Mirt wszystko co musisz wiedzieć o uprawie.

Mirt to roślina powszechnie używana w niektórych rzymskich i greckich rytuałach i ceremoniach, szeroko uprawiana w basenie Morza Śródziemnego.

 

To małe drzewo lub duży krzew jest doskonałym akcentem w krajobrazie. Ta wiecznie zielona roślina jest niezwykle wszechstronna i przystosowuje się do wielu różnych warunków.

 

Dowiedz się, jak uprawiać mirt i dodaj tę piękną roślinę do swojego ogrodu.

 

Mirt kiedy sadzić?

Wiosna i wczesna jesień są uważane za najlepsze czasy do sadzenia mirtów. Roślina ta rośnie w pełnym słońcu, a nawet w gęstym cieniu. Można go stosować zamiast mulczu pod drzewami i krzewami, aby kontrolować zachwaszczenie, lub sadzić w miejscach trudnych do koszenia.

 

 

Gleba dla mirtu?

Mirt preferuje dobrze przepuszczalne gleby gliniaste, ilaste lub piaszczyste. Poziom pH gleby powinien wynosić od 5,5 do 7,5. Rośliny te nie są wymagające co do pH gleby, choć najlepsze są gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Wiosną, gdy tylko pojawią się liście, a następnie po dwóch miesiącach, należy zastosować nawóz o wysokiej zawartości azotu.

Mirt krzak

 

Czy mirt potrzebuje pełnego słońca?

Mirt potrzebuje pełnego słońca 6 lub więcej godzin dziennie, aby dobrze się rozwijać. Przy mniejszym nasłonecznieniu, kwiaty nie będą tak obfite, a ich kolory mogą się zmniejszyć.

 

 

Ile godzin słońca potrzebują mirty krepowe?

Potrzebują co najmniej 6 godzin bezpośredniego słońca dla dobrego, długiego letniego kwitnienia.

 

 

Ile razy w roku kwitną mirty?

Piękne, długotrwałe kwiaty sprawiają, że są one atrakcyjne. W większości lat mirt zaczyna kwitnąć między połową maja a początkiem czerwca. W zależności od odmiany kwitnienie trwa 90-120 dni.

Zobacz też:Agrest uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie.

 

Podlewanie mirtu.

Utrzymuj bryłę korzeniową w stanie wilgotnym, nie dopuszczaj do całkowitego wyschnięcia, ale unikaj też nadmiernej wilgotności gleby. Wyschnięcie spowoduje natychmiastową śmierć drzewa. Użyj wody deszczowej, jeśli to możliwe, ponieważ mirt nie lubi wysokie stężenie wapna w wodzie kranowej.

 

 

Nawożenie mirtu.

W sezonie wegetacyjnym co tydzień używaj nawozu płynnego.

Mirt w doniczce

 

Czy można przesadzić z podlewaniem mirtów?

Drzewa mirtowe potrzebują najwięcej wilgoci w profilu glebowym, gdy aktywnie rosną gdy roślina wypuszcza liście. Nadmierne podlewanie mirtów wiosną i latem może osłabić kwitnienie, ponieważ zbyt wilgotna gleba sprzyja wzrostowi liści, a nie produkcji kwiatów.

 

 

Jak wygląda nadmierne podlewany mirt?

Gdy rośliny mają zbyt mało wody, liście brązowieją i więdną. Dzieje się tak również wtedy, gdy rośliny mają za dużo wody. Największa różnica między tymi dwoma zjawiskami polega na tym, że zbyt mała ilość wody powoduje, że liście rośliny są suche i kruche w dotyku, natomiast zbyt duża ilość wody powoduje, że liście są miękkie i wiotkie.

Zobacz też:Uprawa Lobelii | Porady dotyczące pielęgnacji Lobelii

 

Kiedy przycinać mirt?

Jeśli zdecydujesz się przyciąć mirt, powinno to nastąpić w połowie lutego, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez zimę. Przycinanie powinno być wykonywane tylko w celu kształtowania drzewa, a nie w celu ścisłej kontroli wysokości rośliny. Przycinanie nie jest też konieczne do kwitnienia.

 

 

Co się stanie, jeśli nie przycinamy mirtów?

