Pielęgnacja Filodendronów

Filodendrony to szybko rosnące, łatwe w uprawie rośliny. Ich pokrój może być różny, od wdzięcznych i pnących do śmiałych i krzaczastych. Filodendrony są na ogół wyrozumiałe i tolerują wszelkiego rodzaju zaniedbania, w tym słabe oświetlenie, ubogą glebę i niespójne podlewanie. Filodendron jest doskonałym pierwszym rośliną domową lub prezentem dla każdego, kto chce cieszyć się naturalnym pięknem roślin bez dużych nakładów na utrzymanie.

 

Pielęgnacja filodendronów

Pielęgnując filodendrona w domu, należy dążyć do naśladowania jego naturalnego tropikalnego środowiska. Zapewnij jej dużo ciepła i wilgoci w pobliżu słonecznego okna. W ciepłe dni wystawiaj rośliny domowe filodendronów na zewnątrz w zacienione miejsce, aby od czasu do czasu mogły zaczerpnąć świeżego powietrza i naturalnego światła. Należy uważać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą poparzyć delikatne liście.

 

Aby liście rośliny wyglądały i funkcjonowały jak najlepiej, regularnie wycieraj je wilgotną szmatką.

 

Rośliny te nie mają żadnych poważnych problemów ze szkodnikami lub chorobami. Ale mogą być podatne na powszechne szkodniki roślin domowych, w tym mszyce, mączliki, skalniaki, wciornastki i przędziorki.

 

 

Wielkość

Młode filodendrony mają zaledwie 15 cm wysokości, ale jest to roślina niska i szybko rosnąca. Bez przycinania może osiągnąć nawet 25 cm długości.

 

Zobacz też:Smagliczka

Światło

Filodendrony zazwyczaj najlepiej rosną w pół cienistym słońcu. Naturalnie pod tropikalnym baldachimem będą miały rozproszone światło, a nie bezpośrednie słońce. Wewnątrz, ustaw je przy oknie, które dostaje jasne, pośrednie światło.

 

Zbyt mało światła może powodować wzrost nóg z dużą ilością miejsca między liśćmi. Ale zbyt dużo światła może spowodować, że wiele liści zżółknie w tym samym czasie. Tylko kilka żółknących liści jest zwykle normalnym procesem starzenia się tej rośliny.

Filodendron zgnily lisc

 

Gleba

Filodendrony lubią luźną glebę doniczkową, bogatą w substancje organiczne. Gleba musi mieć dobry drenaż. W przypadku roślin pojemnikowych zaleca się wymianę gleby dla filodendronów co kilka lub kilkanaście lat.

 

Rośliny te są wrażliwe na sole, które gromadzą się w glebie w wyniku podlewania, co może powodować brązowienie i żółknięcie liści. Okresowo można wypłukać część soli, podlewając dokładnie pojemnik, aż woda będzie wypływać z otworów drenażowych. W końcu jednak gleba będzie wymagała odświeżenia.

 

 

Woda

Rośliny te generalnie lubią umiarkowaną wilgotność gleby. Podlewaj, gdy tylko górny cm gleby wyschnie. Zarówno nadmierne podlewanie, jak i podlewanie może powodować opadanie liści, więc oceń, kiedy jest czas na podlewanie na podstawie suchości gleby, a nie koniecznie liści.

 

Filodendrony nie radzą sobie dobrze siedząc w wilgotnej glebie, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni. Odmiany niewspinające się wykazują większą tolerancję na suszę niż gatunki pnące. Zmniejsz ilość wody dla roślin w pomieszczeniach i podczas zimy.

 

 

Temperatura i wilgotność powietrza

Tolerancja temperatury przez filodendrony jest różna w zależności od gatunku. Ogólnie rzecz biorąc, nie powinny być narażone na temperatury poniżej 12℃. Wewnątrz pomieszczeń należy chronić je przed chłodnymi przeciągami, na przykład z wentylatora klimatyzacji. Rośliny te lubią wilgoć, więc może być konieczne zwiększenie wilgotności wokół filodendrona, jeśli mieszkasz w suchym klimacie.

 

W tym celu można co kilka dni spryskiwać roślinę wodą z butelki z rozpylaczem. Możesz także umieścić pojemnik na tacy z kamykami wypełnionej wodą, upewniając się, że dno pojemnika nie dotyka wody, co mogłoby doprowadzić do gnicia korzeni.

 

Filodendron

Nawóz

Wiosną i latem należy co miesiąc zasilać roślinę zbilansowanym nawozem płynnym. Następnie, zmniejszyć karmienia do co sześć do ośmiu tygodni w jesieni i zimie. Jeśli roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości pożywienia, jej wzrost będzie wolniejszy niż zwykle, a liście mogą wydawać się mniejsze niż zwykle.

