Pielęgnacja Euforbii

Euforbie to łatwe w uprawie rośliny wieloletnie, które są wytrzymałe i nie sprawiają wielu problemów. Popularne dzięki bogatym kolorowym liściom i niezwykłym kwiatom, euforbie są doskonałym dodatkiem do obwódek, ogrodów skalnych, łąk i nie tylko. Wśród ponad 2 000 gatunków na pewno znajdziesz taki, który będzie dobrze się rozwijał w Twoim ogrodzie, niezależnie od strefy.

 

 

Pielęgnacja Euforbii

Euforbie są bardzo łatwe w pielęgnacji. Wymagają trochę rozpieszczania, aby się zadomowić, ale gdy już się zadomowią, rośliny te są całkiem samowystarczalne. W rzeczywistości więcej z nich umiera z powodu zbyt intensywnej pielęgnacji, zwłaszcza nadmiernego podlewania, niż z powodu zaniedbania.

 

Należy zapewnić im światło, umiarkowaną wilgotność i uważać na dokuczliwe szkodniki, takie jak mączliki. Zapewnij wodę pod liśćmi rośliny, aby zapobiec mączniakowi rzekomemu. Euforbie nie trzeba często nawozić.

 

Ważne jest, aby zapewnić Euforbie z gleby, która ma ostry drenaż. Podmokła gleba może szybko spowodować gnicie korzeni i zabić roślinę. Jeśli uprawiasz roślinę w pojemniku, powinien on mieć wystarczającą ilość otworów drenażowych.

 

Najlepsza jest nieszkliwiona doniczka, ponieważ pozwala ona na wydostawanie się nadmiaru wilgoci przez jej ścianki, jak również przez otwory drenażowe. Zapewnij roślinie dużo światła i okresowe podlewanie. Unikaj podlewania, które może powodować mączniaka i inne problemy grzybicze na liściach. Przycinanie jest zazwyczaj konieczne tylko w przypadku roślin przerośniętych, aby przywrócić im odpowiednią wielkość.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Skrętnik

Światło

Rośliny z rodzaju Euforbie preferują miejsca w pełnym słońcu, co oznacza co najmniej sześć godzin bezpośredniego światła słonecznego przez większość dni, choć niektóre gatunki tolerują półcień. W gorącym klimacie dla większości gatunków przydatny jest popołudniowy cień.

 

Euphorbia uprawa

Gleba

Wszystkie euforbie, zwłaszcza odmiany sukulentów, wymagają dobrze zdrenowanej gleby. Najlepsza jest gleba piaszczysta o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego, choć większość z nich poradzi sobie także w glebie lekko zasadowej. W przypadku uprawy w pojemnikach Euforbie powinna być sadzona w mieszance doniczkowej dla kaktusów i sukulentów.

 

 

Podlewanie

Od wiosny do jesieni, gdy roślina aktywnie rośnie, podlewaj ją, gdy tylko kilka górnych centymetrów gleby wyschnie. Podczas zimy, zmniejszyć podlewanie tylko wtedy, gdy roślina wykazuje oznaki więdnięcia.

 

Zobacz też:Ćma bukszpanowa zwalczanie i symptomy

Temperatura i wilgotność powietrza

Większość gatunków Euforbie toleruje wysokie temperatury i preferuje ciepłe otoczenie, w którym średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 26℃. Tolerancja na zimno różni się w zależności od gatunku. Niektóre poradzą sobie z lekkim mrozem, podczas gdy inne nie rosną dobrze w temperaturach poniżej około 12℃. Różna jest także tolerancja na wilgoć. Ważne jest, aby mieć dobrą wentylację wokół roślin, jeśli jest wysoka wilgotność, aby zapobiec chorobom grzybiczym.

 

 

Nawożenie

Wymagania pokarmowe różnią się w zależności od gatunku Euforbie, ale generalnie wszystkie rośliny skorzystają z nawozu. Dodanie kompostu lub zbilansowanego nawozu organicznego do nowej rośliny pomoże w jej zdrowym wzroście.

 

Następnie, wiele gatunków Euforbie poradzi sobie dobrze ze słabym nawozem płynnym stosowanym przez cały sezon wegetacyjny. Rośliny uprawiane w pojemnikach wymagają zazwyczaj więcej pokarmu niż te uprawiane w gruncie. A roślina, która rozwija żółknące liście na dole, to taka, która potrzebuje nawożenia.

 

 

Przycinanie

Niektóre euforbie muszą być regularnie przycinane, aby kontrolować ich rozmiar i zapobiec wymykaniu się ich spod kontroli. Podczas przycinania euforbii należy zawsze nosić rękawiczki, stosować ochronę oczu i unikać kontaktu z mlecznym sokiem, ponieważ jest on silnie drażniący.

