Pielęgnacja Dzielżan

Dzielżan produkują ładne małe stokrotki jak kwiaty, czasami w odcieniach blado-żółty, a czasami w bogatych, jesiennych odcieniach, takich jak złoto i czerwono-brązowy. Kwiaty pokrywają wysokie na 0,9-1,5 m kopce liści przez około trzy miesiące jesienią.

 

Kwitnie w tym samym czasie, co niektóre z naszych najgorszych roślin na jesienne alergie. To sprawia, że trudno jest określić dokładne źródło problemów alergicznych. Pyłki unoszące się w powietrzu są zazwyczaj przyczyną, ale pyłki dzielżan rzadko unoszą się w powietrzu. Pojedyncze cząsteczki pyłku są tak duże i lepkie, że potrzeba silnego owada, takiego jak pszczoła, aby je przenieść.

 

 

Pielęgnacja dzielżan

Dzielżan najlepiej czuje się w pełnym słońcu, w bogatej, wilgotnej glebie, choć wiele hybryd lepiej znosi stosunkowo suchą glebę. Rośliny wymagają podlewania w okresach suszy i mogą skorzystać z nawożenia wczesną wiosną po wznowieniu wzrostu.

 

 

Jak uprawiać dzielżan?

Rośliny dzielżan są łatwe w uprawie z nasion, ale ogrodnicy mogą chcieć zacząć od nazwanych odmian hybrydowych dostępnych tylko jako rośliny. Jeśli wybierzesz nasiona, aby szybko uzyskać dużą kolonię dzielżan, nie przykrywaj nasion, ponieważ wymagają one światła, aby rozpocząć kiełkowanie. W temperaturze pokojowej rośliny wykiełkują po około dwóch tygodniach.

 

Zobacz też:Jak uprawiać skalnicę?

Światło

Kwiaty dzielżan będą się puszyć, jeśli nie będą miały co najmniej sześciu godzin słońca dziennie, ale zaakceptują trochę popołudniowego cienia, zwłaszcza jeśli miejsce sadzenia jest suche.

Dzielżan kwiaty

 

Gleba

Rośliny dzielżan lubią glebę kwaśną, o idealnym pH w zakresie od 5,5 do 7,0. Dzielżan należy sadzić w miejscach wilgotnych, ale nie w miejscach bagnistych. Rozważmy miejsce w ogrodzie deszczowym, w którym naturalnie zbiera się wilgoć, takie jak nisko położony obszar lub pod rynną spustową. Najlepsza jest dobrze przepuszczalna gleba, ale dzielżan są tolerancyjne na glinę.

 

 

Woda

Chociaż kwiaty dzielżan przypominają jeżówki i kwiaty czarnookiej susły, nie są tak odporne na suszę jak te podobne rośliny. W rzeczywistości ciemierniki lubią umiarkowaną lub silną wilgoć, stąd ich przydomek — słonecznik bagienny. 10 cm warstwa organicznej ściółki pozwoli zachować wilgoć i utrzymać kwaśne pH gleby, które dzielżan lubią.

 

 

Temperatura i wilgotność

Rośliny dzielżan tolerują wilgoć i gorące lata, ale odpowiednie rozstawienie jest ważne, aby zapobiec chorobom grzybowym, takim jak pleśń i rdza, w miejscach o wysokiej wilgotności.

 

 

Nawożenie

Rośliny Dzielżan nie są ciężko duchami, a na żyznych glebach wystarczy jedno wiosenne zastosowanie zbilansowanego nawozu do kwiatów. Nadmierna ilość nawozu powoduje płożący się wzrost, ale wiosenne przycinanie dzielżan pobudza je do rozgałęziania się. Po kwitnieniu należy przyciąć łodygi kwiatowe aż do liści. Co trzy lata, wiosną lub jesienią, należy podzielić rośliny, aby zachować ich wigor.

Dzielżan

Zobacz też:Pielęgnacja Chryzantem

Jak, kiedy i gdzie sadzić dzielżan?

Najpewniejszą metodą jest sadzenie z doniczek, jak opisano poniżej:

 • Wybierz stanowisko słoneczne, jeśli dostępny jest tylko półcień, posadź odmiany żółte — im bardziej czerwony kwiat, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie się dobrze wybarwiał w półcieniu.
 • Wybierz glebę, która będzie utrzymywać wilgoć, dzielżan lepiej tolerują lekkie zalanie wodą niż większość roślin. Gleba gliniasta jest odpowiednia. Unikaj gleb piaszczystych.
 • Najlepszy czas na sadzenie dzielżan to ostatni tydzień marca.
 • Rośliny muszą się dobrze zadomowić przed zimą, dlatego nie należy ich sadzić po końcu czerwca.
 • Przed posadzeniem rośliny należy przez tydzień lub dwa je zahartować.
 • Wykopać dołek o szerokości dwa razy większej niż szerokość bryły korzeniowej. Posyp garść krwi, ryb i kości i wmieszaj w ziemię.
 • Umieść roślinę w dołku, wypełniając go ziemią tak, aby znajdował się na tej samej głębokości.
 • Wypełnij dookoła bryłę korzeniową i delikatnie, ale mocno ugnieć glebę. Podlej dobrze, aby osiadła ziemia wokół bryły korzeniowej. Aby zachować wilgoć, wokół rośliny należy rozłożyć około 5 cm ściółki.
 • Należy chronić rośliny dzielżan przed ślimakami, gdy są one młode i delikatne. Jest to bardzo ważne. Gdy rośliny rosną w ciągu miesiąca lub tak ślimaki i ślimaki zostawić je w spokoju.

 

 

Jak dzielić dzielżan?

Po około trzech latach, a na pewno po czterech, wasze dzielżan zacznie wyglądać marnie, a liście nie będą już w dobrym stanie. Jest to dobry moment na podział rośliny i wyhodowanie tylu nowych roślin, ile potrzeba. Późny kwiecień do początku czerwca to dobry moment, aby to zrobić, ponieważ nowe sadzonki szybko się ukorzeniają i będą dobrze rozkrzewione przed nadejściem zimy.

 

Do wykopania bryły korzeniowej należy użyć wideł. Jeśli następnie umyć korzenie w wodzie lub użyć węża, aby uzyskać większość gleby off, to jest łatwe do oddzielenia bryły korzeniowej. My dzielimy je na cztery, ale całkiem możliwe jest oddzielenie każdej rozety.

 

Przesadź rośliny na taką samą głębokość, jak poprzednio, w słoneczne miejsce tak jak w przypadku roślin doniczkowych. Jeśli masz ich zbyt wiele, przesadź niektóre z nich do doniczek wypełnionych uniwersalnym podłożem i dobrze je usztywnij. Podlewaj dobrze, dzielżan nie lubią suchych korzeni.

 

Zobacz też:Cymbidium Pielęgnacja

Choroby i szkodniki dzielżan

Dzielżan nie ma poważnych problemów z chorobami i szkodnikami. Jednak liście są podatne na rdzę, plamistość liści i mączniaka prawdziwego.

Nasiona, kwiaty i liście Dzielżan są uważane za trujące dla ludzi, jeśli są spożywane w dużych ilościach.

Objawy obejmują:

 1. Trudności w oddychaniu
 2. Podwyższony puls i temperatura
 3. Drgawki
 4. Wymioty
 5. Ślinotok

 

Może to również spowodować podrażnienie jelit i żołądka, które mogą okazać się śmiertelne.

W niektórych przypadkach i okazać się trujące dla psów i ryb.

Substancje chemiczne z tej rośliny mogą być trujące dla zwierząt gospodarskich, zwłaszcza owiec.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!