy. Od czasu do czasu mogą być atakowane przez chrząszcze malinowe, których larwy powodują zaschnięte plamy na końcu szypułki owocu, ale można je zwalczać poprzez opryskiwanie środkiem zawierającym deltametrynę, gdy opadnie około 80% płatków.

 

Mimo że ptaki chętnie wydziobują dojrzałe owoce, pionowa uprawa uniemożliwia im łatwy dostęp do owoców, a większość owoców pozostaje nieuszkodzona.

 

Ogrodowe pierdamony 66 - malinojeżyna - owoce

Uprawa malino jeżyn.

Malino jeżyny są silnymi roślinami i powinny być sadzone w odległości około 2,5 m od siebie. Podczas sadzenia należy zapewnić im dobre nawodnienie i podać ogólny nawóz.

 

Dalsze karmienie każdej wiosny, wraz z mulczem z gnijących liści lub kompostu nad obszarem korzeni, a będą prosperować.

 

 • Rosną one dobrze w dobrze odsączonych glebach. Zaleca się, aby rośliny były dobrze podlewane w pierwszym roku, ale później radzą sobie bez dodatkowej wody, chyba że warunki są ekstremalne.
 • Najlepiej rosną na drutach lub przy słonecznej ścianie, a każda roślina potrzebuje przestrzeni około 4 metrów kwadratowych. Rośliny są ciężkie podczas owocowania i podpory muszą być wystarczająco mocne, aby udźwignąć ten ciężar i uniknąć upadku.
 • Malino jeżyny kwitną i owocują na pędach, które wyrosły w poprzednim roku. Gdy te już zaowocują, należy je wyciąć na poziomie gruntu, a nowe pędy, które będą już częściowo wyrośnięte, podwiązać, aby uzyskać plon w następnym roku.
 • Nowe przyrosty rozwijające się na wiosnę powinny być podwiązane do przewidzianych podpór.

Zobacz też:Zawilec Uprawa

Czy muszę mieć dwie różne odmiany, aby uzyskać owoce?

Malino jeżyny są samo owocujące.

 

Czy będę miał owoce w pierwszym roku?

Owoców można się spodziewać po dwóch latach od posadzenia, a pełne owocowanie po trzech latach.

 

Ile zbiorów będę miał w ciągu roku?

Wydają owoce raz w roku.

 

Jak przycinać malino jeżyny?

 • Przycinaj pędy malino jeżyny jak tylko skończą owocować.
 • Przycinamy pędy, które niosły dojrzałe owoce do poziomu gruntu.
 • Przywiąż nowe pędy, które wyrosły w tym roku i nie wydały żadnych jagód, aby zastąpić stare pędy.
 • Usuń słabsze pędy, zachowaj tylko najsilniejsze nowe pędy.

malinojeżyna krzak

Czy można uprawiać malino jeżyny w doniczkach?

Dobry wybór do uprawy w dużych doniczkach. Wyrasta do około 2 metrów wysokości i preferuje słoneczne stanowisko, najlepiej kwaśną glebę, która ma swobodny odpływ, ale jest żyzna, ale warto zauważyć, że będzie dobrze rosła również w półcieniu.

 

Jak wysokie rosną malino jeżyny?

Owoce malino jeżyny są mniej kwaśne niż owoce malin zwykłych o silnym smaku. Roślina ma pokrój podobny do jeżyny. Owoce rosną na krótkich pędach bocznych na kłujących łodygach o długości od 1,8 do 2,1 m.

 

Czy malino jeżyna jest bezkolcowa?

Polecane odmiany malino jeżyny to Buckingham jest łatwo dostępna i jest bezkolcową odmianą. Bezkolcowa roślina jest zaletą przy przycinaniu pędów i zbiorach.

Dostarcza jagód o długości do 4 cm. Medana jest uznawana za odmianę o dużych plonach.

Zobacz też:Zawilec Uprawa

Czy malino jeżyny to samo co jagody?

Malina jest krzyżówką jeżyny i maliny. Ma cierniste, zwisające pędy.

 

Mimo że pochodzą z podobnej krzyżówki, malino jeżyny jest słodsza i dużo bardziej soczysta niż jagody.

malinojeżyna na kratce

Wskazówki dotyczące uprawy malino jeżyny.

Sezon owocowania przypada na lato: od sierpnia do początku października. Zbiory należy przeprowadzać co najmniej dwa razy w tygodniu przez kilka tygodni.

