Pielęgnacja Bugenwilli: porady dotyczące uprawy tej kwitnącej rośliny

Spis Treści

Bugenwilla w ogrodzie oferuje zielone liście przez cały rok i wspaniałe kwiaty w lecie. Uprawa bugenwilli w ogrodzie wymaga trochę wysiłku, ale wielu uważa, że te tropikalne i subtropikalne drzewiaste pnącza są tego warte. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak uprawiać bugenwillę.

 

 

Bugenwillia kiedy kwitnie?

Długość czasu, w którym będą kwitły, ich kolory zależy od zdrowia rośliny i środowiska, w którym się znajdują im więcej słońca i ciepła, tym lepiej. Przy co najmniej 5 godzinach bezpośredniego światła słonecznego dziennie, typowa, zdrowa bugenwilla pozostanie w okresie kwitnienia przez 3 do 5 tygodni.

 

 

Czy bugenwilla kwitnie przez cały rok?

Bugenwille rozwijają się i kwitną najbardziej tam, gdzie mogą rosnąć na zewnątrz przez cały rok w odpowiednim klimacie, ale można je także uprawiać jako rośliny domowe lub jednoroczne w chłodniejszym klimacie.

 

 

Jaki jest najlepszy czas na sadzenie bugenwilli?

Wiosna lub lato to świetny czas na sadzenie bugenwilli, ponieważ daje to jej dużo czasu na zadomowienie się przed nadejściem zimy. Jeśli masz niezwykłe zimno, nowo posadzona bugenwilla, późną jesienią jest bardziej prawdopodobne, że zostanie uszkodzona lub nie odzyska sił.

bugenwilla kwiaty

 

Jak dbać o roślinę Bugenwilli w doniczce?

Podlewaj nowo posadzoną bugenwillę często, aby utrzymać glebę wilgotną. Jeśli gleba jest trochę na suchej stronie. Podlewaj roślinę do momentu, aż ciecz wycieknie przez otwór drenażowy, a następnie nie podlewaj ponownie, aż mieszanka doniczkowa będzie lekko sucha.

 

Zobacz też:Jak dbać o rośliny paproci w domu

Słońce czy cień dla bugenwilli?

Bugenwilla będzie rosnąć pięknie w półcieniu, produkując bujny wzrost z dużymi ciemnozielonymi liśćmi, ale nie będą kwitnąć. Bugenwilla potrzebują bezpośredniego słońca, przez co najmniej osiem godzin dziennie, aby kwitnąć najlepiej.

 

 

Czy bugenwilla może być zbyt mocno nasłoneczniona?

Bugenwilla rośnie na różnych rodzajach gleby, jest bardzo odporna na suszę, ale powinna być uprawiana w pełnym słońcu w kwaśnej glebie, aby wytworzyć liczne kolorowe podobne do poinsecji. Jeśli otrzyma zbyt dużo cienia lub wody, będzie miała opory przed kwitnieniem.

 

 

Odpowiednia Gleba dla bugenwilli.

Bugenwilla radzi sobie najlepiej z co najmniej 64 cm opadów rocznie. Dobrze rośnie w bogatej, dobrze zdrenowanej, kwaśnej o pH 5,5-6,0 glebie. Nie rozwija się w glebie stale wilgotnej. Prawidłowe pH gleby jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na dostępność składników mineralnych.

 

 

Czy bugenwilla potrzebuje kwaśnej gleby?

Jest to bardzo ważne dla roślin bugenwilli i nie będą one kwitły w cieniu. Bugenwilla preferuje także bogatą, lekko kwaśną glebę. Możesz obniżyć pH poprzez dodanie siarczanu glinu. Podlewaj Bugenwilli tyle, aby gleba była wilgotna, ale nie mokra.

 

 

Jak często nawozić bugenwille?

Nawozić pnącza bugenwilli rosnące w ziemi dwa razy w roku raz wczesną wiosną i ponownie w połowie lata. Nawozem o powolnym uwalnianiu, uniwersalny nawóz, taki jak 10-10-10, w tempie 1/2 szklanki na 1,2 metry wysokości roślin.

 

bugenwilla jak wyglada

Jak nawozić bugenwillę?

