Nieszpułka Pielęgnacja

Nieszpułką są ozdobnymi, kwitnącymi drzewami o ładnych kwiatach, pięknym jesiennym kolorze i jadalnych owocach, choć nie wszystkim przypadną do gustu. Owoce są cierpkie na surowo, ale nadają się na galaretki o przyjemnym smaku lub do deserów. Pozostawione do zmięknięcia owoce miękną i są tradycyjnym, choć nietypowym przysmakiem.

Nieszpułka Pielęgnacja

Nieszpułką nie są bardzo wybredne. Preferują ciepłe, osłonięte stanowiska z wilgotną, dobrze zdrenowaną glebą, ale poradzą sobie na większości gleb, o ile nie są one nadmiernie kredowe lub źle zdrenowane. Warto je podlewać w bardzo suchych okresach, zwłaszcza w pierwszych trzech lub czterech latach życia.

 

 

Nawożenie

Młode rośliny potrzebują dodatkowego fosforu, aby zapewnić dobry rozwój korzeni. Szukaj nawozu, który ma fosfor. Zastosuj zalecaną ilość dla zakładu na etykiecie wskazówki w glebie w momencie sadzenia lub co najmniej w pierwszym sezonie wegetacyjnym.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Berberysu

Nawożenie roślin zadomowionych

Ustanowione rośliny mogą korzystać z nawożenia. Zrób wizualną inwentaryzację swojego krajobrazu. Drzewa wymagają nawożenia co kilka lat. Krzewy i inne rośliny w krajobrazie mogą być nawożone corocznie. Badanie gleby może określić istniejący poziom składników odżywczych w glebie. Jeśli jeden lub więcej składników odżywczych jest niski, może być wymagany konkretny nawóz zamiast uniwersalnego.

 

Nawozy, które są wysokie w N, azotu, będzie promować zielony wzrost liści. Nadmiar azotu w glebie może powodować nadmierny wzrost wegetatywny roślin kosztem rozwoju pąków kwiatowych. Najlepiej jest unikać nawożenia późno w sezonie wegetacyjnym. Aplikacje wykonane w tym czasie może wymusić bujny, wzrost wegetatywny, który nie będzie miał szansy, aby utwardzić się przed nadejściem zimnej pogody.

 

Nieszpułka uprawa rosliny

 

Światło

Słońce jest zdefiniowane jako ciągła, bezpośrednia, ekspozycja na 6 godzin lub więcej światła słonecznego dziennie.

 

 

Podlewanie

Wilgotna i dobrze zdrenowana oznacza dokładnie to, co brzmi. Gleba jest wilgotna, ale nie jest mokra, ponieważ tekstura gleby pozwala na odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Większość roślin lubi około 3 cm wody na tydzień. Gleba z kompostem pomoże poprawić teksturę i zatrzymywanie wody lub zdolność drenażu. 5-7 cm warstwa ściółki pomoże utrzymać wilgotność gleby, a badania wykazały, że rośliny ściółkowane rosną szybciej niż rośliny nieściółkowane.

 

 

Sadzenie

Wykopać obszar dla drzewa, które jest około 3 lub 4 razy średnica pojemnika, lub bryły korzeniowej i tej samej głębokości, jak pojemnik lub bryły korzeniowej. Użyj wideł lub łopaty, aby spulchnić boki otworu.

 

Jeśli drzewo rośnie w pojemniku, połóż je na boku i wyjmij pojemnik. Rozluźnij korzenie wokół krawędzi, nie naruszając zbytnio bryły korzeniowej. Ustaw drzewo na środku dołka, tak aby najlepsza strona była skierowana do przodu. Można rozpocząć wypełnianie dołka ziemią.

 

W przypadku sadzenia drzewa z bryłą korzeniową umieść ją w dołku tak, aby najlepsza strona była skierowana do przodu. Odwiąż lub usuń gwoździe z zakładki na szczycie kuli i pociągnij zakładkę do tyłu, aby nie wystawała z dołka podczas wymiany gleby. Syntetyczną papkę należy usunąć, ponieważ nie rozkłada się ona tak jak naturalna. Większe drzewa są często dostarczane w drucianych koszach. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że usunięcie kosza spowoduje większe uszkodzenia bryły korzeniowej. Po prostu odetnij druty, aby zostawić kilka dużych otworów na korzenie.

 

Wypełnij oba otwory ziemią w ten sam sposób. Nigdy nie używaj mniej niż połowy oryginalnej gleby. Ostatnie badania wykazują, że jeśli gleba jest wystarczająco luźna, lepiej jest dodawać do niej niewiele lub wcale.

 

Utwórz pierścień wodny wokół zewnętrznej krawędzi otworu. W ten sposób nie tylko odprowadzisz wodę, ale także skierujesz wilgoć do korzeni obwodowych, pobudzając je do wzrostu zewnętrznego. Gdy drzewo się zadomowi, pierścień wodny można wyrównać. Badania wykazują, że drzewa ściółkowane rosną szybciej niż te, które nie są ściółkowane, dlatego na zasypanym obszarze należy rozłożyć 7 cm warstwę słomy sosnowej, kompostu lub sproszkowanej kory. Usuń wszystkie uszkodzone gałęzie.

