Pielęgnacja Brunera

Brunera to wolno rozrastająca się, kłączowa bylina pochodząca z terenów leśnych. Ceniona jest za wiosenne kwiaty i liście w kształcie serca. Dzięki niewielkiej posturze roślina ta jest często stosowana w formie masowej lub jako rozłożysta roślina okrywowa.

 

Przy uprawie Brunera, należy umieścić roślinę w częściowym lub pełnym cieniu i w dobrze przepuszczalnej glebie, która może być utrzymywana stale i lekko wilgotna. Rośliny Brunera nie radzą sobie dobrze w glebie, która wysycha, nie będą też kwitły w glebie wilgotnej.

 

 

Pielęgnacja Brunera

Brunera najlepiej sadzić w miejscach od pół cienistych do całkowicie zacienionych, w bogatej glebie o doskonałym drenażu. W dobrym środowisku jest to roślina w dużej mierze bezproblemowa, która wymaga jedynie podziału co trzy lub cztery lata.

 

Brunera jest często sadzony w ogrodach cienistych, w lasach i w pobliżu stawów. Stanowi wspaniałą roślinę okrywową i pięknie wygląda na ścieżce lub obwódce, choć może minąć trochę czasu, zanim się wypełni.

 

Ponieważ sarny nie przeszkadzają tej roślinie, stanowi ona miłą alternatywę dla host. Rośliny towarzyszące o różnych fakturach i kształtach liści to ciemierniki, irysy, hosty, krwawiące serca, pelargonie, a nawet późno kwitnące żonkile. Ponieważ Brunera preferuje chłodny, wilgotny cień, ślimaki mogą stać się problemem, ale odmiany o grubszych liściach rzadko są kłopotliwe.

 

 

Rozmiar i tempo wzrostu

Brunera to zielna, kłączowa, odporna bylina, która dorasta do 30 cm do 45 cm wysokości.

Tworzy kępy dużych, sercowatych liści o długości około 15 cm z kremowymi lub białymi plamkami.

Pierwsze liście produkowane przez tę roślinę są podłużne, ale stopniowo tworzą się liście sercowate.

Liście te są często głęboko zielone, nakrapiane lub z białymi odcieniami.

Brunera w doniczce

 

Zobacz też:Jak pozbyć się rdestowca azjatyckiego?

Kwitnienie i zapach

W okresie wiosennego kwitnienia Brunera wytwarza mnóstwo drobnych, niebieskich kwiatów, które kwitną przez co najmniej cztery tygodnie.

Kwiaty te mają pięć płatków i wyglądają delikatnie rozsypane po całym ulistnieniu.

Kolory tych kwiatów mogą być od elektryzująco niebieskiego do pastelowego z żółtym środkiem.

 

 

Światło

Brunera preferuje zacienione miejsca, choć może przetrwać w pełnym słońcu, jeśli będzie miał więcej wilgoci. Jednak barwa liści może łatwo ulec poparzeniu w bezpośrednim słońcu, a rośliny mogą przejść w stan spoczynku w bardzo słonecznych warunkach.

 

 

Gleba

Roślina ta nie przywiązuje zbyt dużej wagi do pH gleby, ale lubi bogatą, wilgotną glebę. Duża ilość materii organicznej i ściółki organicznej pomoże jej szybko się zadomowić i utrzymać dobry wzrost. Brunera nie toleruje suchych gleb.

 

 

Podlewanie

Nowe rośliny powinny być dobrze podlewane. Rośliny Brunera preferują stałą wilgoć, ale po osiedleniu się stają się bardziej odporne na suszę. Ściółkowanie pomoże utrzymać chłodną, wilgotną glebę, którą Brunera preferuje.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Gipsówki

Temperatura i wilgotność

Brunera preferuje regiony o chłodnym lecie. W strefach, w których lato jest szczególnie gorące i wilgotne mogą wystąpić z nią problemy.

 

Brunera

Nawożenie

Rośliny te preferują bogate gleby, ale nie wymagają dodatkowego nawożenia, o ile gleba nie jest zbyt uboga lub sucha.

 

 

Sadzenie Brunera

Aby zakwitły na wiosnę, zaleca się sadzenie brunera jesienią do mieszanki ziemi ogrodowej, mieszanki glebowej i w miarę możliwości do organicznego użyźniacza gleby.

Sadzenie w okresie wiosennym jest jak najbardziej możliwe, a nawet wymagane w przypadku odmian jednorocznych i dwuletnich.

Jeśli chodzi o wysiew, to warto zdecydować się na siew bezpośrednio na działce, począwszy od maja i przez cały sezon letni.

 

 

Podłoże musi być chłodne, dobrze drenowane i wzbogacone w momencie sadzenia lub przed nim.

W podmokłej słabo drenującej glebie Brunera może nie przetrwać zimy.

Rozstawa roślin wynosi około 5 egzemplarzy na 1 m².

 

 

Przycinanie Brunera

Należy usuwać zwiędłe kwiaty w miarę ich pojawiania się, ponieważ zwiększa to produkcję nowych kwiatów o coraz większej wielkości i trwałości.

Gdy wszystkie kwiaty i liście zwiędną, można usunąć unoszące się w powietrzu części rośliny, które wyglądają nieładnie.

Usuwaj sczerniałe liście w miarę ich pojawiania się.

 

 

Rozmnażanie Brunera

Nie masz wystarczająco dużo okazów Brunera, aby wypełnić nimi swój ogród? Możesz mieć więcej tych wspaniałych kwiatów, rozmnażając je przez podział lub nasiona. A teraz zbierzcie się na odwagę, zaopatrzcie się w narzędzia ogrodnicze i do dzieła!

 

Najprostszą i najszybszą metodą rozmnażania roślin Brunera jest podział. Ze względu na ich krótkotrwałą naturę, podział jest także dobrym sposobem, aby zachować je na dłużej. Najlepiej jest powtarzać ten proces raz na trzy do pięciu lat, wczesną wiosną.

 

Po pierwsze, należy po prostu wykopać tyle kęp, ile się chce. Po drugie, podziel kłącza na zdrowe części i przesadź je na nowe miejsca. Widzicie? Nic zbyt trudnego ani niezwykłego. Nie zapominaj jednak o swoich przyjaciołach i członkach rodziny, ponieważ wszyscy oni z pewnością chcieliby mieć jedną wspaniałą roślinę dla siebie!

 

Nawet jeśli Brunera sam się wysieje bez żadnego wysiłku z Twojej strony, sadzonki zazwyczaj nie rosną tak jak jego rodzice. Ale to nie powinno cię powstrzymać przed małą zabawą od czasu do czasu! Zwłaszcza że nagrody zawsze mogą być miłą niespodzianką.

 

Jeśli chcecie zebrać nasiona, musicie najpierw usunąć prawie wyschnięte kwiaty z waszych roślin. Po tym procesie pozwólcie kwiatom całkowicie wyschnąć w papierowej torbie. Nasiona z reguły same odpadną, gdy kwiaty wyschną. Od tego momentu wystarczy wysiać nasiona do świeżej gleby i dać im kilka miesięcy na rozwinięcie się w zdrowe sadzonki.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Dieffenbachia

Choroby i Szkodniki

Roślina ta nie ma żadnych poważnych problemów z chorobami czy szkodnikami. Jest odporna na zwierzynę płową, ale może mieć sporadyczne wizyty ślimaków i pomrowów.

 

Problemem mogą być także mszyce. Należy zwracać uwagę na mszyce w pobliżu nowych przyrostów i pod liśćmi.

Po wykryciu problemu należy go natychmiast zwalczyć, aby uniknąć szkód.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!