Pielęgnacja Amarylisy

Amarylis to wspaniały, wcześnie kwitnący kwiat, który wnosi odrobinę koloru w ciemne zimowe miesiące.

 

Ponieważ kwitnie zimą lub wczesną wiosną, prawie zawsze jest trzymany w doniczce w pomieszczeniach, z tego tekstu dowiesz się jak dbać o roślinę.

 

Czy trzeba podlewać amarylisy?

Utrzymuj roślinę w jasnym świetle i regularnie podlewaj; mieszanka gleby powinna być wilgotna, ale nie mokra. Latem kontynuuj podlewanie i nawożenie.

 

Cebulki amarylisów są znane z tego, że kwitną co roku nawet przez 40 lat. Po wyblaknięciu wszystkich kwiatów należy przyciąć łodygi od 2,5 cm do 5 cm nad cebulką, pozostawiając liście na miejscu.

 

Jaką ilość wody powinien dostawać amarylis?

Podlewaj do momentu, aż mieszanka doniczkowa będzie dokładnie wilgotna, ale unikaj moczenia odsłoniętej części cebulki.

 

Umieść nowo posadzony amarylis w słonecznym miejscu, a po około 8-10 tygodniach powinny pojawić się kwiaty. Amarylis nie lubi siedzieć w wodzie, więc poczekaj, aż górne 5 cm gleby będą suche, aby ponownie podlać.

Amarylisy podlewanie

Kiedy przestać podlewać amarylis?

Późnym latem lub wczesną jesienią, przestań podlewać i przenieś cebulkę do chłodnego 12°C, suchego miejsca, z dala od jasnego światła.

 

Idealna jest piwnica lub garaż. Liście będą stopniowo więdnąć i opadać, gdy roślina przejdzie w stan spoczynku. Nie podlewajcie cebulki i zostawcie ją w spokoju.

 

Amarylis w doniczce.

Przy sadzeniu cebulki amarylisu należy wybrać doniczkę, która jest o około 2,5 cm do 5 cm szersza niż średnica cebulki.

 

Pojemnik może być gliniany, ceramiczny lub plastikowy, ale powinien mieć otwory drenażowe w dnie.

 

Posadźcie cebulkę w dobrej, dobrze zdrenowanej mieszance doniczkowej.

Zobacz też:Szałwia Omszona Uprawa i pielęgnacja.

Ile amarylisów można uprawiać w jednej doniczce?

Powszechne jest uprawianie jednej cebulki amarylisa w jednym pojemniku, jednak można uprawiać kilka w jednej doniczce, jeśli jest ona wystarczająco duża, aby pomieścić ich duże korzenie.

 

Rozmiar doniczki dla jednego amarylisu powinien wynosić około 17 cm głębokości, 2,5 cm lub 5 cm szerzej niż góra cebulki.

Amarylisy kwiaty

Jak dbać o amarylisa doniczkowego?

Umieść roślinę w słonecznym oknie i podlewaj, gdy powierzchnia gleby jest prawie sucha. Co 2 do 4 tygodni nawozić rozpuszczalnym w wodzie nawozem do roślin domowych. Amarylis można przenieść na zewnątrz pod koniec maja lub na początku czerwca.

 

Zahartuj lub zaaklimatyzuj roślinę do warunków zewnętrznych, umieszczając ją początkowo w zacienionym, chronionym miejscu.

 

Ile lat będzie kwitła cebulka amarylisa?

Przy odpowiedniej pielęgnacji, cebulka amarylisu będzie rosła i kwitła przez dziesiątki lat. Jeden z hodowców twierdzi, że jego cebulka kwitła co roku przez 75 lat.

 

Czy amarylis może być uprawiany w pełnym słońcu?

Wiosną, wysyła w górę 25 cm do 61 cm łodygi, które produkują czerwone, miękkie kwiaty w kształcie trąbki z białymi paskami.

 

Jak większość kwitnących roślin cebulowych, amarylis preferuje pełne słońce i dobrze zdrenowaną glebę.

Zobacz też:Jodła Koreańska wszystko co musisz wiedzieć.

Czy amarylis jest rośliną jednoroczną, czy wieloletnią?

Amarylisy to delikatne byliny większość z nich jest odporna na warunki zewnętrzne tylko w strefach od 9 do 11.

 

Odpowiednio pielęgnowane rośliny amarylisa mogą żyć nawet 75 lat! Amarylisy są wspaniałymi i długotrwałymi kwiatami ciętymi.

 

Czy należy obcinać obumarłe kwiaty amarylisów?

Po obumarciu wszystkich kwiatów należy ściąć łodygę do wysokości 5 cm od podstawy rośliny.

