Pielęgnacja Chryzantem

Oto jak dbać o chryzantemy tej jesieni. Gwiazdą każdej jesiennej wystawy muszą być te bujne, przepiękne chryzantemy w żniwnych odcieniach żółci i pomarańczy lub pięknych różów, fioletów i bieli. Oto jak pielęgnować chryzantemy i jak wybrać najlepsze rośliny.

 

Dla najlepszego wzrostu chryzantemy potrzebują równomiernej wilgoci. Niezbędne jest konsekwentne podlewanie przez całą wiosnę, lato i jesień. Gdy ziemia zamarznie zimą, można wstrzymać się z podlewaniem do czasu, gdy wiosna ogrzeje glebę. Zaleca się podlewanie wczesnym rankiem.

 

 

Światło

Choć chryzantemy radzą sobie w półcieniu, najpełniejsze rośliny i najlepsze kwiaty uzyskamy w pełnym słońcu. Kwiaty chryzantem są fotoperiodyczne, co oznacza, że kwitną w odpowiedzi na krótsze dni i dłuższe noce, które występują jesienią na półkuli północnej. Dlatego nie należy sadzić kwiatów chryzantem w pobliżu latarni ulicznych lub lamp nocnych, ponieważ sztuczne oświetlenie może zakłócić ich cykl.

 

chryzantem

Gleba

Wszystkie chryzantemy preferują glebę żyzną, dobrze zdrenowaną, z dużą ilością materii organicznej lub kompostu. Lubią glebę o pH lekko kwaśnym.

 

Zobacz też:Sansewiera pielęgnacja

Woda

Chryzantemy wolą glebę równomiernie wilgotną. Podlewaj roślinę, gdy górna warstwa gleby na wysokości 3 cm będzie sucha. W przypadku podlewania w doniczce podlewaj powierzchnię gleby za pomocą konewki, aż wilgoć zacznie spływać z dna doniczki.

 

Sprawdź, czy w doniczkach są otwory drenażowe, zanim zdecydujesz się na ich użycie. Woda powinna swobodnie spływać przez glebę i z dna doniczki podczas podlewania. Gleba powinna pozostać wilgotna, ale nie mokra. Mokra gleba może powodować gnicie korzeni i inne choroby.

 

 

Temperatura i wilgotność

Sadzone jesienią miały większe szanse przetrwania w zimnych regionach, należy zapewnić dodatkową ochronę korzeniom i koronie rośliny. Po pierwsze, pozostaw liście na roślinach do wiosny. Nie należy ich przycinać, gdy po przymrozkach staną się brązowe. Następnie mocno ściółkujcie rośliny, używając co najmniej do 10 – 15 cm ściółki, lub wykopcie je i posadźcie w doniczce, a następnie przenieście na zimę w bardziej chronione miejsce w ogrodzie. Jeśli zdecydujesz się przenieść rośliny, zrób to przed pierwszym silnym mrozem.

 

 

W cieplejszym klimacie należy rozważyć opóźnienie ciepła. Jeśli masz wysokie temperatury, zwłaszcza w nocy, może to spowodować, że roślina kwitnie później niż zwykle. Opóźnienie ciepła może powodować nieregularnie uformowane pąki kwiatowe, nieregularne kwitnienie, deformację korony rośliny i inne problemy rozwojowe. Aby ominąć ten problem w gorącym klimacie, należy szukać odmian o większej tolerancji na ciepło.

 

 

Nawożenie

Bardzo ważne jest, aby zasilać chryzantemy w fazie wegetatywnej. Ogólną zasadą jest rozpoczęcie nawożenia po ustąpieniu wszelkich niebezpieczeństw związanych z mrozem. W ten sposób nowe przyrosty wymuszone przez składniki odżywcze nie będą narażone na uszkodzenie przez lodowatą pogodę. Po lipcu nie należy zasilać roślin, aby nowe przyrosty nie zostały uszkodzone przez mróz.

 

chryzantema kwiat

Sadzenie chryzantemy

Chryzantema jest sadzona najlepiej wiosną. Rzeczywiście, kwitnie pod koniec lata lub jesienią, to będzie miał opracowany wielki system korzeniowy i będzie opierać się surowość jesieni i zimy znacznie lepiej.

 

  • Umieść młode rośliny na wiosnę w glebie, która została zmieniona i że drenaż dobrze.
  • Chryzantemy zakupione w doniczkach należy sadzić jesienią bezpośrednio do gruntu. Możliwe są również większe donice i skrzynie ogrodowe, najlepiej z mieszanką glebową, ale odporność nie będzie tak dobra.
  • Zaleca się znalezienie słonecznego miejsca, które upiększy kwitnienie.
  • Przycinanie, pielęgnacja i podlewanie chryzantemy.
  • Chryzantema wymaga stosunkowo niewiele uwagi i pielęgnacji, najczęściej tylko regularnego podlewania, jeśli nie ma opadów.
  • Należy usuwać zwiędłe kwiaty w miarę ich pojawiania się, ponieważ zwiększa to produkcję nowych kwiatów.
  • Podlewaj, gdy gleba jest sucha, zwłaszcza jeśli używasz doniczki, ponieważ chryzantema wymaga wilgotnej gleby do prawidłowego wzrostu.