 • Owoce są dojrzałe, gdy łatwo dają się oderwać od szypułki. Owoce nie będą dojrzewać po zerwaniu, dlatego przed zerwaniem należy poczekać, aż owoce będą dojrzałe.
 • Owoce dojrzewają od czerwonych do czarnych, ale nie należy ich zbierać, jak tylko staną się czarne, należy odczekać 3-4 dni i zbierać, gdy kolor stanie się matowy. To będą najsłodsze owoce. Zbierać rano lub wieczorem, kiedy temperatury są najchłodniejsze. Owoce łatwo ulegają uszkodzeniom, dlatego należy obchodzić się z nimi ostrożnie.
 • Przed przechowywaniem umyj owoce i pozostaw na 10-20 minut do wyschnięcia na czystym ręczniku papierowym. Po zerwaniu owoce należy przechowywać w płytkim pojemniku w lodówce.
 • Świeże owoce zachowują trwałość przez jeden dzień, ale można je również zamrozić lub wykorzystać do przetworów.

 

Sadzenie malino jeżyn:

 1. Wybierz dobrze odsączone, słoneczne miejsce bez stojącej wody.
 2. Przygotuj grządkę, przekręcając glebę na głębokość 15 cm do 30 cm, usuwając wszelkie zanieczyszczenia i lekko grabiąc, tak równomiernie jak to możliwe.
 3. Dodanie materii organicznej pleśń z liści, kompost, dobrze zgnieciony obornik jest korzystne dla wszystkich ogrodów i jest niezbędne w niedawno wybudowanych dzielnicach.
 4. Rozstaw laski w odległości 90 cm od siebie w rzędach oddalonych od siebie o 1,8 metra.
 5. Wykopać dołek co najmniej 2 razy większy od bryły korzeniowej.
 6. Ustaw roślinę w dołku tak, aby bryła korzeniowa była równa z otaczającą ją glebą, zasyp ziemią i mocno wciśnij glebę w zagłębienie dołka.
 7. Podlej głęboko. Woda zamknie wszelkie kieszenie powietrzne wokół bryły korzeniowej.
 8. Użyj patyka lub markera, aby wskazać miejsce posadzenia rośliny.
 9. Mulcz z 2,5 do 5 cm kompostu igieł sosnowych do zatrzymywania wilgoci i zakaz wzrostu chwastów.
  Jak uprawiać
 10. Kontroluj chwasty podczas sezonu wegetacyjnego. Chwasty konkurują z roślinami o wodę, przestrzeń i składniki odżywcze. Kontroluj je, często uprawiając lub stosując mulcz, aby zapobiec kiełkowaniu ich nasion.
 11. W miarę potrzeb dodawaj ściółkę co roku.
 12. Utrzymuj rośliny dobrze nawodnione podczas sezonu wegetacyjnego, zwłaszcza w okresach suszy. Rośliny potrzebują około do 5 cm deszczu tygodniowo w sezonie wegetacyjnym. Najlepiej jest podlewać za pomocą systemu kroplowego lub podsiąkłego, który dostarcza wodę pod niskim ciśnieniem na poziomie gleby. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie nasyconą.
 13. Wiosną, przed wypuszczeniem liści, należy zastosować nawóz granulowany zgodnie z instrukcją na etykiecie. Większość nowego wzrostu będzie pochodzić z korony rośliny pod ziemią. Wiosną, gdy rozpoczyna się wzrost, rośliny zużywają dużo energii, dlatego nie należy dopuścić do ich przesuszenia.
 14. Aby zapobiec chorobom wirusowym, należy usunąć wszystkie dzikie jarzęby w pobliżu odmian uprawnych.

Zobacz też:Kiedy przesadzać Piwonie

Przycinanie malin jeżyn.

W pierwszym roku nie należy przycinać, z wyjątkiem usuwania martwego, uszkodzonego lub chorego drewna.

 • Każdej wiosny należy wybrać 5 lub 6 najbardziej żywotnych nowych pędów i przyciąć je do wysokości 76 cm. Wszystkie pozostałe pędy można usunąć.
 • Usunąć i zniszczyć pędy natychmiast po zaowocowaniu drugiego lata. Nie będą one już owocować.
 • Do przycinania wykonywanego wczesną wiosną i po zbiorach należy dodać letnie przycinanie, aby zachęcić pędy boczne.
 • Przycinać 7 – 10 cm od pędów do 5 cm wysokości.
 • Usuń i zniszcz stare pędy natychmiast po ich drugim owocowaniu wczesnym latem drugiego roku. Nie będą one już owocować ponownie.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!