Podlej roślinę natychmiast, jeśli wygląda na zwiędniętą. Bugenwilla wymaga regularnego nawożenia, aby kwitła przez cały sezon wegetacyjny. Można użyć nawozu rozpuszczalnego w wodzie, zmieszanego w połowie dawki co 7-14 dni, lub zastosować nawóz o spowolnionym działaniu wiosną i w połowie lata.

 

Zobacz też:Rododendrony i azalie: jak sadzić, uprawiać i pielęgnować

Podlewanie bugenwilli.

Preferuje dobre, głębokie podlewanie co 3-4 tygodnie, a nie częste płytkie podlewanie. Podczas sadzenia w ciągu pierwszych kilku lat, upewnij się, że bugenwilla jest regularnie podlewana. Jest ona narażona na kilka rodzajów gnicia korzeni, więc nie podlewaj jej zbyt obficie. Gleba powinna być dobrze zdrenowana, co pomoże zapobiec gniciu.

 

 

Zasłaniamy ścianę, czyli egzotyczna skrzynka. Bugenwilla, fuksje, fasolnik, pałczychy i bananowiec

Czy można przesadzić z podlewaniem bugenwilli?

Nie podlewaj zbyt obficie swojej bugenwilli, ponieważ może to doprowadzić do mniejszej ilości kwiatów lub gnicia korzeni. Pozwól, aby pierwszy cm gleby wyschnął przed ponownym podlaniem rośliny. Jeśli wygląda na zwiędniętą, może być spragniona, więc staraj się utrzymać równomierną wilgotność gleby.

 

 

Ile wody potrzebuje bugenwilla w doniczce?

Chociaż bugenwilla jest odporna na suszę w ziemi, rośliny doniczkowe wymagają regularnego podlewania. Podlewaj roślinę mniej więcej raz w tygodniu, ale pozwól jej wyschnąć między kolejnymi podlewaniami. Zasil roślinę płynnym nawozem przeznaczonym dla roślin kwitnących i stosuj go około trzy razy w sezonie wegetacyjnym.

 

 

Kiedy należy przycinać bugenwillę?

Bugenwilla może być technicznie przycinane w dowolnym momencie w roku, ale najlepszy czas, aby to zrobić dla integralności rośliny warto to zrobić wczesną wiosną, zanim roślina zaczęła produkować pąki dla nowych kwiatów. Jeśli poczekasz, aż uformują się pąki, odetniesz nowy wzrost i ograniczysz produkcję kwiatów.

 

 

Czy można mocno przycinać bugenwillę?

Silne przycinanie jest konieczne, aby utrzymać szybko rosnącą, nieco krzewiastą bugenwillę „Bugenwillia spp”. Twarde przycinanie powinno mieć miejsce po opadnięciu większości kwiatów, aby utrzymać kwitnienie rośliny i promować nowy wzrost.

 

 

Jak mogę sprawić, aby moja bugenwilla się rozkrzewiła?

Młode rośliny muszą być przycinane od podstawy, aby wymusić gęstszy wzrost. Przycinanie wierzchołków usuwa końcowe drewno tuż za węzłem pąków i zachęca do formowania nowej gałęzi w miejscu cięcia. Martwe drewno należy usuwać w miarę pojawiania się, ale z mocnym przycinaniem należy poczekać do momentu, gdy roślina znajdzie się w stanie półstałym jesienią lub wczesną wiosną.

bugenwilla

 

Jak uformować drzewko bugenwilli?

Aby przyzwyczaić bugenwillę do kształtu drzewka, zacznijcie, gdy jest młoda. Spróbuj wybrać najsilniejszy pęd główny, który ostatecznie stanie się pniem; może on rosnąć swobodnie. Pozostałe pędy główne wychodzące z korony można przyciąć tuż nad ziemią.

Zobacz też:Aksamitek najważniejsze informacje o uprawie i pelengacji

 

Jak przyciąć przerośniętą bugenwillę?

Dobrze jest wykonać przycinanie, zanim roślina zacznie wypuszczać pędy. Należy przyciąć wszystkie krzyżujące się gałęzie, które mogą ocierać się o siebie, a także sprawić, aby cała struktura rośliny była bardziej przewiewna, pozbywając się starych gałęzi i wycinając pędy, które rosną w złym kierunku.

 

 

Jak wysokie może być drzewo bugenwilli?

Większość odmian bugenwilli osiąga od 6 metrów do 9 metrów wysokości i szerokości przy podporze. Jeśli są uprawiane jako roślina okrywowa, będą miały od 0,45 m do 0,60 m wysokości i rozpiętość 2,4 m do 3 metra szerokości.