Kwiaty nie są jedyną zaletą tego drzewa. Wiele odmian ma piękną korę i pokrój, którym można się cieszyć przez cały rok, jeśli drzewa nie są mocno przycinane. To nieestetyczne, brzydkie przycinanie, znane jako mordowanie mirtów, nie jest zalecane.

 

Raz wykonane niszczy naturalny, pełen wdzięku kształt drzewa do końca jego życia. Często ogrodnicy myślą, że powinni przycinać swoje mirtowce w ten sposób, a nic bardziej mylnego.

 

 

Czy mirt należy przycinać co roku?

Mirt wymaga także minimalnego przycinania. Niektórzy ogrodnicy przycinają je corocznie, ale to niszczy ich naturalny kształt i piękno. Przycinaj je tylko po to, aby nadać drzewom odpowiedni kształt lub usunąć krzyżujące się gałęzie. Zimą można usuwać stare pestkowce, przycinając końcówki gałęzi.

Zobacz też:Dalie sadzenie, uprawa i pielęgnacja.

Czy mirt może być uprawiany w doniczkach?

Mirt pospolity można sadzić w doniczkach na zewnątrz, pod warunkiem, że unika się zarówno temperatur poniżej zera, jak i upałów. Mirt pospolity w doniczkach jest idealny dla regionów, w których zimy są srogie, ponieważ dzięki temu, że może się przemieszczać, można go na zimę przenieść do szklarni lub nieogrzewanego pomieszczenia.

 

Moje propozycje roślin na taras. Jak uprawiać eukaliptusy, oliwki i mirty

Jak pachnie mirt pospolity?

Liście są lancetowate i silnie pachną po zgnieceniu. Kwitnie białymi, słodko pachnącymi kwiatami, po których pojawiają się niebiesko-czarne jagody. Liście i gałązki mirtu wytwarzają olejek eteryczny o barwie od bladożółtej do pomarańczowej. Olejek eteryczny z mirtu ma czysty, świeży zapach, który jest lekko kamforowy, czyli taki jak eukaliptusowy.

 

 

Jak rozmnażać mirt?

Wiosną lub latem należy pobrać sadzonki w miejscu, gdzie stykają się one z główną gałęzią, o długości około od 15 cm do 20 cm z około 3-4 węzłami na sadzonkę.

 

Należy usunąć wszystkie liście z wyjątkiem dwóch lub trzech ostatnich. Chociaż hormon ukorzeniający nie jest zwykle wymagany, ale dając im impuls ułatwia, rozmnażanie sadzonek mirtów.

 

 

Czy można ukorzeniać sadzonki mirtów krepowych w wodzie?

Pędy mirtów dobrze ukorzeniają się w różnych warunkach wewnątrz i na zewnątrz, ale nie jest możliwe ukorzenienie sadzonek mirtów w wodzie. Dla większości ogrodników domowych najlepiej jest ukorzenić się sadzonki mirtów w doniczkach, dzięki czemu można lepiej kontrolować warunki wzrostu.

 

Czy można pobierać sadzonki z mirtów?

Zbierz pędy mirtów, które mają około 15 cm długości. Usuń dolne liście, tak aby pozostała tylko jedna lub dwie pary liści. Sadzonki sadzimy w specjalnej mieszance ziemi do sadzonek lub mieszance torfu i piasku rzecznego. Utrzymuj podłoże w stanie lekko wilgotnym.

 

Mirt

Czy można wsadzać sadzonki bezpośrednio do gleby?

Technicznie rzecz biorąc, sadzonki można przenieść do gleby w dowolnym momencie. W rzeczywistości można rozmnażać bezpośrednio w glebie, jednak jest to znacznie trudniejsze do wykonania w domu. Gdy rozmnażacie w glebie, musicie zachować równowagę pomiędzy wilgotnością gleby, przepływem powietrza i wilgotnościom.

 

Zobacz też:Anturium uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie.

Przesadzanie mirtów jak to zrobić.

