Pielęgnacja alokazji wszystko, co musisz wiedzieć.

Jeśli jesteś entuzjastą roślin pokojowych i szukasz wyjątkowego dodatku do swojej kolekcji roślin domowych, to alokazji może być idealną rośliną dla ciebie.

 

Alokazji wcale nie pochodzi z Afryki. Swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do ręcznie rzeźbionych masek ceremonialnych, które można tam znaleźć, ale tak naprawdę pochodzi z wysp filipińskich.

 

Nie jest łatwa opieka roślin domowych. Jest doskonałym samodzielnym okazem, szczególnie dobrze komponującym się z nowoczesnym wzornictwem.

 

 

Gdzie sadzić alokazjię?

Alokazjię potrzebują jasnego, ale pośredniego światła. Wynika to z naturalnego siedliska rośliny, na dnie lasu pod baldachimem drzew. Bezpośrednie słońce spowoduje poparzenie liści, więc unikaj umieszczania alokazji w miejscu, gdzie będzie wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas.

 

 

Jak sadzić alokazjię?

Właściwa pielęgnacja roślin alokazji zaczyna się od gleby. Musi być porowata i zalecana mieszanka będzie składała się z jednej części gleby, jednej części perlitu lub gruboziarnistego piasku doniczkowego i jednej części torfu. Mieszanka doniczkowa musi być dobrze napowietrzona, dobrze zdrenowana, a jednocześnie musi pozostać wilgotna.

 

 

Czy alokazjia lubi pełne słońce?

Preferują pełne słońce i stałą wilgotność. alokazjię trzymają końcówki liści na zewnątrz lub do góry i preferują lepiej zdrenowaną glebę i trochę cienia.

 

alokazja

Czy alokazjia może rosnąć w cieniu?

Alokazjia toleruje zarówno słońce jak i cień, ale najlepiej radzi sobie posadzona na częściowo zacienionych rabatach ogrodowych. Stanowisko z pełnym porannym słońcem, ale popołudniowym cieniem jest lepszym miejscem niż rabata, która jest nasłoneczniona przez cały dzień. alokazjia wymaga także gleby, która pozostaje wilgotna i nie wysycha całkowicie.

 

 

Gleba dla alokazji?

Idealna mieszanka gleby dla alokazji składa się w równych częściach z ziemi do roślin domowych, mchu torfowego i perlitu. Te składniki mieszanki doniczkowej utrzymują wystarczającą ilość wilgoci i zapewniają doskonały drenaż. Korzenie roślin alokazji potrzebują wilgotnej gleby, ale nie lubią wilgotnych, mokrych warunków.

Zobacz też:Agrest uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie.

 

Jaki jest najlepszy nawóz dla alokazji?

Alokazjię są bardzo obfitymi karmicielami, a częste nawożenie roślin alokazji to jedyny sposób, aby nadążyć za ich apetytem. Przed posadzeniem alokazji należy wymieszać 1 kg nawozu o spowolnionym działaniu na każde 9,5 m².

 

 

Nawadnianie alokazji.

Przy podlewaniu należy pozwolić, aby górna warstwa od 5 cm do 7 cm wyschła między kolejnymi podlewaniami, aby roślina nie siedziała w zbyt mokrej glebie. Podczas zimy alokazjia przejdzie przez okres spoczynku i będzie wymagać rzadszego podlewania, ponieważ gleba będzie potrzebować więcej czasu na wyschnięcie.

 

 

Czy powinienem podlewać moją alokazjię?

Rośliny alokazji najlepiej rosną w wysokiej wilgotności powietrza. Możesz także zwiększyć wilgotność powietrza, umieszczając mały nawilżacz w pobliżu rośliny lub grupując rośliny razem. Nie zamgławiaj rośliny; zamgławianie sprzyja rozwojowi chorób roślin. Kwiaty alokazji są bardzo małe i nieistotne w porównaniu z pięknymi liśćmi.

 

 

Nadmierne podlewanie alokazji.

Jeśli przesadzisz z podlewaniem rośliny alokazji, możliwe, że dojdzie do gnicia korzeni lub infekcji grzybiczej. Obserwuj czy na liściach nie pojawiają się brązowe lub czarne plamy i monitoruj glebę pod kątem wilgotności. Gleba powinna być wilgotna, ale nie przesiąknięta wodą, aby zapewnić jej optymalne zdrowie.

