Mniszek Lekarski

Mniszek lekarski jest wszędzie, na całym świecie i w różnych warunkach życia, od tropikalnych do suchych, od upraw rolnych do ogrodów przydomowych. Na całym świecie. Roślina ta produkuje tysiące nasion nawet 25 000 na roślinę, a każde z nich ma 90% szans na wykiełkowanie. Tak, mówimy o wysoce wykwalifikowanym inwazyjnym, ale to niekoniecznie jest złe, ponieważ siewki są pożywieniem dla wielu grup etnicznych.

 

 

Pomimo jego nieprzewidywalnego zachowania i zmienności kształtu liści, jest łatwy do zidentyfikowania. Roślina jest wszędzie i bez wątpienia przechodzisz obok niej codziennie. Jeśli tylko zaczniesz zwracać na nią uwagę, będziesz w stanie dostrzec ją w swoim ogrodzie, na spacerze, w parku, na tyłach szkoły itp.

Wystarczy, że zapoznacie się ze stylem rośliny i już nigdy nie będziecie mogli jej nie zauważyć.

 

 

Identyfikacja

Gdy rośliny nieco podrosną, jeszcze łatwiej jest je odróżnić, ponieważ mniszek lekarski nie rozgałęzia się. Rośnie w kształcie podstawowej rozety i ma tylko kilka łodyg kwiatowych, które nie mają liści. Z drugiej strony, oset ma kilka łodyg, które są rozgałęzione i mają liście.

 

Najlepszą cechą rozpoznawczą dla wszystkich siewek jest kwiat. Jest on podobny do kwiatu mniszka lekarskiego pod względem kształtu, koloru i zachowania: jasnożółty, otwiera się, gdy świeci słońce, a następnie zamyka się w nocy. Podobnie jak mniszek lekarski, również on ma puchatą główkę nasienną, a nasiona „spadochrony” powiewają na wietrze, gdy są gotowe. Różnica polega na liczbie kwiatów w główce.

 

  • Siewka zawsze będzie miała kilka kwiatów na łodydze;
  • Mniszek lekarski ma tylko jeden kwiat na łodydze.

Wszystkie Mniszki lekarskie mają mleko, widoczne, gdy złamać roślinę. Mleko, lub sok, jest lepki i był używany jako guma do żucia i dla jego właściwości leczniczych. Inną popularną nazwą rośliny jest oset mleczny, ze względu na biały sok, natomiast nazwa oset wynika z tradycji podawania rośliny samicom świń lochom, gdy karmią nowy miot prosiąt.

 

mniszek lekarski

Cechy odróżniające

Wiele osób ma tendencję do mylenia ostu z mniszkiem lekarskim. Oset zazwyczaj ma wiele kwiatów kiełkujących na każdej łodydze. Mniszek lekarski ma tylko jeden kwiat na łodydze. Ostu liście rosną całą drogę w górę łodygi, jak również u podstawy rośliny. Liście mniszka lekarskiego są tylko u podstawy. Łodygi ostu są nierozgałęzione aż do szczytu, gdzie wyrastają z nich kwiaty.

 

 

Kwiaty

Kwiaty są wytwarzane w luźno rozgałęzionych, wydłużonych, wzniesionych gronach. Każdy kwiat jest żółty i ma lancetowate przylistki na zewnątrz. Kwiaty są hermafrodytyczne.

 

 

Liście

Liście są naprzemianległe, proste, najszersze w pobliżu lub powyżej środka. Liście osiągają długość od 10 do 35 cm i szerokość od 4 do 14 cm. Są one głęboko klapowane wzdłuż brzegu, a kolczasto ząbkowane, klapowane nasady liści przylegają do łodygi.

 

 

Wysokość

Oset może dorastać do 1 metra wysokości. Łodyga jest wyprostowana i wytwarza mleczny sok.

 

Zobacz też:Czy rośliny Maranty są łatwe w pielęgnacji?

