Pielęgnacja Cebula cukrowa

Większość z nas nie myśli o cebuli jako o pięknej roślinie, ale cebula ma kilku bardzo bliskich kuzynów, którzy zdecydowanie zasługują na miejsce w ogrodzie kwiatowym. Szybko rosnące cebula cukrowa ozdobne rosną wysoko i mają okrągłe kwiatostany złożone z dziesiątek kwiatów w kształcie gwiazdek. Choć rośliny te nie są jadalne, ich liście po zgnieceniu mają delikatny cebulowy zapach.

 

Cebula ozdobne nie urozmaicą Twojej kuchni, ale ich wesołe, kuliste kwiaty ożywią Twój ogród. Są to niezwykle wytrzymałe rośliny, odporne na suszę i zimno. Nie przeszkadzają im nawet jelenie ani gryzonie, a do wyboru jest wiele odmian do każdego ogrodu. Cebulki cebula cukrowa należy sadzić jesienią.

Pielęgnacja Cebula cukrowa

Większość cebula cukrowa to rośliny tworzące cebulki, ale jest też garstka takich, które rosną z kłączy tak jak szczypiorek. Te nigdy nie mogą tworzyć żadnego rodzaju cebulek. Liście cebula cukrowa mają tendencję do być długie i ostre. Niektóre z nich, takie jak cebula cukrowa cork-screw, zachowują atrakcyjny wygląd przez cały sezon, a ich niebiesko-zielony kolor uzupełnia kwiaty. Większość wcześnie kwitnących ałunów ma liście, które mają tendencję do wczesnego obumierania, ponieważ rośliny przechodzą w stan spoczynku na okres letni.

 

Kwiaty tworzą skupiska i są najbardziej znane w formie okrągłych pomponów, ale mogą też być w kształcie gwiazdy, kielicha, półkoliste lub zwieszające się. Rośliny cebula cukrowa są bardzo różnorodne. Cebula cukrowa rośnie tylko około 30 cm wysokości z 2,5 cm kwiatami, podczas gdy gigantyczny odmiany cebuli cukrowej może osiągnąć 1,2 m wysokości i mieć ogromne kule z 20 cm do 25 cm kwiatami.

 

Większość cebulek cebula cukrowa rośnie szybko i kwitnie wiosną lub wczesnym latem, po tym jak najwcześniejsze wiosenne cebulki już zwiędną. Jest jednak kilka odmian, które kwitną w późniejszych miesiącach sezonu, nawet do jesieni.

 

Pulchny, okrągły kształt kwiatów wygląda uroczo, przebijając się przez inne rośliny, czy to nisko rosnące maty, takie jak odporne pelargonie, czy krzewiaste róże. Fioletowy kolor jest doskonałym uzupełnieniem większości innych późnowiosennych kwiatów, od piwonii przez irysy po miętę. Dobrze komponuje się także z innymi roślinami średniej wysokości, takimi jak naparstnice czy monardy.

 

Dużą wadą wcześnie kwitnących cebula cukrowa jest to, że ich liście mogą zacząć opadać, jeszcze zanim rośliny przekwitną. Jeśli to możliwe, należy ukryć liście za gęstszą rośliną, np. liliami dziennymi.

Zobacz też:Słonecznik uprawa

Cebula cukrowa w ziemi posadzona

Światło

Aby uzyskać najlepsze kwitnienie i najzdrowsze rośliny, umieść cebula cukrowa w miejscu, które jest nasłonecznione przez cały dzień. Mogą rosnąć w półcieniu, ale ponieważ wiele z nich ma krótkie sezony, daj im tyle słońca, ile tylko możesz.

 

 

Gleba

Cebula cukrowa preferują glebę o odczynie lekko kwaśnym, około 5,5 do 6,5 pH. Jednak znacznie ważniejsze od odczynu gleby jest to, jak dobrze drenuje ona wodę. Nie pozwólcie cebulkom siedzieć w wilgotnej glebie, zwłaszcza w okresie spoczynku. Jeśli będą one zbyt długo mokre, to zgniją. Dodanie do gleby odpowiedniej ilości substancji organicznych przed sadzeniem poprawi jej drenaż, umożliwiając jednocześnie dotarcie wystarczającej ilości wody do cebulek.

 

 

Podlewanie

cebula cukrowa wymaga rzadkiego podlewania, a jeśli często pada deszcz, powinno to wystarczyć. W przeciwnym razie podlewanie co trzy do pięciu dni jest w porządku.