 

 

Przesadzanie

Euforbie zyskują na przesadzaniu, ale nie trzeba ich przesadzać co roku. Gdy Euforbie przerośnie swoją doniczkę, należy przesadzić roślinę do większej doniczki i dodać jej świeżej mieszanki. Przesadzanie najlepiej wykonać wczesną wiosną, na początku sezonu wegetacyjnego. Odczekaj tydzień lub dwa przed podlaniem przesadzonej rośliny. Podczas przesadzania wszystkich Euforbie należy nosić rękawice, odzież ochronną i odpowiednią ochronę oczu.

 

 

Jak rozmnażać Euforbię?

Najprostszą i najszybszą metodą rozmnażania dla wielu gatunków jest stosowanie sadzonek. Euforbie mogą być również uprawiane z nasion, ale mogą one być trudne do wykiełkowania, a nawet trudne do znalezienia.

 

Zobacz też:Dendrobium pielęgnacja

Sadzonki

Do pobierania sadzonek należy używać ostrego, czystego noża. Jeśli to możliwe, należy przycinać rozgałęziające się gatunki w miejscu rozgałęzienia. Samotne rośliny można ściąć, aby zachęcić je do produkcji odrostów, które można później usunąć i ukorzenić.

 

Najlepszym okresem na pobieranie sadzonek jest wiosna lub lato. Mleczny sok, który pojawia się po ścięciu, należy zmyć w szklance wody lub spryskać. Sadzonkę należy pozostawić na kilka dni, aby nabrała miąższu, a następnie umieścić ją w dobrze przepuszczalnej mieszance gleby. Posypanie powierzchni cięcia sproszkowanym hormonem ukorzeniania ułatwi formowanie się korzeni. Ukorzenianie się może trwać dłużej niż oczekiwano, ale można je przyspieszyć podnosząc temperaturę gleby do około 25°C.

 

Dla Euforbii i niektórych innych gatunków wymagana jest dwuetapowa metoda cięcia. Najpierw należy pobrać sadzonkę w normalny sposób. Po ukorzenieniu drugie cięcie należy wykonać tuż nad miejscem, gdzie tworzą się korzenie.

 

Euphorbia kwiaty

Nasiona

Nasiona Euforbie wysiewa się wiosną w komercyjnej mieszance do uprawy nasion lub w dobrze przepuszczalnej glebie. Utrzymywać glebę wilgotną do momentu wykiełkowania nasion. W temperaturze od 21 do 27 °C kiełkowanie trwa zwykle od 1 do 2 tygodni.

 

 

Szczepienie

Kilka rzadkich i delikatnych gatunków Euforbie jest szczepionych, ponieważ łatwiej je hodować, rosną szybciej i wytwarzają więcej kwiatów, gdy znajdują się na bardziej żywotnych podkładkach.

 

 

Typowe problemy euforbii

Najczęstszym problemem w przypadku tych kolumnowych euforbii są brązowe plamy. Jeśli są one jasnobrązowe i twarde jak strup, to jest to prawdopodobnie korkowacenie, które jest naturalnym postępem starzenia się rośliny. Pomyśl o korkowaceniu jako o gładkiej zielonej korze drzewa, która z czasem staje się drzewiasta. Jest to całkowicie normalne, nie martw się.

 

 

Jeśli jednak brązowe plamy są ciemniejsze i gąbczaste, jest to oznaka gnicia. Zgniliznę trzeba usunąć chirurgicznie, ponieważ rozprzestrzenia się i zabija roślinę. Im szybciej złapiesz zgniliznę, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz w stanie uratować roślinę. Istnieją trzy możliwe scenariusze:

 

 

W przypadku małej plamki zgnilizny, wykop z powrotem do zdrowej, żywej tkanki i pozwól roślinie pokryć się strupem i odzyskać siły.

Dla zgnilizny, która okrążyła kolumnę w połowie drogi w górę, trzeba będzie usunąć górę, oczyścić zgniliznę z góry i z dołu z powrotem do zdrowej tkanki i ponownie ukorzenić górę. Następnie przesadzić górę w bardzo szybko opadającej gleby i umieścić go w ciepłym jasnym miejscu z bezpośredniego słońca. Hormon ukorzeniania jest również przydatne do tego, jeśli masz go.

 

 

Jeśli gnicie dzieje się u podstawy, okrążając kolumnę, trzeba będzie rozmnażać górę, ale na dole jest zrobione dla i powinny być wyrzucone. Sok z rośliny jest trujący! W tym celu należy używać rękawiczek i nie wciągać soku do oczu!, ponieważ jest on poważnym środkiem drażniącym skórę i oczy.

 

 

Inne częste problemy z euforbiami uprawianymi w pomieszczeniach wynikają zwykle z tego, że rośliny uprawiane są w zimnych pomieszczeniach bez dostatecznej ilości słońca. Problemy pojawiają się, gdy rośliny są drastycznie niedostatecznie podlewane w lecie, jednak nawet niewielkie podlewanie w zimie może mieć katastrofalne skutki. Podlewanie bez osiągnięcia pełnego nasycenia jest kolejnym częstym błędem.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!