Siedlisko

Ta roślina będzie rosnąć prawie wszędzie. Lubi szczeliny w podjazdach, pobocza dróg, pola, łąki i żwirowe brzegi.

mniszek lekarski kwiaty

 

Części jadalne

Jadalne są liście, kwiaty i korzenie. Najlepiej spożywać je, gdy roślina jest młoda, ponieważ im jest starsza, tym bardziej gorzka się staje. Gdy roślina stanie się gorzka, można ją gotować lub mieszać z przyjemną w smaku zieleniną. Kolce z liści należy usunąć. Liście są bogate w sole mineralne i witaminę c. Zaleca się zbieranie młodego korzenia, który może być palony i mielony jak kawa.

 

 

Czy można używać ostropestu plamistego jako substytutu mniszka lekarskiego i odwrotnie?

Ostropest plamisty jest doskonałym zamiennikiem mniszka lekarskiego, ponieważ ma wiele takich samych właściwości odżywczych i leczniczych. Jest to szczególnie dobra alternatywa dla mniszka lekarskiego, jeśli chcesz mieć zielone liście z mniejszą ilością goryczy. Liście ostropestu wyglądają podobnie do liści mniszka lekarskiego i można je przygotować w ten sam sposób, na surowo w sałatkach lub po ugotowaniu.

 

Jeśli zależy ci na charakterystycznej goryczce mniszka lekarskiego, ostropest plamisty nie będzie dobrą alternatywą. Podobnie, mniszek lekarski może nie być dobrym zamiennikiem dla surowych liści ostropestu plamistego, jeśli potrzebujesz zieleni, która jest tak łagodna jak ostropest plamisty. Jeśli planujesz gotować mniszek lekarski, może to zadziałać, ponieważ gotowanie czyni go mniej gorzkim.

 

Korzenie są wymienne, jeśli potrzebujesz substytutu kawy. Można je przygotować w ten sam sposób — prażąc i mieląc, a następnie zaparzając. Oba korzenie można również obrać i ugotować jak każde inne warzywo korzeniowe, ale korzenie są odwrotnością zieleniny, przy czym korzenie ostropestu plamistego mogą być bardziej gorzkie. Stopień goryczy może się różnić w zależności od rośliny i może zależeć od gleby, z której wyrasta, jak również od wieku rośliny.

Zobacz też:Zamiokulkas uprawa

 

Kiedy należy stosować ostropest, a kiedy mniszek lekarski?

Używaj ostropestu plamistego w sałatkach i innych surowych produktach, jeśli chcesz uzyskać mniej gorzkie zioło. Byłoby to dobre rozwiązanie w przypadku posiłków podawanych młodszym dzieciom lub mniej wybrednym smakoszom. Użyj mniszka lekarskiego, jeśli chcesz uzyskać bardziej aromatyczną opcję. Jeśli gotujesz korzenie, użyj korzeni mniszka lekarskiego jako łagodniejszej opcji i ostropestu plamistego jako bardziej aromatycznej.

 

 

Właściwości lecznicze

Roślina ta jest bardzo bogata w witaminy i minerały, co czyni ją doskonałym tonikiem. Sok jest bardzo skuteczny w usuwaniu brodawek, wystarczy codziennie nakładać go bezpośrednio na skazę, a wyschnie i rozpadnie się. Pamiętam, że nauczyłem tego moją przyjaciółkę i za każdym razem, gdy wychodziliśmy na spacer z jej psem, znajdowaliśmy trochę ostropestu i nakładaliśmy na brodawkę. Wystarczyły niecałe dwa tygodnie, aby zniknęła.

Zobacz też:Sosna biała himalajska pielęgnacja i uprawa

 

Mniszki lekarskie w ogrodzie

Większość ludzi ma tendencję do wyrywania ostów z ogrodu, uważając je za niechciane chwasty. Inni uważają je za doskonałą i płodną roślinę zieloną, a jeszcze inni wykorzystują je jako cenną roślinę w swoim ogrodzie. Mniszki lekarskie przyciąga mszyce i to jest dobra rzecz dla ekologicznych ogrodników, ponieważ mogą mieć ofiarną roślinę goszczącą szkodniki, które z kolei przyciągną korzystne drapieżne owady w ekosystemie ogrodu jak biedronki. Te drapieżne owady są bardzo dobre w utrzymaniu równowagi wśród roślin.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!