 

Zobacz też:Krwawnica Uprawa

Temperatura i wilgotność

Twardość zależy od uprawianej odmiany i warunków uprawy, ale większość cebula cukrowa dobrze radzi sobie.

 

Cebula cukrowa uprawa

Nawożenie

Jeśli regularnie wzbogacasz glebę, być może nie będziesz musiał ich w ogóle nawozić. Jeśli jednak gleba jest gorsza niż idealna, niewielka ilość zbilansowanego nawozu, gdy zaczynają się pojawiać kwiaty, pomoże im uzupełnić energię zużytą podczas kwitnienia.

 

 

Rozmnażanie

Wczesne wysiewy można wykonać w lutym w szklarni i wysadzić późną wiosną. Główny wysiew wykonuje się w marcu lub kwietniu na rozsadniku na zewnątrz, który musi być bardzo dobrze przygotowany. W sierpniu można również wysiać na odkrytym rozsadniku odmiany odporne na mróz bardzo popularna jest cebula japońska. Zimują one i zapewniają wczesny zbiór cebul w czerwcu następnego roku.

 

W marcu lub kwietniu można sadzić cebulę na rozsadniku. Rozsadę produkuje się wysiewając nasiona dość gęsto na odkrytej rozsadniku w maju lub czerwcu. Gleba nie powinna być zbyt bogata, a siewki nie urosną zbyt duże w pierwszym roku. Rośliny wytwarzają małe cebulki o średnicy do 5 cm, które zbiera się późnym latem, przechowuje przez zimę w chłodnym, zabezpieczonym przed mrozem miejscu, a następnie wysadza w kwietniu. Część cebulek szybko się rozsiewa, ale większość powinna wyrosnąć na dobrej wielkości cebulki.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Gazanii

Przycinanie

Cebula cukrowa nie powtarza kwitnienia. Po kwitnieniu należy przyciąć łodygi kwiatowe, aby roślina mogła się skupić na magazynowaniu energii w cebulce. Zasuszone kwiatostany są jednak równie atrakcyjne jak żywe kwiaty i wielu ogrodników lubi je trzymać w pozycji leżącej

 

 

Zbiór cebuli

Cebula z siewu wiosennego powinna być gotowa do zbioru późnym latem i wczesną jesienią. Cebule sadzone jesienią będą gotowe do zbioru od wczesnego do połowy lata. Gdy liście zaczynają żółknąć i przewracać się, cebule są gotowe do zbioru. Należy ostrożnie podnieść je widłami, uważając, aby nie uszkodzić cebul.

 

 

Przechowywanie cebuli

Cebule należy ułożyć w jednej warstwie na suszarce lub na półce z listew, która umożliwia cyrkulację powietrza wokół cebul.

Pozostawić na słońcu lub w szklarni na kilka tygodni, aby cebula wyschła.

Gdy łuski są już suche i papierowe, przechowujcie cebulki w torebkach siatkowych lub splatajcie liście, tworząc pęczki.

Przechowywać w jasnym, chłodnym i przewiewnym miejscu. Cebulki przechowywane w ciemności są bardziej podatne na kiełkowanie.

 

 

Najczęstsze szkodniki i choroby cebuli cukrowej

 

Zgnilizna cebuli

Zjawisko to występuje, gdy cebula przestaje wykształcać główki, a zamiast tego wytwarza kwiaty. Może być ono wywołane przez stres, taki jak nagłe susze lub mrozy. Cebule, które uległy zwichnięciu nie mogą być przechowywane, ale nadal są jadalne.

 

 

Należy wybierać odmiany poddane obróbce termicznej, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zgnilizny, lub szukać odmian odpornych na zgniliznę.

Wiosną należy okryć rośliny włókniną, aby chronić je przed nagłymi chłodami.

W gorących, suchych okresach należy regularnie podlewać rośliny.

 

 

Biała zgnilizna cebuli

Biała zgnilizna cebuli jest grzybem glebowym, który powoduje żółknięcie i więdnięcie liści oraz gnicie cebul.

 

 

Rdza pora

Rdza pora to choroba grzybowa, która może zaatakować wszystkie odmiany cebula cukrowa. Pojawia się w postaci pomarańczowych plam na liściach i jest bardziej prawdopodobna w wilgotnych warunkach. Silne infekcje mogą mieć wpływ na plony.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!