 

 

Jak nie zabić swojej Alokazji? 🤦‍♂️🥀

Jak ratować nadmiernie podlewane alokazjię?

  • Zwiędnięte, podlewane rośliny nie zawsze są straconą sprawą.
  • Przenieś roślinę do zacienionego miejsca, nawet jeśli jest to roślina w pełni nasłoneczniona.
  • Sprawdź, czy doniczka ma prawidłowy drenaż i jeśli to możliwe, stwórz dodatkową przestrzeń powietrzną wokół korzeni.
  • Podlewaj tylko wtedy, gdy gleba jest sucha w dotyku, ale nie pozwól, aby była zbyt sucha.
  • Zastosuj środek grzybobójczy.

 

Dlaczego moje liście alokazji stają się żółte?

Jeśli alokazjia ma żółte liście, oznacza to, że było zbyt mokro lub zbyt sucho. Rośliny muszą być wolne od brązowych plam i brązowych krawędzi liści, co często jest spowodowane niedostateczną wilgotnością lub zbyt suchą ziemią w doniczce. Może to również powodować opadanie roślin.

 

alokazja uprawa

Przycinanie roślin domowych alokazji.

Jedynym powodem do przycinania roślin maski afrykańskiej jest usuwanie martwych lub uszkodzonych liści. Wszystko, co musisz zrobić, to odciąć stary liść czystym sekatorem blisko podstawy łodygi. Ponieważ rośliny alokazji rosną szybko, przycinanie nie ma wpływu na wzrost rośliny.

 

 

Czy powinienem obcinać żółte liście alokazji?

Często najlepiej jest poczekać z przycinaniem żółtych liści alokazji aż całkowicie zżółkną i obumrą. Nawet częściowo żółty liść może nadal dostarczać roślinie energii i zbyt wczesne jego usunięcie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

 

Zobacz też:Dalie sadzenie, uprawa i pielęgnacja.

Czy moja alokazjia odrośnie?

W przeciwieństwie do wielu innych tropikalnych roślin o słabym oświetleniu alokazjia jest w stanie odrosnąć, nawet jeśli straci wszystkie liście. Jest to spowodowane rezerwą energii, którą przechowują w swoich grubych bulwach.

 

 

Kiedy przesadzać alokazjię ?

Ponieważ alokazji woli być lekko związana korzeniami, zazwyczaj wymaga przesadzania co kilka lat. Jesień i wiosna to dobry czas na przesadzanie roślin domowych takich jak alokazjia, ponieważ są to gatunki tropikalne, które rosną przez cały rok w ciepłych warunkach.

 

 

Rozmnażanie alocazji.

Alokazjia wyrasta z kłączy w ziemi, a najlepszą metodą rozmnażania roślin alokazji jest dzielenie tych kłączy. Rozmnażanie alocazji powinno odbywać się wiosną lub wczesnym latem, kiedy roślina dopiero wychodzi z zimowego spoczynku.

 

 

Czy można rozmnażać alokazjię z liści?

Rośliny alokazji są bulwiaste, co oznacza, że kiełkują z centralnego kłącza. Z tego powodu, w przeciwieństwie do wielu innych gatunków roślin domowych, nie nadaje się do rozmnażania poprzez pobieranie sadzonek.

 

 

Czy alokazjia ukorzenia się w wodzie?

Alokazjię rosną zazwyczaj w wilgotnych i mokrych miejscach, na przykład w klimacie lasów deszczowych w Brazylii. Te korzenie potrzebują tlenu, który otrzymują nawet gdy są w wodzie. W gęstej lub bardzo wilgotnej glebie nie mają go jednak wystarczająco dużo.

 

 

Pobieranie sadzonek z alokazji?

Nie próbuj pobierać sadzonek z alokazji, to się nigdy nie uda. Jedynym sposobem na wyprodukowanie nowych roślin jest uzyskanie cebulek z gleby, lub jeśli cebulka zacznie rosnąć i nowa roślina wyskoczy z gleby.

 

 

Czy można wyhodować alokazjię z nasion?

