Muchołówka Uprawa owadożercy.

Spis Treści

Znana na całym świecie muchołówka jest najbardziej spektakularnym przykładem roślin mięsożernych dzięki dramatycznemu sposobowi, w jaki łapie swoje ofiary.

 

Będąc jedną z niewielu roślin zdolnych do bardzo szybkich ruchów, może się zatrzasnąć, aby złapać nawet najszybsze owady; to wyczyn przekraczający możliwości nawet większości ludzi!

W połączeniu z jej jaskrawymi kolorami i zupełnie obcym wyglądem roślina ta nigdy nie zawodzi, aby uchwycić wyobraźnię.

 

Jak pielęgnować muchołówkę?

  • Woda: Utrzymuj mieszankę roślinną bardzo wilgotną przez cały czas; Używanie wody destylowanej lub deszczowej jest najlepszym wyborem.
  • Światło: Umieść w jasnym pośrednim świetle słonecznym w pomieszczeniach zamkniętych.
  • Temperatura: Dobrze prosperuję w średniej temperaturze we wewnątrz pomieszczeń.
  • Dalsza opieka: Usuwać stare liście i pułapki gdy stają się czarne.
  • Nawożenie: Aby ją nawozić, po prostu nakarm ją owadami!

 

Muchołówka uprawa w domu.

Muchołówka jest prawdopodobnie najbardziej znaną rośliną mięsożerną. Mięsożerne rośliny nie są wcale trudne do uprawy w domu, tak długo, jak masz dla nich miejsce, w którym mogą żyć. Okno słoneczne i parapet gdzie drzwi często się otwierają i zamykają, aby wpuścić owady, jest idealne.

 

Muchołówka przesadzanie.

Chociaż muchołówki nie mają nic przeciwko przesadzaniu ich w większości pór roku, najlepiej jest przesadzać je wiosną lub wczesnym latem, ponieważ wtedy wychodzą z zimowego spoczynku. Unikaj przesadzania muchołówek w czasie ich aktywnego kwitnienia.

 

Ile żyję Muchołówka?

Każda pułapki muchołówki może otworzyć się i zamknąć tylko kilka razy, zanim umrze i odpadnie. Wtedy roślina wytwarza nową pułapkę z podziemnych łodyg. Długość życia muchołówki nie jest znana na pewno, ale szacuje się, że może ona żyć do 20 lat, a może nawet dłużej.

muchołówka woda do podlewania

Czym mogę karmić muchołówkę ?

Większe liście muchołówki należy karmić dorosłymi świerszczami, mrówkami, małymi chrząszczami, konikami polnymi, pająkami, stonogami i odpowiednio dużymi ślimakami. W swoim rodzimym środowisku muchołówki nie chwytają często much, ale wiele rodzajów owadów pełzających, takich jak chrząszcze i mrówki.

Zobacz też:Kiedy i jak przycinać orzech włoski.

Czy można karmić muchołówki martwymi owadami?

Ich główną dietą są muchy lub inne małe owady. Sztuczka polega na tym, że ofiara musi być żywa w momencie złapania. Martwe muchy nie nadają się do karmienia muchołówki; owad musi poruszać się wewnątrz pułapki, aby spowodować jej zamknięcie i strawienie.

 

Zobacz Rośliny, Które Zjadają Pająki I Ślimaki

Ile jest gatunków muchołówki?

Istnieje tylko jeden gatunek muchołówki, czyli Dionaea muscipula, ale dostępne są dziesiątki dziwnych i wspaniałych odmian. Większość form składa się z małej rozety liści zwanych ogonkami, z których każdy zakończony jest pułapką.

 

Jak wybrać muchołówkę w sklepię?

  1. Unikaj roślin, które są uprawiane w doniczkach w zwykłej ziemi.
  2. Poszukaj rośliny, która ma żywe zielone liście i pędy.
  3. Jeśli roślina ma wiele martwych liści, które nie zostały przycięte, nie wybieraj tej rośliny.
  4. Zwróć uwagę na wszelkie rośliny, które wydają się zwiędłe, matowe w kolorze, lub które wyglądają na rzadkie.

 

Zimowanie Muchołówki.

Muchołówki wymagają zimowego spoczynku w okresie od listopada do lutego. Musisz naśladować warunki panujące w ich naturalnym środowisku, co oznacza zapewnienie im zimnego okresu spoczynku. Tak jak ty potrzebujesz snu każdej nocy, tak muchołówki muszą przejść w stan spoczynku zimowego!

 

Czy muchołówka może przetrwać zimę?

