Pielęgnacja Aglaonema

Aglaonema są często żywe i kolorowe, z uderzająco wzorzystymi liśćmi. Ponieważ są tak łagodne, Aglaonema doskonale nadają się do nowoczesnego salonu lub biura, sypialni lub przytulnego gabinetu. Ze względu na ich tolerancję zarówno na wilgotne, jak i suche warunki, a także fakt, że rozwijają się przy słabym oświetleniu, są doskonałym wyborem dla mniej niż idealnych warunków oświetleniowych lub zapominalskich właścicieli roślin.

 

 

Pielęgnacja Aglaonema

Jeśli szukasz pięknej i łatwej w pielęgnacji rośliny domowej, Aglaonema może być najlepszym wyborem. Roślina ta jest bardzo łatwa w pielęgnacji, pod warunkiem, że przestrzega się jednej prostej zasady: Im jaśniejsza jest zmiana na liściach rośliny, tym więcej światła słonecznego będzie ona potrzebować.

 

Gdy zrozumiecie, jak to się ma do Waszej Aglaonema, nie będziecie mieli problemu z jej rozwojem. Poza tym utrzymuj roślinę w cieple i wilgoci, a w nagrodę otrzymasz trwałą, stabilną roślinę domową, która nieprędko przerośnie swoją doniczkę.

 

 

Oświetlenie

Niektóre odmiany tej rośliny mogą łatwo rosnąć w półcieniu. Odmiany wymagają jaśniejszego światła, ale nie oznacza to, że powinny być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli roślinie brakuje światła, można zauważyć, że jej łodygi staną się długie i zgrabne. Jednocześnie aglaonema nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego, które powoduje poparzenia liści.

 

 

Temperatura

W zimie temperatura dla aglaonemy nie powinna spadać poniżej +16°C. Idealna temperatura dla wzrostu to +20 °C +25 °C. Im jest cieplej, tym lepiej rosną rośliny aglaonemy. Przeciągi, gwałtowne zmiany temperatury są niedopuszczalne dla aglaonemy.

Zobacz też:Szeflera pielęgnacja i uprawa

Aglaonema liscie

Podlewanie

W naturze Aglaonema jest codziennie obficie podlewana i rośnie w glebie, która jest dobrze przepuszczalna dla wilgoci i powietrza. Jeśli aglaonema jest trzymana w pomieszczeniach, w sezonie wzrostu powinna być obficie podlewana. Jesienią i zimą ograniczamy podlewanie, ale pamiętajmy, że przesuszenie gleby jest niebezpieczne dla aglaonemy. Należy także unikać polewania aglaonemy w okresie chłodów.

 

 

Jakiej wody używać dla aglaonemy?

Woda do podlewania powinna być miękka, dobrze odstana, a jej temperatura nie powinna być niższa niż temperatura pokojowa.

 

 

Wilgotność powietrza

Aglaonema preferuje wysoką wilgotność powietrza. W lecie lepiej jest zraszać ją codziennie. Konieczne jest także regularne czyszczenie liści z kurzu. Nie należy pokrywać liści roztworem nabłyszczającym.

 

 

Nawożenie

W okresie aktywnego wzrostu aglaonemy należy zasilać płynnym nawozem mineralnym 2 razy w miesiącu. Nie należy zasilać rośliny zimą.

 

Aglaonema

Przycinanie

Jest to praktyka ogrodnicza, która polega na usuwaniu wybranych części rośliny. Mogą to być gałęzie, pąki lub korzenie. Jest to bardzo ważne, chociaż, że kończyny pozostają nienaruszone w celu utrzymania zakładu w pozycji pionowej podczas przycinania roślin. Jest to powszechna praktyka, aby zachować od stresu roślin i poprawić przepływ powietrza w całej roślinie, jak również.

 

Nie ma wiele przycinanie, które muszą być wykonane dla Aglaonema, przycinanie roślin odbywa się głównie w celu pozbycia się żółtych dolnych liści lub spędził kwiat. To nie jest wspólne z Ag, więc nie jest to potrzebne często. Jeśli jednak zajdzie potrzeba przycinania Aglaonemy, upewnij się, że narzędzia są bardzo ostre i czyste, aby zapobiec uszkodzeniom.

 

Zobacz też:Jak uprawiać i pielęgnować jaskier?

Wszyscy pytają, czy powinieneś przesadzić Aglaonemę

Ważne jest, aby nie usuwać rośliny z doniczki, chyba że napotkasz okoliczności, że roślina przerosła swoją przestrzeń. W końcu nadejdzie czas, kiedy twoja Aglaonema przerośnie doniczkę, a system korzeniowy nie będzie miał miejsca do wzrostu, co może być bardzo złe dla zdrowia rośliny. Jak można to sprawdzić? Nie martw się o, to kiedy nadejdzie czas, Aglaonema da ci znać, kiedy trzeba ją usunąć, wyskakując prosto z otworów drenażowych w doniczce i z wierzchu gleby. To nie znaczy, że eliminujesz odrosty, po prostu przeniesiesz ją do większej doniczki.

 

 

Przesadzanie i mieszanka glebowa

Aglaonema rośnie powoli, dlatego młode rośliny powinny być przesadzane co roku na wiosnę, a dorosłe co 3-5 lat lub rzadziej. Aglaonema daje dobry wzrost liści, gdy jej korzenie są ograniczone przez mały rozmiar doniczki. Nie zapominajmy, że na dnie doniczki musi być dobry drenaż.