  • Przycinanie korzeni mirtów w połowie zimy.
  • Wczesną wiosną usuń chwasty i roślinność z nasłonecznionego miejsca nowego sadzenia.
  • Wykopać dołek pod roślinę na wierzchu obrobionej ziemi.
  • Przenieść lub przeciągnąć mirt na nowe miejsce sadzenia.
  • Podlać obficie nowo przesadzony mirt.

 

Kiedy mogę przesadzić mirt?

Najlepszym czasem na przesadzanie większości roślin jest jesień lub zima, gdy rośliny są w stanie spoczynku, lub gdy nowe rośliny zaczynają rosnąć wczesną wiosną.

 

 

Jak szybko mirt się rozprzestrzenia?

Mirt pnący to szybko rosnąca, wysoka na 10 cm do 20 cm, wiecznie zielona roślina okrywowa o lśniących, zielonych liściach ułożonych parami na długich, łukowato wygiętych łodygach. Niebieskie, podobne do gwiazd kwiaty o szerokości do 3 cm kwitną wiosną przez miesiąc.

 

 

Jak wykopać i przesadzić mirt?

Wybierz dla drzewa słoneczne miejsce z dobrze zdrenowaną glebą. Wykop dołek mniej więcej dwa razy większy od bryły korzeniowej, którą zamierzasz przenieść. Aby skutecznie przenieść drzewo, trzeba będzie przenieść je z bryłą korzeniową o średnicy co najmniej od 30 cm do 60 cm. Duży mirt może potrzebować jeszcze większej bryły korzeniowej.

 

 

Jak powstrzymać mirt przed rozprzestrzenianiem się?

Przycinaj rośliny za pomocą sekatorów późną wiosną lub wczesną jesienią, gdy temperatura wynosi od 21℃ do 26℃ stopnia.

 

 

Czy można sadzić mirty blisko domu?

Często mirt pnący rośnie jako małe drzewo o wielu pędach, z liśćmi ograniczonymi do górnej połowy rośliny. Jako ogólną zasadę należy przyjąć, że mirt w tej dojrzałej wielkości należy sadzić w odległości co najmniej 2 metry do 4 metrów od ściany budynku, a jeśli to możliwe to nawet dalej. Ten rozstaw daje roślinie miejsce, aby rozwinąć się do jej pełnego rozmiaru.

 

Zobacz też:Frezje uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie.

Czy mirt może przetrwać zimę?

Większość odmian mirtów groniastych jest odporna na zimę do strefy 7, co odpowiada minimalnej temperaturze zimą od -17℃° do 12℃. W zależności od tego, gdzie mieszkasz, możesz znajdować się w strefie 5 lub 6, gdzie mirt będzie potrzebował pewnej ochrony zimą, aby przetrwać.

 

 

Czy mróz zabije mirt?

Jeśli był tylko lekki mróz, to mirt powinien sobie poradzić. Zazwyczaj mróz dotyka tylko nowe liście. Jeśli temperatura była znacznie niższa od zera przez więcej niż jedną noc, może to być coś więcej niż tylko poparzenie liści. Można sprawdzić, czy mirt jest nadal żywy, drapiąc korę.

 

 

Nasiona mirtów.

Nasiona mirtów mają około 60 mm długości. Po letnim kwitnieniu mirty tworzą piękne główki nasion, które utrzymują się do jesieni. Strąki można zostawić dla zimujących ptaków lub zebrać nasiona do uprawy na wiosnę.

 

 

Czy można uprawiać mirt z nasion?

Aby rozmnażać mirt z nasion, należy delikatnie wcisnąć nasiona do wilgotnej mieszanki lub przekompostowanej gleby w doniczce, lub podstawce o normalnych wymiarach. Dodaj cienką warstwę mchu sphagnum i umieść doniczkę lub tacę w plastikowej torbie do uprawy.

 

 

Czy mirt jest trujący?

Wszystkie części rośliny są trujące dla zwierząt domowych i ludzi, jeśli zostaną połknięte. Podczas sadzenia na zewnątrz, mirt pnący nie powinien być sadzony w miejscach, gdzie psy, koty lub konie mogą ucztować na roślinie bez nadzoru. Jeśli rośnie w pomieszczeniach w doniczkach, małe dzieci i zwierzęta domowe nie powinny mieć dostępu do rosnącego mirt.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!