Pielęgnacja Berberysu

Krzewy berberysu to wytrzymałe krzewy zimozielone lub liściaste o jaskrawo zielonych, czerwonych, pomarańczowych lub bordowych liściach.

 

Niezależnie od tego, czy uprawia się je jako żywopłot, jako rośliny fundamentowe, czy też jako pojedyncze okazy w ogrodzie ozdobnym, berberysy są jednym z tych krzewów, które warto rozważyć, jeśli szuka się odpornego, łatwo przystosowującego się do warunków otoczenia, niewymagającego konserwacji i atrakcyjnego przez cały rok.

 

Pochodzący z Japonii, ten ciernisty krzew obejmuje kilkaset gatunków, a to zapewnia różnorodność kształtów i kolorów.

Pielęgnacja berberysu

Krzewy berberysu są często wykorzystywane na żywopłoty, ponieważ ich ostre kolce pomagają stworzyć żywy płot. Po posadzeniu w odległości około 9 cm od siebie krzewy szybko wypełniają luki, tworząc ścianę z liści. Krzewy berberysu są również skuteczne w kontroli erozji i należą do najbardziej odpornych krzewów na jelenie. Ogólnie rzecz biorąc, mają niewiele problemów z chorobami i szkodnikami.

 

Pielęgnacja berberysu jest minimalna, ponieważ roślina ta może rozwijać się w różnych warunkach. Dobrze znosi nawet warunki miejskie. Zazwyczaj najwięcej pracy trzeba włożyć w przycinanie tego krzewu, ale nawet to jest minimalne, chyba że ktoś przywiązuje dużą wagę do jego kształtu lub rozmiaru.

 

 

Światło

Berberys najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Toleruje jednak trochę cienia, zwłaszcza w cieplejszych częściach strefy uprawy. Około siedmiu godzin światła słonecznego dziennie jest idealne dla jasnych, bujnych liści.

Berberys roslina

 

Gleba

Krzew ten łatwo rośnie na przeciętnych glebach. Toleruje różne warunki glebowe, pod warunkiem zapewnienia dobrego drenażu. Gleba podmokła może powodować gnicie korzeni.

 

 

Woda

Berberys dobrze znosi suszę, dlatego podlewanie krzewu będzie konieczne tylko podczas długotrwałych okresów suszy. Jeśli liście rośliny więdną lub opadają podczas sezonu wegetacyjnego, to znak, że przyda się jej trochę wody. Ponadto nowy krzew należy regularnie podlewać, aby utrzymać niewielką wilgotność gleby podczas pierwszego sezonu wegetacyjnego.

 

Zobacz też:Prymulka i Pierwiosnek uprawa i pielęgnacja roślin.

Temperatura i wilgotność powietrza

Berberys dostosowuje się do wielu warunków klimatycznych i dobrze radzi sobie w strefach uprawy. Ma dobrą odporność na zimno, ale woli być osłonięty od silnych wiatrów. Ponadto, może mieć problemy w bardzo gorących i wilgotnych warunkach.

 

 

Nawożenie

Nawożenie berberysu nie jest konieczne, chyba że ma on bardzo ubogą glebę. Aby poprawić zdrowie i wigor rośliny, można ją nawozić późną zimą lub wczesną wiosną, przed rozpoczęciem kwitnienia, nawozem do krzewów o spowolnionym działaniu.

Berberys

Zobacz też:Frizea Pielęgnacja

Rozmnażanie

Istnieje kilka sposobów rozmnażania krzewów berberysu, w tym przez nasiona, sadzonki ukorzenione i przez przesadzanie.

 

 

Z nasion

Jeśli planujesz uprawę tej rośliny z nasion, dobra wiadomość jest taka, że można je wysiewać o każdej porze roku, o ile ziemia nie jest zamarznięta.

 