Rosną w wilgotnych, kwaśnych glebach w pełnym słońcu, ale przetrwają zimę na zewnątrz tylko w ciepłym klimacie i na pewno nie w Polsce. Ogrodnicy w chłodniejszym klimacie powinni hodować muchołówki w wilgotnym środowisku, takim jak terrarium, które może zostać zamknięte na czas zimy.

 

Jak zimno to za zimno dla muchołówki ?

Muchołówki wymagają 3-4 miesięcy zimowego spoczynku, wywołanego niskimi temperaturami poniżej 10°C i krótszymi godzinami światła dziennego. Przed wejściem w stan spoczynku zrzucają wyprostowane liście i całkowicie przestają rosnąć. W okresie spoczynku rośliny mogą przetrwać nocne przymrozki do -7°C.

Zobacz też:Hortensja Drzewiasta uprawa, nawożenie, przycinanie

Czy można wyhodować muchołówkę z nasion?

O wiele łatwiej jest wysiać nasiona w jednej doniczce i rozdzielić je później, gdy wykiełkują. Nasiona wykiełkują w ciągu czterech do ośmiu tygodni, w zależności od temperatury.

 

Jednak w naszym klimacie najlepiej jest szukać malutkich wersji dorosłej rośliny. Hodowla z nasion może być trudna.

 

Jak długo trzeba czekać na wyhodowanie muchołówki z nasion?

Kiełkowanie może trwać od 10 do 30 dni, w zależności od warunków. Jeśli nasiona są trzymane w dość ciepłym miejscu, powinny zacząć kiełkować w ciągu 13-15 dni, a większość kiełkowania kończy się po 20 dniach, ale niektórzy owadożercy potrzebują ponad miesiąca.

 

Muchołówka jaka ziemia?

Muchołówka wymaga gleby wolnej od składników odżywczych, która zapewnia dobry drenaż i napowietrzenie. Użyj standardowej mieszanki gleby składającej się z 1 części mchu torfowca i 1 części perlitu. Nigdy nie używaj ziemi doniczkowej, kompostu lub nawozu. Te składniki zabiją twoją roślinę.

 

Muchołówka czarne liście i kropki lub plamy.

Uprawiane rośliny muchołówki często mają czarne i martwe plamy na liściach, kiedy trawią pokarm. Zazwyczaj ta martwa plama powiększa się, aż cały liść sczernieje i odpadnie.

Obcinamy nożyczkami obumarłe kwiaty, a w przypadku muchołówki i dzbaneczników obcinamy obumarłe pułapki, jeśli czernieją – często dzieje się to jesienią i zimą. Jeśli roślina nie otrzymuje dużej ilości światła, będzie bardziej podatna na czernienie liści.

 

Muchołówka podlewanie.

Podlewaj roślinę, siedząc podstawą doniczki w spodku z wodą przez kilka godzin naraz co kilka dni. Używaj destylowanej lub deszczowej wody tylko do podlewania pułapek. Nie tolerują one wody z chlorem, rozpuszczonymi minerałami lub solami. Woda z kranu zawiera dużo minerałów, które mogą zaszkodzić roślinie.

 

Jak często należy podlewać muchołówki?

Większość pułapek wymaga podlewania co 10-14 dni. Gleba powinna stać się dużo bardziej sucha, ale nigdy całkowicie sucha. Gleba bezpośrednio wokół podstawy i korzeni powinna być lekko wilgotna, podczas gdy reszta gleby jest sucha.

Roślinę należy podlewać tak jak w każdym innym przypadku, pamiętając o tym, aby podlewać dokładnie.

 

Jak dużo wody powinna dostawać muchołówka ?

Podczas sezonu wegetacyjnego, należy umieścić doniczki w około 1 cm wody i unikać podlewania od góry. Preferują glebę wilgotną, ale nie całkowicie podmokłą. W zimie wymagają mniej wody, a gleba powinna być tylko wilgotna.

 

Czy można przesadzić z podlewaniem muchołówki ?

Ogólnie rzecz biorąc, jest prawie niemożliwe, aby podlać muchołówkę. W rzeczywistości muchołówki mogą przetrwać całkowicie zanurzone w wodzie przez kilka dni. Jeśli jednak muchołówki będą trzymane w zbyt wilgotnej wodzie przez zbyt długi czas, może to prowadzić do problemów.

 

Czy powinienem pozwolić mojej muchołówce kwitnąć?

W pełni rozwinięte muchołówki kwitną na wiosnę, ale jeśli nie jesteś doświadczonym hodowcą i nie zamierzasz zbierać nasion, powinieneś odciąć łodygę kwiatową, gdy osiągnie ona około 5 cm wysokości. Kwitnienie może być wyczerpujące dla muchołówki, a większość roślin będzie rosła bardziej energicznie w lecie, jeśli zapobiegnie się kwitnieniu.