 

Gleba dla aglaonemy powinna być lekka, luźna i przepuszczalna dla wody. Mieszanka gleby może składać się z ziemi liściowej, torfu i piasku 2:1:1 z dodatkiem pokruszonego węgla drzewnego. Można też zrobić następującą kompozycję: 1 część torfu, 1 część ziemi liściowej, 1 część lekkiej ziemi darniowej i 2 części piasku. Aglaonema dobrze rośnie także w hydroponice.

 

 

Rozmnażanie Aglaonema

Aglaonema można rozmnażać za pomocą sadzonek łodygowych lub przez podział roślin podczas przesadzania. Na rozmnażanie chińskich roślin zimozielonych należy poczekać do połowy lata, kiedy pogoda jest najcieplejsza.

 

 

Rozmnażanie za pomocą sadzonek pędowych:

  1. Użyj zdezynfekowanego, ostrego narzędzia do cięcia, aby wziąć łodygę z rośliny macierzystej, która ma kilka centymetrów długości.
  2. Zanurz dolny koniec w hormonie korzeniowym i umieść sadzonkę w szklance z wodą umieszczonej w pośrednim świetle słonecznym. Korzenie powinny uformować się w ciągu trzech do czterech tygodni.
  3. Ostrożnie i delikatnie przenieś sadzonkę do doniczki wypełnionej dobrze przepuszczalną ziemią i utrzymuj ją w wilgotności.

 

 

Rozmnażanie przez podział:

  1. Połóż ostrożnie doniczkę na boku. Użyj kielni do spulchnienia gleby po bokach pojemnika. Delikatnie wyjmij roślinę i ziemię z doniczki.
  2. Lekko strząsnąć ziemię z korzeni. Ostrożnie rozdzielić korzenie, aby oddzielić kępę do przesadzania.
  3. Przesadzić kępę w puli wypełnionej dobrze odsączania gleby doniczkowej.
  4. Trzymaj zarówno oryginalną roślinę jak i podzieloną roślinę trochę ekstra wilgotne przez kilka tygodni, dopóki nie są one zarówno ustalone jak i mniej zestresowany.

 

Zobacz też:Jak uprawiać i pielęgnować jaskier?

Wspólne szkodniki i choroby roślin

Choć nie jest bardzo podatny na szkodniki lub choroby, Aglaonema może czasami mieć wspólne problemy z roślinami domowymi, takich jak skali, mączniak, lub pająki. Można je zwalczać za pomocą środków owadobójczych.

 

Większość innych problemów wynika z tego, że roślina jest zbyt wilgotna, a problemy z grzybami i gnicie korzeni są typowe dla nadmiernie podlewanej zimozielonej rośliny chińskiej.

 

 

Czy Aglaonema jest łatwy w pielęgnacji?

Są to bardzo łatwe w uprawie rośliny domowe. Co najlepsze, nie lubią one pełnego słońca, więc są idealne do prawie każdego pomieszczenia w domu, zwłaszcza jeśli światło w oknie jest towarem.

 

 

Jak szybko rośnie Aglaonema?

Aglaonema jest rośliną wolno rosnącą, co oznacza, że rzadko trzeba się martwić o przesadzanie.

 

 

Moja Aglaonema ma żółte lub brązowe liście krótko po otrzymaniu.

Jest to najprawdopodobniej spowodowane szokiem po przeszczepie. Szok po przesadzeniu jest całkowicie normalny i prawie wszystkie rośliny doświadczają go w jakiejś formie, tracąc kilka liści lub pokazując przebarwienia po przybyciu do nowego środowiska. Przycinać żadnych nieestetycznych liści i należy postępować zgodnie z rośliną konkretnych instrukcji opieki. Jeśli problem będzie się utrzymywał, to może być konieczne dostosowanie oświetlenia i/lub sposobu podlewania.

 

 

Dlaczego moje liście Aglaonemy opadają?

Opadające liście mogą być oznaką niedostatecznego oświetlenia lub niewłaściwego podlewania. Jeśli liście Aglaonemy są zbyt mocno nasłonecznione, mogą się zwijać w celu ochrony przed poparzeniem słonecznym. Przy niedostatecznej ilości światła liście mogą zacząć więdnąć i wykazywać oznaki osłabienia. Połączenie żółtych i brązowych brzegów liści, wilgotnej gleby i opadających liści jest często wynikiem zbyt dużej ilości wody. Chrupiące, całkowicie żółte lub brązowe liście i sucha gleba to zazwyczaj wynik zbyt małej ilości wody. Jeśli doświadczasz takich objawów, zapoznaj się z poradnikiem pielęgnacji Aglaonemy i dostosuj oświetlenie lub podlewanie do potrzeb.

 

 

Dlaczego łodygi mojej Aglaonemy stają się żółte i brązowe?

Najczęściej jest to spowodowane zbyt dużą ilością wilgoci zatrzymywanej w glebie, co powoduje gnicie korzeni. Łodygi Aglaonemy zatrzymują wodę dla rośliny w okresach suszy. Jeśli w glebie jest zbyt dużo wody, a łodygi są również pełne wody, może to spowodować gnicie rośliny. W takim przypadku należy wstrzymać się z podlewaniem, napowietrzyć glebę lub w ciężkich przypadkach wymienić i przyciąć gnijące łodygi. Podlej roślinę ponownie dopiero wtedy, gdy gleba całkowicie wyschnie w całej doniczce.

Jak nie zabić swoich roślin? 10 błędów, które popełniamy w uprawie roślin domowych

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!