 

 

Rozmnażanie

Filodendrony najlepiej rozmnażać przez sadzonki, przez warstwę powietrza lub przez podział.

 

Z sadzonek

Filodendrony najłatwiej rozmnażają się przez sadzonki.

Aby pobrać sadzonki wierzchołkowe, należy uciąć 5-7 centymetrów od końca pędu. Można też odciąć 15 cm lub dłuższy fragment, a następnie pociąć go na 5-7 cm odcinki.

Sadzonki powinny być cięte bezpośrednio przy węźle lub pod węzłem liściowym. Liście wokół dolnego węzła mogą być następnie usunięte w celu przygotowania do ukorzenienia.

 

Zobacz też:Jak zabić mszyce za pomocą ekstraktów i naparów roślinnych?

W przypadku gatunków samosiewnych, mam więcej sukcesów z sadzonkami łodygowymi pobranymi bezpośrednio przy węźle liścia, które obejmują trochę wybrzuszenia węzła bez odcinania go całkowicie.

Dolną część każdej sadzonki, najbardziej oddaloną od wierzchołka wzrostu, należy natychmiast umieścić w czystej wodzie.

 

 

Wybierz pojemnik wystarczająco duży, aby pomieścić co najmniej filiżankę wody, tak aby woda nie wyparowała zbyt szybko.

Zbliżenie poziomego obrazu dwóch rąk z prawej strony kadru badających sadzonki łodyg w szklanej zlewce, na zielonym tle.

Sadzonka powinna być zanurzona mniej więcej do połowy wysokości łodygi lub tuż przed pierwszym zestawem liści. Wymieniaj wodę co kilka dni, lub gdy stanie się mętna. Korzenie pojawią się zazwyczaj w ciągu kilku dni.

Gdy korzenie mają kilka centymetrów długości, można przenieść sadzonki do 10 cm doniczek wypełnionych mieszanką doniczkową opisaną poniżej w sekcji Potrzeby glebowe.

 

 

Sadzonki powinny pozostać w tych doniczkach aż do pełnego ukorzenienia — będzie można zobaczyć korzenie wychodzące z otworów drenażowych. Następnie można je przesadzić do większych doniczek, jak opisano w części Wybór pojemników poniżej.

Przez cały proces ukorzeniania się, podczas gdy w wodzie i w małych pojemnikach, zachować sadzonki w miejscu o stałej temperaturze między 21 a 23 ° C z jasnym światłem pośrednim.

Zbliżenie poziomego obrazu przezroczystej plastikowej kopuły wilgotności na białym tle.

 

 

Przez podział

Podział to świetny sposób na rozmnażanie dojrzałych filodendronów.

Najpierw należy usunąć jak najwięcej ziemi z wierzchu doniczki wokół części, w której chcemy dokonać podziału, aby odsłonić system korzeniowy.

Następnie, używając ostrego, czystego noża, który jest wystarczająco duży do tej pracy i uważając, aby część rozwiniętych korzeni pozostała nienaruszona, należy wyciąć część z co najmniej dwoma pędami.

 

 

Ostrożnie usuń masę korzeni z gleby, nie uszkadzając pędów, i przesadź do pojemnika o odpowiedniej wielkości, jak opisano poniżej.

Alternatywnie można wyjąć roślinę z doniczki i przeciąć korzenie — pamiętając o zachowaniu co najmniej dwóch pędów na każdym odcinku.

 

 

Przesadzanie roślin filodendronów

Filodendrony rosną najlepiej, gdy ich korzenie są lekko ściśnięte (ale nie za ciasno), więc nie należy sadzić ich w zbyt dużej donicy.

Gdy korzenie zaczną się zbijać w ciasną kulę, roślinę należy przesadzić do doniczki większej o 5-7 cm. Przesadzanie powinno odbywać się późną zimą lub wiosną, zanim roślina zacznie aktywnie rosnąć.

 

Dobry drenaż jest niezbędny, więc jeśli nie ma otworów drenażowych, należy wypełnić dno doniczki czystymi kamieniami lub potłuczonymi naczyniami.

Należy użyć dobrej handlowej ziemi doniczkowej lub mieszanki składającej się z równych części gliny, piasku i mchu torfowca, z dodatkiem siekanego węgla drzewnego, żwiru, potłuczonych naczyń lub cegieł.

 

Nowo posadzone rośliny doniczkowe należy starannie podlewać przez pierwszy miesiąc lub dłużej, aby mieć pewność, że korzenie nie wyschną całkowicie.

Nie wolno dopuścić do przesycenia lub zamoczenia gleby. Szczególnie pomocne jest spryskiwanie liści nowo posadzonych filodendronów dwa lub trzy razy dziennie.