 

Zobacz też:Czy rośliny Maranty są łatwe w pielęgnacji?

Rozmnażanie

Nasiona — najlepiej wysiewać późną jesienią, gdy tylko dojrzeją, w zimnej ramie. Nasiona mają bardzo twardy i nieprzepuszczalny płaszcz nasienny i zwykle nie kiełkują, dopóki nie przejdą dwóch zim. W handlu takie nasiona moczy się przez krótki czas w kwasie siarkowym, aby rozbić płaszcz nasienny i umożliwić nasionom pobieranie wilgoci, jest to bardzo delikatna procedura i trudna do wykonania na małą skalę. Ogrodnik domowy może spróbować namoczyć nasiona na 24 godziny w ciepłej wodzie, a następnie przed wysiewem poddać je zimnej stratyfikacji przez 2-3 miesiące w temperaturze 1-5°C.

 

Alternatywnie, jeśli uda się zebrać zielone nasiona gdy tylko dojrzeją, ale przed wyschnięciem i stwardnieniem okrywy nasiennej, a następnie natychmiast wysiać je w zimnej ramie, można skrócić czas potrzebny do wykiełkowania. Gdy siewki są już wystarczająco duże, aby można było się nimi zająć, należy je przesadzić do pojedynczych doniczek i hodować w zimnej ramie przez pierwszą zimę. Na miejsce stałe należy je wysadzić późną wiosną lub wczesnym latem, po ostatnich spodziewanych przymrozkach. Sadzonki z dojrzałego drewna, listopad w zimnej ramie. Słaby procent. Rozkładanie jesienią lub wczesną wiosną. Trwa 18 miesięcy.

 

 

Przycinanie

Nieszpułka nie wymaga przycinania, aby dobrze rosła i dawała ładne owoce.

Nie zaszkodzi jednak przycinać jej na każdym etapie życia, jeśli chce się kontrolować jej rozmiary. Dzięki przycinaniu można mieć pewność, że zajmie tylko tyle miejsca, ile zaplanowano dla niego w krajobrazie ogrodu.

  • Silne przycinanie co 5 do 8 lat jest lepsze niż coroczne przycinanie.
  • Najlepszą porą roku do przycinania jest zima, ale podczas niezbyt mroźnej pogody.
  • Usuwaj martwe i chore gałęzie, gdy tylko je zauważysz.
  • W razie potrzeby należy odciąć słabsze, kruche gałęzie.
  • Usuwaj gałęzie wrastające, a nawet gałęzie z rusztowań.

 

 

Co warto wiedzieć o drzewie Nieszpułka i zbiorach?

Owoce Nieszpułka na drzewie gotowe do zbioru. To wyjątkowe drzewo występuje głównie w Belgii, Niemczech i północnej Francji.

To drzewo owocowe jest dobrze przystosowane do surowego klimatu. Do tej pory istnieje tylko jeden gatunek Nieszpułka.

 

 

Jej liściaste liście są bardzo gęste, a owoce pojawiają się już na początku roku, w maju. Zbiór tych wyjątkowych owoców powinien nastąpić do pierwszych przymrozków, ponieważ owoce miękną pod wpływem mrozu.

Nie należy mylić Nieszpułka niemieckiego z Nieszpułką japońską. Nieszpułka japoński to zupełnie inny gatunek, który rośnie głównie w obszarze śródziemnomorskim i ma wiecznie zielone liście.

 

Zobacz też:Czy rośliny Maranty są łatwe w pielęgnacji?

Jak jeść owoce Nieszpułki?

Najlepiej zbierać owoce, zanim ptaki zaczną je wydziobywać, i podgryzać je w trakcie wycieczki po ogrodzie.

Owoce zrywamy, chwytając je między kciuk, palec wskazujący i wskazujący.

Owoce czasami pękają i choć wyglądają na zgniłe, to w rzeczywistości są w najlepszej formie, a ich smak jest zaskakujący i słodki.

 

 

Nasi ptasi przyjaciele znają ten sekret i szybko przylatują na ucztę, kiedy owoce zaczynają pękać. Pękanie oznacza, że owoce zaczynają dojrzewać do tego stopnia, że stają się mięsiste. Dla większości owoców oznacza to przejrzałość, ale dla owoców takich jak śliwki i tarnina jest to najlepszy czas na ich spożywanie!

Owoce śliwy są typowym składnikiem placków, galaretki, likieru, a nawet wina śliwkowego.

Co to jest hydroponika, czyli na czym polega bezglebowa uprawa roślin?

Choroby i pasożyty roślin śródziemnomorskich

Oprócz zarazy ogniowej, która może zniszczyć owoc Nieszpułką w ciągu zaledwie kilku dni i nie ma szans na jej wyleczenie, trzeba się zmierzyć z bardziej powszechnymi chorobami, takimi jak brunatna zgnilizna drzew, zwana również zgnilizną drzew oraz mączniak rzekomy.

 

  • Brunatna zgnilizna drzew — Nieszpułką gniją, gdy jeszcze wiszą na drzewie.
  • Mączniak rzekomy — biały aksamit pokrywa liście lub na owocach pojawiają się brązowe plamy.

Większość gatunków drzew owocowych często pada ofiarą mszyc i skalniaków.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!