Pielęgnacja Dieffenbachia

Ta żywa, tropikalna i łatwa w pielęgnacji roślina dostosuje się do różnych środowisk i nie będzie wymagała od Ciebie zbyt wiele uwagi. Niskie światło nie jest problemem, jednak. W miarę dojrzewania tej rośliny, jej łodyga grubieje, a dolne liście opadają, stając się posągowymi małymi drzewami. Produkuje również kwiaty, które zwykle pozostają ukryte pod efektownymi liśćmi. Można usunąć kwiaty, aby pobudzić wzrost liści.

 

Rodzaj Dieffenbachia obejmuje dużą grupę pięknych tropikalnych bylin, ale te najczęściej uprawiane to D. sequine, D. oerstedii, D. maculata i D. amoena. Kilka gatunków Dieffenbachia otrzymało ostatnio inne nazwy, więc możecie napotkać zamieszanie co do dokładnego nazewnictwa różnych odmian. Ogólnie znane są jako dieffenbachia.

 

Pielęgnacja Dieffenbachia

Dieffenbachia jest najlepiej uprawiana jako roślina pokojowa w jasnym, pośrednim świetle słonecznym. Należy sadzić ją w żyznej, dobrze zdrenowanej ziemi doniczkowej z dużą zawartością torfu. Jako roślina tropikalna, najlepiej będzie radzić sobie w wysokiej wilgotności. Jednym ze sposobów na jej zapewnienie jest umieszczenie doniczki na tacy z kamykami, która jest utrzymywana w stanie wilgotnym. Zamgławianie liści może pomóc podczas suchych miesięcy zimowych.

 

Podobnie jak w przypadku wielu roślin domowych, podlewanie jest częstym problemem w przypadku tej rośliny. Pozwól, aby górne 5 cm ziemi całkowicie wyschły przed dokładnym podlaniem, tak aby wilgoć spływała po dnie doniczki. Jeśli chcesz, niższe, słabe liście mogą być usuwane w miarę wzrostu rośliny, tworząc okaz przypominający małą palmę z łukowatym baldachimem.

 

 

Światło

Dieffenbachia są popularne wśród roślin domowych głównie dlatego, że dobrze radzą sobie w zacienionych miejscach, ale te rośliny doceniają jasne światło w miesiącach zimowych. W sezonie wegetacyjnym roślina preferuje cień lub pośrednie światło. Zakład będzie faworyzować stronę skierowaną w stronę światła, więc okresowo obracać roślinę, aby utrzymać jej wzrost zrównoważony.

 

 

Gleba

Użyj szybkoschnącej, dobrze napowietrzonej mieszanki doniczkowej. Upewnij się, że drenaż jest dobry, aby nie uszkodzić korzeni, nigdy nie powinny być pozostawione w mokrej glebie.

Zobacz też:Jak pozbyć się rdestowca azjatyckiego?

Dieffenbachia

Podlewanie

W sezonie wegetacyjnym dieffenbachia lubi regularną wilgoć i nie chce wysychać. Duża dieffenbachia może wymagać podlewania dwa razy w tygodniu. Zimą można ograniczyć ilość wody. Jednocześnie ważne jest, aby nie podlewać dieffenbachii zbyt obficie, co może powodować problemy z gniciem. Przed podlaniem upewnij się, że wierzchnia warstwa gleby jest całkowicie wysuszona.

 

 

Temperatura i wilgotność

Ta roślina lubi dość ciepłe warunki, od 18℃ do 23℃. Jeśli temperatura spadnie poniżej 15℃ lub jeśli roślina jest narażona na zimne przeciągi, prawdopodobnie straci dolne liście i przyjmie wygląd przypominający palmę.

 

 

Nawożenie

Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy regularnie co cztery do sześciu tygodni podawać zrównoważony, rozcieńczony nawóz. Niektórzy hodowcy stosują jednak rutynowe nawożenie słabym, rozcieńczonym nawozem przy każdym podlewaniu.

 

 

Dlaczego liście mojej Dieffenbachii opadają?

Opadające liście są często spowodowane przez podlewanie. Jeśli powierzchnia jest sucha w dotyku, roślina jest gotowa do picia. Jeśli gleba jest wilgotna, a liście opadają, to problemem może być zbyt duża ilość wody, za mało światła lub niskie temperatury.

 

Zobacz też:Facelia Błękitna uprawa

Moja roślina ma brązowe końcówki liści, co się dzieje?

Brązowe końcówki mogą być spowodowane nierównomiernym podlewaniem. Upewnij się, że roślina jest regularnie podlewana. Najlepiej jest, aby roślina nie przebywała w zbyt dużej ilości wody. Dodatkowo gleba nie powinna pozostawać sucha przez dłuższy czas. Dostosuj podlewanie i przycinaj brązowe końcówki czystymi nożycami, zgodnie z kształtem liścia.

