Pielęgnacja Gazanii

Pielęgnacja kwiatów gazania jest ograniczona i często nie istnieje, jeśli nie masz ani czasu, ani chęci, aby się nimi opiekować. Nazwa botaniczna gazania jest bardziej powszechna. Roślina ta jest często określana mianem afrykańskiej stokrotki. Pochodząca z Afryki południowej roślina często ściele się po ziemi.

 

W rejonach, w których jest odporny, pejzażyści stosują tę roślinę w połączeniu z innymi niskimi roślinami jako ozdobną roślinę okrywową na obrzeża trawników, a nawet w celu zastąpienia ich części.

 

Podczas uprawy gazania, oczekiwać, że roślina osiągnąć 15 – 46 cm w wysokości i około tego samego w rozprzestrzenianiu się, jak to szlaki na ziemi. Kępiasty kopiec trawo podobnych liści wytwarza kwiaty gazanii. Ten łatwy w uprawie kwiat jest tolerancyjny wobec ubogiej, suchej lub piaszczystej gleby. Ciepło i słony klimat nie powstrzymać jego wzrost lub piękne kwiaty albo, co czyni go idealnym okazem dla uprawy.

 

 

Pielęgnacja Gazanii

Kwiaty gazanii są idealne dla każdego ogrodnika, który szuka kwiatów o silnym działaniu, które nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Rośliny gazanii nie znoszą ciepła, które promieniuje z chodnika, dlatego można je umieścić w ogrodzie przy chodniku lub wzdłuż podjazdu.

 

Gazania jest łatwa w uprawie do pewnego stopnia: Ta roślina ozdobna jest uważana za chwast w niektórych krajach. Sadzić młode rośliny gazanii około 60 cm od siebie, pozwalając im osiągnąć ich ostatecznego rozprzestrzeniania 25 cm.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Euforbii

Czy gazania jest rośliną jednoroczną, czy wieloletnią?

Rośliny gazania są uważane za delikatne byliny, ale w chłodniejszym klimacie uprawia się je jako rośliny jednoroczne.

Roślina o srebrzysto zielonych liściach przypomina kształtem liście dzikiego mniszka lekarskiego. W klimacie umiarkowanym liście są zimozielone.

Sztywne łodygi kwitnących roślin stoją od 15 cm do 25 cm wysokości i są zwieńczone 7 cm lub 10 cm kwiatami przypominającymi stokrotki.

 

 

Ten rodzaj kwiatów nazywany jest kwiatem promienistym” podstawowa gazania jest pomarańczowa z ciemnym, kontrastującym środkiem.

Odmiany tego gatunku są dostępne w coraz szerszej gamie kolorów kwiatów, w tym biały, żółty, pomarańczowy, brązowy, lawendowy i czerwony. Wszystkie mają centralny dysk o głęboko kontrastującym kolorze.

 

Gazanii kwiaty

Czy kwiaty gazanii potrzebują pełnego słońca i kiedy kwitną?

Gazania produkuje mnóstwo kolorów przez całe lato i do późnej jesieni.

Ponieważ kochają słońce, kwitną najobficiej w słoneczne dni. Płatki zamykają się o zmierzchu i mogą pozostać zamknięte w pochmurne dni.

Aby uzyskać więcej kwiatów, należy przycinać przekwitłe kwiaty gazanii!

 

Zobacz też:Pielęgnacja Gipsówki

Światło

Kwiaty gazania rozwijają się w pełnym słońcu. Rano lub po południu cień może spowodować kwiaty pozostać zamknięte na część dnia.

 

 

Gleba

Gazanie najlepiej udają się na piaszczystej, dobrze przepuszczalnej glebie, ale tolerują wiele rodzajów i warunków podłoża.

 

 

Woda

Skórzaste liście gazanii to wskazówka co do wysokiej odporności tego kwiatu na suszę. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami należy pozwolić glebie przeschnąć. Nadmierne podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni i sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych.

 

 

Temperatura i wilgotność powietrza

Gazanie lubią gorące, suche warunki i dobrze współgrają z podobnie przystosowanymi kwiatami, takimi jak werbena czy szarłat.

 

 

Nawożenie

W swoim ojczystym środowisku, czyli na skalistych klifach Afryki południowej, gazanie rosną na glebach o niskiej żyzności. Kompost i dodatkowe nawożenie nie są konieczne.

 

 

Przycinanie

Jeśli gazania ma być byliną w ogrodzie, należy ją przycinać późną zimą lub wczesną wiosną. W drugim sezonie uprawy, w razie potrzeby, można przyciąć liście do wysokości kilku centymetrów nad ziemią. Aby przedłużyć okres kwitnienia, kwiaty gazanii należy obumierać.

Gazanii

 

Jaki jest najlepszy sposób rozmnażania gazanii?

Rośliny można wysiewać z nasion w domu późną zimą. Na 6-8 tygodni przed ostatnim przewidywanym terminem mrozów sadzonki powinny dojrzeć.

Młode rośliny należy wysadzić po ostatnim przymrozku.

Zobacz też:Pielęgnacja krzewu Kaliny Koralowej

 

Inne możliwości rozmnażania gazanii

Pod koniec lata należy pobrać odrosty bazowe z roślin zewnętrznych i ukorzenić je, aby uzyskać nowe rośliny na wiosnę.

Przezimować rośliny w pojemnikach w pomieszczeniach i przenieść je z powrotem na wiosnę.

 

.

Doniczkowanie i przesadzanie gazanii

Gazanie błyszczą w pojemnikach na tarasie lub tarasie, gdzie przyciągają motyle, które mogą je obserwować z bliska. W razie potrzeby gazanie należy sadzić na brzegu donicy, aby ich zwisający pokrój złagodził krawędzie pojemnika.

 

Ich preferencje w stosunku do gleby o dużym stopniu zdrenowania sprawiają, że są naturalnym wyborem do ogrodu skalnego, zarówno w pojemniku, jak i na ziemi. Jeśli gleba jest ciężka, gazanie można sadzić w pojemnikach w towarzystwie lantany, która ma podobne warunki wzrostu i uzupełniające się kolory.

 

 

Przezimowanie

Gazanie mogą zimować w pomieszczeniach, więc nie trzeba kupować nowych roślin ani nasion na następny sezon wegetacyjny. Można wykopać roślinę na koniec jesieni, gdy są jeszcze w rozkwicie, przynosząc piękno na zewnątrz wewnątrz.

 

Jednak w pomieszczeniach zamkniętych roślina nie będzie w stanie utrzymać swoich kwiatów, dlatego należy ją przyciąć i trzymać w chłodnym, słonecznym oknie. Podlewaj, gdy powierzchnia gleby jest sucha. Regularnie sprawdzaj rośliny pod kątem obecności szkodników, takich jak mączliki, które mogą rozmnażać się na okazach w pomieszczeniach.

 

 

Popularne szkodniki i choroby

Gazanie są w dużej mierze bezproblemowe, choć zbyt wilgotne gleby mogą prowadzić do gnicia korzeni i łodyg. Plamistość liści i mączniak rzekomy mogą stanowić problem w wilgotnych środowiskach, a mączniaki czasami atakują rośliny.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!