 • Najlepszym czasem na sadzenie nasion na zewnątrz jest jesień, ponieważ wymagają one zimnej stratyfikacji do kiełkowania, a to nastąpi naturalnie w miesiącach zimowych. Kiełkują one na początku lub w połowie wiosny.
 • Jeśli sadzisz nasiona o innej porze roku lub chcesz rozpocząć uprawę w domu, musisz umieścić je w lodówce na sześć do ośmiu tygodni przed wysiewem.
 • Po zimnej stratyfikacji nasion wymieszaj równe części kompostu i wermikulitu lub perlitu na tacy do rozsad. Lekko zwilż środek i wysiej nasiona na głębokość 0,5 cm i w odstępie 5 cm a następnie przykryj tacę plastikiem.
 • Umieść tacę z nasionami w miejscu, w którym temperatura utrzymuje się na stałym poziomie 12℃ – 18℃. Utrzymuj równomierną wilgotność podłoża, ale nie dopuszczaj do jego zamoknięcia. Nasiona powinny wykiełkować w ciągu jednego do czterech miesięcy.
 • Po wykiełkowaniu można zdjąć plastikową osłonę.
 • Gdy siewki osiągną wysokość 5 cm do 7 cm, przesadź je do pojedynczych, 7 cm lub 10 cm doniczek wypełnionych mieszanką doniczkową.
 • Przechowuj je w chronionym miejscu i utrzymuj równomierną wilgotność do momentu, gdy osiągną wysokość 20 cm – 30 cm, kiedy możesz przesadzić je do ogrodu w sposób opisany poniżej.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Gwiazda Betlejemskia

Z sadzonek

Sadzonki pędowe można pobierać wczesną wiosną z nowych przyrostów lub sadzonki półdrewniane w połowie lata.

 • Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób, należy najpierw zdezynfekować narzędzia do przycinania. Następnie wykonaj cięcie o długości od 10 cm do 15 cm.
 • Usuń wszystkie pąki i liście z dolnej trzeciej części sadzonki. Następnie zanurz odcięty koniec łodygi w sproszkowanym hormonie ukorzeniania.
 • Włóż uciętą końcówkę do tacki propagacyjnej wypełnionej sterylnym podłożem zwilżonym wodą do głębokości około 5 cm do 7 cm lub do połowy długości sadzonki.
 • Jeśli sadzisz kilka sadzonek, rozmieść je tak, aby liście każdej z nich nie dotykały się.
 • Podlewaj lekko i przykryj pojemnik przezroczystą plastikową torbą lub kopułą wilgotności. Podlewaj je regularnie, przynajmniej raz dziennie podczas okresu ukorzeniania.
 • Po około czterech tygodniach można lekko pociągnąć za sadzonkę, aby sprawdzić wzrost korzeni.
 • Jeśli poczujesz opór, sadzonki są gotowe do przesadzenia. W tym momencie można je przesadzić do pojedynczych pojemników wypełnionych sterylną ziemią doniczkową.
 • Przechowuj je w pomieszczeniu lub w szklarni, gdzie będą chronione przed czynnikami atmosferycznymi, przez co najmniej pierwszy rok wzrostu przed wysadzeniem.

 

 

Przycinanie i pielęgnacja

W przypadku większości odmian przycinanie nie jest konieczne. Krzewy powinny rosnąć w stosunkowo równomierny, zwarty sposób.

Zbliżenie poziomego obrazu jaskrawoczerwonych jagód w wieczornym słońcu na tle o miękkiej ostrości.

 

 

Można je jednak przycinać, jeśli chcemy uzyskać określony kształt lub usunąć martwe, lub chore gałęzie.

Staraj się ograniczyć przycinanie do minimum. Jeśli przycinamy rośliny w celu nadania im określonego kształtu, należy to robić tylko kilka razy w roku, najlepiej zimą lub jesienią, po okresie owocowania.

Jeśli usuwasz martwe drewno, możesz to zrobić w miesiącach letnich lub zimowych.

 

 

Przesadzanie

W przypadku sadzenia sadzonek lub roślin doniczkowych należy wykopać dół, który jest co najmniej trzy razy szerszy i głębszy niż pojemnik, w którym aktualnie rosną.

 1. Możesz dodać trochę materii organicznej i piasku, aby poprawić żyzność i drenaż. Jeśli sadzisz w dobrze przepuszczalnej, wilgotnej glebie o średniej żyzności, prawdopodobnie nie jest to konieczne.
 2. Odetnij pojemnik od berberysu, aby nie uszkodzić korzeni podczas usuwania rośliny.
 3. Poluzuj część korzeni zasilających i umieść roślinę w glebie tak, aby górna część bryły korzeniowej znajdowała się na poziomie gruntu lub tuż nad nim.
 4. Zasypać ziemią i obficie podlać.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Palmy Areka

Choroby i szkodniki berberysu

Wiadomo, że berberys jest porażany przez Septoria leaf spot fungus. Jest to jedna z roślin, które Septoria infekuje.

Jeśli uprawiasz berberys w domu, w pojemniku, to z pewnością napotka on typowe szkodniki domowe:

 • mszyce
 • przędziorki
 • tarczniki

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!