 

 

Czy bugenwilla dobrze rośnie w doniczkach?

Bugenwilla dobrze radzi sobie w stosunkowo niewielkim pojemniku, gdzie jej korzenie są nieco ograniczone. Użyj zwykłej ziemi doniczkowej bez dużej ilości mchu torfowego; zbyt dużo torfu zatrzymuje wilgoć i może powodować gnicie korzeni. Każdy pojemnik/doniczka używany do uprawy bugenwilli musi mieć przynajmniej jeden otwór drenażowy.

 

 

Czy bugenwilla kwitnie przez cały rok?

Bugenwille szybko się rozrastają i kwitną przez cały rok w tropikach i subtropikach. Bugenwilla jest kwintesencją tropikalnych pnączy, znanych z odporności na suszę i wspaniałych, olśniewających kwiatów. Pochodzą z tropikalnej ameryki południowej i środkowej, gdzie nazywane są papierowymi kwiatami.

 

 

Jak wykopać bugenwillę?

Wykopać wokół rośliny dół, pozostając około 15 cm od pnia. Wykop na głębokość od 20 cm do 30 cm, a następnie podepnij ostrym szpadlem ogrodowym i podnieś. W ten sposób usuniesz większą część bryły korzeniowej, dzięki czemu będziesz mógł wyhodować nowe rośliny w tym samym miejscu.

 

 

Czy bugenwilla ma głębokie korzenie?

Bugenwilla ma bardzo delikatne korzenie. Przycinanie ich podczas przesadzania może poważnie uszkodzić roślinę. Równie delikatne jest połączenie między pniem a korzeniami. Jeśli podnosisz bugenwillę, rób to od bryły korzeniowej, a nie od pnia.

 

 

Dlaczego moja bugenwilla umiera po przesadzeniu?

Problem jest zwykle zapoczątkowany przez uszkodzenie korzeni rośliny podczas przesadzania, co prowadzi do niezdolności systemu korzeniowego do pobierania wystarczającej ilości wody, aby zaspokoić zapotrzebowanie na nią przez górne części rośliny. Bezpośrednim widocznym skutkiem niewystarczającego poboru wody jest więdnięcie.

 

 

Czy można ukorzenić sadzonki bugenwilli w wodzie?

W sumie można ukorzenić sadzonek w wodzie. Wybierz sadzonki, które są prawie twarde, aby uniknąć gnicia w wodzie. Umieść je w kubku o małym rozmiarze wypełnionym do połowy wodą; pamiętaj, że szeroki otwór kubka pomaga w odparowywaniu wody, więc utrzymuj odpowiednią wilgotność.

 

 

Jak długo trzeba czekać na ukorzenienie się sadzonek bugenwilli?

Bez pojemnika, używanego przez komercyjnych hodowców, sadzonki mogą się nie ukorzenić. W skrzynce korzenie tworzą się po około 8 tygodniach. Bugenwilla może urosnąć do 1,8 metra w jednym sezonie. Wczesną wiosną należy przyciąć co najmniej jedną trzecią przyrostu z całego sezonu.

 

 

Która pora jest najlepsza na cięcie bugenwilli?

Najlepszym czasem na sadzonki bugenwilli jest okres od późnej wiosny do połowy lata, kiedy wzrost jest najszybszy i najbardziej obfity.

 

Zobacz też:Sundaville wszystko co musisz wiedzieć

Czy bugenwilla może być uprawiana z sadzonki?

Najprostszą z metod rozmnażania bugenwilli jest uprawa z sadzonek. Jeśli chcesz, możesz zanurzyć koniec sadzonki w hormonie korzeniowym. Usuń wszystkie liście z sadzonki i umieść ją pionowo w mieszance składającej się z jednej części perlitu i jednej części torfu.

 

 

Jak długo trzeba czekać na wyhodowanie bugenwilli z nasion?

Nasiona bugenwilli mogą wykazywać pewne wczesne oznaki wzrostu. Bądź jednak cierpliwy. Nie wszystkie nasiona będą kiełkować w tym samym tempie, nawet z tej samej rośliny macierzystej. Uprawa nasion może trwać do trzydziestu dni, ale rezultaty są warte czekania.

 

 

Czy bugenwilla powraca co roku?