Należy starać się nie moczyć liści. Jest to najpewniejszy sposób na uniknięcie pojawienia się chorób takich jak rdza czy mączniak rzekomy.

 

Zobacz też:Cymbidium Pielęgnacja

Rozmnażanie chryzantemy

Chryzantemę można rozmnażać na kilka sposobów: przez podział, nasiona i sadzonki. Najprostszą i najszybszą metodą będzie podział.

 

 

Podział:

Dzielimy rośliny, które rosły w ogrodzie przez co najmniej dwa lata. Młodsze rośliny nie będą miały wystarczającego systemu korzeniowego, aby przetrwać. Do co trzeciej wiosny podziel chryzantemy, aby je odmłodzić. Zrób to wiosną. Wybierz rośliny, które mają co najmniej 15 cm wysokości. Uważaj, aby nie uszkodzić korzeni. Przesadzaj w odstępach co najmniej 45 cm.

 

 

Nasiona:

Chryzantemy mogą rosnąć z nasion, ale najlepiej jeśli użyjesz zakupionych nasion. Jeśli próbujesz sadzić nasiona z własnych roślin większość z nich to hybrydy, wynikająca roślina może nie być wierna rodzicowi. Jeśli jesteś w porządku z tajemniczego wyniku, a następnie przejdź do niego. Start nasion w pomieszczeniach, sześć do ośmiu tygodni przed ostatnim mrozem daty, i hartować się rośliny przed przesadzeniem na zewnątrz.

 

 

Sadzonki:

Jest to doskonała metoda, aby uzyskać replikę rośliny, którą masz. To odchodzi od tajemnicy, która pochodzi z nasion. Chociaż ta metoda ma dodatkowe kroki, trzeba wyciąć łodygę, która jest co najmniej 10 cm, szczypta off dolnych liści, zanurzyć odcięty koniec do zakorzenienia hormonu, sadzić go w pojemniku, poczekać około czterech tygodni lub tak dla korzenia rosnąć i dla rośliny, aby rosnąć kolejne 5 cm, a następnie przesadzić go na zewnątrz.

 

 

Doniczkowanie i przesadzanie

Przesadzanie to najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby zwiększyć trwałość swoich chryzantem. Większość chryzantem jest całkowicie zakorzeniona. Korzenie zajmują całą doniczkę, co sprawia, że gleba nie jest w stanie utrzymać wody. Aby przesadzić, wybierz pojemnik, który jest nieco większy niż poprzedni. Wypełnij dno nowej doniczki dobrej jakości ziemią doniczkową.

 

Kiedy umieścić roślinę w nowym pojemniku, powierzchnia gleby powinna być 3 cm poniżej wargi nowego pojemnika. Upewnij się, że masz gleby, a nie powietrza wokół korzeni. Podbij delikatnie glebę. Dobrze podlewaj doniczkę, aż woda będzie wypływać z dna doniczki.

Zobacz też:Ćma bukszpanowa zwalczanie i symptomy

 

Szkodniki i choroby

Chryzantemy są generalnie łatwe w uprawie i pielęgnacji, ale niektóre choroby i szkodniki mogą zaatakować rośliny. Właściwa pielęgnacja pomoże utrzymać rośliny w zdrowiu. Unikaj nadmiernego podlewania i moczenia liści. Do powszechnych szkodników należą mszyce, przędziorki i szkodniki liści chryzantemy. Do kontroli populacji owadów może być konieczne zastosowanie pestycydów.

 

Plamistość liści powoduje powstawanie plam na liściach, które następnie więdną i obumierają. Rdza powoduje powstawanie bladych plam na wierzchołkach liści, a na spodniej stronie liści pojawia się pomarańczowy nalot. Mączniak rzekomy powoduje biały lub szary wzrost na roślinie. Są to wszystkie choroby grzybicze, które mogą być traktowane przez usunięcie dotkniętych części rośliny i stosowania fungicydów specyficznych dla problemu.

 

Choroby wirusowe, takie jak wirus mozaiki i chryzantemy, mogą być przenoszone przez mszyce i koniki polne. Objawy obejmują zahamowany lub wrzecionowaty wzrost i małe kwiaty. Liście mogą być żółte, cętkowane lub mieć pierścieniowe plamki, lub linie. Nie są to objawy uleczalne, a zainfekowane rośliny należy zniszczyć.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!