Dieffenbachia w ogrodzie

 

Jak utrzymać równomierny i pełny wzrost moich roślin?

Dieffenbachia produkuje dużo nowych przyrostów w krótkim czasie. Regularnie obracaj roślinę, ponieważ będzie rosła w kierunku źródła światła, co zapobiegnie ogołoceniu jej z jednej strony. Nawóz pomoże promować nowy wzrost, więc upewnij się, że roślina jest prawidłowo karmiona.

 

Regularne przycinanie rośliny może również zapobiec nabyciu przez nią ciężkiego kształtu. Pamiętaj, aby nosić rękawiczki lub umyć ręce bezpośrednio po przycinaniu. Nie dopuść do kontaktu soku z oczami lub ustami.

 

 

Jak często powinienem nawozić moją roślinę?

Ogólnie rzecz biorąc, rośliny domowe będą się dobrze rozwijać, jeśli będą nawożone od wiosny do jesieni. Nawozić raz w miesiącu organicznym nawozem dla roślin domowych, postępując zgodnie z instrukcją rozcieńczania i podawania.

 

 

Jak często moja roślina musi być przesadzana?

Dla mniejszych roślin stacjonarnych sugerujemy przesadzanie raz na 12-18 miesięcy. Zazwyczaj należy wybrać doniczkę o średnicy większej o 5 cm niż poprzednia, aby umożliwić wzrost rośliny. Nie należy wybierać doniczki dużo większej niż poprzednia, gdyż może to spowodować zagłuszenie korzeni rośliny.

 

Jeśli wolisz zachować obecny rozmiar rośliny, przesadź ją do tego samego naczynia, zapewniając nową ziemię i przycinając korzenie i liście. Wiosna lub lato to idealny czas na przesadzanie, ponieważ roślina jest wtedy najsilniejsza.

 

 

Dieffenbachia Problemy

Brązowienie dolnych liści na dieffenbachii jest normalne dla tej rośliny. Zetnij je, aby zachować porządek w roślinie.

Jeśli inne liście pojawiają się bielone, z pajęczyny substancji na spodzie, sprawdzić i traktować roślinę dla pająków z owadobójczych sprayu. Nie używajcie środków chemicznych do zwalczania przędziorków na rosnącej trzcinie dieffenbachia, ponieważ często pogarszają one problem.

 

Jeśli zauważysz krople wody na roślinie, możesz się zastanawiać: Dlaczego moja roślina dieffenbachia kapie wodą?. Jest to produkt uboczny procesu transpiracji, który jest aktywny w większości roślin.

Unikaj umieszczania rośliny w miejscach, gdzie ciekawskie dzieci lub zwierzęta domowe mogą mieć ochotę na skosztowanie jej.

 

 

Jak przycinać Dieffenbachię?

Gdy dieffenbachia rośnie, ma tendencję do zrzucania dolnych liści na łodydze, co może nie być efektem, który zamierzasz osiągnąć. Jeśli jest to problem lub roślina jest po prostu zbyt wysoka jak na twój gust, użyj ostrej pary sekatorów, aby przyciąć ją do pożądanej wysokości, a wkrótce zacznie wypuszczać nowe liście.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Filodendronów

Jak wyhodować więcej Dieffenbachia?

Najlepszym sposobem na wyhodowanie większej ilości roślin dieffenbachia jest pobranie sadzonek łodygowych. Odetnij rosnący czubek rośliny, ale pozostaw dwa górne liście. Zanurz odcięty koniec w suchym hormonie ukorzeniania w proszku i wetknij go na głębokość 2,5 cm do 5 cm w mały pojemnik wypełniony wilgotną mieszanką. Wstrzymaj się z podlewaniem, dopóki nowa roślina nie zacznie wypuszczać korzeni.

 

 

Dzielenie przez podział korzeni:

Podczas przesadzania na wiosnę, odrosty mogą być podzielone pozostawiając niektóre korzenie nienaruszone i posadzone w swoich własnych doniczkach.

Jeśli wybierzesz tę drogę, upewnij się, że nie uszkodzisz systemu korzeniowego rośliny macierzystej w tym procesie i użyj sterylizowanych narzędzi, aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób.

 

 

Rozmnażanie z pniaka:

U starszych, legendarnych dieffenbachii można odciąć wierzchołek i przesadzić do świeżej ziemi doniczkowej z dodatkiem hormonu ukorzeniającego.

Z kikuta wyrosną nowe liście.

Gdy pojawią się nowe liście, należy usunąć starsze.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!