Bugenwilla kwitnie dwa razy w roku wiosną i jesienią lub wczesną zimą. Kolorowe przylistki bledną po przekwitnięciu, a następnie brązowieją i opadają na ziemię. Zwiędłe kwiaty opadają po zakończeniu kwitnienia.

 

 

Jaka jest najniższa temperatura, jaką może tolerować bugenwilla?

W temperaturze poniżej 4℃, liście i przylistki bugenwilli mogą zwiędnąć. W temperaturze poniżej 0℃ uszkodzenie jest o wiele bardziej prawdopodobne. Rozmiar szkód zależy od tego jak długo roślina pozostaje poniżej 0℃ i jak bardzo spadają temperatury.

 

 

Jak utrzymać bugenwillę przy życiu w zimie?

Unikaj opadania liści, zimą utrzymując minimalną temperaturę w nocy 10°c i temperaturę w dzień o kilka stopni wyższą. Niekwitnące przycinaj ustanowione rośliny w maju i wystawiaj je na chłodniejsze temperatury, aby stymulować kwitnienie.

 

 

Czy bugenwilla gubi liście zimą?

Podczas zimy bugenwilla przechodzi w stan spoczynku i zrzuca liście, ale pozostaje bardzo żywa, jeśli umieści się ją w garażu lub w miejscu częściowo chronionym, gdzie temperatura nie spada dużo poniżej zera.

 

 

Nadmierne podlewanie bugenwilli.

Najczęstszym powodem utraty liści przez rośliny bugenwilli jest nadmierne podlewanie. Rośliny te nie wymagają dużej ilości wody, i należy uważać, aby nie przesadzić, gdy podlewania wszystkich roślin w ten sam sposób. Powinny one być dopuszczone do wyschnięcia między podlewaniem i nigdy nie być całkowicie namoczone.

 

 

Jak ożywić umierającą bugenwillę?

Jeśli powierzchnia cięcia jest całkowicie brązowa, zrób nowe cięcie bliżej ziemi w żywej części łodygi. Przytnij łodygi bugenwilli, które wydają się całkowicie martwe, z brązową i łamliwą tkanką, do około 5 cm nad powierzchnią gleby.

 

 

Chrobry bugenwilli.

Bugenwilla jest podatna na grzybową i bakteryjną plamistość liści. Zmiany plamistości liści zwykle postępują, powiększając się i ostatecznie zniekształcając wzrost rośliny lub powodując utratę liści przez bugenwillę. Ogrodnicy mogą zwalczać plamistość liści poprzez utrzymywanie liści i listowia w stanie suchym.

 

 

Dlaczego moja bugenwilla nie kwitnie?

Jeśli zauważysz, że twoja bugenwilla ma dużo pięknego zielonego wzrostu i nie kwitnie, to prawdopodobnie jest to spowodowane nadmierną ilością nawozu azotowego. Podobnie jak w przypadku innych roślin, zbyt duża ilość azotu zachęca bugenwillę do dodawania wielu części wegetatywnych, takich jak liście i łodygi, kosztem pąków.

 

 

Dlaczego bugenwilla nie rośnie?

Jeśli nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego, roślina pozostanie w cyklu wegetatywnym i nie przejdzie do okresu kwitnienia. Jest to zazwyczaj przypadek, gdy bugenwilla jest uprawiana jako roślina domowa lub przenoszona do domu na zimę. Okres kwitnienia trwa kilka tygodni, kiedy wzrost wegetatywny jest niewielki lub nie występuje wcale.

 

 

Moja bugenwilla jest zjadana przez jakieś robaki?

To oznaki, że masz gąsienicę bielinka bugenwilli to przede wszystkim uszkodzenia liści. Krawędzie liści bugenwilli będą wyglądały na pogryzione i będą miały pofalowane krawędzie. Może nawet spowodować, że delikatne pędy są zjadane, a nawet całkowitą defoliację dotkniętych winorośli bugenwilli.

 

 

Co zrobić, gdy liście bugenwilli odpadną?

Jeśli dopuścisz do zbytniego przesuszenia bugenwilli, to zrzuci ona liście. Jeśli podlewanie zostanie wznowione, zanim roślina umrze z pragnienia, powinna ona ponownie wysłać nowe przyrosty i odzyskać siły czasami kwitnie w wyniku stresu spowodowanego suszą.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!