Pielęgnacja Floksów

Floksy, będące ostoją ogrodów przydomowych, zawdzięczają swoją niesłabnącą popularność obłokom rozłożystych kwiatów i łatwości w uprawie. Prawdziwą ozdobą jest jednak długi sezon kwitnienia — odmiany zaczynają kwitnąć wczesną wiosną, a inne kwitną aż do pierwszych jesiennych przymrozków.

 

Ponadto floksy można znaleźć w niemal każdym odcieniu na kole barw, nawet w trudno dostępnych odcieniach niebieskiego. W rzeczywistości, wybór kolorów i odmian jest tak duży, że może być zniechęcające, aby wybrać wśród nich.

 

 

Wskazówki dotyczące pielęgnacji floksów

Floksy nie lubią suszy i należy je podlewać w okresach suszy lub gdy tylko zauważymy, że ich liście zaczynają więdnąć. Idealnie byłoby, gdyby w sezonie wegetacyjnym otrzymywały około 3 cm wody tygodniowo. Aby zachować zdrowe liście, należy podlewać je rano i w strefie korzeniowej, a nie nad głową.

 

 

Pielęgnacja floksów

Floks płożący jest rośliną dość łatwą w utrzymaniu. Wymaga podlewania, jeśli masz tydzień lub dwa bez opadów, wraz z corocznym karmieniem. Ponadto dojrzałe rośliny mogą wymagać nieco przycinania, aby utrzymać ich schludny wygląd, chyba że chcesz, aby floks naturalnie rozprzestrzenił się i pokrył duży obszar.

 

Podobnie jak w przypadku wielu roślin okrywowych, trawa i chwasty wyrastające przez floksy mogą być uciążliwe. Będą one konkurować z floksem o składniki odżywcze i wilgoć w glebie. Zwalczanie chwastów najlepiej rozpocząć wczesną wiosną, zanim floksy zakwitną, a ich liście będą w pełni rozwinięte.

 

Najskuteczniejszą metodą usuwania chwastów jest ich ręczne wyrywanie. Jeśli chwasty wymkną się spod kontroli, najłatwiej będzie wykopać floksy tak, aby ich korzenie pozostały nienaruszone, oczyścić teren z trawy i chwastów, a następnie ponownie zasadzić floksy.

 

Floksa kwiaty

Światło

Roślina ta najlepiej rośnie w pełnym słońcu do półcienia. Zbyt dużo cienia może utrudnić produkcję kwiatów.

 

Zobacz też:Jak uprawiać rośliny Firletka?

Gleba

Floks pnący lubi gleby bogate w materię organiczną. Preferuje glebę o lekko kwaśnym pH, ale toleruje także glebę obojętną i lekko zasadową. Ponadto potrzebuje gleby dobrze zdrenowanej.

 

 

Podlewanie

Roślina ta wymaga umiarkowanej ilości wilgoci w glebie, choć dojrzałe rośliny wykazują pewną tolerancję na suszę. O ile nie ma opadów deszczu, będzie wymagała podlewania co tydzień, zwłaszcza w upalne lato.

 

 

Temperatura i wilgotność

Rośliny floksów pnących są dość odporne w swojej strefie wzrostu. Dobrze znoszą ciepło i mogą wytrzymać trochę mrozu, choć długotrwałe narażenie na temperatury poniżej 4℃ może uszkodzić rośliny. Co więcej, wilgotność powietrza nie stanowi problemu dla tych roślin.

 

Floksa

Nawożenie

Nawożenie późną zimą lub wczesną wiosną przyspieszy wzrost i zapewni pełniejsze kwitnienie floksów pnących. Należy zasilać je ogólnym nawozem o spowolnionym uwalnianiu składników pokarmowych, odpowiednim dla roślin kwitnących, zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie.

 

 

Sadzenie

Do przygotowania grządki użyj wideł ogrodowych lub glebogryzarki. Rozluźnij glebę na głębokość około 30 cm do 38 cm, a następnie wsyp 5 cm do 1 cm warstwę kompostu. Łatwiej jest uprawiać floksy z sadzonek niż z nasion.

