Nasturcja

Nasturcja jest wesołym i łatwym w uprawie kwiatem. Ich śmiałe kwiaty i jadalne liście, kwiaty i nasiona sprawiają, że jest to szczególnie zabawny kwiat dla dzieci. Oto jak wyhodować własne nasturcje!

Te urocze rośliny, o wyjątkowej zieleni i żywych kwiatach, dobrze rosną w doniczkach lub jako roślina okrywowa wokół ogrodów warzywnych.

 

Kiedy sadzić Nasturcje?

Nasiona wysiewać 1 do 2 tygodni po ostatnich wiosennych przymrozkach. Temperatura gleby powinna wynosić od 12 do 18°C. Młode siewki należy chronić przed późnymi przymrozkami.

 

Jak Sadzić Nasturcje?

Nasiona wysiewaj w ogrodzie na głębokość około pół cala i w odległości od 3 cm do 3,5 cm od siebie. Rośliny powinny pojawić się w ciągu 7 do 10 dni.

 

Nasturcje zwisające.

Nasturcje zwisające mają większe kwiaty i liście, choć nie wytwarzają tak wielu kwiatów jak odmiany krzewiaste. Doskonale wyglądają w wiszących koszach, na rabatach jako roślina okrywowa lub kaskadowo na brzegach doniczek.

 

Czasami można nawet wyszkolić energiczne odmiany, aby rosły w górę ogrodzenia lub słupa.

 

Czy nasturcja jest trująca?

Środki ostrożności przy spożywaniu lub stosowaniu leczniczym nasturcji. Nasiona są uważane za najbardziej toksyczne części rośliny, które nie powinny być spożywane.

 

Nie należy spożywać dużych ilości nasturcji. Zaleca się spożywanie jej w niewielkich ilościach, mieszając liście lub kwiaty w sałatkach z sałaty.

 

Jak długo wschodzi nasturcja?

Kiełkowanie nasturcji trwa około 10 do 12 dni. Kiedy siewki mają kilka zestawów liści, należy wyciąć słabsze siewki, pozostawiając jedną na doniczkę.

Zobacz też:Klon Palmowy

Jak dbać o nasturcje?

Podlewaj rośliny regularnie przez cały sezon wegetacyjny, ale uważaj, aby nie przesadzić z wodą. Nasturcje są w pewnym stopniu odporne na suszę, ale nadal wolą rosnąć w wilgotnej glebie. Zestresowane wodą rośliny będą miały gorsze kwiaty i smak.

 

Przycinanie wyblakłych/umarłych kwiatów przedłuży kwitnienie.

 

Jeśli uprawiasz nasturcje w doniczkach, może być konieczne ich przycinanie od czasu do czasu w trakcie sezonu wegetacyjnego. Zachęca to rośliny do wypuszczania nowych liści.

 

W lecie nasturcje mogą przestać kwitnąć, jeśli zostaną poddane stresowi cieplnemu. Również ich smak może stać się bardziej intensywny.

 

Dostateczne nawadnianie pomaga złagodzić skutki ekstremalnych temperatur.

 

 

Dlaczego nasturcja nie kwitnie?

Nasturcje potrzebują co najmniej kilku godzin słońca każdego dnia, aby uzyskać dobrze rozwinięte i trwałe kwiaty. Jeśli rośliny rosną w pełnym cieniu, może nie być żadnych kwiatów.

 

Zazwyczaj na tych roślinach rosnących w zacienionym miejscu pojawiają się krótkotrwałe lub słabo rozwinięte kwiaty.

 

Czy nasturcje powracają co roku?

Szybko kiełkują, szybko rosną, a ich kwiaty są duże i kolorowe. Chociaż znana wszystkim nasturcja jest rośliną jednoroczną, można ją również uprawiać z sadzonek.

 

Czy nasturcje lubią słońce, czy cień?

Najlepsze rezultaty daje sadzenie nasturcji w pełnym słońcu 6-8 godzin światła słonecznego. Sadzić nasturcje w pełnym słońcu, aby uzyskać najlepsze wyniki.

 

Nawożenie nasturcji.