Dobrym pomysłem jest również dodanie palika z mchu lub innego rodzaju słupka do sadzarki podczas przesadzania, jeśli jest to rodzaj pnącego lub pnącego filodendrona. Jak roślina rośnie, to będzie potrzebował jakiegoś rodzaju wsparcia.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Dzielżan

Przezimowanie

Jeśli nie mieszkasz w strefie tropikalnej, tropikalne rośliny należy przezimować w domu. Wiele roślin tropikalnych i pospolitych roślin domowych dobrze radzi sobie zimą w pomieszczeniach. Szybko przystosowują się one do warunków panujących w pomieszczeniach. Gdy dni stają się krótsze, a temperatury chłodniejsze, filodendrony potrzebują nieco mniej wody niż w cieplejszym okresie wegetacji.

 

Podlewać należy tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby zaczyna być sucha w dotyku. Ponadto, przed przyniesieniem roślin, użyj sekatorów do odcięcia żółknących liści lub długich nóg łodygi. Sprawdź, czy nie ma pleśni, oznak rozkładu i owadów przed wniesieniem go do środka.

 

 

Najczęstsze problemy z filodendronami

Filodendrony to łatwe w uprawie rośliny, które dobrze aklimatyzują się w pomieszczeniach i łatwo się rozmnażają. Jest podatny na pewne problemy z samopoczuciem, gdy woda, słońce i warunki glebowe nie są spełnione. Oto kilka znaków, których należy szukać i jak sobie z nimi radzić.

 

 

Żółknięcie liści

Kilka problemów może powodować żółknięcie liści, takich jak podawanie zbyt zimnej wody, brak wystarczającej ilości światła słonecznego lub wystawianie rośliny na działanie zbyt jasnego światła. Jeśli starsze liście są żółte, to może być podlewania roślin. W większości przypadków dostosować te czynniki, aby zobaczyć czy roślina odbija się.

 

Jeśli podajesz filodendronowi pokarm roślinny, uważaj, aby najpierw podlać glebę, dodać rozcieńczony wodą roztwór nawozu, a następnie ponownie podlać roślinę. Te dodatkowe kroki zapewniają, że korzenie nie zostaną spalone przez chemikalia w nawozie, co może powodować żółknięcie.

 

 

Żółknięcie i zapach zgnilizny

Jeśli liście rośliny bardzo szybko żółkną, może to być oznaką gnicia korzeni. Jeśli złapiesz to szybko, być może uda ci się uratować roślinę. Powąchaj glebę w poszukiwaniu gnijącego zapachu lub wykop korzeń, aby sprawdzić jego stan zdrowia.

 

W większości przypadków należy odciąć czarne, mięsiste kawałki gnijącego korzenia i przesadzić białe lub żółte części korzeni do czystego pojemnika ze świeżą ziemią.

 

 

Żółte plamy lub plamki na liściach

Jeśli zauważysz małe żółte zmiany lub wzory na liściach rośliny, może to być oznaką wirusa mozaiki. Możesz być w stanie pozbyć się wirusa, pomagając roślinie bronić się: Jeśli temperatura jest nadal ciepła, wynieś roślinę na zewnątrz, aby uzyskać trochę pośredniego, naturalnego światła.

 

Trzymaj zainfekowaną roślinę w odległości co najmniej 60 cm od innych roślin. Usuń mocno dotknięte liście. Usuń wężem resztę liści, usuwając kurz z ich powierzchni. Zastosuj rozcieńczony, bogaty w azot nawóz do gleby, aby pomóc roślinie odrosnąć silniejsza.

 

 

Brązowienie liści

Jeśli roślina rozwija brązowe krawędzie liści, może być szokujące rośliny z zimną wodą, która jest zbyt zimna. Brązowe krawędzie liści, które zaczynają się zwijać, wskazują, że roślina potrzebuje więcej wody i mniej słońca. Dokonaj odpowiednich zmian.

 

Brązowe końcówki liści z żółtymi obwódkami mogą wskazywać, że roślina potrzebuje więcej wilgoci. Możesz zamgławiać liście rośliny lub umieścić pojemnik roślinny na szczycie tacy z wodą, aby podnieść wilgotność. Nie zanurzaj podstawy rośliny, trzymaj ją tuż nad linią wody.

 

 

Toksyczność rośliny

Filodendrony zawierają toksyczną substancję zwaną szczawianem wapnia. W przypadku spożycia może to spowodować pieczenie i obrzęk warg, gardła i jamy ustnej.

Może również powodować mdłości, wymioty, trudności w połykaniu i oddychaniu oraz inne nieprzyjemne objawy.

 

 

Soki z rośliny mogą również podrażniać skórę niektórych osób, powodując zaczerwienienie, swędzenie i stan zapalny. Podczas sadzenia należy nosić rękawiczki, a rośliny powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt domowych.

Jeśli zwierzę domowe lub osoba spożyje jakąkolwiek część filodendrona, nie należy wywoływać wymiotów i należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!