 

Floksy należy sadzić wiosną, po tym jak minie groźba przymrozków, w odstępach od 60 cm do 90 cm. Jeśli przenosisz roślinę z doniczki, wykop dołek około dwa razy większy niż średnica doniczki i umieść roślinę tak, aby górna część bryły korzeniowej była równa z powierzchnią gleby. Wypełnij ziemię wokół bryły korzeniowej i pamiętaj, aby ją dokładnie podlać.

 

Ogólnie rzecz biorąc, floksy potrzebują stanowiska z bogatą, równomiernie wilgotną, dobrze zdrenowaną glebą, ale wymagania świetlne różnią się w zależności od gatunku.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Palmy Areka

Rozmnażanie floksów pnących

Floks płożący najlepiej rozmnażać przez podział. Jest to nie tylko opłacalny sposób na uzyskanie nowej rośliny, ale także pomaga odmłodzić dojrzałe i przerośnięte floksy. Zazwyczaj można dzielić roślinę co dwa do trzech lat bez poważnego osłabienia jej. Oto jak to zrobić:

  • Wykop całą roślinę natychmiast po zakończeniu kwitnienia, uważając, aby bryła korzeniowa pozostała nienaruszona.
  • Przeciąć korzenie sterylnym, ostrym szpadlem, aby podzielić je mniej więcej na pół.
  • Przesadź każdą połówkę w odpowiednie miejsce i podlej, aby lekko nawilżyć glebę.

 

 

Powszechne szkodniki

Floksy pnące są mniej podatne na mączniaka prawdziwego, który atakuje inne gatunki floksów, ale w gorącym i suchym klimacie problemem mogą być przędziorki. Mydła owadobójcze są często pomocne w rozwiązaniu tego problemu. Inną opcją jest regularne spryskiwanie roślin twardym strumieniem wody, aby rozproszyć roztocza i utrzymać je pod kontrolą.

 

Rośliny te mogą być również podatne na nicieni dolistnych w mokrej, wilgotnej pogody. Nicienie powodują zmiany na liściach roślin, które stają się brązowe, a następnie czarne. Te organizmy glebowe są trudne do zwalczenia. Dlatego chore rośliny należy usuwać i niszczyć, a ziemię należy utrzymywać w czystości.

 

 

Żółknięcie liści

Żółknące liście mogą być oznaką wielu problemów, w tym chorób. Ale często jest to problem środowiskowy, zwłaszcza zbyt mało światła i nadmierne podlewanie. Należy obserwować floksy przez cały dzień, aby upewnić się, że nie są zbyt długo zacienione. Upewnij się też, że ma odpowiedni drenaż gleby. Roślina może wymagać przeniesienia, jeśli nie znajduje się w odpowiednich warunkach.

Zobacz też:Jak zwalczać mrówki w ogrodzie?

 

Słabe kwitnienie

Kwestie środowiskowe również mogą powodować słabe kwitnienie floksów pnących, zwłaszcza zbyt mało światła. Ponadto, gleba może być zbyt wysoka w azot, który promuje wzrost liści kosztem pąków kwiatowych. Ponadto, jeśli kwitnienie zmniejszyła się na dojrzałej rośliny, to często znak, że trzeba podzielić, aby stać się odmłodzony i kwitną obficie ponownie.

 

 

Zastosowanie floksów w ogrodzie

Niewiele roślin potrafi tak ożywić podupadły krajobraz w połowie lata jak floksy. Stosujcie je wszędzie tam, gdzie trzeba dodać koloru.

Stosuj je w nasadzeniach masowych, ogrodach przydomowych, ogrodach łąkowych, zagonach dla zapylaczy, ogrodach kwiatów ciętych i pojemnikach.

Wyższe odmiany floksów ogrodowych należy sadzić z tyłu lub pośrodku obwódki, a niższe — z przodu. Mieszać z kwitnącymi krzewami, takimi jak abelia.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!