Nasturcje dobrze radzą sobie na uboższych glebach i zazwyczaj nie wymagają dodatkowego nawożenia, chyba że Twoja gleba jest wyjątkowo uboga.

 

Zbyt duża ilość azotu spowoduje, że będzie więcej liści niż kwiatów. Gleba powinna być dobrze zdrenowana.

 

Rodzaje nasturcji.

Istnieje wiele odmian nasturcji, które dzieli się na dwa główne rodzaje: zwisające lub pnące „Tropaeolum majus” i krzaczaste. Jak sugeruje ich nazwa, główną różnicą między nimi jest sposób wzrostu, przy czym nasturcje pnące tworzą długie pnącza, a nasturcje krzaczaste są bardziej zwarte.

 

Nasturcje krzaczaste są też czasem nazywane „karłowatymi”.

Zobacz też:Fikus

Czy nasturcje się rozprzestrzeniają?

Po posadzeniu nasturcje będą się rozprzestrzeniać i kwitnąć aż do pierwszych mrozów, z niewielkim wyjątkiem sporadycznego zraszania.

Nasturcje występują zasadniczo w dwóch formach: zwartej i zwisającej. Odmiana kompaktowa jest niska i ruchliwa, zwykle ma około 30 cm wysokości.

 

Czy nasturcje kwitną przez całe lato?

Mogą występować w wielu różnych kolorach, między innymi czerwonym, pomarańczowym, kremowym i żółtym, i zazwyczaj kwitną od lata do jesieni.

Mają raczej korzenny zapach i zwykle pojawiają się jako pnącza lub rozłożyste krzewy.

nasturcja w ogrodku

Czy nasturcje potrzebują dużo wody?

Nasturcje wymagają regularnego nawadniania. Zazwyczaj wystarczy podlewanie raz lub dwa razy w tygodniu, gdy górna warstwa gleby zaczyna wysychać. Należy dostarczyć tyle wody, aby nawilżyć glebę do głębokości 12 cm.

 

Chociaż nie ma potrzeby przycinania nasturcji, mogą się one rozprzestrzeniać i stać się inwazyjne, jeśli dopuści się do wysiewu nasion.

 

Czy nasturcje mają głębokie korzenie?

Nasiona nasturcji są duże, mniej więcej wielkości suszonego grochu, i trzeba je sadzić dość głęboko w glebie. Nasturcje wytwarzają korzeń palowy i nie lubią, gdy ich korzenie są naruszane, dlatego często zaleca się siew bezpośredni.

 

Czy nasturcje rozmnażają się same?

Nasturcję to wytrzymałe samosiewy, które są często przenoszone przez dzikie zwierzęta.

 

Czy nasturcje przyciągają pszczoły?

Mogą one odstraszać niektóre szkodniki dyniowatych, gdy rosną w pobliżu ogórków lub kabaczków, a liście i łodygi nasturcji tworzą bujną zieloną okrywę, która odstrasza chwasty.

 

Pszczoły chętnie zbierają nektar z nasturcji, który jest ukryty w długiej ostrodze z tyłu kwiatu.

nasturcja

Ile miejsca potrzebują nasturcje?

Nasiona nasturcji zwykle sadzi się na głębokość 2,5 cm i w odległości około 25 cm od siebie. Można posadzić je bliżej siebie, a następnie przenieść, gdy siewki będą miały kilka zestawów liści.

 

Nasturcja - W naszym ogrodzie, odc. 21

Jak szybko rosną nasturcje?

Po wykiełkowaniu nasion nasturcja potrzebuje od 35 do 52 dni, aby zakwitnąć, w zależności od odmiany i warunków uprawy.

 

Krótsze odmiany zaczną kwitnąć wcześniej niż wysokie, rozłożyste, ponieważ wysokie odmiany będą dłużej rosły wegetatywnie, zanim wytworzą kwiaty.

Zobacz też:Uprawa Papryki

Jaką temperaturę toleruje nasturcja?

Skrajne temperatury wynoszą od -1℃ do 4℃ stopni. Nasturcje zwykle odrastają po lekkim mrozie lub przymrozku, nawet jeśli nie są chronione.

 

Jak sprawić, by nasturcje się rozkrzewiły?