Rozmnażają się przez nasiona, ale potrzeba lat, zanim pojawią się duże, piękne liście. Nasiona kwiatów alokazji są żywotne tylko przez krótki czas, więc jeśli chcesz je zasadzić, zbierz strąki i wykorzystaj je jak najszybciej.

Zobacz też:Grubosz drzewko szczęścia uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie.

 

Jak długo trwa kiełkowanie nasion alokazji?

Dobrze podlewane rośliny alokazji zaczną kiełkować w okresie od trzech do ośmiu tygodni, bez względu na to czy zostały zasadzone w domu, czy na zewnątrz.

 

alokazjia w doniczce

Czy alokazjia może rosnąć w pomieszczeniach zamkniętych?

Twoje rośliny alokazji w pomieszczeniach powinny być dobrze oświetlone jasnym, ale rozproszonym światłem. Bezpośrednie światło słoneczne spowoduje poparzenie liści. Unikaj południowej ekspozycji. Na szczęście, średnie temperatury w domu są wystarczające dla roślin afrykańskich masek, chociaż wolą go nieco cieplejsze, około 29℃.

 

 

Przesadzanie alokazji.

Alokazjia najlepiej rośnie w lekko ciasnych warunkach, ale w końcu będzie musiała zostać przesadzona do nowej doniczki, aby uzupełnić jej glebę. Oznaki, że alokazjia wymaga przesadzenia to widoczne korzenie na powierzchni gleby lub korzenie wyrastające z otworu drenażowego doniczki.

 

 

Pielęgnacja zimą alokazji.

Większość gatunków alokazji nie przetrwa zimy na zewnątrz, ale można wykopać bulwy niektórych rodzajów alokazji i przechowywać je w chłodnym i suchym miejscu do wiosny, a następnie przesadzić.

 

 

Jak niskie temperatury toleruje alokazji?

Rośliny alokazji są odporne na mróz, a niektóre odmiany nie wytrzymują temperatury poniżej 7℃. Rośliny tworzą bulwy w ziemi, więc w rejonach o łagodnym mrozie można je bezpiecznie pozostawić na zewnątrz, pod warunkiem, że gleba jest pokryta grubą warstwą ściółki. Przed ściółkowaniem należy przyciąć liście.

 

 

Dlaczego moja alokazjia umiera?

Jeśli nie ma odpowiednich warunków wzrostu, to natychmiast pojawiają się objawy stresu fizycznego, a to prowadzi do śmierci rośliny. Najczęstsze powody, dla których alokazji umiera, to podlewanie, brak składników odżywczych, niska temperatura lub niewłaściwe warunki oświetleniowe.

 

 

Jak rozpoznać kiedy alokazjia umiera?

Alokazija wypuszczają średnio 1 lub 2 liście każdego miesiąca, a mniejsze rzadziej. Oznaki obumierania liści są następujące – po pierwsze, łodyga mięknie, co powoduje, że liść niefortunnie się wychyla. Po drugie, liść żółknie wokół krawędzi, a następnie w kierunku środka.

 

Zobacz też:Rozplenica Japońska uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Dlaczego moje liście alokazjia stają się brązowe?

Częstym problemem u alokazji i prawie wszystkich roślin domowych. Jest to co nazywamy lub po prostu końcówki liści wysychają i stają się brązowe. Może to być spowodowane przez wiele czynników, w tym nadmierne podlewanie, oparzenia chemiczne spowodowane zbyt dużą ilością nawozu, gnicie korzeni i suche, stojące powietrze.

 

 

Dlaczego moja alokazjia ocieka wodą?

Kiedy dbasz o swoją alokazji, mogłeś wcześniej zauważyć krople wody na liściach. Pojawiają się one, gdy roślina jest nieco przelana i próbuje wypocić nadmiar wody, pozwalając jej wydostać się z maleńkich porów w liściach.

 

 

Dlaczego moja roślina się przewraca?

Kiedy rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości wody, ich liście zaczynają opadać lub więdnąć. Często ich brzegi zwijają się, a liście żółkną. Jest to mechanizm obronny, ponieważ zrzucanie liści pomaga roślinie pozbyć się części powierzchni, która traciłaby wodę do atmosfery.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!