 

Po kwitnieniu liście rośliny przetwarzają energię, która przekazywana jest do cebulki. Roślina amarylisu magazynuje energię w cebulce na następny sezon wegetacyjny. Rośliny amarylisu nie wymagają dalszego przycinania.

 

Czy cebulki amarylisa rozmnażają?

Sadząc cebulki w rzędach w ogrodzie, można uzyskać duży pokaz kolorów. Powinny one zakwitnąć w następnym roku, w okolicach Dnia Matki.

 

Czy cebulki amarylisów wymagają nawożenia?

Nawożenie cebulki amarylisu, która nie ma liści może zabić korzenie, ale po tym jak roślina, zacznie rosnąć nawożenie jest niezbędne.

 

Nawozić amarylis dwa razy w miesiącu przy użyciu rozpuszczalnego nawozu zalecanego dla roślin doniczkowych w pełnej mocy i częstotliwości.

 

Czym należy dokarmiać amarylisa?

W miarę wzrostu amarylisu należy co 10 dni zasilać go standardowym nawozem do pomidorów i pamiętać o utrzymywaniu wilgotnej gleby.

 

Gdy amarylis zacznie kwitnąć, można wydłużyć okres kwitnienia, przenosząc roślinę w chłodniejsze miejsce.

Zobacz też:Jak sadzić Mieczyki, pielęgnacja, podlewanie, przycinanie

Gleba dla amarylisu.

Preferowana mieszanka gleby dla amarylisu jest bogata w substancje organiczne, takie jak dwie części gleby gliniastej do jednej części perlitu do jednej części dobrze zgniłego obornika.

 

Jeśli obornik nie jest dostępny, można użyć innego źródła materii organicznej, takiego jak torf, pleśń z liści, przekompostowana kora lub drewno, lub kompost.

 

Co zrobić z cebulkami amarylisów po przekwitnięciu?

Po przekwitnięciu należy przyciąć łodygę kwiatu do 2,5 cm od szczytu cebulki. Kontynuujcie podlewanie i regularnie zasilajcie roślinę płynnym nawozem do roślin domowych.

 

Amarylis wypuszcza wiele liści wiosną i latem. Pomoże to roślinie produkować energię do kwitnienia w następnym roku.

Amarylisy

Jak sprawić, by cebula amarylisu zakwitła ponownie?

  1. Usuń kwiaty i łodygi. Przytnij kwiaty jak zanikają i wyciąć łodygi do 2,5 cm od cebulki.
  2. Dajcie jej słońce. Po tym jak cebula zakwitnie, wytworzy kilka długich, pasiastych liści.
  3. Podlewaj i nie przesadzaj.
  4. Pozwól odpocząć cebulce.
  5. Przesadzaj, aby pojawiła się po raz drugi.

 

Jak pielęgnować hippeastrum | KWIACIARA #8

 

Jaka jest różnica między lilią a amarylisem?

Amarylis ma prostą łodygę z liśćmi przypominającymi paski, które wyrastają bezpośrednio z cebulki. Lilia ma krótkie liście, wyrastające z łodygi przez całą drogę od cebulki do kwiatu.

 

Cebula amarylis.

Cebulka jest w zasadzie ściśniętą łodygą rośliny młodą rośliną otoczoną zmodyfikowanymi liśćmi. Amarylis to także cebulki, a jeśli przetniesz jedną z nich, będzie wyglądała jak wnętrze cebuli!

Zobacz też:Uprawa Cebuli

Jak przedłużyć kwitnienie amarylisa?

Nowo zasadzoną cebulkę umieszczamy w chłodnym miejscu z jasnym światłem. Gdy pojawią się liście i pędy, roślina może przenieść przed słonecznym oknem.

 

Gdy kwiaty się otworzą, należy umieścić roślinę poza bezpośrednim słońcem, aby przedłużyć kwitnienie i zapobiec blaknięciu koloru kwiatów.

 

Jak sprawić, aby kwitnienie amarylisa trwało dłużej?

Zacznij od umieszczenia cebulki w zacienionym miejscu i stopniowo wystawiaj ją na więcej słońca każdego dnia przez okres tygodnia.

 

Gdy amarylis przystosuje się do warunków zewnętrznych, przenieś go do miejsca o pełnym słońcu i kontynuuj regularne podlewanie i nawożenie.

 

Roślinę należy przenieść z powrotem do pomieszczenia przed pierwszymi mrozami.

 

Czy można przechować amarylisy na następny rok?

Niektórzy ludzie wyrzucają amarylisy po zakończeniu kwitnienia. Można jednak zachować amarylis i zmusić go do ponownego kwitnienia w przyszłym roku.