Jeśli Twoje dojrzałe nasturcje są smukłe, możesz je nieco przyciąć. W przypadku gatunków krzewiastych należy przycinać zużyte kwiaty i starsze pędy aż do miejsca, w którym stykają się z innymi pędami.

 

Dzięki temu roślina zachowa krzaczasty i kształtny pokrój.

 

Nasturcja zimowanie.

Silny mróz całkowicie zabija nasturcję, więc jedynym sposobem na przetrwanie zimy w klimacie umiarkowanym jest przeniesienie jej do domu lub szklarni przed pierwszym zabójczym mrozem.

 

Nasturcje zwykle kiełkują po lekkim mrozie lub przymrozku, nawet jeśli nie są chronione.

 

Co robić z nasturcjami zimą?

Po kwitnieniu przycinamy stare pędy kwiatowe nasturcji wieloletnich, a jesienią – stare liście.

 

Rośliny trzymane na zewnątrz mogą potrzebować zimowej ochrony, dlatego jesienią należy zastosować ściółkę z wiórów korowych lub słomy, aby zabezpieczyć koronę.

 

Jak wysoko mogą wspinać się nasturcje?

Wiele odmian nasturcji rośnie w długim, płożącym pokroju, wspinając się na wysokość 2 m lub 3 metry, gdy są podpierane, lub pnąc się po ziemi, gdy podpieranie jest niedostępne.

Rośliny te są dobrym wyborem na altany, wysokie kraty lub wzdłuż ogrodzeń.

 

Czy nasturcje pną się po ziemi?

Rośliny nasturcji są łatwe w uprawie i mogą być pnące, kaskadowe lub krzaczaste.

Pielęgnacja nasturcji jest minimalna; w rzeczywistości nasturcje są jednym z tych okazów, które dobrze znoszą zaniedbanie. Wykorzystaj kwiaty nasturcji jako wypełniacz w skrzynkach okiennych i wiszących koszach.

 

Czy nasturcje odstraszają owady?

Nasturcja odstrasza mączliki, pluskwiaki, mszyce, kilka chrząszczy i pętaki kapuściane. Ta roślina pomoże również innym roślinom w ogrodzie.

Wytwarza unoszącą się w powietrzu substancję chemiczną, która odstrasza owady, chroniąc nie tylko je same, ale i inne rośliny w grupie.

 

Dlaczego nasturcje żółkną?

Nasturcje preferują gleby gliniaste lub piaszczyste i należy utrzymywać je w stanie wilgotnym.

 

Brak wody spowoduje żółknięcie liści. Zbyt obfite podlewanie może zabić korzenie nasturcji. Liście żółkną, ponieważ korzenie obumierają.

 

Czy powinienem namoczyć nasiona nasturcji przed zasadzeniem?

Niektórzy ogrodnicy lubią namaczać nasiona nasturcji przed sądzeniem, aby przyspieszyć ich kiełkowanie. Jeśli to zrobisz, pamiętaj, aby nie moczyć ich dłużej niż osiem godzin, aby uniknąć utraty nasion z powodu gnicia.

Nasturcje lubią piaszczystą, dobrze przepuszczalną glebę bez zbyt wielu składników odżywczych, ale lubią dużo wody.

nasturcja kwiaty

Zobacz też:Storczyk podlewanie, uprawa, rozmnażanie

Czy nasturcje są dobre dla ogrodu?

Oprócz tego, że są smaczne, bogate w witaminy i piękne, nasturcje przynoszą wiele korzyści innym roślinom w ogrodzie jako rośliny towarzyszące. Nasturcje są roślinami, które często wykorzystuje się jako pułapki na mszyce lub pluskwiaki.

 

Czy nasturcje można uprawiać w doniczkach?

Ta roślina jest szczęśliwa, że może być uprawiana w doniczce, częściowo dlatego, że jest urodzonym rozbitkiem. Nie potrzebujesz nawet dobrego kompostu. Jeśli chcesz, możesz zamieść ziemię na tarasie i zasadzić w niej rośliny.

 

Jeśli dasz nasturcji zbyt wiele miłości w postaci składników odżywczych, otrzymasz same liście, a żadnych wesołych kwiatów.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!