Pielęgnacja Barwinka

Obfite kwitnienie i łatwość pielęgnacji sprawiają, że Barwinek jest doskonałym wyborem, jeśli mamy mało czasu na pielęgnację ogrodu. Przydatna na obwódkach, rabatach, w ogrodach skalnych i pojemnikach, Barwinek zapewnia natychmiastowy kolor wszędzie tam, gdzie rośnie.

 

Okrągłe, płaskie kwiaty pojawiają się na szczytach 30 cm – 38 cm łodyg. Te tolerancyjne na suszę rośliny rabatowe doskonale radzą sobie na każdym rodzaju gleby, pod warunkiem, że jest ona szybko drenująca i niezbyt żyzna. Barwinek rośnie w pełnym słońcu i wymaga temperatury nie niższej niż 15℃.

 

 

Pielęgnacja Barwinka

Barwinek jest odporna na suszę, ale najlepiej podlewać ją, gdy tylko wierzchnia warstwa gleby stanie się sucha w dotyku. Należy uważać, aby nie podlewać zbyt obficie tej rośliny; jest ona łatwo podatna na gnicie korzeni. Aby Barwinek doniczkowy dobrze kwitł, należy regularnie nawozić go dowolnym nawozem ogrodowym ogólnego przeznaczenia.

 

 

Światło

Barwinek jednoroczny lubi pełne słońce. Toleruje półcień, ale przy zbyt dużym zacienieniu może stać się niskopienna.

Barwinek kwiat

 

Gleba

Winniki wymagają dobrze zdrenowanej gleby. Do ciężkiej gleby należy dodać kompostu lub żwiru. Winorośl można też sadzić w podwyższonych grządkach lub pojemnikach z porowatą, dobrze przepuszczającą wodę mieszanką doniczkową.

 

Zobacz też:Jak uprawiać rośliny Koronę Cesarska?

Podlewanie

Zbyt częste podlewanie to częsty błąd w przypadku Barwinku jednorocznego. Podlewaj, gdy górny centymetr gleby stanie się suchy w dotyku. Idealne jest umiarkowane podlewanie raz w tygodniu, ale nie należy podlewać w ogóle, jeśli w ogrodzie regularnie występują opady deszczu. Jest to roślina, która dobrze rozwija się w suchej glebie.

 

 

Temperatura i wilgotność

Ta roślina dobrze rozwija się w gorącej i wilgotnej pogodzie. To będzie marnieć trochę, jeśli posadzone zbyt wcześnie w chłodnej wiosny, i zacznie się zmniejszać, jak pogoda chłodzi się jesienią.

 

 

Nawożenie

Zastosuj kompost do łóżka, lub użyj nawozu o spowolnionym działaniu w czasie sadzenia. Rośliny uprawiane w pojemnikach wymagają częstszego nawożenia, ponieważ składniki odżywcze wypłukują się z gleby w miarę spływania wody.

 

 

Rozmiar i kolor kwiatu barwinka

Barwinek to roślina o zwartym pokroju, osiągająca rozmiary około 38 cm na 38 cm. Błyszczące, zielone liście wyróżniają się licznymi, pięciopłatkowymi kwiatami, które pojawiają się w sposób ciągły. Jest dostępny w różnych odcieniach, w tym, biały, różowy, czerwony, fioletowy i lawendowy. Niektóre z moich ulubionych mają kontrastujące kolory środka, takie jak bladoróżowy z ciemnoróżowym w środku.

 

 

Czy barwinek jest rośliną jednoroczną, czy wieloletnią?

Niektóre odmiany same się rozsiewają i powracają następnej wiosny.

Barwinek uprawa

 

Jak rozmnażać Barwinek?

 

Rozmnażanie z sadzonek:

 1. Weź 5 cm – 7 cm sadzonki o długich końcówkach późną wiosną lub wczesnym latem.
 2. Sadzonki pobierać z gałęzi z nowym wzrostem, przycinając tuż pod zestawem liści.
 3. Zanurz końcówkę sadzonki w hormonalnym proszku ukorzeniającym i zasadzić w doniczkach o średnicy 5 cm – 7 cm, używając dobrze zdrenowanej mieszanki doniczkowej.
 4. Przykryj doniczki plastikowymi torebkami i zrób kilka otworów wentylacyjnych.
 5. Umieść doniczki w pobliżu okna z jasnym światłem.
 6. Po około trzech do czterech tygodni sadzonki powinny się zakorzenić.
 7. Postępuj zgodnie z tymi samymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji roślin, zalecanymi dla dojrzałych roślin.
 8. Następnej wiosny, przesadzić do większego pojemnika.