 

Żeby z powodzeniem uprawiać i ponownie zakwitnąć cebulki amarylisów, należy przestrzegać odpowiednich zasad uprawy.

 

Co zrobić, jeśli mój amarylis nie kwitnie?

Amarylis wypuszcza liście, ale nie ma kwiatów, jeśli próbujesz sprawić, by roślina zakwitła zbyt szybko.

 

Cebulka potrzebuje czasu, aby zgromadzić składniki odżywcze, po czym następuje niezbędny okres spoczynku. Gdy zobaczysz, że kwiaty zanikają, przytnij łodygi, ale nie liście.

 

Czy cebulka amarylisa może być użyta ponownie?

Nie trzeba dawać cebulce amarylisa okresu spoczynku. Niektóre cebulki potrzebują okresu spoczynku, zanim ponownie zaczną rosnąć, ale amarylis nie.

 

Gdy zgromadzą wystarczająco dużo energii, są gotowe do działania i zakwitną ponownie, jeśli pozwolimy im dalej rosnąć.

 

Dlaczego liście mojego amarylisa żółkną?

Jeśli amarylis nie otrzyma odpowiedniej ilości wody, nawozu lub światła słonecznego w odpowiednim czasie w cyklu kwitnienia, może to skutkować wiotkimi, żółtymi liśćmi.

 

Możesz zapobiec tej sytuacji i wydłużyć żywotność rośliny, pamiętając o jej podstawowych potrzebach.

 

Dlaczego moje liście amarylisa stają się czerwone?

Amarylis jest szczególnie podatny na czerwoną plamistość, znaną także jako przypalanie liści lub czerwony ogień, która jest powodowana przez grzyb Stagonospora curtisii.

 

Ta choroba grzybowa powoduje powstawanie jaskrawoczerwonych plam na wszystkich częściach amarylisa. Choroba jest bardziej aktywna w chłodnych, wilgotnych warunkach.

 

Jak leczyć czerwoną plamistość amarylisa?

Wykop rośliny jesienią i umieść je w suchym, zacienionym miejscu na 6-8 tygodni. Usunąć opadłe liście, przesadzić i zapewnić normalną pielęgnację.

 

Sporadycznie amarylis jest atakowany przez chorobę grzybową zwaną czerwoną plamistością lub oparzeliną liści Stagonospora curtisii.

 

Dlaczego mój Amaryllis opada z liści?

Po przekwitnięciu rośliny amarylisu ścigają się, aby zmagazynować jak najwięcej energii w cebulkach, zanim przejdą w stan spoczynku.

 

Po przekwitnięciu roślina przygotowuje się do okresu spoczynku, gromadząc dużo pożywienia, ale w miarę zbliżania się do okresu spoczynku liście stopniowo żółkną lub brązowieją i mogą opadać.

 

Jak długo utrzymuje się kwiat amarylisa?

Kwiaty amarylisu mogą przetrwać dłużej, jeśli zostaną ścięte i wstawione do wazonu. Te śmiałe rośliny wyglądają olśniewająco nawet przez trzy tygodnie, jeśli są odpowiednio traktowane i pielęgnowane.

 

Oprócz korzyści płynących z pięknej aranżacji kwiatowej, ścięcie kwiatów może pomóc cebulce amarylisa zakwitnąć ponownie.

 

Jak rozmnażać amarylisy?

Amarylis może być rozmnażany przez nasiona, odrosty lub sadzonki.

 

Ponieważ nasiona nie zawsze dają rośliny podobne do swoich rodziców, większość nazwanych mieszańców i wybranych odmian jest rozmnażana przez sadzonkowanie.

 

Strąki nasienne amarylisa rozwijają się szybko i są dojrzałe w ciągu 4 do 5 tygodni po zapyleniu kwiatów.

 

Jak przygotować cebule amarylisa do zimy?

Obcinamy martwe liście uważając, aby nie uszkodzić pojawiających się liści lub łodyg. Następnie należy przenieść doniczkę w chłodne od 4°C do 10°C, ciemne miejsce.

 

Żeby przechować gołą cebulę, ostrożnie wyjmij ją z ziemi i usuń z niej resztki ziemi. Przechowujcie cebulkę w papierowej torbie lub w pudełku z torfem, trocinami lub perlitem.

 

Wykopcie cebulkę i przechowujcie ją w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu np. w piwnicy przez okres od 4 do 12 tygodni.

 

Zimą cebulki Amaryllisa przechodzą w stan uśpienia, więc nie potrzebują wody ani uwagi. Gdy chcecie posadzić cebulkę, umieśćcie ją w doniczce niewiele większej od niej, tak aby jej ramiona znajdowały się nad ziemią.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!