Zobacz też:Kiedy sadzić tulipany

Czy muchołówki umierają po kwitnieniu?

Proces tworzenia kwiatów pochłania bardzo dużo energii rośliny. Po kwitnieniu muchołówka jest ospała przez prawie cały rok. W uprawie, gdzie światło, wilgotność i inne warunki rzadko są idealne, rośliny mogą nigdy nie wyjść z tego osłabionego stanu. W rzeczywistości mogą nawet umrzeć!

 

Muchołówka nawożenie jak i czym?

Nie ma potrzeby nawożenia muchołówki, preferuje ona chudą dietę. Nie karm muchołówki mięsem! Żywe ofiary, takie jak muchy, pająki, świerszcze, ślimaki i gąsienice, są ulubionym pokarmem muchołówki.

 

Rozmnażanie z muchołówki.

Rozmnażanie muchołówki może odbywać się na kilka różnych sposobów. Można to zrobić przez podział, sadzonki liściowe i nasiona. W przypadku sadzonek liściowych powinno się to robić wczesnym latem. W tym celu należy obrać liście z kłącza i umieścić w mieszance piasku i torfu.

muchołówka karmienie i nawożeni

Co się stanie jeśli użyjesz nawozu na muchołówkę?

Najlepiej nie używać żadnych nawozów chemicznych na swoich roślinach. Nawozy mogą uszkodzić korzeń rośliny i ją zniszczyć.

 

Jaka jest symbiotyczna relacja między muchołówką a owadami?

Kiedy owad lub pająk wyląduje na pułapce i dotknie jej włosków, pułapka się zatrzaśnie! Co ciekawe, owad lub pająk musi dotknąć trzech pojedynczych włosków w krótkim odstępie czasu, zanim muchołówka się zamknie.

 

Czy należy usuwać martwe muchy z muchołówki?

W sumie nie ma potrzeby ich usuwać. Wystarczy pozostawić je w pułapce. Mogą one zostać zdmuchnięte przez wiatr lub zmyte przez deszcz, ale czasami zwłoki zwabią drugi posiłek, taki jak pająk, który przyjdzie, aby zjeść resztę ciała.

Zobacz też:Jęczmień ozimy – kiedy sadzić ,nawożenie, uprawa

Czy muchołówka może przetrwać bez owadów?

Chociaż muchołówki są mięsożerne, mogą przetrwać długie okresy miesiąc lub dwa bez jedzenia owadów. Jeśli hodujesz je na zewnątrz, będą miały wystarczająco dużo pokarmu w sposób naturalny. Jeśli hodujesz muchołówki w pomieszczeniach, będziesz musiał okresowo podawać im kolację.

 

Czy mogę wystawić moją pułapkę na zewnątrz?

Muchołówka najlepiej rośnie na zewnątrz jako roślina w pojemniku lub doniczce. Stanowi ona doskonały dodatek do każdego słonecznego tarasu lub patio. Można ją również uprawiać w oczku wodnym lub fontannie, ale należy pamiętać, aby korona rośliny znajdowała się nad wodą.

 

muchołówka kwiat

Czy mogę podlewać moją muchołówkę wodą butelkowaną?

Woda butelkowana nie jest odpowiednia dla muchołówki. Standardowa woda butelkowana jest przeznaczona do spożycia przez ludzi. Woda ta jest wzbogacana minerałami dla smaku, co może być szkodliwe dla muchołówki.

 

Nie używaj standardowej wody butelkowanej dla muchówek, jeśli nie masz pewności, że jest ona czysta.

Czy pułapki muchołówki łatwo umierają?

To normalne, że po złapaniu i strawieniu pokarmu pułapki umierają. Gdy pułapka umrze, zastąpi ją większa. Twoja muchołówka może wypuścić kwiat na wiosnę. Muchołówki żyją zwykle do jednego roku, ale w odpowiednich warunkach roślina może przetrwać prawie 20 lat.

 

Jak trudno jest utrzymać muchołówkę przy życiu?

Roślina ta jest notorycznie trudna do utrzymania przy życiu. Ludzie kupują pułapkę w małej doniczce z plastikową kopułą na górze, a to jest przepis na śmierć. Również nasz klimat nie jest dla nich odpowiedni. Mroźne zimy i brak słońca zabijają te rośliny.

 

Dlaczego moja muchołówka nie łapie much?