 

 

Nasion:

 1. Wczesną wiosną wysiej nasiona w płytkiej tacy.
 2. Użyj zwilżonej ziemi doniczkowej i przykryj tacę plastikową torbą lub pokrywą.
 3. Ustaw tacę w ciepłym miejscu lub w pobliżu okna z bezpośrednim światłem słonecznym.
 4. Nasiona powinny wykiełkować w ciągu dwóch do trzech tygodni.
 5. Po wykiełkowaniu zdejmij pokrywę i zacznij podlewać sadzonki od czasu do czasu.
 6. Pozwól, aby górne 2 cm wyschło pomiędzy kolejnymi podlewaniami.
 7. Kiedy siewki osiągną wysokość 3 cm, przesadź je do doniczek o średnicy 7 cm.

 

 

Brązowa plama na liściach

Może ulegać licznym chorobom grzybowym, takim jak plamistość liści, zaraza botrytis, a nawet zgnilizna korzeni. Tego typu problemy pojawiają się z powodu wilgoci i braku przepływu powietrza. Problem ten można łatwo rozwiązać, przerzedzając rośliny — należy przyciąć wszystkie dotknięte liście czystym, ostrym sekatorem ogrodowym i zastosować środek grzybobójczy.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Przetacznika

Żółte, zwiędłe liście

Jeśli liście Barwinek rocznego żółkną i więdną, prawdopodobnie roślina otrzymuje zbyt dużo wody. Wbij palec w glebę: Czy jest nasączona? Żółknące, zwiędłe liście są oznaką zbyt dużej ilości wilgoci, której łatwo zaradzić.

 

 

Choroby roślin barwinek

Najczęściej, problemy z barwinek są związane z pogodą. Rosnące sezony, które były szczególnie deszczowe mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się choroby wśród roślin barwineków. Problem ten może być również spotęgowany, gdy kwiaty zostały posadzone w warunkach gorszych niż idealne, ponieważ wymagają one dobrze zdrenowanej gleby.

 

Choroby grzybicze, takie jak ftyoftoroza i plamistość liści, są powszechne wśród rocznych roślin winorośli. Gdy gleba jest nadmiernie wilgotna, zarodniki grzybów są w stanie rozmnażać się i infekować rośliny. Na porażonych roślinach najpierw pojawiają się oznaki infekcji w postaci żółtych do ciemnobrązowych plam na liściach. W miarę postępu choroby roślina i korzenie mogą zacząć gnić.

 

W przypadku ciężkich infekcji możliwe jest utracenie całych nasadzeń winorośli. Choć może być możliwe leczenie roślin fungicydem, wielu sugeruje usunięcie zainfekowanych roślin z ogrodu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

 

 

Szkodniki owadów barwinek

Ataki owadów na tę roślinę są nieliczne, ale mogą się zdarzyć od czasu do czasu. Niektóre z częściej spotykanych szkodników na rocznych roślinach winorośli to mszyce, przędziorki, skalniaki i mączliki. Ogólnie rzecz biorąc, większość z tych szkodników może być kontrolowana za pomocą pożytecznych owadów, które się nimi żywią lub za pomocą mydła owadobójczego.

Zobacz też:Hippeastrum

 

Zapobieganie problemom z rośliną barwinek

Chociaż nie wszystkie problemy barwinka można uniknąć, istnieje kilka sposobów, w których do proaktywnego utrzymania zdrowia roślin. Zapewnienie optymalnego środowiska wzrostu pomoże zmniejszyć barwinek owadów szkodników i chorób.

 

Podobnie jak w przypadku wielu roślin, ważne jest, aby ogrodnicy przed sadzeniem przygotowali dobrze zmienione i dobrze odwadniające rabaty kwiatowe. Oprócz drenażu, rośliny Barwinek wymagają również odpowiedniego rozstawienia. Prawidłowe rozmieszczenie, które umożliwia cyrkulację powietrza, może pomóc zmniejszyć szanse na niektóre formy zarazy.

Jaką lampę LED wybrać do domowej uprawy roślin?

 

Podczas pracy w celu zapobiegania chorobom roślin winorośli, warunki glebowe są bardzo ważne. Roczne rośliny barwinek są wyjątkowe w tym, że rośliny wolą glebę, która jest nieco kwaśny. Oprócz tej kwasowości, zarówno temperatura gleby jak i temperatura w nocy powinny być dopuszczone do ciepła na wiosnę lub wczesnym latem przed sadzeniem. Płodozmian jest również korzystny dla utrzymania zdrowej rabaty kwiatowej, zwłaszcza jeśli choroba była problemem w poprzednich sezonach wegetacyjnych.

 

Przy odpowiednich warunkach uprawy szanse na pojawienie się szkodników lub chorób Barwineka rocznego są ograniczone, a ta odporna na ciepło i suszę roślina wynagrodzi ogrodników domowych obfitymi kwiatami.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!