Prawdopodobnie najważniejszym powodem, dla którego Twoja muchołówka nie zamyka się, jest jej wyczerpanie. Liście muchołówki mają krótkie, sztywne rzęski lub włoski spustowe. Jest również możliwe, że powodem, dla którego pułapki muchołówki nie zamyka się, jest jej śmierć.

 

Dlaczego moja muchołówka robi się biała?

Jeśli masz białą, rozmytą pleśń rosnącą na twojej pułapce, albo nie powinieneś się martwić, albo powinieneś się martwić. Ta biała, rozmyta pleśń jest saprofitem. Oznacza to, że zjada tylko martwe rzeczy. Najwyraźniej wasza roślina ma trochę martwej tkanki, a pleśń właśnie na niej przeżywa.

 

Dlaczego moja muchołówka staje się czerwona?

Jasnoczerwony kolor wewnątrz muchołówki jest oznaką dobrego zdrowia. Oznacza to, że roślina otrzymuje całe potrzebne jej oświetlenie. Czerwony kolor wewnątrz pułapek pomaga muchołówce w chwytaniu ofiar. Roślina przyciąga ofiary słodkim nektarem i jaskrawymi kolorami.

 

Czy muchołówki jedzą karaluchy?

Muchołówki mogą zjadać małe karaluchy, które mieszczą się w pułapkach rośliny. Roślina może zmniejszyć plagę robaków w ramach pewnych ograniczeń.

 

Czy mogę karmić muchołówkę mięsem?

Jeśli nakarmisz muchołówkę jej pułapkę odrobiną mięsa, prawdopodobnie umrze. Muchołówki oczekują robaków. Nakarm je czymkolwiek innym, a nie będą tego lubić. W mięsie zwierzęcym jest o wiele za dużo energii i białka niepochodzącego od robaków.

 

Czy muchołówki zabijają pszczoły?

Zadziwiającą konsekwencją muchołówki nie zjadają swoich zapylaczy. Co jest logiczne, mimo że pszczoły to owady. Nie jest to jednak dobrze zbadany temat.

 

Dlaczego liście mojej muchołówki stają się żółte?

Żółknące liście przed czernieniem, zwłaszcza te, które nie były karmione, są częstym objawem złych warunków uprawy. Czy zapewniasz swoim roślinom odpowiednią ilość wody? Jak większość roślin mięsożernych, muchołówki potrzebują gleby ubogiej w składniki odżywcze.

 

Czy muchołówki mogą cię skrzywdzić?

Pułapki nie mogą cię skrzywdzić, nawet jeśli zostawisz w nich palce przez długi czas. Nawet ludzie, którzy nie wyrywają ich z korzeniami, nie depczą, mogą przypadkowo zatruć muchołówki, podając im wodę z kranu lub pozbawiając je światła słonecznego.

 

Czy muchołówki się rozprzestrzeniają?

Muchołówki rozmnażają się jak wiele innych roślin. Kiedy ich kwiaty są zapylane, tworzą nasiona. Nasiona dojrzewają po czterech do sześciu tygodniach i stają się czarne i gruszkowate. Nasiona te są następnie rozsiewane i wyrastają z nich nowe rośliny.

 

Jak zabija muchołówka owady?

Na powierzchni każdego liścia znajduje się od trzech do sześciu włosków spustowych. Gdy muchołówka zamknie pułapkę, gruczoły trawienne, które znajdują się na wewnętrznej krawędzi liścia, wydzielają płyny, które rozpuszczają miękkie części ofiary, zabijają bakterie i grzyby oraz rozkładają owada za pomocą enzymów, aby wydobyć niezbędne składniki odżywcze.

 

Czy muchołówki pachną?

Muchołówki produkują nektar, który nie ma dla nas zapachu. Jest on również całkiem smaczny i słodki dla owadów. Wszelkie owady złapane przez rośliny są trawione, a twarde skorupy, które pozostają, nie pachną.

 

W jakim miesiącu muchołówki przechodzą w stan uśpienia?

Prawdopodobnie jest to najtrudniejsza rzecz do zrobienia dla początkującego hodowcy, zimowy spoczynek dla muchołówki rozpoczyna się około listopada i trwa do końca lutego lub początku marca. W tym czasie światło dzienne powinno słabnąć, temperatura powinna spadać, a gleba powinna nieco przeschnąć.

 

Czy muchołówki przyciągają komary?

Dzbanecznik, znany również jako liść trąbki, nie odstrasza komarów, lecz przyciąga je, zjada i wykorzystuje jako składniki odżywcze do wzrostu. Muchołówki, które jedzą wiele rodzajów owadów, w tym komary. Jedzą tylko kilka owadów tygodniowo i są roślinami tropikalnymi.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!